Pushime ne Uzungol

uzungöl

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Uzungol 2021

Pushimet ne Uzungol Gjeni Cmimet me te mira me Hima Travel.

Per Informacion Kontakto ketu – > 00355-069-70-21-103

Hotele ne Uzungol te Rekomanduara nga HIMA TRAVEL

Kategorite e pushimeve ne Uzungol
  • Pushime ne Uzungol Cift 
  • Pushime ne Uzungol Familjare
  • Pushime ne Uzungol Ultra All Inclusive
  • Pushime ne Uzungol per muajt e veres Maj – Qershor – Korrik – Gusht – Shtator
  • Pushime Muaji Mjaltit ne Uzungol
  • Pushime Ekonomike ne Uzungol

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Uzungöl, Liqeni Ikonik I Trabzonit!!

Pushime ne Uzungol Trabzon
Pushime ne Uzungol Trabzon

Qyteti i Trabzonit ndodhet ne Detin e Zi te Turqise ne anen Lindore te vendit. 

 Per te shkuar nga Trabzon ne Uzungol eshte nje udhetim rreth 1-1.5 ore me makine. 

Uzungöl eshte si nje parajse mes maleve, permban nje liqen te shndritshem mes pyjeve te harlisura, te gjelberta dhe ka nje klime me te fresket fale vendndodhjes se tij lart ne Malet Kackar!!

Uzungöl, i cili eshte 99 km larg nga Trabzon dhe 19 km larg nga niveli i detit, eshte nje liqen natyror i cili u ndertua ne vitet 1600 pas rreshqitjeve te dherave te shpateve te lugines se Uzungöl, fshati Şerah u vendos ne lartesine 1090 m mbi nivelin e detit. 

Zona e vendbanimit qe u formua rreth saj gjithashtu e ka emrin Uzungöl.

Uzungöl terheq vemendjen e turisteve vendas dhe te huaj dhe potenciali turistik eshte shume i larte. 

Perveç natyres dhe udhetimit, vezhgimit te shpendeve, tureve botanike te liqenit dhe lugines me te larte Haldizen ne Trabzon, ka mundesi per te organizuar udhetime ne liqenet midis maleve me te larta ose bukurine natyrore te arkitektures aty prane Karadeniz, duke perfshire arkitekturen tradicionale Karadeniz, si dhe udhetime ne malesi.

Kur te vizitoni Uzungol?

Uzungöl Trabzon
Uzungöl Trabzon

Uzungöl eshte nje vend shume I bukur gjate gjate gjithe vitit. 

Uzungöl ka nje tjeter bukuri ne muajt e dimrit, por shumica e vizitoreve e vizitojne gjate muajve te veres.

Nje numer i vogel vizitoresh vizitojne Uzungöl gjate muajve te dimrit. Vizitore qe vijne jane zakonisht turiste nga Evropa. 

Turistet qe vizitojne Uzungol gjate veres jane zakonisht turiste nga vendet Arabe. 

Si te Shkoni ne Uzungol?

Pamje nga liqeni Uzungol
Pamje nga liqeni Uzungol

Mund te rezervoni nje fluturim nga Stambolli ne Trabzon, i cili eshte aeroporti me i afert me Liqenin Uzungöl. 

Me pas ne Aeroportin e Trabzonit mund te merrni me qira nje makine dhe pas 1.5 oresh do mberrini ne ne Liqenin Uzungöl dhe Qytetin Uzungöl.

Ose mund te shkoni duke rezervuar ne tur nga Trabzon.

Cfare mund te beni ne Uzungol?

Uzungol
Uzungol

Gjeja e pare qe duhet te beni ne listen tuaj te gjerave ne Uzungöl eshte te zbuloni natyren e mrekullueshme. 

Mund te eksploroni kete natyre duke shetitur, dhe do te admironi Detin e Zi pas pas ketij udhetimi.

Liqeni Uzungöl

Liqeni Uzungol
Liqeni Uzungol

Liqeni Uzungöl eshte sigurisht kryesori i listes ne gjerat per te bere ne Uzungöl sepse kjo mund te jete arsyeja kryesore pse ju do deshironit te vinit ketu.

Mund te ecni gjate gjithe liqenit duke shijuar pamjet e mrekullueshme nga vende te ndryshme. 

Xhamia ne Uzungöl

Xhamia ne Uzungöl
Xhamia ne Uzungöl

Xhamia ne Uzungöl eshte gjithashtu ajo qe e ben Liqenin Uzungöl kaq ikonik, sepse dy minaret drejtohen drejte liqenit kur shikojne liqenin nga kodra dhe pasi te jeni poshte ne liqen nuk do te jeni ne gjendje te ndaloni se shikuari ate!

Xhamia Uzungöl nga brenda duket mjaft e vjeter, por eshte shume simpatike me nje llambadar te madh. 

Thirrja per lutje mund te degjohet ne te gjithe luginen, keshtu qe sigurohuni qe ta degjoni. 

Lekundese ne Uzungöl

Lekudese e Uzungol
Lekudese e Uzungol

Uzungöl eshte nje vend me pamje mahnitese dhe lekundja ne Uzungöl eshte nje menyre fantastike per ta shijuar me shume kete pamje. 

Ka disa lekundese te ndryshme, por me interesante eshte ajo ne formen e nje zemre te kuqe, te cilen mund ta gjeni jashte Kar Cafe Hotel ne koder.

Kuverte vezhgimi ne Uzungöl

Pamje te Uzungol
Pamje te Uzungol

Per te pare nje pamje tjeter mahnitese mbi Uzungöl, ngjituni te Platforma e Shikimit Uzungöl / Uzungol Observation Deck. 

Eshte disa hapa nga rruga ku eshte liqeni dhe mund te jete pak e lodhshme, por pamja nga maja ia vlen padyshim.

Kjo eshte nje nga gjerat me te mira per te bere ne Uzungöl.

Shopping ne Uzungöl

Uzungöl Trabzon
Uzungöl Trabzon

Ka shume dyqane turistike ne Uzungöl te cilat jane te shkelqyera nese deshironi te merrni disa suvenire. 

Suveniret ketu i gjeni te ngjashme me ato qe gjenden edhe ne vendet arabe, jo vetem ne Turqi, mbase sepse Uzungöl eshte shume e njohur per turistet arabe!

Lojerat e femijeve ne Uzungöl

Uzungöl eshte e shkelqyeshme nese jeni nje familje sepse ka shume vende per femijet per te luajtur ne zonat e lojrave qe ndodhen perreth liqenit. 

Ka lojera te llojeve te ndryshme dhe shume argetuese.

Mengjesi Turk ne Uzungöl

Mengjesi Turk ne Uzungöl
Mengjesi Turk ne Uzungöl

Sigurohuni qe te rezervoni ne nje hotel ne Uzungöl (na kontaktoni per opsionet me te mira te akomodimit dhe me cmimet me te lira) i cili ju ofron nje pamje nga liqeni dhe mallet, dhe mund t’ju bejen nje Mengjes Turk epik. 

Kjo eshte nje nga gjerat me te preferuara ne Uzungöl per te shijuar pamjet dhe ushqimin e fresket ne Turqi! Behuni gati per nje Mengjes te shkelqyer Uzungöl!

Tur me helikopter ne Uzungol

Nje aktivitet qe ka terhequr shume vemendje kohet e fundit eshte prezantuar per vizitoret e Uzungöl. Ky aktivitet eshte nje mundesi unike per ata qe duan te shikojne nje pamje mahnitese nga qelli. 

Tur 1 Ditor ne Liqenin Uzungol

Uzungol, qe do te thote “liqeni i gjate” eshte liqeni me i bukur i Turqise, i vendosur ne provincen Trabzon. 

Nje fete e vogel e Zvicres ne rajonin e Detit te Zi te Turqise, pamja piktoreske e Uzungol permban nje xhami buze liqenit dhe male te larta te gjelberta ne te gjitha anet. 

Ka shume shtigje te thjeshta shetitjeje ne kodrat perreth. Ketu mund te jeni me fat te dalloni nje rreqebull Euroaziatik, kaproll ose nje nga shume speciet e ndryshme te zogjve grabitqare. 

Turi i Liqenit Uzungol fillon dhe mbaron ne Trabzon dhe perfshin transportin, dreken, tarifat e hyrjes si dhe nje sherbim profesional nga nje udhezues.

Guida do te filloje me marrjen nga hoteli juaj ne Trabzon.

Nga Trabzoni, do te udhetoni per ne Uzungol, i cili zgjat afersisht nje ore, nje ore e gjysem.

Ndersa udhetoni nga Trabzoni do te vizitoni nje fabrike çaji. 

Kjo fabrike ofron nje veshtrim ne menyren e rritjes dhe vjeljes se çajit te fresket, ketu do te jeni ne gjendje te blini çaj te fresket per ta marre me vete. 

Duke ndjekur jeten e vrullshme te prodhuesve te çajit, ju do te vizitoni dyqanet e thikave dhe dhuratave Surmene. 

Ketu do te shihni punen e veshtire te mjeshtrit te rajonit te Surmene dhe brisket e tyre te zanatit. Keto tehe jane palosur, perdredhur dhe perseritur derisa te mbaroje nje teh unik.

Pas drekes, do te jeni te lire te zbuloni vete zonen e Uzungol. Ju mund te deshironi te merrni me qira nje varke me pedale ne liqen ose te ndiqni nje nga shtigjet per shetitje per nje shans per te pare disa nga jeta e eger mbreselenese lokale.

Ne mbremje do te kthehemi ne Trabzon, ku do te zbriteni ne hotelin tuaj. Turi perfundon ketu. 

Nese keni ndonje pyetje ne lidhje me kete tur te metejshem ose udhetime ne rajonin e Detit te Zi ose diku tjeter ne Turqi, ne jemi te lumtur t’ju ndihmojme!

Nese ju pelqen cfare lexuat ju mund ta shperndani. Na Ndihmoni !

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Hima travel Logo

Hima Travel & Tours

Agjensi Udhetimi & Turistike

10 vite eksperience ne fushen e udhetimeve, 25 Agjent gati tju sherbejne per kerkesat tuaja. 16,000+ Kliente na besojne per udhetimet e tyre cdo vit.

Opsione Te Tjera !