Pushime ne Halkidiki 2023

Pushime ne Halkidiki
Pushime ne Halkidiki

Pushime ne Halkidiki 2023 , Paketa Turistike ne Greqi Halkidiki jane pushimet ideale edhe per cifte dhe per familjare, ne kete destinacion ju do te gjeni komoditetin e pushimeve te mirefillta.

Hima travel Logo

Agjensi Udhetimi & Turistike

10 vite eksperience ne fushen e udhetimeve, 25 Agjent gati tju sherbejne per kerkesat tuaja. 16,000+ Kliente na besojne cdo vit udhetimet e tyre.

Resorte Ekonomike

Halkidiki 2023

Cmimet me poshte jane per cift 2 te rritur, ne cmim perfshihet ( Akomodimi ne hotel / Koncepti All Inclusiv : Mengjes – Dreke – Darke + Pije  )

KUJDES : udhetimi eshte individuale ne nuk ofrojme transport per ne halkidiki

KUJDES : Opsionet e meposhtme jane te vlefshme per rezervime deri ne daten 15 MAJ

1 – ► Bianco Olympico Beach Resort 4 *, Halkidiki, All Inclusive 

 • Foto te hotelit
 • 1 – 7 Qershor 890 €/Cifti
 • 2 – 8 Korrik 1050 €/Cifti
 • 3 – 9 Gusht 1180 €/Cifti
 • 4 – 10 Shtator 990 €/Cifti

2 – ► Xenios Port Marina Hotel 3 *, Halkidiki, All Inclusive 

 • Foto te hotelit
 • 1 – 7 Qershor 899  €/Cifti
 • 2 – 8 Korrik 990 €/Cifti
 • 3 – 9 Gusht 1250 €/Cifti
 • 4 – 10 Shtator 960  €/Cifti

3 – ► Xenios Dolfin Beach 3 *, Halkidiki, All Inclusive 

 • Foto te hotelit
 • 1 – 7 Qershor 890 €/Cifti
 • 2 – 8 Korrik 1060 €/Cifti
 • 3 – 9 Gusht 1380 €/Cifti
 • 4 – 10 Shtator 1140   €/Cifti

4 – ►Possidi Paradise Hotel 4 *, Halkidiki, All Inclusive 

 • Foto te hotelit 
 • 1 – 7 Qershor 890 €/Cifti
 • 2 – 8 Korrik 1430 €/Cifti
 • 3 – 9 Gusht 1490 €/Cifti
 • 4 – 10 Shtator 976.25 €/Cifti

5 – ►Anastasia Resort & Spa 5 *, Halkidiki, All Inclusive 

 • Foto te hotelit 
 • 1 – 7 Qershor 860 €/Cifti
 • 2 – 8 Korrik 1250  €/Cifti
 • 3 – 9 Gusht 1680 €/Cifti
 • 4 – 10 Shtator 1180€/Cifti

6 – ► Akrathos Beach 3 *, Halkidiki, All Inclusive 

 • Foto te hotelit 
 • 1 – 7 Qershor 995 €/Cifti
 • 2 – 8 Korrik 1550 €/Cifti
 • 3 – 9 Gusht 1550€/Cifti
 • 4 – 10 Shtator 1240 €/Cifti

7- ► Possidi Holidays Resort & Suites 5 *, Halkidiki, Half Board

 • Foto te hotelit
 • 1 – 7 Qershor 990 €/Cifti
 • 2 – 8 Korrik 1355 €/Cifti
 • 3 – 9 Gusht 1390 €/Cifti
 • 4 – 10 Shtator 1280 €/Cifti

8 – ► Secret Paradise Hotel & Spa 4 *, Halkidiki, Half Board

 • Foto te hotelit
 • 1 – 7 Qershor 1010 €/Cifti
 • 2 – 8 Korrik 1230 €/Cifti
 • 3 – 9 Gusht 1520 €/Cifti
 • 4 – 10 Shtator 1110 €/Cifti

9- ► Cronwell Resort Sermilia 5 *, Halkidiki, All Inclusive 

 • Foto te hotelit
 • 1 – 7 Qershor 1160 €/Cifti
 • 2 – 8 Korrik 1580  €/Cifti
 • 3 – 9 Gusht 1830  €/Cifti
 • 4 – 10 Shtator 1280 €/Cifti

10 – ► Simantro Beach Hotel 5 *, Halkidiki, Half Board 

 • Foto te hotelit
 • 1 – 7 Qershor 850  €/Cifti
 • 2 – 8 Korrik 1080 €/Cifti
 • 3 – 9 Gusht 1970 €/Cifti
 • 4 – 10 Shtator 1110 €/Cifti

11 – ► Porto Carras Meliton 5 *, Halkidiki, All Inclusive 

 • Foto te hotelit
 • 1 – 7 Qershor 1850 €/Cifti
 • 2 – 8 Korrik 2250  €/Cifti
 • 3 – 9 Gusht 2790  €/Cifti
 • 4 – 10 Shtator 1950 €/Cift

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Halkidiki 2023

Pushimet ne Halkidiki Gjeni Cmimet me te mira me Hima Travel.

Per Informacion Kontakto ketu – >

Hotele ne Halkidiki te Rekomanduara nga HIMA TRAVEL
Kategorite e pushimeve ne Halkidiki
.
 • Pushime ne Halkidiki Cift 
 • Pushime ne Halkidiki Familjare
 • Pushime ne Halkidiki Ultra All Inclusive
 • Pushime ne Halkidiki per muajt e veres Maj – Qershor – Korrik – Gusht – Shtator
 • Pushime Muaji Mjaltit ne Halkidiki
 • Pushime Ekonomike Halkidiki
 

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Halkidiki ?

Gadishulli i Halkidiki eshte i shume i njohur per plazhet e tij te gjata me rere dhe ujerat kristal, duke e bere te veshtire zgjedhjen dhe diferencen per plazhet me te mira midis shume opsioneve qe ofrohen per pushime verore ne Halkidiki 2021.

Gadishulli ndodhet ne jug te Selanikut dhe perbehet nga tre gadishuj me te vegjel; Kasandra, Sithonia dhe Athos. Forma e saj sjell ne mendje tridentin e Zotit Poseidon ne Mitologjine Greke. Ne kete Shkrim, do t’ju njohim me bukurite qe kjo toke ka per te ofruar per pushime ne Halkidiki nga vendet arkeologjike ne fshatrat piktoreske dhe plazhet ekzotike.

Karakteristike dalluese e Halkidiki eshte larmia e peizazhit. Pavaresisht nese jeni nje adhuruese e detit ose nje i dashuruar mbas malit, Halkidiki ofron te gjitha nevojat qe nje vizitor mund te kete. Nga plazhet magjike me rere dhe jeta kozmopolite te thesaret arkeologjike dhe nje shpelle unike, ky vend ploteson te gjitha nevojat tuaja si per pushime cift ashtu edhe per pushime familjare.

 

Destinacionet Kryesore per Pushime ne Halkidiki

Kemba e Pare e Ishullit – Kassandra

Pushime ne Halkidiki Kassandra
Pushime ne Halkidiki Kassandra Foto Copyright 
 
Gadishulli Kassandra ose “kemba e pare”, siç quhet ne greqisht, ndodhet vetem 90 km nga qendra e qytetit. Historikisht, Kassandra quhej “Flegra”, qe do te thote nje vend zjarri. Sipas mitologjise Greke, zona ishte shtepia e gjigandeve dhe u be nje fushe beteje gjate epokes kur ata u perpoqen te debonin perendite nga Mali i Olimpit.
 
Kassandra eshte e njohur per jeten e saj te nates. Ne fshatin Kallithea, ka shume bare dhe klube nate qe do t’u pelqejne vizitoreve te rinj. Klubet qe duhet te vizitoni jane Angels Club, Pearl Club dhe nese jeni te interesuar te njiheni me muziken greke dhe menyren e argetimit, atehere gjithashtu vizitoni Aqua Club.
 
Duke Pushuar ne Halkidiki, shume bare plazhi kozmopolite ju ofrojne komoditete luksoze, kokteje freskuese dhe ujera te kristalta. Paliouri ofron plazhe mahnitese si bregu i plazhit Xenia me uje te paster dhe rere te holle. Ne anen tjeter te gadishullit, mos harroni plazhin Possidi, i cili njihet dhe nga nje far mbreselenes qe qendron ne ane te plazhit. Pike shtese i jepen zones pasi ajo gjithashtu ofron nje nga perendimet e diellit me te bukura ne rajon.
 
Nese jeni te interesuar per arte dhe rastesisht ndodheni rreth Kasandres gjate korrikut dhe gushtit, duhet te vizitoni amfiteatrin e Siviri, ku zhvillohet festivali vjetor Kassandra. Festivali perbehet nga koncerte dhe shfaqje teatrale me nje larmi te madhe te shfaqjeve. Çdo vit eshte jashtezakonisht i popullarizuar jo vetem per banoret e Halkidiki por edhe per turistet gjithashtu, te cilet deshirojne te zbulojne prodhimet e muzikes dhe teatrit grek.

Kemba e Dyte e Ishullit – Sithonia

Pushime Sithonia Halkidiki
Pushime Sithonia Halkidiki Copyright 
 
Ishulli i Sithonia ose “kemba e dyte” e Halkidiki sic i thone dhe Greket. Sithonia nuk eshte nje destinacion turistik-popullor, gje qe e ben ate nje vend edhe me te bukur dhe te paprishur. Nese po kerkoni nje vend per te kaluar pushimet tuaja ne paqe pa ngutjen dhe nxitimin e nje vendi te mbushur me njerez, ky eshte opsioni juaj me i mire. Sithonia perbehet nga plazhe familjare-miqesore me ujera te kristalte, dhe shume shpella te vogla per te eksploruar dhe shijuar.
 
Te kesh nje liste te plazheve me te mira ne Sithonia eshte nje pune vertet e veshtire; te gjithe jane mahnites dhe piktoresk. Duke filluar me plazhin Armenistis, i cili ndodhet 65 km ne juglindje te Poligiros, do te habiteni nga ujerat ekzotike qe pershkruhen zakonisht si te ngjashme me nje pishine. Plazhi eshte i organizuar, duke i dhene komoditetin e duhur te nevojshem me shezlone dhe pije freskuese. Nga ana tjeter, nese preferoni pamje me natyrore me plazhe te virgjera, atehere duhet te vizitoni plazhin e Kavourotrypes. Ky eshte nje plazh i lehte me rere me shkembinj te shumte. Ajo eshte e mbuluar nga peme dhe shkembinj qe rreshqasin ne uje dhe nje nga plazhet me te famshem ne pjesen e dyte te Halkidiki. Fillimisht, dikur ishte nje plazh nudist, megjithese tani nuk lejohet asnje lakuriqesi (zyrtarisht te pakten!).
 
Mos e lini Sithonia pa vizituar ishullin Diaporos. Isshte pikerisht pertej fshatit Vourvourou dhe ju mund ta arrini ate duke marre me qira nje varke private ose duke vozitur kanoe tuaj per te eksploruar disa shpella te izoluara te rrethuara nga pisha dhe plazhe me rere. Diaporos eshte i vendosur ne nje gji privat dhe eshte i rrethuar nga nje pyll natyror. Ju do te perballeni me bukurine mahnitese te paster te vijes bregdetare te paprishur. Ka shume shkembinj nenujore ku mund te zhyteni ne uje kristal te paster. Megjithese ishulli eshte i pabanuar, ju me siguri do te gjeni shume jahte dhe varka qe vizitojne vendin.

Kemba e Trete Zone e Mbrojtur nga Unesco – Mali Athos

Pushime ne Halkidiki Mali Athos
Pushime ne Halkidiki Mali Athos 
 
Gadishulli i trete i Halkidiki eshte gadishulli i Malit Athos. Ne Greqisht, quhet “Mali i Shenjte”. Ishte kryeqyteti shpirteror i botes se krishtere ortodokse dhe eshte renditur ne Monumentet e Trashegimise Boterore te UNESCO-s. Qe nga koherat bizantine, mali Athos ka gezuar nje status autonom. Shteti Monastik i Malit te Shenjte eshte deri ne ditet e sotme nje territor i veteqeverisur i Shtetit Grek.
 
Gadishulli madheshtor ka qene krahina e vetme e njerezve kushtuar adhurimit te Zotit dhe Virgjereshes per me shume se nje mije vjet. Ne vitin 885, perandori bizantin Bazili i Pare e shpalli ate ne Token ekskluzive te murgjve dhe vetmitareve. Ne vitin 963, u themelua manastiri i pare i organizuar. Me vone, u deklarua se “asnje person me fytyre te mbuluar” nuk lejohet te shkele shenjterine e tij. Ky ndalim zbatohet ende.
 
Sipas tradites, Virgjeresha Mari dhe Gjon Ungjillori hasen ne nje det te stuhishem gjate rruges per ne Qipro dhe ata u detyruan te kerkonin strehim ne nje port ne Malin Athos. Virgjeresha Mari e habitur nga bukuria e vendit, i kerkoi Zotit qe t’i dhuronte asaj malin si nje dhurate. Zoti u pergjigj se “Le ta bejme kete vend pjesen tuaj, kopshtin dhe parajsen tuaj, si dhe nje shpetim, nje strehe per ata qe kerkojne shpetimin”. Qe atehere, mali Athos eshte quajtur “kopshti i Virgjereshes Mari” dhe asnje femer nuk lejohet te hyje ne ate vend.
 
Ne ditet e sotme numri i manastireve qe funksionojne jane njezet me nje popullsi prej afersisht 1,700 murgjish. Komuniteti monastik eshte i pasur me thesare kishtare, ikona te rralla dhe biblioteka te pajisura me doreshkrime te çmuara. Per te vizituar manastiret duhet te keni nje leje te veçante, por vetem nese jeni mashkull. Per femrat, udhetimi perfundon ne qytetin Ouranoupolis, ku zonjat mund te shkojne per nje lundrim rreth gadishullit te jashtezakonshem ne menyre qe te mund ta admirojne ate nga nje distance.
 
Perveç bashkesise imponuese monastike, “kemba e trete” e Halkidiki ka me shume xhevahire per te zbuluar. Ne fshatrat Ierissos dhe Nea Roda, do te gjeni mundesi te shkelqyera per pushime, me uje te paster, plazhe me rere dhe vendpushime relaksuese. Keto jane opsioni perfekt nese jeni duke kerkuar nje vend familjar-miqesor per te kaluar pushimet tuaja dhe per t’u çlodhur.
 
Nga fshati Tripiti mund te merrni tragetin dhe ne vetem 10 minuta do te gjendeni ne ishullin Ammouliani. Ky ishull i vogel karakterizohet nga nje kombinim i reres se imet, te arte, detit akuamarin, bimesise dhe shkembinjve gjigante. Ishte ideale si per relaksim ashtu edhe per te gjitha llojet e sporteve ujore.
 
Edhe pse Halkidiki eshte i famshem per plazhet me te mira, nuk eshte vetem kaq. Ne pjesen veriore te Halkidiki, ka vende, me rendesi dhe rendesi te madhe arkeologjike, te cilat duhet t’i vizitoni.
 
E para prej tyre eshte Shpella e Petralones, e cila eshte nje nga shpellat me mbreselenese ne Evrope. Me e rendesishmja midis gjetjeve ne shpelle eshte nje kafke njerezore, ajo e “Archanthropos”, e cila besohet te jete mbi 700,000 vjet e vjeter – duke e bere ate me te vjetrin Evropian. Kjo tregon se Halkidiki ishte e banuar qe nga epoka e gurit. Ju mund te vizitoni pjesen e brendshme te shpelles madheshtore me anije dhe te admironi pamjet aty si dhe te vizitoni muzeun prane shpelles, ku shfaqen nje numer i madh i kockave te fosilizuara te gjitareve te ndryshem.
 
Tjetra ne liste duhet te jete fshati Stageira. Ky eshte vendi ku Aristoteli, nje nga filozofet me te medhenj, lindi ne 384 para Krishtit. Ju do te jeni ne gjendje te vizitoni mbetjet e nje akropoli, fortifikimesh, nje tempulli antik dhe shtepive klasike dhe helenistike.
 
Gadishulli Halkidiki eshte nje vend me kaq shume gjera per te bere, pavaresisht preferencave tuaja. Ne kete shkrim ne sapo kemi ber nje hyrje te cfare mund te tregojme per kete toke, duke theksuar plazhet me te mira ne Halkidiki, vendet qe duhen vizituar dhe disa keshilla shtese historike.
 

Akoma sjeni i bindur qe duhet te kaloni Pushimet ne Halkidiki ? Lexoni me poshte

7 arsyet kryesore pse te vizitojme dhe kaloni pushimet tuaja verore ne Halkidiki 2023

7 arsye pse te vizitojme halkidiki
7 arsye pse te vizitojme halkidiki 
 
Perparesite se pse te kaloni te pushimeve tuaja verore ne Halkidiki, Greqi, mund te mbushin faqe te tera me shkrime pa fund! Nisur nga klima fantastike mesdhetare, ujerat e kalter blu dhe kuzhina mahnitese greke te mikpritja e ngrohte dhe distanca e afert me Shqiperine, ekziston nje liste e madhe e arsyeve intriguese pse duhet te vizitoni Halkidiki gjate pushimeve tuaja te ardhshme te veres. I ngushtuam ne shtate.

Plazhe te Shkelqyera ne Halkidiki

Pavaresisht nese vizitoni Sithonia, Kassandra ose Athos, ujerat jane kaltra si qielli ose te gjelbert dhe plazhet jane te pastra. Disa jane te organizuar, disa jane te virgjera. Disa jane te lehta per t’u afruar me makine ose ne kembe dhe disa jane te fshehura nga syte e thjeshte. Kur behet fjale per plazhet, Halkidiki kenaq te gjitha shijet dhe deshirat tuaja.

Peisazhe te ndryshme

Ngjyrat ndryshojne nga nje gadishull ne tjetrin, por te gjitha ndajne nje gje te perbashket: ato nderthurin detin dhe malin. Pavaresisht nese enderroni per pushime ne mal apo plazh, do te gjeni saktesisht ate qe po kerkoni.

Fshatra piktoresk ne Halkidiki

Ka fshatra te ndertuara pertej bregdetit dhe disa ne male. Megjithese disa zona jane modernizuar per te ofruar komoditete me te mira per vizitoret, ato ende mbajne nje pamje folklorike qe i ben ata teper unike. Vizitoni Parthenonas, Vourvourou, Afitos, Nikiti, Neos Marmaras dhe Ouranoupoli – vetem per te permendur disa sepse te gjitha ja vlejne.

Prodhime te shijshme lokale

Ushqimi ne Halkidiki varion nga peshku i fresket te souvlaki dhe musaka. Pjatat nuk mund te krahasohen, vera lokale eshte e mahnitshme dhe ka te gjitha llojet e restoranteve per te permbushur nevojat tuaja.

Pushime Familjare & Rreth Shoqeror ne Halkidiki

Halkidiki eshte shume i sigurt dhe mikprites. Eshte nje nga destinacionet me te mira per pushimet verore ne Greqi sepse ofron mundesi akomodimi dhe pushimi per familjet ose çiftet.

Pushime ne Halkidiki Buxheti-Ekonomik

Ju mund te kaloni pushimet tuaja ne nje hotel luksoz ose te vendosni per nje shtepi me qira. Ka mundesi akomodimi, argetimi dhe ngrenie per te gjitha buxhetet.

Gjera te shumta per te bere

Pavaresisht se sa kohe planifikoni te qendroni, nuk do te jete e mjaftueshme. Perveçse te relaksoheni ne plazh, te merreni me sporte plazhi dhe te shikoni ne perendim te diellit, ju gjithashtu mund te shkoni ne shetitje ose te vizitoni vendet arkeologjike – Stagira Antike, Tempulli i Ammon Zeus, Akanthos etj.

 

Nese ju pelqen cfare lexuat ju mund ta shperndani. Na Ndihmoni !

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Hima travel Logo

Hima Travel & Tours

Agjensi Udhetimi & Turistike

10 vite eksperience ne fushen e udhetimeve, 25 Agjent gati tju sherbejne per kerkesat tuaja. 16,000+ Kliente na besojne per udhetimet e tyre cdo vit.