Pushime ne Konia

Konia turqi

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Konia 2021

Pushimet ne Konia Gjeni Cmimet me te mira me Hima Travel.

Per Informacion Kontakto ketu – > 00355-069-70-21-103

Hotele ne Konia te Rekomanduara nga HIMA TRAVEL

Kategorite e pushimeve ne Konia
  • Pushime ne Konia Cift 
  • Pushime ne Konia Familjare
  • Pushime ne Konia Ultra All Inclusive
  • Pushime ne Konia per muajt e veres Maj – Qershor – Korrik – Gusht – Shtator
  • Pushime Muaji Mjaltit ne Konia
  • Pushime Ekonomike ne Konia

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Konia Turqi

Pushime ne Konia
Pushime ne Konia

Konia eshte nje qytet romantik. 

Nuk eshte çudi pse poeti i famshem Sufi dhe Mevlana Rumi, shkruan ajetet e tyre te famshme dhe zemergjere ketu ne shekullin e 13-te. 

Pa dyshim, ndalesa juaj e pare duhet te jete ne Muzeun e Mevlana, i stolisur me trendafila te mrekullueshem ku edhe gjendet varri i poetit te njohur. 

Drejtohuni per ne parkun e Alaeddin Tepe per nje shetitje dhe per te shijuar mbremjen dhe nje filxhan çaji turk. 

Artet e tjera te bukura ne Konia perfaqesohen nga Muzeu i Tiles dhe Muzeu i Drurit dhe Gdhendjes se Gurit, duke siguruar qe te gjithe dashamiret e artit te kalojne nje kohe te paharrueshme ketu. 

Muzeu Mevlana

Muzeu Mevlana
Muzeu Mevlana

Ky muze mban varrin e liderit fetar te shekullit te 13-te, filozofit dhe poetit Mevlana Celaleddin Rumi. 

Ekspozita e shquar e muzeut eshte varri i Rumiut, dijetarit dhe poetit Islam nga shekulli i 13-te. 

Muzeu strehon nje koleksion te gjere te objekteve te artit, relikeve dhe antikave, si dhe te zbukuruar me pjese te poezise se perjetshme te Rumiut. 

Ky muze ben nje hap te pare te persosur ne rrugen e te mesuarit per kulturen magjepsese te Turqise.

Muzeu Tile (Karatay Medresesi)

Muzeu Tile (Karatay Medresesi)
Muzeu Tile (Karatay Medresesi)

Kjo medrese e vjeter (kolegji teologjik) u themelua ne 1251 nga emiri selxhuk Celaleddin Karatay. 

Ndertesa u restaurua kohet e fundit dhe tani eshte nje muze mbreselenes qe tregon punen e pllakave te smaltit Selxhuk.

Megjithese vizita ne nje muze te pllakave mund te tingelloje si nje atraksion mjaft i mire turistik, bukuria e dukshme e nderteses e ben kete nje nga gjerat kryesore per te bere ne nje itinerar ne Konya. 

Muret e saj te brendshme jane te mbuluara me shembuj te mrekullueshem te tjegullave selxhuke dhe ka gjithashtu ekspozita qeramike te gjetjeve te germuara nga vendet arkeologjike aty prane. Ne dhomen e majte eshte varri i Celaleddin Karatay.

Alaeddin Tepe

Alaeddin Tepe
Alaeddin Tepe

I ndertuar ne vendin e ish-keshtjelles se Konjes, ky park, mu ne qender te qytetit, eshte vendi ku vendasit e Konjes vijne per te shetitur ne mbremje dhe per te pire çaj ne keto kopshte. 

Ne pjesen e pjerresise se kodres, ndodhen vendi i germimit te pallatit te Alaeddin Kaykobad dhe mbetjet e murit te vjeter te qytetit. 

Ne maje te kodres eshte Alaeddin Camii, ndertuar ne shekullin e 13-te. Ajo u ndertua si nje xhami shtyllore sipas modelit arab, me nje tavan prej druri te mbeshtetur nga 42 kolona antike.

Xhamia Selimiye

Xhamia Selimiye
Xhamia Selimiye

E ndodhur ne sheshin perpara Muzeut Mevlana, kjo xhami e madhe me kupole, e porositur nga Sulltan Selim II dhe e ndertuar midis vitit 1566 dhe 1574, shenon kulmin e arkitektures se xhamise Osmane. 

Ejani ne shesh ne mbremjen e hershme per te bere fotografi te xhamise dhe Muzeut Mevlana ndersa ata jane ndriçuar kunder qiellit te muzgut. 

Pertej rruges kryesore nga sheshi ndodhen nje sere kafenesh dhe restorantesh ne natyre, te cilat jane nje vend i shkelqyeshem per t’u ulur dhe per te admiruar pamjen e minareve dhe kupolave ndersa relaksoheni me nje kafe ose çaj.

Xhamia Aziziye

Xhamia Aziziye
Xhamia Aziziye

Brenda lagjes plot aktive te pazarit te Konjes, Xhamia Aziziye eshte per adhuruesit e arkitektures. 

Ajo u ndertua per here te pare ne 1676 nga keshilltari i gjykates Osmane Mustafa Pasha dhe u rindertua perseri ne 1867 pas nje zjarri. 

Per shkak te ketij restaurimi te shekullit te 19-te, arkitektura e xhamise eshte shume e frymezuar nga baroku (stili me ne mode ne ate kohe), me minare binjake ne stilin rokoko dhe brenda e pikturuar me shkelqim me nje vend te lutjes rokoko. Ky stil dekorativ evropian ben nje kontrast interesant me modelin tradicional te xhamise.

Sille Konia

Sille Konia
Sille Konia

Nje lagje e bukur me nje histori mbi 5000 vjeçare qe pershkruan nje bashkim te kulturave greke dhe islamike ne Turqi.

Ish-vendbanimi grek i Sille eshte nje fshat i vogel ne skaj te qytetit dhe nje destinacion i preferuar per banoret e Konjes per nje udhetim ditor. 

Dy kisha bizantine ndodhen ketu: Shen Helena dhe Küçük Kilise, te cilat jane restauruar se fundmi.

Kisha e Shen Helenes ka nje ambient te brendshem te mbuluar me afreske shumengjyreshe, ndersa e vogla Küçük Kilise, ne kodren pas fshatit, tani funksionon si nje muze kushtuar oreve. 

Rruget e fshatit jane te mbushura me shtepi te bukura me trare druri, ndersa kreshta e shkembit eshte e shenuar me banesa antike te shpellave.

Qendra Shkencore Konya

Qendra Shkencore Konya
Qendra Shkencore Konya

Nga historike ne shkencore, Qendra Shkencore Konya eshte nje pervoje interesante dhe ndervepruese, ndryshe nga çdo tjeter per ju per ta shijuar! 

Ka shume ekspozita qe ju te mesoni dhe te luani me filma. 

Nje ekspozite e rendesishme do te ishte ajo mbi termetet, duke mesuar procedurat themelore te sigurise dhe duke edukuar mbi ndikimet, pasi Turqia ka qene e mbushur me disa termete ekstreme ne te kaluaren.

Kodra e Alaeddin

Kodra e Alaeddin
Kodra e Alaeddin

Ecni lart ne maje te kesaj kodre te bere nga njeriu dhe do te habiteni! 

Nje park i bukur dhe nje xhami bashkekohore eshte nje pamje e kendshme. 

Ajo u ndertua qe fisniket te shijonin pamjet e qytetit dhe gjithashtu kishte nje pallat i cili u demtua gjate kalimit te viteve. 

Nese ju pelqen cfare lexuat ju mund ta shperndani. Na Ndihmoni !

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Hima travel Logo

Hima Travel & Tours

Agjensi Udhetimi & Turistike

10 vite eksperience ne fushen e udhetimeve, 25 Agjent gati tju sherbejne per kerkesat tuaja. 16,000+ Kliente na besojne per udhetimet e tyre cdo vit.

Opsione Te Tjera !