Pushime ne Ankara

Ankara

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Ankara 2021

Pushimet ne Ankara Gjeni Cmimet me te mira me Hima Travel.

Per Informacion Kontakto ketu – > 00355-069-70-21-103

Hotele ne Ankara te Rekomanduara nga HIMA TRAVEL

Kategorite e pushimeve ne Ankara
  • Pushime ne Ankara Cift 
  • Pushime ne Ankara Familjare
  • Pushime ne Ankara Ultra All Inclusive
  • Pushime ne Ankara per muajt e veres Maj – Qershor – Korrik – Gusht – Shtator
  • Pushime Muaji Mjaltit ne Ankara 
  • Pushime Ekonomike ne Ankara 

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Ankara

Pushime ne Ankara
Pushime ne Ankara

Kryeqyteti i Turqise dhe qyteti i dyte me i madh, Ankara, eshte nje version me i qete i Stambollit. 

Ketu mund te vizitoni Anıtkabir, qe eshte vendi ku prehet Mustafa Kemal Ataturkut, themeluesi i Turqise. Nuk eshte çudi pse kjo strukture dominon horizontin e qytetit. 

Per pamje panoramike te qytetit, drejtohuni ne Keshtjellen e Ankarase qe gjendet ne rrethin Ulus Bentderesi te lagjes se vjeter. 

Ndersa jeni ketu, shkoni per nje shetitje neper rrugicat me kalldrem te lagjes dhe vizitoni shtepite origjinale osmane. Ne anen tjeter te spektrit eshte Sheshi Kizilay, i mbushur me kafene dhe restorante te mbushura me vizitore. 

Transporti ne Ankara

Ankara
Ankara

Ankaraja eshte e lidhur mire nga nje sistem i rrjetit te transportit publik.

 Operatoret private dhe publik te autobuseve garojne per tju sherbyer dhe ka ofrues transporti me mikrobus ‘dolmus’ qe ofrojne transferime te shpejta dhe ju çojne ne destinacionet qe deshironi. 

Metroja nentokesore eshte shume efikase e cila kalon midis periferive te jashtme dhe terminalit te autobuseve ndershteteror ‘ASTI’. 

Nese e njihni mire qytetin, transporti publik, veçanerisht metro, eshte nje menyre ideale, e lehte, e shpejte dhe e lire per te levizur posaçerisht per distanca me te gjata. 

Per distanca me te vogla, taksite jane nje menyre e thjeshte, e shpejte dhe e lire per te levizur.

Taksite jane ne dispozicion dhe jane ndoshta menyra me e mire per te arritur ne destinacionin tuaj dhe eshte relativisht e lire.

Vende turistike ne Ankara

Muzeu i Qyteterimeve Anadollake

Muzeu i Qyteterimeve Anadollake
Muzeu i Qyteterimeve Anadollake

Ky muze eshte nje arsye e mjaftueshme per te perfshire Ankarane ne itinerarin tuaj ne Turqi. 

Theshte i vetmi vend ne vend ku mund te kuptoni te gjithe shtrirjen e historise te epokes paraklasike te Anadollit.

Gjetjet me te rendesishme nga fshati Neolitik te Çatalhöyük, afer Konjes, perfshire pikturen ne mur qe mendojne disa arkeologe te jete harta e pare e qytetit ne bote dhe statuja e famshme e “fertility goddess statue”, shfaqen ketu ne sallen e pare.

Me tej, sallat i kushtohen Perandorise Hiteite te Epokes se Bronzit qe kishte kryeqendren e tyre ne Hattusa (200 kilometra ne lindje) dhe Perandorive Frigiane dhe Urartiane, te cilat lulezuan ne stepen e Anadollit gjate epokes se hekurit.

Salla Qendrore e Gurit ekspozon relieret dhe statujat me te rendesishme prej guri nga te gjitha epokat. 

Pushime ne Anitkabir Ankara

Anitkabir
Anitkabir

Atraksioni me i vizituar i Ankarase eshte gjithashtu vendi me i rendesishem i pelegrinazheve moderne te Turqise, eshte nje muze i modeluar bukur i cili terheq jo vetem turiste, por edhe historiane dhe arkitekte çdo vit.

Ndodhur ne maje te nje kodre, pikerisht ne perendim te qendres se qytetit, eshte mauzoleumi i Atatürk (Mustafa Kemal), themeluesit te shtetit te Turqise.

Ai permban te dy ekspozitat per Luften e Pavaresise, te udhehequr nga Atatürk, e cila rezultoi ne lindjen e Turqise si nje komb modern dhe shfaqje te perqendruara ne jeten e Atatürk. 

Jashte, ka pamje te shkelqyera ne te gjithe Ankarane nga arkada qe skajon sheshin.

Vete mauzoleumi eshte zbukuruar me mbishkrime te praruara te fjalimeve te Ataturkut. 

Ecni ne Lagjen e Citadelit

Lagjia e Citadelit
Lagjia e Citadelit

Nje shetitje neper kete lagje eshte nje nga gjerat me atmosferike per te bere ne Ankara. 

Zona e kalase (Kale) daton nga epoka Bizantine dhe rrethohet nga fortifikime te ngritura ne shekullin e 9-te. 

Rrugicat e ngushta me kalldrem jane te rrethuara nga shtepi te rrenuar te epokes Osmane, disa prej te cilave jane restauruar me perpikmeri ne vitet e fundit, megjithese te tjeret ngadale po rreshqasin ne nivele te ndryshme te shkaterrimit.

Terheqja kryesore brenda mureve te brendshem eshte Kulla Lindore (Sark Kulesi), e cila ofron pamje qe shtrihen ne Ankarane moderne nga muret e saj. 

Duke shkuar drejt nga porta kryesore e zones se brendshme te keshtjelles, e njohur si Parmak Kapisi, rruget dredha-dredha jane te mbushura me punetori artizanale tradicionale, dyqane antikesh dhe kafene. Ky eshte nje vend i shkelqyeshem per te kerkuar suvenire.

Ndersa jeni ketu, sigurohuni qe te ndaleni brenda dhe te shihni Aslanhane Cami, nje nga xhamite me interesante te Ankarase dhe qe pa dyshim ja vlen te vizitohet.

Muzeu i Artit dhe Arkeologjise Erimtan

Muzeu i Artit dhe Arkeologjise Erimtan
Muzeu i Artit dhe Arkeologjise Erimtan

Koleksioni i Muzeut Erimtan kryesisht perqendrohet ne epoken Klasike, keshtu qe punon si nje shtese e shkelqyeshme ne Muzeun kryesor te Qyteterimeve Anatoliane te qytetit. 

Ndersa te dy ndodhen ne rrugen qe te çon ne lagjen e keshtjelles, ata shihen lehtesisht se bashku ne nje mengjes ose pasdite.

Koleksioni i perhershem Erimtan pret ekspozita te rregullta te perkohshme ne sallen e tij te poshtme, te cilat shpesh perqendrohen ne vende specifike arkeologjike ose kulturen turke. 

Territoret e muzeut gjithashtu presin nje program periodik te koncerteve te muzikes klasike ne mbremje.

Zbuloni mbetjet romake te Ulus

Ulus
Ulus

Ankaraja shpesh mendohet si nje qytet modern – kryeqyteti i ri i planifikuar i kombit pasi u formua shteti modern i Turqise. 

Megjithate, ka pasur nje zgjidhje ne kete vend, qe nga epoka e bronzit. 

Ne periudhen romake, ky vendbanim mori fame kur u be i njohur si Ankyra, dhe Perandori Augustus e beri ate kryeqytet te provinces Romake te Galatia.

Rrenojat e mbetura romake te kesaj epoke jane te gjitha ne rrethin e qytetit te Ulus. 

Per te kuptuar rendesine e Ankyra-s antike, beni nje vizite te shpejte ne mbetjet e rralla te Tempullit te Augustit dhe Romes ne Haci Bayram Veli Caddesi. 

Vetem disa rrenoja te pjesshme te mureve dikur mbreselenese te tempullit kane mbetur, ne vendin fqinj te Haci Bayram i-Veli Cami.

Grupi me i gjere i rrenojave te mbetura nga Ankyra Antike jane Banjat Romake ne Çankiri Caddesi. 

Themelet, se bashku me shume mbetje prej guri dhe disa rrenoja te mbetura te paprekura me hark, te ketij kompleksi te gjere te banjove perandorake mund te shihen lehtesisht, megjithese do te duhet te shkelni barerat e keqija per t’i pare ato.

Nese jeni duke ecur nga Ulus deri ne Hisarparki Caddesi per ne Muzeun e Qyteterimeve Anatoliane dhe lagjen e keshtjelles, shikoni anen veriore te rruges per te pare rrenojat e Teatrit Romak. 

Aktualisht eshte ne restaurim, i cili dikur strehonte midis 3,000 dhe 4,000 spektatore.

Xhamia Haci Bayram i-Veli

Xhamia Haci Bayram i-Veli
Xhamia Haci Bayram i-Veli

E ndertuar per nder te njeriut te shenjte mysliman dhe themeluesit te dervishit Bayramiye, Haci Bayram Veli, kjo xhami e shekullit te 15-te eshte nje qender e madhe pelegrinazhi. 

Per vizitoret jo-pelegrine, nje ndalese ketu eshte me interesante per zonen perreth sesa per brendesine e xhamise.

Zona perreth xhamise, me kopshtet e saj dhe pallatet e restauruara te epokes Osmane, ka qene e peisazhuar bukur dhe eshte nje vend i njohur per familjet lokale ne mbremjen e hershme. 

Ai perfshin nje shesh me nje pellg, burime dhe dyqane qe shesin mjete fetare per pelegrinet, si dhe muret e mbetura te Tempullit te Augustit dhe Romes, te cilat ndodhen afer me xhamine (dhe dikur ishin perdorur per te vendosur medresene e xhamise).

Ka gjithashtu pamje te shkelqyera deri ne lagjen e keshtjelles nga ketu.

Eksploroni Galerite

Galerite
Galerite

Ankaraja mund te mos kete skenen e artit modern te Stambollit, por ka dy galeri, te dyja ne qytetin qendror, qe ia vlen te vizitohen. 

Me i rendesishmi eshte Muzeu i Piktures dhe Skulptures ne Ankara (Türkocagi Sokak, Hacettepe), i cili ka nje koleksion te madh te perhershem te artit turk nga shekujt 19 dhe 20. 

Te gjithe emrat kryesore te skenes se artit turk kane vepra te ekspozuara ketu.

Per artin plotesisht bashkekohor, Cer Modern (3 Altinsoy Caddesi, Sihhiye) eshte vendi me i mire i Ankarase. 

Kjo galeri, e vendosur ne nje ndertese te paperdorur te depove te trenave, prane stacionit te trenit te Ankarase, pret nje program te rregullt te ekspozitave te perkohshme te perqendruara ne artiste vendas dhe nderkombetare

Parku Gençlik

Parku Gençlik
Parku Gençlik

Kjo eshte hapesira me e rendesishme e gjelber e Ankarase. 

Jashtezakonisht i popullarizuar nga familjet lokale per shetitje ne mbremje dhe piknike gjate fundjaves, Parku Gençlik eshte nje vend i mire per tu reaksuar nga ngutja e kryeqytetit.

Parku ka nje liqen te madh dhe shetitore te ndryshme te perbera nga burime dhe kopshte shume te bukura. 

Kendi juglindor i parkut eshte shtepia e Parkut Luna te Ankarase, i cili mban nje numer aktivitetesh ne parkun e lojrave, duke perfshire nje rrote Ferris, dhe shume argetime te tjera si carousels dhe makina te pershtatshme per femijet me te vegjel. 

Liqeni Eymir

Liqeni Eymir
Liqeni Eymir

Liqeni Eymir (17 kilometra ne jug te qytetit qendror) dhe pylli perreth tij me pisha eshte nje nga vendet me te njohura te Ankarase per nje pushim natyre nga zhurma e qytetit te madh. 

Ne fundjave me diell, zona buze liqenit mund te mbushet me vendas per nje piknik, por gjate diteve te javes, eshte shume me paqesore.

Per nje shetitje te gjate, vrapim ose biçiklete, rruga qe zgjat 10.5 kilometra rreth liqenit eshte destinacioni me i afert i Ankarase ne natyre. 

Per çiklistet, biçikletat mund te merren me qira ne vend ndersa shetitesit qe deshirojne te shkojne me tej ne natyre mund te marrin shtigjet e ndryshme te ecjes qe shkojne ne pyll. 

Ana jugore e liqenit ka shume restorante dhe kafene, te cilat jane jashtezakonisht te njohura nga vendasit per festat e gjata dhe te plogeta te mengjesit gjate fundjavave.

Nese ju pelqen cfare lexuat ju mund ta shperndani. Na Ndihmoni !

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Hima travel Logo

Hima Travel & Tours

Agjensi Udhetimi & Turistike

10 vite eksperience ne fushen e udhetimeve, 25 Agjent gati tju sherbejne per kerkesat tuaja. 16,000+ Kliente na besojne per udhetimet e tyre cdo vit.

Opsione Te Tjera !