Pushime ne Dubai 2024

Dubai

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Dubai 2024

Pushimet ne Dubai Gjeni Cmimet me te mira me Hima Travel.

Per Informacion Kontakto ketu – > 00355-069-70-21-103

Hotele ne Dubai te Rekomanduara nga HIMA TRAVEL

Kategorite e pushimeve ne Dubai
  • Pushime ne Dubai Cift 2024
  • Pushime ne Dubai Familjare 2024
  • Pushime ne Dubai Ultra All Inclusive 2024
  • Pushime ne Dubai per muajt e veres Maj – Qershor – Korrik – Gusht – Shtator
  • Pushime Muaji Mjaltit ne Dubai 2024
  • Pushime Ekonomike ne Dubai 2024

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime te paharrueshme ne Dubai 2024

Pushime ne Dubai
Pushime ne Dubai

Dubai eshte nje qytet shume interesant. Me nje bregdet te mrekullueshem, mrekulli arkitekturore, qendra te medha dhe nje te kaluar te pasur kulturore, Dubai eshte nje vend me te vertete I mahnitshem.

Njerezit vijne ketu per te kaluar disa dite ne bregun e gjirit nen rrezet e diellit te ngrohte, per te shkuar ne ekskursione ne atraksione unike natyrore dhe kulturore, ose planifikojne te blejne gjerat e duhura gjate shitjeve ne vazhdim.

Emiratet e Bashkuara Arabe jane nje nga vendet arabe te vendosura ne lindje te Gadishullit Arabik. 

Nga fqinjet e tyre – Arabia Saudite dhe Omani – ndryshon kryesisht ne formen e qeverisjes.

 Kjo eshte nje federate ne te cilen, ndryshe nga te tjeretshtetet federale nuk perfshijne republika, por monarki (emiratet) absolute. Secili nga shtate emiratet drejtohet nga sundimtari-emiri i vet dhe ligjet dhe traditat e tij mbreterojne ne te. 

Ky qytet konsiderohet si nje prej qyteteve qe ka marre zhvillim shume te shpejte. Ai eshte shdnerruar nga nje qytet pa rendesi ne nje prej qendrave me te rendesishme te biznesit ne bote, gjate nje periudhe 40 vjeçare.

Rrokaqiejt, dyqane te tejmbushura me mallra te markes, kryevepra te arkitektures, vitrina dyqanesh bizhuterish me diamante, nje pasuri te brendshme hoteli dhe sherbim te patejkalueshem, plazhet fantastike, kullat shumekateshe dhe shume aktivitete te ndryshme qe Duabai ofron jane disa nga arsyet kryesore pse ky destinacion vizitohet nga turistet nga e gjithe bota.

Gjuha zyrtare eshte arabishtja, por vendasit flasin anglisht dhe disa hotele dhe restorante flasin rusisht. Shumica e popullsise eshte myslimane, duke pranuar Islamin, si dhe Hinduset dhe te Krishteret.

Koha me e mire per te vizituar Dubain?

Dubai
Dubai

Duke qene se nddhet ne shkretetire, vera aty eshte me temperature shume te larta. Prandaj, periudha me e mire per te vizituar kete qytet eshte dimri, periudhe gjate se ciles ju do te kenaqeni nga moti i mire, dhe kur temperaturat nuk do te jene aspak te larta.

Aktivitete dhe vende turistike ne Dubai

Burj Khalifa Dubai 2023

Burj Khalifa Dubai
Burj Khalifa Dubai

Atraksioni kryesor turistik ne Dubai eshte Burj Khalifa, e cila me 829.8 metra dhe eshte ndertesa me e larte ne bote.

Ndertimi i Burj Khalifa ka filluar ne vitin 2004 dhe ka perfunduar 5 vjet me vone ne vitin 2009. Ndertesa theu rekorde te shumta ne lartesi, duke marre cmimin si kulla me e larte ne bote.

Dizajni i Burj Khalifa rrjedh nga sistemet e misheruara te arkitektures islame, duke nderthurur elemente kulturore dhe historike te veçanta te rajonit, si te Xhamise se Madhe te Samara.

Plani Y-forme eshte projektuar per perdorim banimi dhe hotel. Struktura e veshjes se nderteses eshte projektuar per t’i bere balle temperaturave verore te Dubait.

Ajo permban nje total prej 57 ashensore dhe 8 shkalle

Per shumicen e vizitoreve, nje udhetim ne kuverten e vezhgimit ne katin e 124-te ketu eshte nje gje e domosdoshme gjate qendrimit ne qytet. Pamjet neper horizontin e qytetit nga ky kendveshtrim i zogjve jane thjesht tronditese.

Vizitat gjate nates jane veçanerisht te njohura per fotografet per shkak te panoramave te famshme te dritave te qytetit ne Dubai.

Blini paraprakisht Bileten tuaj te Hyrjes per te shmangur rreshtimet e gjata, veçanerisht nese planifikoni te vizitoni ne nje fundjave.

Palm Jumeirah Dubai 2023

Palm Jumeirah Dubai
Palm Jumeirah Dubai

Ishulli i bere nga njeriu Palm Jumeirah eshte nje mrekulli e vertete e teknologjive moderne te ndertimit.

Ishujt Palm jane nje grup prej 2 ishujsh artificiale perkatesisht Palm Jumeirah dhe Palm Jebel Ali. Turistet kane mundesi per te vizituar Palm Jumeirah i cili eshte nje nga vendet me te njohura turistike ne Dubai dhe eshte Ishulli i vetem i perfunduar. Ishulli ka formen e nje palme. Isshte nje vend kryesor turistik ne Dubai per te shkuar.

Menyra me e mire per te pare Ishujt Palm eshte nga ajri ose ne maje te nje prej shume ndertesave shumekateshe te Dubait, te tilla si Deck Observation ne Burj Khalifa. 

Shatervani i Dubait

Shatervani Dubait
Shatervani Dubait

Shatervani me i gjate dhe me mahnites ne bote eshte nje pamje per tu mrekulluar. 

Nje lartesi e larte qe arrin 900 metra, Burimi i Dubait qendron ne mes te Liqenit Burj dhe terheq mijera turiste çdo mbremje qe dynden ketu per te perjetuar jeten e nates ne Dubai dhe per te pare shfaqjen spektakolare te drites dhe muzikes qe Burimi i Dubait vendosi çdo mbremje.

Ju do te habiteni kur te zbuloni se burimet kane nje strukture unike qe perbehet nga pese qarqe me nje mekanizem unik te grykave qe hedhin uje me nje intensitet shume te larte. Ne kete atraksion Dubai, ka 6600 super drita dhe njezet e pese projektore me ngjyra qe japin nje iluzion te me shume se nje mije shprehjeve te ujit.

Performohn kenge te ndryshme dhe ne ritme te ndryshme; nga muzika klasike, bashkekohore, tek arabishtja dhe muzika boterore. 

Eksplorimi i shkretetirave me Safari (Duhet ta Provoni)

Eksplorimi i shkretetirave me Safari
Eksplorimi i shkretetirave me Safari

Desert Safari eshte padyshim nje nga aktivitetet me ekskluzive per t’u provuar ne Dubai. 

Eksplorimi i shkretetirave te pafund ne udhetimin tuaj ne Dubai eshte nje aventure qe nuk duhet ta humbni. 

Momentet qe do kaloni duke marre pervojen e nje safari te shkretetires ne Dubai do te qendrojne me ju pergjithmone si nje kujtim i çmuar. 

Eshte nje aktivitet shume i rekomanduar qe mund te kenaqeni me miqte dhe familjen tuaj. Safari i Shkretetires ne Dubai eshte padyshim nje pervoje e vlefshme per para.

Shopping ne Dubai 

Dubai
Dubai

Ketu do te mbeteni te habitur nga madhesia e qendrave tregtare, te cilat mund te thuhet pa frike se kane madhesine e nje qyteti te vogel. 

Brande eksklusive, dyqane te disa prej stilistave me ne ze te botes, brande te mirenjohura te kozmetikes, supermarkete ku nuk mungon asgje, kinema ose teater, restorante nga me luksozet e deri tek fast-food-et, jane disa prej lehtesirave te cilat ju do t’i gjeni brenda nje qendre te vetme tregtare ne qytetin e Dubait. 

Midis vendeve te ndryshme turistike ne Dubai, Dubai Mall (Qendra tregtare Dubai) eshte nje vend qe terheq shume turiste. 

Eshte nje strukture madheshtore e gjere me dizajnet e brendshme te gjalla, dyqanet e shtrenjta, portretizojne stilin e jetes se pasur dhe te shkelqyer te Dubait. 

Eshte qendra me e madhe ne bote ne lidhje me siperfaqen e pergjithshme. Brenda tij, ka me shume se 1200 dyqane.

Qendra tregtare terheq pothuajse mbi 54 milion turiste çdo vit. Ka 22 ekrane filmash dhe nje numer te madh prej me shume se 10 kafene dhe restorante ne Dubai qe sherbejne pjata te shijshme dhe kuzhina te ndryshme. 

Ai gjithashtu ka mbi 14,000 hapesira per parkim makinash. Akuariumi Dubai i cili eshte gjithashtu nje nga vendet me te famshme turistike ne Dubai ndodhet brenda qendres tregtare ne katin e pare. 

Ajo ka marre me shume se 5 çmime per dizajnet e saj te brendshme dhe strukturen e unike.

Akuariumi ne Dubai dhe Kopshti Zoologjik Nenujor

Akuariumi ne Dubai dhe Kopshti Zoologjik Nenujor
Akuariumi ne Dubai dhe Kopshti Zoologjik Nenujor

Eshte nje nga akuariumet me te medha ne Dubai. Ju mund te keni nje pervoje magjepsese te jetes se eger ketu. 

Ka shume  gjallesa ujore ne kete akuarium. Kopshti zoologjik nenujor ka nje koleksion te madh peshkaqenesh dhe shume specie te tjera te rrezikuara te cilat po ruhen ne habitatin e tyre natyror.

Akuariumi eshte nje nga vendet me te famshme turistike ne Dubai. Ka mbi 140 specie te ndryshme qe strehon ky akuarium dhe kopsht zoologjik nenujor. 

Nje shetitje ne tunelin e gjate 48 metra brenda do t’ju jape nje pamje te shkelqyeshme te pyjeve te shiut dhe botes vezulluese te oqeanit.

 Dolphinarium Dubai

Dubai Dolphinarium
Dubai Dolphinarium

E vendosur brenda Parkut piktoresk Creekside ne Dubai ne Umm Hurair, Dubai Dolphinarium eshte bere nje nga vendet me te medha te qytetit per argetim duke perfshire Akuariumin Coral Reef, Fermen e Peshkut, Gatorville dhe nje qender terapie kerkimore. 

Ky objekt unik eshte zhvilluar kryesisht per te edukuar dhe argetuar vizitoret e te gjitha moshave duke theksuar nevojen per ruajtjen e delfineve dhe llojeve te tjera ujore te rrezikuara ne nje menyre te sigurt.

Eshte fantastike performanca prej 45 minutash nga delfinet ku ata kercejne. Gjithashtu ofrohet nje mundesi per te notuar me delfine.

Kopshti Mrekullive Dubai

Kopshti Mrekullive Dubai
Kopshti Mrekullive Dubai

Vizita ne kopshtin Miracle Dubai duhet te jete ne perparesine kryesore te gjerave qe duhen bere ne Dubai per adhuruesit e natyres. 

Kopshtet e harlisura jane nje kenaqesi per shqisat tuaja dhe do t’ju lene me nje ndjenje te kendshme dhe te lumtur gjate gjithe kohes. 

Eshte kopshti me i madh natyror i luleve ne bote dhe ajo qe e ben ate me mrekulli eshte se ndodhet ne qytetin e shkretetirave.

Burj Al Arab Dubai

Burj Al Arab Dubai
Burj Al Arab Dubai

Themeluar ne vitin 1999, Burj Al Arab eshte nje nga hotelet premium te Dubait qe ndodhet ne nje ishull artificial jashte rruges Jumeirah. 

Duke folur per luks, hoteli permban nje shatervan terheqes, nje holl te admirueshem dhe 203 suita. 

Ne nje lartesi prej 180 metrash, faktori mbreteror i hotelit nxirret nga elementet e brendshem te zbukuruar ne ar te vertete! 

Kerkohet nje rezervim paraprak per te vizituar restorantin e tij nese nuk qendroni atje.

Dubai Marina

Dubai Marina
Dubai Marina

Ndertuar ne rajonin e njohur gjeresisht si ‘New Dubai’, Dubai Marina eshte nje qytet mahnites. 

Ofron stile jetese luksoze permes zhvillimit te tij ne ujerat pergjate vijes bregdetare te Gjirit Persik. 

Ketu ka hotele te stilit te larte dhe pazar te bollshem dhe mundesi te tjera per kohen tuaj te lire. Ai gjithashtu permban Kompleksin Dubai Marina Mall, nje destinacion per blerje dhe argetim.

Konsiderohet te jete nje nga zonat me miqesore per kembesoret ne Dubai, Dubai Marina eshte nje vend ideal per shume njerez qe te shkojne per nje vrapim te shpejte, nje mbremje blerjesh ose thjesht duke bere nje shetitje prane bregut. 

Global Village Dubai 

Global Village Dubai
Global Village Dubai

Global Village Dubai pretendohet te jete projekti me i rendesishem ne bote per turizmin, kohen e lire dhe argetimin e Emirateve te Bashkuara Arabe. 

Eshte destinacioni i pare kulturor, argetues, familjar dhe per pazar i gjithe rajonit. 

Çdo vit, vendi pret mbi 5 milion vizitore ne nje siperfaqe prej 17,200,000 ft katrore.

Eshte nje vend i persosur per te marre suvenire nga e gjithe bota se bashku me kuzhinen autentike globale, udhetimet emocionuese dhe interpretuesit ne rruge.

Ski ne Dubai

Ski ne Dubai
Ski ne Dubai

Ski Dubai eshte nje vendpushim i brendshem skijimi, 22.500 metra katrore. Eshte parku me i madh i brendshem i skive ne bote. 

Parku ka nje Park Snow, shpatet e skive, nje muze akulli dhe nje akademi te skive per ata qe deshirojne te mesojne ski. 

Perveç ambienteve te rregullta, Ski Dubai gjithashtu organizon ngjarje dhe koncerte te ndryshme dhe nje restorant shume komod te quajtur Avalance Cafe.

Pranimi ne kete vend unik perfshin ski dhe pajisje debore; kapelet dhe dorezat shiten veç e veç.

Dubai Frame

Dubai Frame
Dubai Frame

Nje nga megaprojektet me te fundit te Dubait te lançuar ne Janar 2018, Dubai Frame eshte struktura me e madhe ne bote e kornizes. 

E vendosur ne Parkun Zabeel, ajo eshte si nje kornize per disa nga mrekullite me te medha arkitektonike te Dubait duke perfshire Burj Khalifa. 

Ajo eshte e rrethuar nga dy kulla te larta qe shkojne deri ne 150 metra dhe jane te lidhura nga nje Sky Deck i cili ka nje gjeresi prej 93 metrash.

Korniza eshte si nje ure midis se kaluares dhe se tashmes se Dubait duke pare dy perspektiva – rrethet e vjetra te Dubait nga Veriu dhe peizazhi modern i qytetit qe shikon ne Jug. 

Bungee Jumping Dubai

Bungee Jumping Dubai
Bungee Jumping Dubai

Nese ju pelqejne aventurat mos e humbisni kete aktivitet pa e provuar!

Hidhuni nga nje lartesi deri ne 50 metra dhe shijoni pamjen fantastike te peizazhit te qytetit te Dubait, pamjen e Burj Khalifa dhe bregdetit madheshtor te Dubait. 

Profesionistet sigurojne qe te gjithe te jene te sigurt ndersa hidhen nga vinçi i gjate me kordone elastike te bashkuar ne trupin tuaj. 

Ju mund te hidheni vetem ose me miqte dhe familjen tuaj ne nje grup prej dy vetesh dhe te dyfishoni kenaqesine e ketij aktiviteti dritherues!

Zona e gravitetit ka gjithashtu fotografe profesioniste qe krijojne kujtime me kamerat e tyre per t’ju bere te mbani mend kete aventure te guximshme pergjithmone. 

Bota e aventurave IMG Dubai

Bota e aventurave IMG Dubai
Bota e aventurave IMG Dubai

Themeluar ne vitin 2016 ne ‘zemren e Dubait’, IMG eshte parku i pare mega i brendshem i qytetit me komoditete dhe argetime te klasit boteror. 

I ndodhur ne rrugen e famshme Sheikh Mohammed Bin Zayed, ky park me teme vizatimore shtrihet ne 1.5 milion metre. 

I vendosur prane fshatit Global, ky destinacion argetimi eshte plot shfaqje te drejtperdrejta, udhetime terheqese, filma dhe mundesi ushqimi fantastike. 

Park Ujor I Aventurave Dubai

Park Ujor I Aventurave Dubai
Park Ujor I Aventurave Dubai

Nje nga parqet me te medha ujore te Dubait, Aquaventure ndodhet ne kompleksin hotelier Atlantis. 

Ky park ujor i mahnitshem ofron nje seri pishinash, disa udhetime dritheruese dhe shume aktivitete terheqese.

Vizitoret gjithashtu mund te pushojne ne Cabanas, te hane nje vakt te kendshem ne restorante te ndryshme dhe te blejne disa suvenire ne shume dyqane ne park.

Parku ka lumin me te gjate te vendit te quajtur Rapids qe shkon deri ne 2.8 km, nje plazh privat per vizitoret per t’u çlodhur pas nje dite te gjate ne park dhe ambiente te tjera si Shark Safari nese deshironi te notoni sigurt me peshkaqenet, duke ushqyer stingrays.

Xhamia e Madhe Dubai

Xhamia e Madhe Dubai
Xhamia e Madhe Dubai

Shtepia e minares me te larte te Dubait (70m), Xhamia e Madhe ose Grand Bur Dubai Masjid eshte nje xhami e stilit iranian qe eshte pjese e rrethit te trashegimise se qytetit. 

Brendesite e xhamise jane te mbushura me punime te bukura mozaiku blu qe terheqin vizitore nga te gjitha anet. 

E ndertuar ne vitin 1900, xhamia ishte fillimisht nje shkolle Islamike per mesimet e Kuranit dhe u rindertua ne 1998 si nje Xhami per publikun.

Si nje nga ndertesat me te vizituara ne Emiratet e Bashkuara Arabe, Grand Bur Dubai Masjid jo vetem qe sherben si nje vend adhurimi dhe tubimi te Premten, por gjithashtu edhe si nje qender e mesimit dhe zbulimit permes edukimit dhe programeve te vizitoreve.

Kite Beach Dubai

Kite Beach Dubai
Kite Beach Dubai

Jo vetem nje qender e plazhisteve, por nje vend i rregullt per entuziastet e sporteve ujore, Kite Beach, eshte plazhi me i ri ne Dubai. 

Wakeboarding, kitesurfing dhe paddleboarding jane disa gjera qe vizitoret provojne kur vizitojne Kite Beach. 

Kite Beach eshte nje destinacion i preferuar per plazhin vendas dhe turistet me rerat e tij te pastra, aventurat dhe mundesite relaksuese ne dispozicion te te gjitheve.

Muzeu i Dubait

Muzeu i Dubait
Muzeu i Dubait

I vendosur ne Fort Al-Fahidi, ky muze i mrekullueshem i Dubait eshte ndertuar ne 1787 dhe eshte ndertesa me e vjeter ne Emirat. 

Restauruar ne vitin 1971 nga sundimtari i Dubai dhe me pas rinovuar gjeresisht ne 1995, sot kjo arkitekture e bukur strehon trashegimine e qytetit dhe shume ngjarje te rendesishme historike. 

Ndersa qellimi kryesor i muzeut eshte te paraqese menyren tradicionale te jetes ne Emiratin e Dubai, ai gjithashtu tregon hartat e vjetra magjepsese te Emirateve dhe Dubait qe shpjegojne zgjerimin gjigant te rajonit pas bumit te naftes.

Instrumentet muzikore Emirate, bolleku i objekteve te shkembyera nga vendet afrikane dhe aziatike dhe varret 3,000-4,000-vjeçare ne vendin arkeologjik Al Qusais do t’ju hutojne me te kaluaren e saj.

 

Nese ju pelqen cfare lexuat ju mund ta shperndani. Na Ndihmoni !

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Hima travel Logo

Hima Travel & Tours

Agjensi Udhetimi & Turistike

10 vite eksperience ne fushen e udhetimeve, 25 Agjent gati tju sherbejne per kerkesat tuaja. 16,000+ Kliente na besojne per udhetimet e tyre cdo vit.

Opsione Te Tjera !