OFERTAT NENTOR & DHJETOR Avion & Guide

BARCELONA 28 NENTOR

NISJA NGA PODGORICA
399 Per Person
  • UDHETIM ME GUIDE
  • 4 NETE 5 DITE TUR..
4 net 5 dite

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Stamboll 2021

Pushimet ne Stamboll Gjeni Cmimet me te mira me Hima Travel.

Per Informacion Kontakto ketu – > 00355-069-70-21-103

Hotele ne Stamboll te Rekomanduara nga HIMA TRAVEL

Kategorite e pushimeve ne Stamboll
  • Pushime ne Stamboll Cift 
  • Pushime ne Stamboll Familjare
  • Pushime ne Stamboll Ultra All Inclusive
  • Pushime ne Stamboll per muajt e veres Maj – Qershor – Korrik – Gusht – Shtator
  • Pushime Muaji Mjaltit ne Stamboll
  • Pushime Ekonomike ne Stamboll

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Vende turistike ne Stamboll

Stamboll
Stamboll

Shen Sofia – Ayasofya

Shen Sofia – Ayasofya
Shen Sofia – Ayasofya

Ne fillim eshte ndertuar si nje kishe, u kthye ne xhami dhe me pas muze ne shekullin e 20-te, Aya Sofya ka mbetur nje nga monumentet me te dashura te Stambollit.

Per 1000 vjet me radhe eshte njohur si katedralja me e madhe ne bote, derisa u ndertua ne 1507 katedralja e Shen Marise, ne Spanje. 

E njohur veçanerisht per kupolen e saj gjigante, Shen Sofia eshte misherim i arkitektures bizantine.

Stamboll
Stamboll

Pallati Topkapi (Topkapi Sarayi)

Pallati Topkapi (Topkapi Sarayi)
Pallati Topkapi (Topkapi Sarayi)

Ky pallat i lavdishem eshte nje nga atraksionet me te njohura ne Stamboll.

I ndertuar nga Mehmeti ne shekullin e 15-te, ky pallat mahnites prane Bosforit ishte vendi ku sulltanet e Perandorise Osmane sunduan mbi zoterimet e tyre deri ne shekullin e 19-te. 

Ne 1923, pas renies se Perandorise Osmane u kthye ne muze te epokes perandorake.

Kompleksi i gjere eshte nje shfaqje verbuese e artit islamik, me oborre te bollshme, me punime te nderlikuara te pikturuara me dore, te gjitha te kufizuara nga mure dhe kulla te betejes.

Nga shume pikat kryesore ketu, me te njohurit jane Haremi (ku konkubinat dhe femijet e shumte te sulltanit do te kalonin ditet e tyre), Oborri i Dyte, ku mund te shetisni neper Kuzhinat e medha te Pallatit dhe Oborri i Trete, i cili permbante dhomat private te sulltanit.

Xhamia Blu (Sulltan Ahmet Camii)

Xhamia Blu (Sulltan Ahmet Camii)
Xhamia Blu (Sulltan Ahmet Camii)

Dhurata e madhe arkitektonike e Sulltan Ahmet I per kryeqytetin e tij ishte kjo xhami e bukur, e njohur sot si Xhamia Blu. 

E ndertuar midis viteve 1609 dhe 1616, xhamia shkaktoi nje zemerim ne te gjithe boten myslimane kur u mbarua, pasi kishte gjashte minare (i njejti numer si Xhamia e Madhe e Mekes). Nje minare e shtate perfundimisht iu dhurua Mekes per te ndaluar mospajtimin.

Xhamia e ka pseudonimin nga dekorimi i saj i brendshem prej dhjetera mijera pllakash Iznik. I gjithe efekti hapesinor dhe me ngjyra i brendshem e ben xhamine nje nga arritjet me te mira te arkitektures osmane. 

Direkt prapa Xhamise Blu eshte Pazari Arasta: nje vend i shkelqyeshem per nje ndalese per Pazar, pasi dyqanet artizanale ketu shesin suvenire me cilesi te larte. 

Cisterna e Bazilikes (Yerebatan Sarniçi)

Cisterna e Bazilikes (Yerebatan Sarniçi)
Cisterna e Bazilikes (Yerebatan Sarniçi)

Cisterna e Bazilikes eshte nje nga atraksionet turistike me te habitshme te Stambollit. 

Kjo salle e madhe nentokesore, e ngjashme me pallatin, e mbeshtetur nga 336 kolona ne 12 rreshta, dikur ruante furnizimin perandorak me uje per perandoret bizantine. 

Projekti filloi nga Konstandini i Madh, por perfundoi nga Perandori Justinian ne shekullin e 6-te.

Muzeu i Arkeologjise ne Stamboll

Muzeu i Arkeologjise ne Stamboll
Muzeu i Arkeologjise ne Stamboll

Vetem disa minuta nga Pallati Topkapi, ky kompleks i rendesishem muzeal bashkon nje koleksion marramendes te objekteve nga Turqia dhe e gjithe Lindja e Mesme, e cila pershkon gjeresine e gjere te historise se ketij rajoni. 

Ekzistojne tre seksione te veçanta ne kompleks, secila prej te cilave eshte e denje per t’u vizituar: Muzeu i Orientit Antik; Muzeu kryesor i Arkeologjise; dhe Pavijoni me pllaka i Mehmet Pushtuesit, i cili mban nje koleksion marramendes te artit qeramik. 

Si dhe te gjitha artefaktet e mrekullueshme te ekspozuara, mos harroni sallen interesante te ekspozitave Istanbul Through the Ages ne Muzeun kryesor te Arkeologjise.

Pazari i Madh (Kapali Çarsi)

Pazari i Madh (Kapali Çarsi)
Pazari i Madh (Kapali Çarsi)

Pazari i Madh eshte vendi ku vijne shume vizitore nga e gjithe bota. 

Nese jeni duke kerkuar mrekullite me te mira turke, atehere Grand Pazari duhet te jete ndalesa juaj ideale. 

Ky eshte tregu me i madh i mbuluar ne te gjithe boten, duke zene nje lagje te tere te qytetit, te rrethuar nga mure te trasha, midis Xhamise Nure Osmaniye dhe Xhamise Beyazit, dhe ju mund te shihni ketu njerez duke bere pazar per te marre ofertat me te mira.

Perbehet nga mijera dyqane ku mund te blini gjithçka, duke filluar nga rrobat e mendafshit tek bizhuterite te lekura dhe qilima. 

Ky pazar i gjalle ka dyzet shtepi pushimi, tetembedhjete porta, gjashtedhjete e nje rruge te mbuluara dhe njezet e pese mije personel me kohe te plote. 

Tregtite e ndryshme ende jane kryesisht te ndara ne seksione te veçanta, gje qe I ben me te lehte blerjet. 

Pazari 554-vjeçar eshte vendi i persosur per te perfunduar turin tuaj duke blere disa suvenire per te dashurit tuaj.

Xhamia Süleymaniye

Xhamia Süleymaniye
Xhamia Süleymaniye

Lart ne kodren mbi lagjen Sultanahmet, Xhamia Süleymaniye eshte nje nga vendet me te njohura te Stambollit. 

Ajo u ndertua per Sulejmanin e Madherishem nga arkitekti i famshem Osman Sinan midis viteve 1549 dhe 1575. 

Brendesia, e dominuar nga kupola e saj e ngritur 53 metra e larte eshte e shquar per permasat e saj harmonike dhe unitetin e modelit. 

Jashte ne zonen e kopshtit te qete eshte nje varreze interesante osmane qe eshte gjithashtu shtepia e tyrbes (varreve) te Sulltan Sulejmanit dhe gruas se tij Haseki Hürrem Sultan (i njohur ne perendim si Roxelana).

Pazari i Erezave (Misir Çarsisi)

Pazari i Erezave (Misir Çarsisi)
Pazari i Erezave (Misir Çarsisi)

Pazari i Erezave eshte vendi ku mund te bleni llokumet e famshme turke, fruta te thata, arra, bime dhe, natyrisht, ereza. 

Pjesa me e madhe e parave qe ndihmuan ne ndertimin e tyre erdhen nga taksat qe qeveria Osmane vuri mbi produktet e prodhuara nga Egjipti, prandaj emri i saj ne Turqisht (Misir Çarsisi) do te thote “Tregu Egjiptian”. 

Pazari i Erezave eshte nje nga gjerat me te njohura per te bere, dhe ne kohe te caktuara te dites mbushet me grupe te medha nga turet qe organizohen. Mundohuni ta vizitoni para ores 11 te mengjesit ose pas ores 4 pasdite.

Prane hyrjes kryesore te Pazarit te Erezave eshte Yeni Camii (Xhamia e Re) madheshtore, e cila filloi ne 1615 dhe perfundoi ne 1663 – kjo eshte “e re” per Stambollin. 

Ia vlen te hidhni nje veshtrim brenda ndersa po shetisni ne kete zone, pasi pjesa e brendshme eshte e zbukuruar me pllaka dhe perdorim liberal te fletes se arit.

Pallati i Dolmabahçese

Pallati i Dolmabahçese
Pallati i Dolmabahçese

Pallati i lavdishem i Dolmbahçese dominon vijen bregdetare europiane te Bosforit. 

Ndertimi i tij ka kushtur 35 ton ar, ose 1.5 miliard $ ne vleren e sotme. 

E ndertuar nga Sulltan Abdülmecid I ne 1854, ajo zevendesoi Pallatin Topkapi si vendbanimin kryesor te sulltaneve.Pallati ka sherbyer si qender kryesore administrative ne ditet e fundit te Perandorise Osmane.

Muzeu i Arteve Turke dhe Islame (Türk ve Islam Eserleri Müzesi)

I vendosur ne pallatin e Ibrahim Pasa, i cili ishte Vezir i Madh per Sulltan Sulejmanin e Madherishem, ky muze eshte nje atraksion i domosdoshem per kedo qe interesohet ne artin osman dhe islamik. 

Koleksioni i qilimave qe shfaqen ketu eshte i gjere dhe thuhet nga ekspertet e tekstilit si me i miri ne bote. 

Ky eshte nje vend kryesor per te pare nje koleksion verbues te stileve te qilimave turq (se bashku me qilima nga Kaukazi dhe Irani) pergjate shekujve. 

Ekzistojne gjithashtu ekspozita te qeramikes, kaligrafise dhe gdhendjes ne dru qe variojne nga data e shekullit te 9-te pas Krishtit deri ne shekullin e 19-te.

Kulla Galata

Kulla Galata
Kulla Galata

Kjo kulle eshte ndertuar ne shekullin e 14-te dhe eshte nje nga monumentet me te njohura te Stambollit. 

Merrni ashensorin ose shkallet per nje pamje te mrekullueshme panoramike mbi qytet nga ballkoni i siperm. 

Jini te vetedijshem, sidoqofte, se eshte nje pamje super e njohur, prandaj ejani heret ose jini te gatshem te prisni ne radhe.

Muzeu Modern i Stambollit 

Muzeu modern ne Stamboll
Muzeu modern ne Stamboll

U themelua ne 2004 si muzeu i pare i artit bashkekohor dhe modern ne Turqi. 

Kjo galeri arti mban nje koleksion unik te pjeseve te artit modern turk dhe eshte nje vizite e domosdoshme per ndjekesit e artit dhe entuziastet e kultures.

Muzeu synon te ndaje krijimtarine artistike te Turqise me botet nderkombetare dhe lokale te artit. 

Ai gjithashtu pret nje game te gjere aktivitetesh nderdisiplinore per te promovuar artin bashkekohor dhe modern, arkitekturen dhe dizajnin e fotografise. 

Ishulli i Princit

Ishulli i Princit
Ishulli i Princit

Ky eshte nje grup prej nente ishujsh ne Detin e Marmara dhe konsiderohet te jete nje destinacion popullor per turistet, si dhe per vendasit po ashtu qe te largohen nga jeta e vrullshme e qytetit. 

Ajo eshte e mbushur me mandarine aromatik, peme limoni, manjole roze dhe pallate druri mbreselenese.

Gjate koherave te meparshme, perandoret mbreterore dhe princat u internuan ketu, dhe per kete arsye, ai u be i njohur si ishulli i Princit. 

Nese deshironi te perjetoni qetesine dhe rrezet e diellit ose deshironi te notoni ne det, ishulli i Prince duhet te jete destinacioni juaj i duhur.

Parku Gulhane

Parku Gulhane
Parku Gulhane

Ky eshte nje nga parqet me te vjetra urbane ne Stamboll qe frekuentohet nga turistet per te kerkuar qetesi dhe paqe. 

Gjate periudhes Osmane, ai formoi kopshtin e jashtem te Pallatit Topkapi dhe mund te vizitohej vetem nga mbreterit, por ne shekullin e 16-te, u hap per vizite publike. 

Parku ka shesh lojerash per femije dhe rruge terrethuara nga pemet te pershtatshme per vrapim dhe relaksim.

Ky park dihet te jete toka e luleve te tulipanit, gje qe e ben parkun te duket si nje vend i mrekullive. 

Parku gjithashtu ofron nje pamje panoramike te Bririt te Arte, Struges se Stambollit dhe Detit te Marmaras.

Xhamia Rustem Pasha

Xhamia Rustem Pasha
Xhamia Rustem Pasha

Ky eshte nje perle e fshehur ne Stamboll qe tregon punen mbreselenese te Sinanit perandorak dhe u ndertua per Rustem Pashen pas vdekjes se tij te papritur ne 1561. 

Xhamia eshte bere me mermer dhe granit, dhe strukturat e kolonave dhe kupolat jane jashtezakonisht madheshtore.

Hapsirat e brendshme jane zbukuruar me modele te bukura te bera nga pllaka Iznik, dhe muret jane te mbuluara me dizajne gjeometrike dhe lule. 

Xhamia gjithashtu ka nje shkolle fetare ku femijet mesojne rreth Islamit.

Parku Emirgan

Parku Emirgan
Parku Emirgan

Ky eshte nje nga parqet me te medhenj dhe me te bukur ne Stamboll qe nderthuret ne nje zone prej rreth 47.2 hektare. 

Tulipanet kaskadojne poshte shpateve dredha-dredha dhe shtigjeve te ketij parku. Gjate pranveres, ajo kthehet ne nje vend te mrekullive ndersa njembedhjete milion tulipane lulezojne ne park.

Ka njeqind e shtatembedhjete akra toke parku qe perfshin dy pellgje dekorative qe kane me shume se njezet lloje te flores. 

Ky park eshte i mbushur me lule dhe pemishte dhe eshte i kryqezuar nga shtigjet e trazuara duke e bere ate destinacionin me te mire te pranveres ne Stamboll.

Rumeli Hisari

Rumeli Hisari
Rumeli Hisari

Kjo eshte nje fortese e bukur osmane qe konsiderohet si nje pike referimi e rendesishme e Stambollit. 

Eshte ndertuar ne vitin 1940 dhe eshte perdorur si manastir dhe pike kontrolli doganor. Rumeli Hisari ka nje teater ne ajer te hapur ku organizohen muzike, vallezim dhe shfaqje teatrore per t’ju bere te njohur me kulturen e vjeter turke.

Nje xhami e vogel eshte gjithashtu atje brenda forteses, e cila frekuentohet nga adhuruesit islamike. Tani sherben si nje muze dhe nje teater ne ajer te hapur.

Sheshi Taksim

Sheshi Taksim
Sheshi Taksim

Ky eshte nje nga vendet me te mira per te vizituar ne Stamboll dhe eshte i mbushur me hotele, restorante dhe dyqane.

Ai gjithashtu ka stacionin kryesor te metrose dhe nje terminal lokal te autobuseve per transport publik efikas. 

Sheshi Taksim eshte gjithashtu pika e takimit per koncertet publike, paradat, ne prag te Vitit te Ri dhe shfaqje te tjera te rendesishme.

Atraksioni kryesor ne Sheshin Taksim eshte Monumenti i Pavaresise qe eshte perkujtimor i Bashkimit Sovjetik gjate Luftes Turke.

Jeta e detit

Akuariumi Sea Life
Akuariumi Sea Life

Afrohuni nga afer me bukurite e ujit ne Sea Life, i cili mburret se ka koleksionin me te madh te peshkaqeneve dhe specieve te tjera detare. 

Ky akuarium publik eshte nje nga vendet me te mira per te vizituar ne Stamboll dhe ju jep nje shans per te zbuluar jeten nenujore.

Akuariumi eshte shtepia e rreth pesembedhjete mije krijesave te detit dhe ka njezet e nje zona. 

Ju mund te prekni gaforret dhe peshqit e detit ne pishinat shkembore interaktive dhe te admironi shfaqjen madheshtore te krijesave te detit.

Xhamia Ortakoy

Xhamia Ortakoy
Xhamia Ortakoy

Kjo xhami eshte bere simboli i Stambollit dhe thuhet se eshte shembulli me domethenes i arkitektures osmane. 

Ajo shtrihet ne bregun e Bosforit dhe adhuruesit islamike nga e gjithe bota dynden ne kete xhami per te kerkuar bekime hyjnore te Allahut.

 Ai perbehet nga dy pjese te dallueshme – seksioni i pallatit veror dhe zona kryesore e adhurimit.

Muret e xhamise jane ndertuar me gur te bardhe, dhe ndertesa ka dy minare qe rrisin bukurine e xhamise ne shuma te shumefishta. Ju keshillojme te vizitoni xhamine gjate nates, pasi dritat ndriçohen bukuria e xhamise rritet ne nivelin tjeter.

Ura e Bosforit

Ura e Bosforit
Ura e Bosforit

Nje nga atraksionet me te njohura ne Stamboll qe shtrihet midis Evropes dhe Azise dhe konsiderohet te jete nje misherim i arkitektures se jashtezakonshme. 

Eshte nje vend i perhumbur per fotografet pasi ketu marrin nje pamje klasike te zones me te madhe te qytetit.

Me pare mund te ecnit pergjate ures, por tani ecja ne ure eshte kufizuar plotesisht, dhe vetem automjetet mund te kalojne permes kesaj ure. 

Naten ura ndriçon me drita LED duke e bere ate mahnitese!!

Ju mund te beni nje shetitje me anije ne det gjate nates per te shijuar pamjen e shkelqyer te ures se ndriçuar bukur.

Maiden’s Tower per perendimin e diellit

Maiden Tower
Maiden Tower

Eshte nje ish-kulle vrojtimi osmane ku mund te ulesh per te pasur nje pamje magjepsese te perendimit te diellit. Ka restorante dhe kafene te shumta ku mund te keni nje vakt te shijshem duke shijuar pamjen e perendimit te diellit nga vendet tuaja komode.

Ju do te duhet te beni nje udhetim me varke per te arritur kete kulle pasi ndodhet ne det, por pervoja qe ju kaperceni e ben te gjithe udhetimin plotesisht te vlefshem.

Si te shfrytezoni sa me shume viziten tuaj ne Stamboll?

Stamboll
Stamboll

Eksploroni Qytetin: Nese keni vetem nje ose dy dite te caktuara, rezervoni nje tur ditor.Ky tur ne kembe do te siguroje qe ju te shihni atraksionet me te rendesishme, duke perfshire Pallatin Topkapi, Hagia Sophia, Xhamine Blu dhe Pazarin e Madh, si dhe te tjera. 

Ky eshte nje tur i vogel ne grup, i kufizuar ne 14 persona ose me pak, dhe perfshin marrjen dhe dergimin ne hotel, nje dreke tradicionale dhe hyrjen ne vendet qe do vizitoni.

Nese keni me shume kohe ne qytet, ose nese jeni te interesuar te vizitoni vendet ne menyre te pavarur, merrni Istanbul Big Bus Hop-On Hop-Off Tour. Ky eshte nje autobus tradicional dykatesh, i cili ndalet ne vendet kryesore dhe ju lejon te vizitoni qytetin me ritmin tuaj. Eshte gjithashtu nje menyre e shkelqyeshme per tu njohur me vendet e pergjithshme te qytetit. Biletat jane te vlefshme per 24 ose 48 ore.

Perjetoni Kulturen Tradicionale: Nese keni kohe per nje shfaqje, mund te shohesh nje shfaqje te dervisheve rrotullues. Kjo pervoje ka percaktimin unik te te qenit nje vallezim ceremonial i renditur ne UNESCO. Bleni bileta paraprake per Show Whirling Dervish, te mbajtur ne Teatrin e famshem te Vallezimit Hodjapasha.

Beni nje udhetim ditor: Nje nga udhetimet ditore me te njohura nga Stambolli eshte nje shetitje ne Fushebetejat e Luftes se Dyte Boterore te Galipolit. 

Udhetimi i plote ditor i Gallipoli nga Stambolli perfshin marrjen dhe dergimin ne hotel, tarifen e hyrjes, dreken dhe nje udhezues profesional. Galipoli ishte skena e betejave intensive gjate Luftes se Pare Boterore midis Turqve Osmane dhe forcave Australiane dhe Zelandes se Re.

Drejtohuni per ne Det: Lundrimi ne Bosfor eshte nje menyre ideale per te shpalosur pamjen magjepsese te Stambollit ndersa lundroni ne ujin e kalter blu te detit.

Lundrimi ne Bosfor eshte i ndare ne tre kategori – lundrim ditor, lundrim i shkurter dhe nje lundrim privat me jaht ose traget. 

Nje udhetim 5.5 oresh vjen i plote me dreke, udhezues dhe marrje dhe dergim ne hotel. 

Do te shijojni disa specialitete te shijshme turke ne anije para se te niseni per ne ngushticen e Bosforit per te eksploruar rrenojat antike, per te marre rreze dielli, dhe per te pare peizazhet dhe vendet mahnitese.

 

Nese ju pelqen cfare lexuat ju mund ta shperndani. Na Ndihmoni !

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email