Pushime ne Bursa, Turqi

Pushime ne Bursa

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Bursa 2021

Pushimet ne Bursa Gjeni Cmimet me te mira me Hima Travel.

Per Informacion Kontakto ketu – > 00355-069-70-21-103

Hotele ne Bursa te Rekomanduara nga HIMA TRAVEL

Kategorite e pushimeve ne Bursa
  • Pushime ne Bursa Cift 
  • Pushime ne Bursa Familjare
  • Pushime ne Bursa Ultra All Inclusive
  • Pushime ne Bursa per muajt e veres Maj – Qershor – Korrik – Gusht – Shtator
  • Pushime Muaji Mjaltit ne Bursa
  • Pushime Ekonomike ne Bursa

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Bursa

Bursa Turqi
Bursa Turqi

Vedosur ne anen veriperendimore te Turqise, shtrire buze malit Uludag, Bursa eshte nje qytet i gjalle turk dhe mahnites. 

Krenohet me trashegimi te pasur, culture magjepsese dhe traditat. Qyteti eshte i mbushur me xhami dhe vende historike te lene pa fryme qe vijne nga periudha Osmane. 

Bursa eshte referuar gjithashtu si Bursa e Gjelber per shkak te sfondit te saj dramatik malor dhe hapesirave te saj te shumta te gjelberta dhe parqeve. 

Ndersa jeni ne qytet, sigurohuni qe te vizitoni Xhamine e Madhe te Burses te shekullit te 14-te dhe te mrekulloheni me bukurine e saj. 

Vazhdoni lexoni me poshteshte nje liste te gjerave fantastike per te bere ne Bursa, Turqi, qe mund te deshironi te provoni.

Xhamia e Madhe e Burses

Xhamia e madhe e Burses
Xhamia e madhe e Burses

Bursa eshte nje qytet simpatik me shume Xhami mahnitese, njera prej tyre eshte Xhamia e Madhe e Burses e vendosur ne Nalbantoğlu, Ulucami Cd. 

Me nje model arkitektonik interesant te stilit Selxhuk me frymezime islamike, Xhamia e Madhe e Burses eshte nje nga disa strukturat osmane te mbetura ne qytet. 

Eshte ndertuar midis viteve 1396 deri ne 1399, duke permbajtur gjithsej 30 kupola dhe dy minare. Kjo xhami qe te le pa fryme eshte padyshim nje nga thesaret me te vlefshme te qytetit qe nuk duhet ta humbni pa e vizituar ndersa jeni ne Bursa.

Koza Han Bursa

Koza Han Bursaa
Koza Han Bursaa

Qyteti i Burses eshte i popullarizuar per shume xhami, hapesira te gjelberta dhe nje kulture te gjalle. Jo vetem kaq, por njihet edhe per mendafshin e tij te çmuar. 

Mos u largoni nga qyteti pa marre disa nga keto pelhura te bukura. Per te gjetur ato cilesore, shkoni te Koza Han e zhurmshme. Eshte nje treg simpatik mendafshi me shume nivele me shume shites me pakice dhe oferta te mrekullueshme. 

Arkitektura e saj e epokes Osmane eshte nje tjeter arsye per te vizituar kete vend magjepses. Gjithashtu, eshte nje vend fantastik per te bere miq me vendasit dhe per te pyetur ne lidhje me keshillat e udhetimit dhe udhezues te tjere te dobishem.

Shikoni Pemen Historike magjepsese Inca

Pema historike Inca ne Bursa
Pema historike Inca ne Bursa

E vendosur ne İnkaya, Uludağ Cd, Pema Historike Inca eshte nje pike referimi magjepsese 600-vjeçare ne qytet. 

Eshte thene se nje Sulltan (Mbret) ne epoken Osmane dikur kishte pare nje enderr per nje peme qe i rritet ne stomak. Me vone ate dite, Pema Historike Inca u zbulua ne qytet. 

Per shkak te kesaj legjende, vendasit e bene pemen dhe zonen perreth saj nje toke te shenjte. Shume restorante simpatike dhe kafene te qeta rrethojne pemen. Ky eshte nje nga atraksionet me te njohura ne Bursa, i vizituar shpesh nga turistet.

Kompleksi Muradiye

Kompleksi Muradiye
Kompleksi Muradiye

I njohur gjithashtu si Kompleksi i Sulltan Muradit II, Kompleksi Muradiye eshte nje xhami mahnitese qe strehon 12 varre, me se shumti qe u perkasin te afermve te Sulltan Muradit II. 

Eshte befasues per sa i perket dizajnit arkitektonik. Per shkak te nje termeti ne vitin 1855, nje pjese e madhe e xhamise i eshte nenshtruar nje restaurimi. 

Kjo pike referimi e mrekullueshme eshte e vendosur ne zemer te qytetit, afer monumenteve te tjera te mrekullueshme, dyqaneve me pakice dhe restoranteve te shkelqyera.

Varri i Gjelber ne Bursa

Varri i Gjelber ne Bursa
Varri i Gjelber ne Bursa

Varri i Gjelber eshte nje mauzole mahnitese qe i perket Mehmed I, sulltani i peste i epokes Osmane. Pllakat me ngjyre bruz dominojne fasaden e struktures, duke vendosur emrin e saj Varri i Gjelber. 

Ka qene prej kohesh qe nga viti 1421. Ajo luan nje simbolike te rendesishme ne historine e qytetit, e ndertuar qellimisht per te qene me e larte se Xhamia e Gjelber. Eshte konsideruar si shembulli i persosur i arkitektures osmane. 

Perball Varrit te Gjelber eshte Xhamia Yeşil, te cilen gjithashtu duhet ta shihni kur te jeni ne kete zone.

Pazari i Madh (Grand Bazaar)

Pazari i Madh (Grand Bazaar)
Pazari i Madh (Grand Bazaar)

Pazari I Madh ne Bursa eshte nje lagje e madhe tregtare e mbuluar dhe e mbushur me produkte te ndryshme me pakice, si bizhuteri, veshje, sende artizanale dhe gjera te tjera te vlefshme. 

Ajo gjithashtu ka shume sende antike qe jane te njohura per turistet dhe vendasit. 

Vendi permban nje dizajn madheshtor te brendshem me frymezime nga epoka osmane. Eshte nje veprim fantastik nese doni te zhytni ne kulturen e qytetit dhe te merrni nje kujtim ne shtepi nga ky vend I bukur. 

Perveç kesaj, ju do te gjeni edhe stenda ushqimore dhe restorante aty prane qe jane te pershtatshme sa here qe keni nevoje per te ngren dicka.

Muzeu i Qytetit Bursa

Muzeu i Qytetit Bursa
Muzeu i Qytetit Bursa

Nese ju pelqen te zhyteni ne kultura dhe te mesoni per trashegimine sa here qe vizitoni qytete te huaja, patjeter qe duhet te eksploroni Muzeun e Qytetit Bursa kur vizitoni Bursen. 

Eshte nje muze simpatik me dizajn te nderlikuar te brendshem dhe permban nje koleksion te gjere te objekteve, punetorive tradicionale dhe sendeve te tjera interesante. 

Duke kaluar neper pjeset e muzeut do te ndiheni sikur keni udhetuar neper kohe, duke u shtrire nga periudha osmane deri ne kohen e tanishme.

Tophane Citadel Bursa

Tophane Citadel
Tophane Citadel

Mahnituni me pamjet spektakolare nga Tophane Citadel!!

Kalaja e Tophenes ndodhet ne Osmangazi. Ky rreth i zhurmshem konsiderohet si zona me e vjeter ne qytet. Madje eshte renditur ne listat e Trashegimise Boterore te UNESCO-s. 

E vendosur ne maje te nje kodre historike, Kalaja e Tophane eshte afer varreve te Orhan Gazi dhe Osman Gazi. Ajo permban nje restorant te shkelqyer qe sherben ushqimet e shkelqyera turke, si dhe specialitete kontinentale. 

Nga kjo pike e kendshme, te ftuarit mund te mrekullohen me bukurine e pamjes spektakolare te zones nga lart.

Kopshtin zoologjik ne Bursa

Kopshtin zoologjik ne Bursa
Kopshtin zoologjik ne Bursa

Nese jeni duke udhetuar ne qytetin e bukur te Burses me familjen tuaj, veçanerisht femijet tuaj, ata me siguri do te duan te kalojne nje dite ne Kopshtin Zoologjik ne Bursa. 

Eshte nje kopsht zoologjik i vogel i bukur qe eshte shtepia e specieve te ndryshme globale si gjirafat, arinjte e thinjur, zebrat dhe disa luane. 

Kopshti zoologjik permban zona qe i ngjajne habitatit aktual te seciles specie shtazore. Jo vetem kaq, por kopshti zoologjik gjithashtu ka kafene te qeta ku te ftuarit mund te qetesohen per nje kohe dhe te shijojne disa meze te lezetshme. 

Per te siguruar angazhimin e tyre me te larte ne kujdesin per kafshet, kopshti zoologjik ka programe dhe trajnime per kujdestaret e tyre ne menyre qe kafshet te jetojne nje jete me te lumtur dhe me te shendetshme gjate qendrimit ne kopshtin zoologjik.

Bursa Uludağ Gondola

Bursa Uludağ Gondola
Bursa Uludağ Gondola

Nuk ka asgje me qetesuese sesa hipja ne nje gondole ndersa mrekulloheni me pamjet natyrore spektakolare. 

Ndersa jeni ne Bursa, ju mund te perjetoni nje udhetim fantastik me gondole ne Bursa Uludag Gondola. 

Gjate udhetimit, do te shihni peisazhe malore, tende pyjore, rrethe plot levizje dhe shume gjelberime te harlisura.

Kamp dhe shetitje ne Parkun Kombetar Uludag

Kamp dhe shetitje ne Parkun Kombetar Uludag
Kamp dhe shetitje ne Parkun Kombetar Uludag

Nese ju pelqen te eksploroni mrekulli natyrore dhe te jeni nje me natyren, si dhe aktivitete fizike, mund te shetisni Parkun Kombetar Uludag. 

I hapur per alpinistet dhe kampistet 24/7, ky park kombetar i mrekullueshem mburret me pamje piktoreske dhe hapesira te gjelbra relaksuese. 

Nga ketu do te shihni pamjen madheshtore te qytetit aktiv nga lart. Per t’i shtuar te gjitha, gjate nates, pamjet kthehen ne nje oaz me drita te gazuara te qytetit dhe qiell me yje. 

Shume turiste preferojne te kalojne naten ne park dhe te vendosin kampin, duke u zgjuar me ajrin e fresket dhe nje kafe ne dore.

Kulla e Sahatit Nusretiye

Kulla e Sahatit Nusretiye
Kulla e Sahatit Nusretiye

I ndodhur ne Tophane, i referuar gjithashtu si Kulla e Sahatit Tophane, Kulla e Sahatit Nusretiye eshte nje pike referimi interesante ne Bursa. 

Eshte afer Kiosk Tophane dhe Xhamise Nusretiye. E ndertuar ne vitin 1905, ajo u ndertua me nje qellim kryesor te ishte nje kulle vrojtimi per shkak te pamjeve te saj panoramike kur qendroni ne maje te saj. Zona ku qendron eshte nje lagje e gjalle me shume restorante aty prane, kafene dhe dyqane. 

Shume turiste dhe vendas dynden ne kete rreth per t’u çlodhur per nje kohe dhe per te shijuar pazaret.

Parku i Kultures Reşat Oyal

Parku i Kultures Reşat Oyal
Parku i Kultures Reşat Oyal

Ky park prej 40 hektaresh konsiderohet te jete parku me i madh dhe me i rendesishem ne qytet. 

I hapur ne vitin 1955, ky park i mrekullueshem eshte vendi i Festivalit te gjalle te Burses. Krenohet me floren e mrekullueshme, zarzavate te harlisura dhe stola te rehatshem ku mysafiret mund te ulen per pak kohe ndersa ata shijojne qetesine si dhe pamjet e bukura. 

Parku gjithashtu permban nje liqen mahnites qe shton bukuri romantike ne vend. Ta vizitoni gjate nates do te kene mundesi te shihni qiellin te ndriçuar me yje te ndritshem dhe parkun me drita. 

Gjithashtu permban nje shesh lojrash fantastike per femije dhe rruge te shkelqyera per biçikleta dhe vrapime.

Ura Irgandı Bursa

Ura Irgandı Bursa
Ura Irgandı Bursa

Bursa eshte me te vertete nje qytet me nje trashegimi magjepsese dhe nje histori te pasur. 

Nje deshmi e kesaj eshte Ura historike Irgandi ne Kurtoğlu. 

E ndodhur mbi Gökdere, kjo ure u porosit nga Müslihidddin ne 1442, nje tregtar i pasur. 

Eshte themeluar ne vitin 1142, gjate sundimit te Muratit II ne epoken Osmane. Veçanerisht, kjo ure luajti nje rol te madh ne Luften e Pavaresise Turke kunder Britanikeve pasi u bombardua duke shkaktuar terheqjen e ushtrise Greke dhe Turqine per te arritur fitoren. 

Per shkak te shkaterrimit, ura u mbyll perkohesisht dhe u rinovua ne 1949 per te qene nje simbol i suksesit per popullin turk. Qe atehere, ajo i eshte nenshtruar perpjekjeve te restaurimit per te ruajtur strukturen e saj.

Parku Botanik i Burses

Bursa Botanical Park
Bursa Botanical Park

Nese keni mbaruar me gjerat turistike siç jane vizitat ne muze, mund te kaloni nje dite relaksuese me familjen tuaj ne kete vend te bukur. 

Duke mburrur me pamje madheshtore natyrore dhe nje hapesire te gjelber te mbushur me flore te bukur dhe bimesi te pasur, Parku Botanik Bursa eshte nje vend simpatik. 

Peme te larmishme dhe nje pellg mahnites zbukurojne kete vend, dhe stola te rehatshem jane shperndare ne te gjithe parkun per te mirkpritur mysafiret. 

Shume njerez vizitojne Parkun Botanik Bursa per te kaluar ca kohe pikniku me familjet e tyre ose per te shijuar qetesine dhe bukurin qe ky park ju ofron.

 

Nese ju pelqen cfare lexuat ju mund ta shperndani. Na Ndihmoni !

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Hima travel Logo

Hima Travel & Tours

Agjensi Udhetimi & Turistike

10 vite eksperience ne fushen e udhetimeve, 25 Agjent gati tju sherbejne per kerkesat tuaja. 16,000+ Kliente na besojne per udhetimet e tyre cdo vit.

Opsione Te Tjera !