Cfare duhet te vizitojme me patjeter ne Budapest

Cfare duhet te vizitojme me patjeter ne budapest

budapest hima travel
Foto e marre nga : https://goliveitblog.com/by-destination/7-must-see-sites-in-budapest/

Kështjella Vajdahunyad

Cfare duhet te vizitojme me patjeter ne budapest ? Kështjella Vajdahunyad është një nga kështjellat më romantike në Budapest, Hungari, që ndodhet në Parkun e Qytetit nga liqeni i shëtitjes / shesh patinazhi. Kalaja, pavarësisht nga të gjitha paraqitjet, u ndërtua në vitin 1896 dhe është në të vërtetë një pastikë fantazi që tregon evolucionin arkitektonik përmes shekujve dhe stilet në Hungari. Kalaja është shtëpia e disa festivaleve, koncerteve dhe ekspozitave të Muzeut Bujqësor Hungarez.

Kalaja e Vajdahunyadit bashkon disa nga ndërtesat më të bukura të Hungarisë historike në një pallat të vetme eklektik që paraqet stilet nga Mesjeta deri në shekullin e 18-të: Rilindja romanike, gotike, ndërtesat barok, nga kisha romake e fshatit Jak në pallatin barok të princit Paul Esterhazy I.

Vini re, Muzeu në Kështjellë është i mbyllur të hënën, i hapur nga e mart deri të dielën.

Cmimet

Te rritur 5 euro

Per Student 3 euro

Per foto dasmash 30 euro
Kështjella Vajdahunyad budapest hima travel
Foto e marre nga https://www.pinterest.com/pin/502784745876382813/

Ujrat Termal

Szechenyi Baths (ndërtuar në vitin 1913) është tërheqja më e vizituar dhe e lavdëruar në Budapest: zbutës, argëtues, të përballueshëm dhe, gjatë natës, romantike. Përveç ujrave natyrore të mrekullueshme natyrore pranverore në 18 pishina, ka 10 sauna / kabina me avull, disa terapi masazh, trajtime të fytyrës dhe më shumë Szechenyi Spa Baths është në parkun më të madh të gjelbër të Budapestit, në Parkun e Qytetit, në afërsi të një mori tërheqjesh në Budapest. Pallati Neo-barok ishte ndërtuar posaçërisht për të pritur Banja Szechenyi pasi Hungaria ka qenë vendi i banjove (dhe Budapestit Qyteti i Baths) për shumë shekuj: duke filluar me kolonët romakë që ndërtonin banjot e para spa, nëpërmjet pushtuesve turq të shekullit të 16-të i cili ndërtoi shumë nga banjot e famshme dhe të ringjallura turke në Budapest për tendencat mjekësore natyrore të shekullit 19-20 që promovojnë terapitë aqua dhe efektet e tyre të thella. Ndërtesa e bukur e banjoteve spa është dizajni i Gyozo Czigler (Győző Czigler) i cili filloi të ndërtojë Szechenyi Furdo në maj 1909.
 
Per me shume informacion mbi cmimet ju lutem shikoni ketu
 
Szechenyi Baths ujrat termale budapest hima travel
Foto e marre nga https://hellojetlag.com/szechenyi-baths-budapest/

Cirku Nagy

Kjo ndërtesë unike e cirkut është e vendosur në Parkun e Qytetit (Varosliget) dhe ka shfaqje cirku gjate gjithe vitit. Kjo është e vetmja ndërtesë e përhershme e cirkut në Evropë. Në 1891, Ede Wulff, një mjeshtër i cirkut gjermano-holandez ngriti një kornizë hekuri të rrethuar me fletë metalike të valëzuar dhe paraqiti galerinë Botërore Metropolis. Kjo strukturë mbeti e paprekur deri në vitin 1966 kur u çmontua dhe ndërtohej një ndërtesë e përhershme e rrethit cirku. Ndërtesa e re e cirkut mban 1.850 njerëz si shikues dhe u hap në vitin 1971. Cirku drejtohet nga MAGYAR – Circus Hungarez dhe Variety Nonprofit Ltd. Performancat e cirkut janë shumë tradicionale me xhonglerë, akrobate, këmbësorë, zhurmë dhe kllounë. Publiku është ulur ose në nivelin e unazës (porond) ose në ballkon (erkely). Ndër yjet e Circus Capital janë trajnuesit tigër, Familja Bazan e clowns muzikore, balancers shpatë, tregon elefant, kuaj vallëzimi dhe një akt vdekjeprurës. Cirku gjithashtu pret cirku udhëtues nga e gjithë bota. Një nga ngjarjet kryesore që mbahen këtu çdo dy vjet është Cirku Kapitali i Festivalit të Cirkut të Budapestit. Vendi është përdorur gjithashtu për shfaqje të modës, shfaqje vallëzimi, teatër, operetë, ngjarje sportive dhe koncerte.

 

Cirku nagy cirkusz budapest hima travel
Foto nga : https://www.jegymester.hu/hun/PlaceInfo/80810/Fovarosi-Nagycirkusz

Sheshi I Heronjve

I vendosur në vitin 1896 për të shënuar mijë vjetorin e Hungarisë, Sheshi i Heronjve (Hősök tere) është sheshi më i madh dhe më mbresëlënës i qytetit. E vendosur në fund të Andrassy Avenue dhe pranë qytetit Park, Sheshi i Heronjve është një nga pamjet më të vizituara në Budapest. Rrethuar nga dy ndërtesa të rëndësishme, Muzeu i Arteve të Bukura në të majtë dhe Kunsthalle (Salla e Artit) në të djathtë, Sheshi i Heronjve është gjithashtu një stacion i Underground Mijëvjeçarit. Monumenti i Mijëvjeçarit në mes të sheshit u ngrit për të përkujtuar historinë 1000-vjeçare të hungarezëve. Archangel Gabriel qëndron në krye të shtyllës së qendrës, duke mbajtur kurorën e shenjtë dhe kryqin e dyfishtë të krishterimit. Shtatë udhëheqësit që udhëhoqën fiset hungareze në Hungari mund të shihen në qëndrimin e mëposhtëm. Statuja e mbretërve dhe figurave të tjera të rëndësishme historike qëndrojnë në krye të kolonadave në të dy anët e shtyllës së qendrës. Kur monumenti ishte ndërtuar fillimisht, Hungaria ishte pjesë e Perandorisë Austro-Hungareze dhe kështu pesë hapësirat e fundit për statujat në të majtë të kolonadës ishin të rezervuara për anëtarët e dinastisë në pushtet Habsburg. Perandorët e Habsburgëve u zëvendësuan me luftëtarët hungarezë të lirisë kur monumenti u rindërtua pas Luftës së Dytë Botërore. Në vitin 1989 një turmë prej 250,000 u mblodhën në shesh për rivarrimin e Imre Nagy, ish kryeministrit të Hungarisë, i cili u ekzekutua në vitin 1958.

Museu I Transportit

Muzeu i Transportit përmban modele në shkallë të gjerë të llojeve të ndryshme të automjeteve historike, sidomos lokomotivave dhe trenave. Shfaqen edhe motoçikleta dhe biçikleta të vjetra, modele të hershme të makinave dhe karroca antike të kalit, së bashku me një stacion hekurudhor nga vitet 1900. Pjesë e muzeut i kushtohet historisë së fluturimit. Junkers origjinale F13, aeroplani i parë metalik i strukturuar në botë, është në shfaqje, dhe qëndron si një nga vetëm tre të këtij lloji në botë. Një koleksion i madh i të gjitha gjërave lidhur me transportin, duke përfshirë kapsulën e astronautit të parë të Hungarisë.Udhëtimi në Muzeun e Transportit: Merreni Mileniumin Underground (M1) në Parkun e Qytetit

Orari i punës:

E martë – e premte: 10 deri në 5 pasdite

E shtunë – e diel: 10: 00-18: 00   Tarifat e hyrjes: Adult: 5 Euro Student & senior: 2.5 euro Karta Budapest: 4 euro

Shikoni Ofertat per ne budapest 

Muzeu i Pstës

Materiali për Muzeun Postar filloi të grumbullohej në vitin 1881 në zyrën postare të Budapestit. Koleksioni u thirr më vonë në Muzeun e Telegrafit dhe iu kushtua vëmendje më e madhe gjatë Ekspozitës Kombëtare më 1885. Në 1890 u mbyll Muzeu i Telegrafit dhe u krijua një muze i ri që kombinonte dy telegrafe dhe koleksione postare. Koleksioni u rrit dhe në Ekspozitën e Mijëvjeçarit të vitit 1896 koleksioni i muzeut u prezantua në pavionin e vet. U theksua historia e telegrafit, shërbimit postar dhe telefonit. Pas ekspozitës mbledhja mungonte një shtëpi të përhershme dhe u vendos në ruajtje. Vetëm në vitin 1955 u shfaq koleksioni i muzeut dhe iu dha disa shtëpi derisa arriti vendndodhjen e saj të tanishme në Shtëpinë e Benczur. Shtëpia është në fakt ish-shtëpia e tepruar e një manjatisti industrial të shekullit të 19-të dhe arkitektura e ndërtesës është një tërheqje në vetvete. Një nga pikat kryesore është afresk nga Karoly Lotz. Muzeu mban artikuj që kanë të bëjnë me historinë e radios, televizionit, telegrafit dhe shërbimit postar. Në muze ju mund të shihni zyrat postare historike të rikrijuara, centralet, kutitë postare, uniformat e veshur gjatë viteve nga burrat postarë, automjetet që përdorën për të ofruar postin, pikturat, fotografitë historike, vulat dhe vulat natyrisht.

Hapur nga e Marta ne te Diel  : 10:00 AM – 6:00 PM

Cmimet:

Te rritur 3 euro

Femijet 2 euro

Muzeu i Etnografisë

Muzeu i Etnografisë mbyllet përkohësisht.Kjo koleksion etnografik filloi si një seksion në Muzeun Kombëtar Hungarez; në vitin 1947 u bë një muze i veçantë dhe në vitin 1973 shkoi në ndërtesën e tij të tanishme në sheshin Kossuth. Ndërtesa është ish-Ministria e Drejtësisë (Gjykata Supreme) e projektuar nga Alajos Hauszmann. Ndërtesa madhështore Neoklasike ka një afresk mahnitës të tavanit në hollin e krijuar nga Karoly Lotz dhe përshkruan perëndeshën e drejtësisë. Koleksioni i muzeut përfshin përafërsisht 140,000 artefakte dhe arte hungareze si dhe 53,000 objekte dhe zanate arti popullore ndërkombëtare. Koleksioni përfshin disa fotografi të mrekullueshme historike. Një nga shumë theksimet në muze po sheh motive të ndryshme tradicionale të cilat janë të qëndisura në kostumet popullore kombëtare në rajone të ndryshme. Një tjetër aspekt interesant i muzeut është fokusi në pakicat etnike në Hungari. Kulturat unike brenda kufijve të Hungarisë paraqiten në një përpjekje për të nxitur mirëkuptimin dhe parandalimin e paragjykimeve. Kohët e fundit muzeu ka shtuar tre stacione kompjuterike ku mund të hulumtohen imazhet dixhitale, kafshimet e zërit dhe filmat.

Oraret:

E Marte- E shtune: 10 am to 6 pm

Cmimet:

Te rritur :5 euro

Per femijet : 2.5 euro

Shtepia e Terrorit

Duke mbijetuar dy regjime terroriste, nazistët dhe sovjetikët Hungarinë hapën me sukses një muze kushtuar atyre që vdiqën, pësuan dhe mbijetuan ato periudha të tmerrshme të historisë hungareze. Muzeu është vendosur mirë brenda ndërtesës ku viktimat e regjimit sovjetik ishin të mahnitur, torturuar dhe vrarë. Muzeu përpiqet të pikturojë një pamje të këtyre periudhave të përgjakshme të historisë; nderoni viktimat dhe u kujtoj vizitorëve se lufta nuk ishte në fuqi dhe se fitorja u arrit në formën e lirisë dhe pavarësisë. Në muze ju mund të shihni shfaqje informative të relikeve dhe objekteve historike nga periudhat e pushtimit nazist dhe sundimit sovjetik. Ekziston një ekspozitë që lidhet me Partinë hungareze të krahut të rrëzimit të fashistëve, i cili vendosi Hungarinë në muajt e fundit të Luftës së Dytë Botërore. Ndërsa qeveria kukull naziste, Kryqi i Arrowut, i udhëhequr nga Ferenc Szalasi, urdhëroi vrasjen e 10,000-15,000 hebrenjve. Gjithashtu mbulohet edhe grupi komunist hungarez AVH, ata funksionuan për 40 vjet që sovjetët kontrolluan Hungarinë. Në bodrum mund të shihni qelizat e përdorura nga AVH (ekuivalenti hungarez në KGB) për të marrë në pyetje dhe torturuar të burgosurit. Muzika ishte e përbërë posaçërisht si muzikë sfond në muze. Ndërsa ecni nëpër muze ju mund të dëgjoni muzikë të përbërë nga këngëtarja Bonanza Banzai Akos.Shtëpia e Terrorit është pjesë e njohjes së komunizmit në Hungari Orate Te henen: mbyllur Cdo dite per vec te henes: 10:00 am-6:00 pm  

Cmimet: 10 euro/personi

Opera Orkestra

Opera House është projektuar në stilin e Neo-Rilindjes dhe është e vendosur në Avenue elegante Andrassy. Ndërtesa u projektua nga Miklos Ybl për festimet e Mijëvjeçarit të vitit 1900. U deshën 9 vjet për të ndërtuar dhe përfunduar në 1884. Dizajni i kushtueshëm përfshin 7 kg ari të përdorur në dekorimin dhe qindra statuja. Fasada është e stolisur me statujat e kompozitorëve të njohur si dhe drejtori i parë i Shtëpisë së Operës që qëndron në njërën anë të hyrjes. Në nivelin e sipërm të fasadës ekzistojnë katër niches graced me statujat e muses e operës. Statujat e Sfinksit mbajnë anën e hyrjes dhe ka llambë hekuri të punuar. Sezoni kryesor është nga shtatori në qershor, gjatë kësaj kohe ka shfaqje të rregullta të baletit dhe operës. Opera House gjithashtu organizon disa festivale gjatë gjithë vitit. Mënyra më e mirë për të parë Shtëpinë e Operës është duke marrë pjesë në një shfaqje, por perndryshe ju mund të bëni një turne në vendin e ngjarjes. Tours fillojnë në hyrjen kryesore dhe drejtohen çdo ditë në ora 15:00 dhe 16:00. Shtëpia e Operës Kombëtare është pjesë e turneut Hop-On Hop-Off në Budapest me autobus dhe varkë. Ky turne është një mënyrë jashtëzakonisht e përshtatshme për të njohur Budapestin.

Parlamenti Budapestit

Fuqitë qeverisëse të Hungarisë janë vendosur në ndërtesën e tretë më të madhe të parlamentit në botë. Ndërtesa 112-vjeçare neoklasike ka 691 dhoma, 20km shkallë dhe arrin një lartësi prej 96 metrash.

Sipërfaqja e ndërtesës është 18,000 m² dhe është 268 metra e gjatë dhe 123 metra e gjerë.

Ka 27 porta, 13 ashensorë dhe 29 shkallë.

Ndërtesa e brendshme është e pasur dhe me zbukurime; 40 kg ari janë përdorur në dekorimin së bashku me gjysmë milioni gurë dekorativë.

Brenda ndërtesës ka 152 statuja.

Gjatë epokës sovjetike një yll i kuq zbukuroi pjesën e sipërme të kupolës, por u hoq në vitin 1990.

Orari i hapjes së Qendrës së Vizitorëve 1 prill-31 tetor E hënë-e diel: ora 8.00 deri në orën 6.00 1 nëntor – 31 mars E hënë-e diel: 8.00 – 4.00 pasdite  

Cmimet:

Te rritur: 20 euro

Student ose femije nga 6-24 vjec : 10 euro  

St Stephens Basilica

Një nga monumentet kryesore të Budapestit është kjo kishë e bukur që qëndron në anën e Pestit të qytetit. Ndërtimi i kishës u përfundua në vitin 1906 duke marrë 50 vite ndërtimi. Periudha e gjatë e ndërtimit llogaritet për stilin eklektik të arkitekturës. Dizajni u bazua në vizatimet e Jozsef Hild dhe më vonë MiklosYbl u emërua për të përfunduar projektin. Puna dekorative u përfundua nga Jozsef Kauser. Kisha është emëruar pas Mbretit Stephan (975-1038), mbreti i parë i Hungarisë.

Kisha mban shumë afreske, mozaikë, statuja dhe pjesë të bukura të altarit. 150 lloje të marra nga e gjithë vendi u përdorën në ndërtim dhe në dekoracion. Kisha masive mund të mbajë 8.500 adhurues, ka një plan grek të kryqëzimit dhe stili i përgjithshëm është neoklasik. Fasada ka dy kambanare, kulla jugore mban zile më të madhe në vend dhe northtower mban një tjetër 5 këmbanat. Është e mundur për të marrë një turne të kishës, vizitoni kishën falas dhe vizitoni Thesarin dhe kullën për një pagesë. Nga maja e kullës, (e cila është e hapur për vizitorët nga prilli deri në tetor) ka pamje arespectacular në të gjithë qytetin. Ju ose mund të ngjiteni në shkallët 364 ose të hapni ashensorin në krye.

Në kapelën e Shën Jobb Kapolna në të majtë të kishës është dora e mumifikuar e Shën Stefanit e quajtur E Drejta e Shenjtë

Ura e Zinxhirit

Ura e Zinxhirit është një urë pezulluese e shekullit të 19-të që përfshin lumin Danub që lidh anët e Pest dhe Budës të qytetit. Ura e Zinxhirit ishte urë e parë e përhershme që kalonte në Danub në Budapest. Para se njerëzit duhej të përdorin një traget ose të shkonin deri në Vjenë për urën më të afërt! Para se të ndërtohej Ura e Zinxhirit një urë e përkohshme do të ngrihej përgjatë lumit çdo verë. Ndërtimi i Urës së Zinxhirit u mbrojt nga Count Szechenyi. Ura është projektuar nga William Tierney Clark i cili ishte gjithashtu përgjegjës për Ura e Hammersmithit dhe Ura e Marlow në Londër të Anglisë. Ndërtimi i urës së zinxhirit u mbikëqyr nga inxhinieri Adam Clark dhe u përfundua në 1849. Gjatë Luftës së Dytë Botërore gjermanët shkatërruan plotësisht urën dhe pas luftës ishte një nga strukturat e para që duhet rindërtuar. Ura që shohim sot është një kopje besnike e origjinalit. Në anën e Budës, ura është Sheshi Adam Klark ku mund ta shihni) skulpturën e Miklos Borsos që shënon pikënisjen e të gjitha rrugëve në Budapest. Sheshi është gjithashtu një terminal për rripin e rrethit Buda. Ura e Zinxhirit është 375 metra e gjatë dhe 16 metra e gjerë, zinxhirë të mëdhenj lidhin dy kullat e urës, prandaj emri. Kullat e urës janë zbukuruar me statuja hungareze të stemës dhe luanit të luanit nga Janos Marschalko. Gjatë protestave kundër sundimit sovjetik në vitin 1989 ura ishte vendi i demonstratave; kjo e shtoi dashurinë e njerëzve për urën dhe e bëri atë një simbol të pavarësisë.

Linku me imazhe 

Tregu qendror

Salla Qendrore ose e Madhe e Tregtisë në Budapest u ndërtua fillimisht në 1897. Ajo është e vendosur në bregun e Danubit në Sheshin Fovam pranë Urës së Lirisë. Ndërtesa e tregut është projektuar nga Samu Pecz dhe është tregu më i madh i brendshëm në qytet. Ndërtesa ka një fasadë ngjyrë portokalli me ngjyrë portokalli dhe një çati me tjegulla me shkëlqim që përdor të njëjtat pllaka që mund t’i shihni në Kishën Matthias. Pllakat ishin projektuar veçanërisht nga krijuesi hungarez i pllakave Zsolnay. Gjatë gjithë Budapestit ka pesë tregje të ndërtuara në mënyrë të ngjashme të cilat të gjitha u hapën në të njëjtën ditë, por Tregu Qendror është më i madhi. Gjatë Luftës së Dytë Botërore ndërtesa e tregut pësoi dëm, por ajo është restauruar plotësisht. Tregu ka një kat përdhese ku shitet prodhimi i freskët duke përfshirë mish dhe djathë. Në katin e dytë ka stenda ushqimore dhe disa nga ushqimet më të mira të lira në Budapest. Gjithashtu në këtë kat mund të marrësh suvenire si vepra artizanale tradicionale, artikuj qëndisjeje dhe punë dore. Këtu mund të blini paketa suvenire të paprikës së famshme hungareze dhe Tokaji. Bodrumi i tregut është vendi ku do të gjeni mongers peshk, një dyqan aziatike, supermarket dhe një farmaci të vogël. Tregu pret ditët ndërkombëtare të gastrojes në fundjavë, kur ushqimi nga vendet e tjera është nënvizuar. Tregu është i hapur çdo ditë përveç të dielës kur është e mbyllur. Një nga mënyrat më të mira për të parë Tregun Qendror është në këmbë ose biçikletë. Merrni Tour Budapest në një shëtitje, një kohë e këndshme është e garantuar.

Linku me imazhe 

Rudas Baths

Rudas Bath është një nga banjot termale të Budapestit që ndodhet në këmbët e Gellert Hill. Ajo është e përqëndruar në një banjë turke që daton në shekullin e 16 dhe e ndërtuar gjatë pushtimit turk. Ujërat përmbajnë kalcium, magnez, hidrogjen-karbonat, natriumi dhe sulfat, si dhe elementët e tjerë të gjurmës. Ujërat rekomandohen si një trajtim për artriti, herni diskus, nevralgji dhe çrregullime degjeneruese të përbashkët. Ujërat janë gjithashtu të mrekullueshme për thjesht zbutjen dhe rinovimin e vetes.Pishina qendrore është formë tetëkëndore dhe shtrihet nën një kube të lartë 10 metër të mbështetur nga 8 shtylla. Pishina është përdorur si një objekt terapeutik dhe së bashku me saunën është ndërtuar në vitin 1896. Pishina është e rrethuar nga një ndërtesë me dy kate klasike me shtylla që mbajnë harqe në të dy katet.Brenda kompleksit të banjës ka 6 dhoma me avull me temperatura që variojnë nga 16 ° C deri në 42 ° C dhe një pishinë që mbahen në 29 ° C. Ka avionë uji nënujorë të cilët masin ju si ju uleni në ujë. Trajtimet spa ofrohen në banjot duke përfshirë masazhet e thella ushqyese, lëkurën e trupit, masazhet e aromave, masazhet e përforcuara të lëkurës, masazhet e ujit, pedikyrët, pastrimet e trupit dhe masazhet mjekësore.Përveç notit dhe larjes në ujërat terapeutike ju gjithashtu mund t’i pini ato. Në Sallën e Pijshëm mund të shijoni ujin nga Pranvera Hungaria, Pranvera e Attila dhe Pranvera e Juventusit. Përveç kësaj ekziston një spital ambulator ditor i operuar nga kompleksi i banjës, i specializuar në fizioterapi.Dush ka qenë në përdorim, ekskluzivisht nga burrat, që nga viti 1936, por sot ka kohë të veçanta banje masive dhe femërore. Banje vetëm për femra është të martën dhe në fundjavë ajo bashkë-ed, të gjitha ditët e tjera janë vetëm burra. Kostume për larje janë opsionale. Biletat mund të blihen për banjot ose për pishinat e ujit termal ose pishinën ose një biletë kombinimi të të dyjave. Fëmijët nën moshën 14 vjeç nuk lejohen të përdorin pishinat termale. Për diçka të pazakonshme ju mund të blini një biletë natë në banjot termale dhe të gëzoni ujërat ndërmjet orës 22:00 dhe 04:00 të premten ose të shtunën.

Linku me imazhe 

National Gallery

Kjo është koleksioni më i madh publik i arteve të bukura hungareze. Muzeu është vendosur brenda Pallatit Mbretëror të ndërtesave të Budës A, B, C dhe D dhe paraqet vepra arti hungareze nga epoka mesjetare dhe deri në shekullin e 20-të. Ky është muzeu më i mirë për të parë punën e artit hungarez, por për artin ndërkombëtar Muzeu i Arteve të Bukura në Budapest është një zgjedhje më e mirë. Koleksioni origjinal i muzeut përfshinte rreth 6.000 piktura, 2.100 skulptura, 3.100 medalje, 11.000 vizatime, 5.000 printime dhe që atëherë është zgjeruar. Arti është rregulluar në mënyrë kronologjike në mënyrë që të gjurmoni zhvillimin e artit hungarez ndërsa ecni nëpër muze. Ndër seksionet e muzeut janë gdhendjet e gurit të Mesjetës dhe Rilindjes; Pikturimi i paneleve dhe skulpturat prej druri nga periudha gotike; Altarpieces me krahë gotik me krahë; Rilindja e Vonë dhe Barok Art; Arti i shekullit të 19; Arti i shekullit XX para vitit 1944 dhe Mihali Munkaçi dhe Realizmi i Fundit të shekullit. Koleksioni është paraqitur në katër kate. Artistët e të cilëve ekspozohen janë Karoly Ferenczy, Jozsef Rippl-Ronai, Karoly Alexy, Tivadar Kosztka Csontvary, Miklos Borsos, Janos Fadrusz, Pal Szinyei Merse, Beni Ferenczy, Maurice Ascalon dhe Ervin Marton. Muzeu gjithashtu përmban arti nga hungarezët që punuan jashtë vendit si vepra e Laszlo Paalit dhe Mihalisë Munkaçi. Në katin përdhesë të ndërtesës C të muzeut mund të shihni kripën e viceroyve të Habsburgëve. Ekzistojnë udhëzues audio në disa gjuhë. Në 14 të enjteve dhe 10 të mëngjesit të së shtunës ka turne falas në anglisht të “Pikat kryesore të artit hungarez”. Galeria Kombëtare është pjesë e Budapest Danube River Cruise me Darkën Opsionale. Një mënyrë e këndshme për të përjetuar Budapestin.

Per me shume informacion vizitoni linkun:  

Sir Lancelot Knights’ Restaurant

Nëse dëshironi të vizitoni një restorant shumë të preferuar në Budapest, sidomos në periudhën midis shtatorit dhe majit, Sir Lancelot është një vend për t’u marrë në konsideratë. Është një restorant mesjetar me luftime me shpata të gjalla, vallëzim belly, muzikë sfond mesjetare dhe ushqim të shërbyer në pllaka të mëdha. Restoranti është i specializuar në këtë koncept, dhe nga hapat e parë që bëni brenda restorantit do ta përjetoni atë. Ndodhet pranë Nyugati tér ku mund të gjeni stacionin hekurudhor perëndimor (Nyugati Pályaudvar) dhe Westend Citycenter.

Shikoni me shume 

New York Café

Në kthesën e shekullit të 20-të, Café New York (New York Kávéház) ishte shtëpia më e bukur dhe më e dashur në Budapest. Ishte një vend popullor midis shkrimtarëve dhe redaktorëve, në fakt, gazetat më me ndikim u redaktuan këtu, lart në galeri. Pas Luftës së Dytë Botërore, kafja dikur e famshme ra në shkatërrim dhe shërbeu si një dyqan mallrash sportive. Megjithëse kafeni u rihap në vitin 1954, me emrin Hungaria, nuk ishte deri në vitin 2006 Café Nju Jork u rivendos në shkëlqimin e saj origjinal.  

Shikoni Me Shume

Menyra e transportit

Nga aeroporti ne qender te qytetit

Orari I fundit qe behet nisja eshte 23:40

Nese ju pelqen cfare lexuat ju mund ta shperndani. Na Ndihmoni !

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Hima travel Logo

Hima Travel & Tours

Agjensi Udhetimi & Turistike

10 vite eksperience ne fushen e udhetimeve, 25 Agjent gati tju sherbejne per kerkesat tuaja. 16,000+ Kliente na besojne per udhetimet e tyre cdo vit.

DERGONI KERKESEN TUAJ !
Me te lexuarat