Pushime ne Malte

Mardin turqi

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Mardin 2021

Pushimet ne Mardin Gjeni Cmimet me te mira me Hima Travel.

Per Informacion Kontakto ketu – > 00355-069-70-21-103

Hotele ne Mardin te Rekomanduara nga HIMA TRAVEL

Kategorite e pushimeve ne Mardin
  • Pushime ne Mardin Cift 
  • Pushime ne Mardin Familjare
  • Pushime ne Mardin Ultra All Inclusive
  • Pushime ne Mardin per muajt e veres Maj – Qershor – Korrik – Gusht – Shtator
  • Pushime Muaji Mjaltit ne Mardin
  • Pushime Ekonomike ne Mardin

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Mardin

Mardin Turqi
Mardin Turqi

Mardini ndodhet midis lumenjve te Dicle dhe Fırat dhe eshte nje qytet antik. Me strukturen e tij unike dhe arkitekturen e mahnitshme, Mardin fton te gjithe te magjepsen nga bukuria e tij.

Mardin ju ofron nje permbajtje te shkurter te historise ne çdo hap. 

E shenuar nga kultura te ndryshme, arkitektura magjepsese e qytetit te mahnit çdo sekonde. 

Njerezit e Mardinit jane po aq mikprites sa guret e verdhe te vjeter por te forte ne ndertesa. Ata buzeqeshin dhe ju mirepresin me menyren e tyre.

Koha ideale per te vizituar Mardin

Mardin
Mardin

Mardini ka nje perzierje te dy klimave. Klima e qytetit ndryshon midis kontinentit dhe mesdheut. 

Per shkak te vendodhje gjeografike te qytetit, muajt e dimrit jane mjaft te ftohte. Muaji me i ftohte i sezonit eshte Janari. 

Planifikimi i udhetimit tuaj para se te vizitoni Mardin do te ishte nje ide e shkelqyer per te pasur nje udhetim ideal.

Koha me e pershtatshme per te vizituar Mardin do te ishte ne pranvere ose ne vjeshte. Nese vizitoni Mardin ne qershor, mund te keni shansin te shikoni Festivalin Nderkombetar te Qershise.

Kuzhina e Mardinit

Pushime ne Mardin
Pushime ne Mardin

Jo vetem arkitektura dhe struktura urbane, por edhe kuzhina e qytetit frymezohet dhe pasurohet gjithashtu nga Rruga e Mendafshit dhe shume kultura. 

Per shkak te vendndodhjes se Mardin, arti kuzhines lindore dhe perendimore kombinohen ne menyren me te shijshme.

Kuzhina e Mardinit nuk eshte e famshme vetem ne Turqi, por eshte gjithashtu e famshme ne te gjithe boten. 

Supat qe mund te gjeni dhe shijoni ne restorantet tradicionale te qytetit, do te jene nje pervoje qe nuk do ta harroni kurre.

Genadir dhe lebeniye jane supat me te famshme te qytetit. Vaktet e tjera te kuzhines se Mardinit zakonisht kombinohen me mish. Ushqime te tilla si kaburga dolması dhe ikbebet jane te shijshme dhe mjaft te shendetshme.

Ushqimi Tradicional: Antik Sur Restoran

Ushqim autentik: Cafe Del Mar

Kalaja e Mardinit

Kalaja e Mardinit
Kalaja e Mardinit

E njohur si Foleja e Shqiponjes, Kalaja e Mardin preket nga vete historia. 

Data e ndertimit te saj shkon ne shekullin e 10-te. Prej atehere e deri me sot, keshtjella eshte e forte dhe e mrekullueshme siç ishte qindra vjet me pare. Edhe pse eshte e mbyllur per vizitoret, pamja e kalase ia vlen te shihet.

Mardin Dara Qyteti Antik

Mardin Dara Qyteti Antik
Mardin Dara Qyteti Antik

Ky muze i hapur ndodhet ne Rrugen e Mendafshit. 

Ky vend i veçante mund te konsiderohet si nje nga vendbanimet me te rendesishme te Mesopotamise se Hershme. 

Ky qytet i mahnitshem eshte afer Nusaybin dhe 30 kilometra larg nga qendra e qytetit.

Medreseja Zinciriye

Medreseja Zinciriye
Medreseja Zinciriye

Kjo medrese e vjeter (kolegji teologjik) u themelua ne 1385 nga Isa Beu. 

Si nje nga ndertesat me te ruajtura te Mardinit, shquhet per pamjet mahnitese nga çatia e tij qe duken mbi te gjithe qytetin dhe deri ne Rrafshinat Mesopotamiane me poshte.

Kompleksi perbehet nga nje xhami me kupole, nje mauzole dhe dy oborre te qete te brendshem.

Nxjerrja ne pah arkitektonike e nderteses eshte dera e zbukuruar dhe imponuese, e cila eshte nje shembull i bukur i artistikes islame. 

Mos humbisni mihrabin e madh te xhamise se vogel (vend i lutjes).

Ky vend i mahnitshem permban nje ndjenje te historise. 

Cilesia e saj arkitektonike ofron mundesine per te deshmuar artin ne stilin Selxhuk. Mund te vizitoni kete vend te mrekullueshem edhe me taksi.

Kisha e te Dyzetave

Kisha e te Dyzetave
Kisha e te Dyzetave

Nje vend i shenjte per popullin Sirian, Kisha e Dyzetave u ndertua ne shekullin e 6-te. 

Nje shembull i shkelqyeshem per te kuptuarit e modes se vjeter te krishtere te arkitektures, kisha deshmon se Mardini nuk njihet vetem nga historia, por edhe shume per fe dhe besime.

Shtepite e Mardinit

Shtepite e Mardinit
Shtepite e Mardinit

Shtepite ikonike te qytetit te ndritshem te Anadollit Juglindor do ju magjepsin çdo sekonde. 

Shtepite tradicionale te Mardinit vertetojne se nje strukture urbane e nje qyteti mund te jete e mahnitshme. 

Shtepite e verdha dhe te gurta te Mardinit nuk jane shtepi vetem per vendasit, por ato gjithashtu presin vete historine.

 

Nese ju pelqen cfare lexuat ju mund ta shperndani. Na Ndihmoni !

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Hima travel Logo

Hima Travel & Tours

Agjensi Udhetimi & Turistike

10 vite eksperience ne fushen e udhetimeve, 25 Agjent gati tju sherbejne per kerkesat tuaja. 16,000+ Kliente na besojne per udhetimet e tyre cdo vit.

Opsione Te Tjera !