Pushime ne Athine

Athine

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Athine 2021

Pushimet ne Athine Gjeni Cmimet me te mira me Hima Travel.

Per Informacion Kontakto ketu – > 00355-069-70-21-103

Hotele ne Athine te Rekomanduara nga HIMA TRAVEL

Kategorite e pushimeve ne Athine
  • Pushime ne Athine Cift 
  • Pushime ne Athine Familjare
  • Pushime ne Athine Ultra All Inclusive
  • Pushime ne Athine per muajt e veres Maj – Qershor – Korrik – Gusht – Shtator
  • Pushime Muaji Mjaltit ne Athine
  • Pushime Ekonomike ne Athine

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Athine

Pushime ne Athine
Pushime ne Athine

Athina eshte kryeqyteti dhe qyteti me me ndikim te Greqise dhe ndodhet ne pjesen juglindore te vendit. Athina mund te konsiderohet si qendra e tregtise, transportit, artit dhe kultures ne Evropen Juglindore. 

Athina eshte nje nga qytetet me te vjetra ne bote dhe shkelqen me monumentet historike antike te ruajtura mire. 

Koha me e mire per te vizituar Athinen

Athine Greqi
Athine Greqi

Athina ka nje klime mesdhetare, e cila perfshin verera te nxehta dhe te thata me dimer te bute. Muaji me i nxehte eshte Korriku dhe muaji me i ftohte eshte Janari. 

Ne ju sugjerojme te vizitoni Athinen gjate fundit te pranveres ose fillimit te vjeshtes pasi moti eshte i kendshem dhe me mikprites. 

Ju rekomandojme qe ta vizitoni dhe te shijoni Athinen per tre ose kater dite.

Transporti ne Athine

Transporti ne Athine
Transporti ne Athine

Ju mund te perdorni metro, autobuse publik, dhe taksi per te levizur ne Athine. Qyteti ofron karta speciale turistike me çmime dhe kohezgjatje te larmishme.

Metro ne Athine perbehet nga 3 linja. Metro eshte ne dispozicion nga 05.00 AM deri ne mesnate. Te Premten dhe te Shtunen, treni i fundit niset ne 2 te mengjesit.

Autobuset publike zakonisht jane ne dispozicion midis ores 05.00 te mengjesit deri ne mesnate. 

Ju gjithashtu mund te perdorni taksi per te levizur ne qytet.

Kuzhina Greke

Pushime ne Athine
Pushime ne Athine

Kuzhina greke u ndikua nga vendet perendimore dhe lindore dhe krijoi kuzhinen e vet unike me perberes me cilesi te larte. 

Recetat e saj jane autentike dhe perbehen nga vaji i famshem grek i ullirit. 

Athina nuk eshte nje perjashtim me restorantet e nivelit te larte lokal qe sherbejne ushqime te fresketa autentike greke te tilla si “fasolada”, “keftedes”, “saganaki” ose “spanakotiropita”. 

Ju gjithashtu mund te shijoni receta lokale te vendeve te tjera ne Athine me dhjetra restorante te mira.

Receta tradicionale greke: Kiouzin, Ergon Athine, Cookoovaya, Arcadia, Karamanlidika, Atitamos

Jeta e nates ne Athine

Jeta e nates ne Athine
Jeta e nates ne Athine

Athina ka nje skene te gjalle te jetes se nates dhe ofron nje larmi opsionesh te jetes se nates per vizitoret e saj. 

Shumica e vendeve jane perqendruar ne qender te qytetit perreth rrugeve “Plateia Karytsi” dhe “Kolokotroni”. 

“The Clumsies” eshte nje nga pub-et me te mira ne Athine dhe “The Speakeasy Athens” eshte klubi me i mire i xhazit ne qytet.

Vende turistike ne Athine

Qyteti terheq miliona turiste nderkombetare çdo vit jo vetem me monumentet e tij unike historike por edhe me jeten e tij te gjalle shoqerore, trashegimine kulturore dhe kuzhinen e shijshme.

Akropoli i Athines

Akropoli i Athines
Akropoli i Athines

Akropoli i Athines eshte nje keshtjelle e lashte me dhjetera ndertesa historike si Parthenoni, Propylaia, Erechtheion dhe tempulli i Athines qe shfaq nje rendesi te madhe arkitektonike dhe historike. 

Akropoli dhe monumentet e tij jane te njohur globalisht si shtyllat e civilizimit klasik. Akropoli i Athines ndodhet ne zemer te qytetit.

Muzeu Kombetar Arkeologjik

Muzeu Kombetar Arkeologjik
Muzeu Kombetar Arkeologjik

Muzeu Kombetar Arkeologjik eshte muzeu me i vizituar i Athines me mijera objekte qe variojne nga koherat parahistorike deri ne antikitetin e vone. 

Muzeu eshte i vendosur ne qender te qytetit dhe eshte pak larg ne kembe nga Akropoli i Athines.

Kisha e Apostujve te Shenjte Athine

Kisha e Apostujve te Shenjte Athine
Kisha e Apostujve te Shenjte Athine

Kisha e Apostujve te Shenjte Athine u ndertua ne fund te shekullit te 10-te dhe e njohur gjithashtu si “Apostujt e Shenjte te Solaki”. 

Kisha eshte e njohur per arkitekturen e saj te jashtezakonshme dhe ndodhet prane Akropolit te Athines.

Tempulli i Zeusit Olimpik

Tempulli i Zeusit Olimpik
Tempulli i Zeusit Olimpik

Tempulli i Zeusit Olimpik eshte nje pike referimi e veçante ne Athine dhe u perfundua ne shekullin e 2-te. 

Tempulli i Zeusit Olimpik dikur kishte 104 shtylla, por vetem 15 mbeten ne kembe. Monumenti antike eshte I vendosur afer qendres se qytetit.

Agora antike e Athines

Agora antike e Athines
Agora antike e Athines

“Agora” ne greqishten e lashte do te thote “vend i hapur i mbledhjes” dhe Agora Antike e Athines u ndertua ne shekullin e 6 para Krishtit si nje qender tregtare dhe vend grumbullimi. 

Ka shume skulptura, objekte historike, tempuj antike dhe nje muze ne Agoren Antike te Athines.

Lagjja Plaka

Lagjja Plaka
Lagjja Plaka

Nje nga atraksionet me te njohura turistike ne Athine eshte zona Plaka, e cila ndodhet ne Syntagma dhe nen Akroplin. 

Kjo zone eshte pothuajse si nje ishull brenda qytetit, dhe eshte menyra perfekte per te perjetuar kulturen autentike greke.

Zona eshte mjaft private dhe mburret me pamje vertet unike me disa kafene, peme antike, tende me gjethe jeshile dhe vendkalime prej guri. 

Zona eshte e njohur per ushqimin, dyqanet e butikeve dhe kafenete e saj. 

Pergjate rruges Kydathineon, vizitoret gjejne Muzeun Hebre, Muzeun Folk-Art dhe Saita Taverna, i cili sherben bakalairo te shijshme dhe mish te pjekur ne skare.

Cine Paris

Cine Paris
Cine Paris

Athinasit e dine qe eshte vere ne qytet kur kinemate ne natyre fillojne te hapen. Legjenda Cine Paris, e cila po shkon qe nga vitet ’20, eshte e njohur me se shumti per pamjet e saj mbreselenese te Akropolit.

Per nje nate te duhur ashtu si e bejne Greket. Cine Paris eshte nje nga rreth 90 vendet e hapura te filmave ne Athine ku klientet mund te shikojne filma klasike te vjeter greke dhe te huaj, plus publikimet me te fundit te Hollywood.

 

Nese ju pelqen cfare lexuat ju mund ta shperndani. Na Ndihmoni !

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Hima travel Logo

Hima Travel & Tours

Agjensi Udhetimi & Turistike

10 vite eksperience ne fushen e udhetimeve, 25 Agjent gati tju sherbejne per kerkesat tuaja. 16,000+ Kliente na besojne per udhetimet e tyre cdo vit.

Opsione Te Tjera !