Pushime ne Turqi

Turqi

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Turqi 2021

Pushimet ne Turqi Gjeni Cmimet me te mira me Hima Travel.

Per Informacion Kontakto ketu – > 00355-069-70-21-103

Hotele ne Turqi te Rekomanduara nga HIMA TRAVEL

Kategorite e pushimeve ne Turqi
  • Pushime ne Turqi Cift 
  • Pushime ne Turqi Familjare
  • Pushime ne Turqi Ultra All Inclusive
  • Pushime ne Turqi per muajt e veres Maj – Qershor – Korrik – Gusht – Shtator
  • Pushime Muaji Mjaltit ne Turqi
  • Pushime Ekonomike ne Turqi

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime te paharrueshme ne Turqi

Pushime ne Turqi
Pushime ne Turqi

Turqia eshte nje destinacion i njohur turistik per vijen e saj bregdetare mesdhetare, xhamite mbreselenese dhe pamjet mahnitese natyrore.

Duke qene deshmitare e ngritjes dhe renies se shume perandorive, si dhe jetes se shume kulturave dhe feve te ndryshme, Turqia eshte plot me mrekulli historike. 

E zhytur ne histori me nje peizazh qe perfshin plazhe dhe male te larta, Turqia ka qene porta midis Evropes dhe Azise per mijera vjet. 

Te qenit nje vend i tregtise dhe i shkembimit te kulturave e ka bere Turqine nje vend mjaft te larmishem. 

Turqia eshte nje nga 10 destinacionet me te mira per te udhetuar ne bote, duke mirepritur me shume se 35 milion vizitore çdo vit.

Turqia ka hotelet luksoze dhe butike me te mahnitshme ne bote.

Kuzhina Turke

Kuzhina Turke
Kuzhina Turke

Ushqimi Turk tani eshte i famshem ne bote, dhe me te drejte. Te gjithe komentojne se sa i mire eshte ushqimi turk. 

Çdo rajon ne Turqi ka kulturen e vet te kuzhines, duke perfshire perberes te veçante ne recetat qe rezultojne. 

Si e tille, kuzhina turke eshte shume me teper sesa kebab dhe bakllava e shijshme, duke perfshire ushqime deti dhe meze te fresketa, nje bote te tere embelsirash, mengjese klasike osmane, pjata perimesh dhe shume me teper. Pastaj ka Çaj Turk dhe Kafe Turke qe duhet ti provoni patjeter.

Koha me e mire per te vizituar Turqine 

Koha me e mire per te vizituar Turqine
Koha me e mire per te vizituar Turqine

Koha me e mire per te vizituar Turqine varet nga ajo qe ju intereson me shume per te vizituar. 

Prilli, Maji, Shtatori dhe Tetori jane kendshem te ngrohte, me temperatura prej 20 ° C-30 ° C. Sezoni i veres fillon ne Maj ne Turqi. 

Muajt e veres, Qershor deri ne Shtator jane shume te nxehte. Ky eshte nje mot perfekte per tu qetesuar buze detit. Filloni te notoni ne dete, shijoni kuzhinat e rruges dhe mos humbisni ngjarjet muzikore.

Moti fillon te qetesohet nga fundi i Tetorit. Dimri eshte nje kohe e shkelqyeshme ku mund te pushoni dhe te freskoni veten ne burimet termale te ngrohta dhe sheruese te Turqise.  Sezoni me i qete i Turqise do t’ju jape korniza fotografish mahnitese. Kapadokia me balona shumengjyreshe, Deti i Zi, dhe shume mundesi te tjera.

Vendet me te mira per t’u vizituar ne Turqi

Ka shume vende interesante dhe te bukura per te vizituar ne Turqi, dhe eshte nje destinacion qe mund te udhetoni ne 365 dite te vitit.

Pushime ne Stamboll

Pushime ne Stamboll
Pushime ne Stamboll

Dikur sherbente si kryeqyteti i Perandorive Osmane dhe Bizantine, Stambolli sot eshte qyteti me i madh ne Turqi dhe nje nga me te medhenjte ne bote. 

Stambolli shtrihet ne te dy anet e Bosforit, qe ndan anen evropiane nga ana aziatike, duke e bere ate qytetin e vetem ne bote qe perfshin dy kontinente. 

Arkitektura mbreselenese, vendet historike, ushqimi, pazaret, jeta e nates dhe atmosfera ekzotike te gjitha e bejne Stambollin nje nga destinacionet kryesore turistike ne bote.

Qyteti i Vjeter eshte vendi ku gjenden shumica e vendeve historike mbreselenese te qytetit, te cilat perfshijne Hagia Sophia, Xhamine Blu dhe Pallatin Topkapi. 

Nje rreth tjeter i rendesishem eshte Qyteti i Ri, i njohur per atraksionet e tij moderne, rrokaqiejt dhe qendrat tregtare. 

Beyoglu dhe Galata jane zona te njohura per jeten e nates dhe argetimin, ndersa zona e Bosforit eshte shtepia e pallateve te bukura, pallateve buze detit dhe parqeve urbane.

Ka pafund gjera emocionuese per te pare dhe bere ne Stamboll. 

Nje nder vendet nuk duhet humbur pa u vizituar eshte Grand Pazari, nje nga tregjet me te vjetra ne bote. 

Vizita ne nje banje turke eshte gjithashtu nje menyre e shkelqyeshme per te perjetuar kulturen lokale. 

Lexoni me shume: Kliko Ketu

Pushime ne Cappadocia

Pushime ne Cappadocia
Pushime ne Cappadocia

Cappadocia eshte e njohur per peisazhin e saj perrallor. Mrekullite natyrore dhe vendet historike te rajonit e bejne ate nje destinacion shume te vizituar.

Luginat shkembore surrealiste dhe te thella te Cappadocias jane endrra e çdo fotografi.

Ndersa nje pjese e madhe e Cappadocias eshte e vendosur ne provincen e Nevsehir, disa nga qytetet kryesore ne rajon jane Ürgüp, Göreme, Avanos, Ortahisar dhe Mustafapasa. 

Shume nga keto qytete ofrojne hotele, restorante, mundesi te jetes se nates dhe atraksione te tilla si muze, keshtjella shkembore, tunele nentokesore, fshatra te vjeter greke, manastire dhe tregje artizanale. 

Disa nga shpellat ne rajon jane ne te vertete hotele dhe u sherbejne turisteve. 

Lexoni me shume: Kliko Ketu

Pushime ne Pamukkale

Pushime ne Pamukkale
Pushime ne Pamukkale

Nje nga mrekullite me te famshme natyrore te Turqise, tarracat mahnitese te mbushura me uje blu te Pamukkale (e perkthyer si “keshtjella e pambukut “).

Pamukkale eshte i famshem per tarracat e tij te jashtezakonshme, te shkelqyera te travertines se bardhe dhe burimet e ngrohta. 

Legjenda thote se keto pishina termike kane fuqi sheruese, keshtu qe pse te mos e provoni?!

Megjithese travertinat jane pika kryesore e nje udhetimi ne Turqi, rrenojat e medha dhe te rremujshme te Roman Hierapolis, nje qytet i lashte, shtrihen ne maje te kesaj kodre, duke dhene nje arsye tjeter per te vizituar kete vend.

Per fotografite me te mira, shkoni ne muzg kur travertinet shkelqejne ndersa dielli humbet poshte horizontit.

Pushime ne Antalia

Pushime ne Antalia
Pushime ne Antalia

Antalia, vendpushimi kryesor i pushimeve te Turqise ne rajonin e Mesdheut.

Nderthurur pergjate rivieres se bukur turke ne vijen bregdetare te Mesdheut, Antalia eshte nje qytet i madh dhe i gjalle qe pret turiste me resorte, hotele, bare dhe restorante te shumta. 

Nje pamje spektakolare e kornizon qytetin me plazhe te mrekullueshem dhe male te gjelberta te harlisura te mbushura me rrenoja antike. 

Antalya ofron diçka per te gjithe, nga noti dhe lundrimi te ngjitja ne mal, pamjet mahnitese dhe argetimet e pafundme familjare.

Pushime ne Side

Pushime ne Side
Pushime ne Side

Side eshte nje qytet piktoresk i rrenojave klasike dhe resorteve moderne me pamje nga plazhet me rere te bardhe. 

E vendosur ne Bregun Mesdhetar te Turqise ne Provincen e Antalias ne nje gadishull te vogel, Side ofron nje pamje fantastike, jete nate dhe aventura ne natyre.

Me pamje nga plazhi, tempulli i Apollonit eshte nje pamje spektakolare, veçanerisht ne perendim te diellit.

Duke shfaqur rruge te ngushta dhe kopshte terheqese, qyteti simpatik i Side ofron shume restorante duke filluar nga ushqime te shijshme dhe piceri deri ne ushqime te pasura ne nje shumellojshmeri kuzhinash. 

Pikerisht jashte qytetit, lumi Manavgat ofron ture me varka, rafting ne uje te bardhe dhe ujevara mbreselenese.

Pushime ne Alanya 

Pushime ne Alanya
Pushime ne Alanya

Alanja eshte nje qytet bregdetar ne bregdetin jugor te Turqise, duke ofruar relaksim, histori dhe aventura.

Alanya eshte nje parajse e diellit, detit dhe reres. 

Nese doni me shume gjalleri kulturore te Turqise, Alanya eshte nje vend i bukur per te filluar. 

Ajo eshte nje qender e shkelqyer pushimesh me plazhet e saj te pacenuara me rere, hotele moderne dhe restorante cilesore peshku.

Pushime ne Lara 

Pushime ne Lara
Pushime ne Lara

Ky eshte nder plazhet me piktoreske ne Antalia dhe nje nga atraksionet e famshme te Turqise, ku mund te kaloni nje perjetesi duke marre rreze dielli, duke u shtrire ne rerat e pacenuara dhe duke notuar ne ujerat e kristalta. 

Nese deshironi te shijoni qetesine e plote ne pushimet tuaja ne Turqi gjate veres, atehere duhet te vizitoni kete breg te bukur. 

Eshte nje nga plazhet me te gjata ne Turqi dhe ka gjithçka, nga klubet e plazhit, sportet ujore dhe nje numer resortesh luksoze dhe hotelesh ne Turqi. 

Pushime ne Belek

Pushime ne Belek
Pushime ne Belek

Plazhet, Rera, Dielli, Aquaparke, Lojra Uji , Fusha Tenisi , Fusha Golfi , ky qytet Belek eshte i bekuar me te gjitha. 

I famshem per fushat e tij te golfit ne nivelin e kampionatit boteror, plazhet me rere te bardhe dhe pamjet e rralla te zogjve me te vecantei bejne pushime ne belek dhe me te vecanta, ky vend pushim me shume resorte luksoze te preferuara globalisht ne Bregun e Bruzes se Turqise eshte nje eksperience per te mos u humbur per lojtaret e golfit, çiftet dhe familjet qe duan te bejne pushime ne belek.

Pushime ne Kemer 

Pushime ne Kemer
Pushime ne Kemer

Shtrihet ne rivieren turke ne Gjirin e Antalias, Kemer eshte nje qytet bregdetar qe ka mbi 300 dite me diell ne vit. 

Kemer eshte nje vendpushim i bukur dhe i gjalle per pushime qe mund te gjeni shume argetim dhe aktivitete te shkelqyera ditore, si dhe plazhe te bukura me rere te arte dhe bukuri te shkelqyera natyrore ku deti, malet dhe pyjet me pisha takohen ne harmoni. 

Ujerat e kristalta dhe ambienti i gjelber me pyje e bejne vendpushimin nje destinacion ideal ne Mesdhe per te shijuar pushimet tuaja ne Turqi ne Antalia.

Pushime ne Bodrum

Pushime ne Bodrum
Pushime ne Bodrum

Bodrum ishte perdorur per te qene nje fshat i kendshem peshkimi me disa mijera njerez, Bodrumi eshte shnderruar ne nje nga pikat me te njohura te pushimeve te Turqise. 

Sot, mjedisi i tij terheqes, shumengjyresh, rrenojat intriguese te Bodrumit, plazhet mahnitese dhe resortet ne maje te shkembinjve terheqin njerez nga e gjithe bota.

Ne anen lindore te Bodrum, turistet do te gjejne nje plazh te bukur me pamje nga uji i shkelqyeshem blu. 

Prane plazhit ka shume kafene, bare dhe klube nate. Ne anen perendimore te qytetit eshte marina, qendrat tregtare dhe restorantet. 

Klikoni me poshte per te lexuar me shume rreth Bodrumit dhe vendeve turistike te tij.

Lexoni me shume: Kliko Ketu

Pushime ne Ankara

Pushime ne Ankara
Pushime ne Ankara

Kryeqyteti i Turqise, Ankaraja, eshte nje qytet modern me ndertesa qeveritare, biznese tregtare, universitete dhe ambasada te huaja. 

E vendosur mu ne qender te vendit dhe rajonin e Anadollit, Ankara eshte nje qender e rendesishme transporti, qe lidh shtetasit dhe turistet me destinacionet e tjera kryesore ne Turqi. 

Ky qytet aktiv gjithashtu ofron disa vende historike, arte dhe kulture.

Nje qytet i vjeter i banuar dikur nga kultura te ndryshme duke perfshire greket, romaket, bizantinet dhe osmanet, Ankaraja eshte e mbushur me struktura antike dhe rrenoja qe pasqyrojne historine e saj. 

Disa nga me te dukshmet prej tyre jane Tempulli i Augustit, Kalaja dhe nje Teater Romak. 

Xhami te shumta historike gjithashtu mund te gjenden ne te gjithe qytetin. 

Ankaraja mburret me nje skene te gjalle te artit dhe kultures me nje perqendrim te madh te teatrove dhe muzeve, duke perfshire Muzeun e Qyteterimeve Anadollake, i cili ka me shume se 200,000 objekte. 

Tregjet tradicionale dhe qendrat tregtare moderne ofrojne zgjedhje fantastike te blerjeve ku sende te tilla si prodhime te fresketa, ereza, qilima dhe pajisje elektronike mund te blihen te gjitha.

Lexoni me shume: Kliko Ketu

Pushime ne Mardin

Pushime ne Mardin
Pushime ne Mardin

I ngritur ne nje maje me pamje nga fushat e Mesopotamise ne Turqine juglindore, Mardin eshte kryeqyteti i Provinces Mardin. 

Nje nga vendbanimet me te vjetra ne rajon, Mardin eshte i njohur me se shumti per larmine e tij kulturore dhe Qytetin e Vjeter te ndertesave ranore.

Qyteti i Vjeter i Mardinit vizitohet lehte duke ecur. 

Labirinti i rrugeve i çon vizitoret pergjate shtepive me tarraca dhe vendeve te njohura si Manastiri Deyrü’z-Zafaran, nje nga manastiret me te vjeter ne bote, dhe Sulltan Isa Medresesi, nje monument mesjetar qe dikur ka sherbyer si nje observator astronomik. 

Zinciriye Medresesi, nje shkolle islamike e shekullit te 14-te, permban oborre te bukura dhe vepra arti. 

Lexoni me shume: Kliko Ketu

Pushime ne Konja

Pushime ne Konja
Pushime ne Konja

Nje nga qytetet me te vjetra ne bote dhe i njohur me se miri per arkitekturen e tij te shquar Seljuk dhe Dervishet Vorbullues, Konya eshte nje qytet i madh ne Rajonin e Anadollit Qendror te Turqise. 

Ne shekujt 12 dhe 13, Konya lulezoi si nje kryeqytet nen sundimin e Dinastise Seljuk. 

Sot, ndertesat terheqese nga ajo epoke ende mund te admirohen siç eshte Xhamia Alaeddin, e cila strehon varret e disa sulltaneve. 

Nje shembull tjeter i njohur eshte Medreseja Ince Minare, tani nje muze qe shfaq artefakte nga epoka Selxhuk dhe Osmane. 

Edhe pse ne rrenoja, Pallati Seljuk gjithashtu ia vlen te vizitohet.

Ne shekullin e 13-te, Konya ishte shtepia e teologut Persian dhe mistikut Sufi, Rumi. 

Pasuesit e Rumiut themeluan Urdhrin Mevlevi, te cilet njihen gjithashtu si Dervishet Vorbull per shkak te ceremonive te tyre te famshme fetare ne te cilat ata rrotullohen rreth e rrotull ne kemben e majte ndersa vishnin fustane te bardha. 

Keto ceremoni, te njohura edhe si Sama, mund te verehen çdo jave ne Qendren Kulturore Mevlana.

Lexoni me shume: Kliko Ketu

Pushime ne Efesi

Pushime ne Efesi
Pushime ne Efesi

Nese jeni te apasionuar pas historise, Ephesus duhet te jete me patjeter ne harten tuaj te eksplorimit te Turqise. 

Ajo ndodhet rreth nje ore larg nga Izmiri, nje qytet ne te cilin jane vendosur shume nga emisionet me te njohura te Turqise.
Efesi dikur ishte nje qytet i lashte grek dhe sot rrenojat e saj jane shume interesante per t’u vizituar. 

E gjithe zona tani eshte nje vend i Trashegimise Boterore te UNESKO-s, dhe vendet qe duhen patjeter te vizitohen jane mbetjet e Tempullit te Artemisit, Tempullin e Hadrianit, Baziliken e Shen Gjonit dhe Muzeun Efesus, ku ju do te mahniteni nga Statuja e Artemises dhe Dhoma e Gladiatoreve. Xhamia Isa Bey eshte nje qender e rendesishme fetare siç eshte Meryemana.

Pushime ne Bursa

Pushime ne Bursa
Pushime ne Bursa

Bursa eshte aq e gjelber saqe u quajt “Yeşil Bursa” (Bursa e Gjelber) per shkak te numrit te parqeve dhe malit te mrekullueshem brenda dhe rreth saj. 

Ajo sherbeu dikur si kryeqyteti i shtetit osman dhe rendesia e saj si qender industriale vazhdon edhe sot. 

Ne dimer, eshte nje terheqje e madhe per skiatoret per shkak te vendpushimit te skive te malit Uludağ. 

Ne vere, mali ofron pushim nga nxehtesia dhe pamjet e mrekullueshme malore.
Cumalıkızık, me rruget e tij te zbukuruara me kalldrem eshte nje fshat i ruajtur osman, jashte qendres se qytetit qe ofron nje veshtrim ne menyren tradicionale turke te jeteses.

Pushime ne Lagunen Blu, Oludeniz 

Pushime ne Lagunen Blu, Oludeniz
Pushime ne Lagunen Blu, Oludeniz

Nje lagune spektakolare e perbere nga hije te ndryshme te bruzes

Pak vende ne toke ofrojne nje bukuri te tille te paprekur si Laguna Blu ne Oludeniz. 

Kjo zone e Turqise eshte vendi nga i cili jane bere endrrat dhe po, uji eshte nje hije spektakolare e bruzes. 

Jo vetem qe uji eshte hija me e habitshme e bluse, por laguna eshte e mbushur me jete deti.

Snorkeling, Kayaking dhe notimi ne lagune ju japin mundesine per te pare breshkat dhe kuajt e detit nga afer, prandaj sigurohuni qe te sillni pajisjet tuaja. 

Laguna Blu eshte e vendosur ne nje park te mbrojtur, keshtu qe ka nje tarife hyrjeje dhe nganjehere mund te mbushet me njerez, por pa marre parasysh sa njerez jane atje, ju do te shijoni nje pervoje piktoreske.

Pushime ne Luginen e Butterfly

Pushime ne Luginen e Butterfly
Pushime ne Luginen e Butterfly

 Nje nga vendet me mahnitese per te eksploruar ne Turqi.

Ky eshte lehtesisht nje nga vendet me te famshme te bukura per t’u vizituar ne Turqi. 

Jo vetem qe peizazhi eshte thjesht i mrekullueshem me ujera te paster bruz dhe nje shtrirje te pacenuar te plazhit me rere te vendosur mes dy shkembinjve te larte (mund te arrihen me anije nga Olu Deniz ose Fethiye).

Por eshte gjithashtu nje vend i veçante per shkak te mijera fluturave qe jetojne ne pemet pas – prandaj eshte emer i mrekullueshem – keshtu qe ky vend unik per t’u vizituar ofron pamje mahnitese plot me ngjyra dhe ne vere. 

Gjithashtu ketu nuk ka ndertesa ose asfalt per te shkaterruar persosmerine e piktures dhe keshtu siguron qe Lugina e Fluturave te mbetet nje nga vendet me unike te plazheve ne vend!

Pushime ne Marmaris

Pushime ne Marmaris
Pushime ne Marmaris

Nje nga vendpushimet me te njohura bregdetare te Turqise, Marmaris eshte nje mjedis perfekt i maleve me pisha, plazhe me rere te bardhe, ujera bruz dhe arkitekture historike. 

I vendosur pergjate Rivieres Turke ne Turqine Jugperendimore, ky port mahnites i lundrimit eshte nje parajse turistike me mundesi te jashtezakonshme per sporte ujore, darke fantastike dhe jete nate e mbushur me argetim.

Marmaris ka aq shume per te pare dhe bere sa qe vizitoret nuk do te merziten kurre. 

Nje shetitje pergjate rrugeve me kalldrem te lagjes se vjeter ofron arkitekture terheqese dhe nje vizite ne Kalane e shekullit te 16-te te Sulejmanit te Madherishem eshte nje nder vendet qe sduhet ta humbisni. 

Udhetime te ndryshme me varka bejne qe vizitoret te eksplorojne rreth gjireve piktoreske dhe fshatrave fqinje. 

Safaret e kuajve mund te kalojne neper pyje te harlisur me pisha, pemishte portokalli, fshatra tradicionale dhe rreth gjireve te paprekura dhe ujevara mahnitese, ndersa safaret me xhip jane nje tjeter aventure fantastke.

Marmaris gjithashtu permban parqe uji per te gjithe familjen dhe banjot turke per perkedhelje dhe relaksim total. 

Nese kjo nuk mjafton, ka nje numer udhetimesh ditore nga Marmaris ne destinacione te jashtezakonshme si Dalyan, Ephesus, Pamukkale dhe Ishulli Kleopatra.

Skena e jetes se nates ne Marmaris eshte nje nga me emocionueset e Turqise. 

Ka qindra restorante qe paraqesin kuzhina nga e gjithe bota, nga ushqimi i shpejte deri tek darka e mire. 

Baret dhe klubet gjenden ne te gjithe qytetin dhe pergjate plazheve. Per te mos u humbur jane vendet e Shfaqjes se Nates Turke, te cilat shfaqin ushqime tradicionale turke, meze dhe vallezime.

Pushime ne Uzungöl

Pushime ne Uzungöl
Pushime ne Uzungöl

Nje lugine afer qytetit te Trabzon, rreth 1 ore e 35 minuta me makine.

Ky vend te ben te mendosh per Zvicren ose Alpet, dhe eshte me te vertete nje nga vendet me te bukura per t’u vizituar ne Turqi. 

Shtepite tradicionale turke te kombinuara me peisazhet te ofrojne nje pamje mbreselenese.

 

Nese ju pelqen cfare lexuat ju mund ta shperndani. Na Ndihmoni !

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Hima travel Logo

Hima Travel & Tours

Agjensi Udhetimi & Turistike

10 vite eksperience ne fushen e udhetimeve, 25 Agjent gati tju sherbejne per kerkesat tuaja. 16,000+ Kliente na besojne per udhetimet e tyre cdo vit.

Opsione Te Tjera !