Pushime ne Egjipt

Pushime ne Egjipt

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Egjipt 2021

Pushimet ne Egjipt Gjeni Cmimet me te mira me Hima Travel.

Per Informacion Kontakto ketu – > 00355-069-70-21-103

Hotele ne Egjipt te Rekomanduara nga HIMA TRAVEL

Kategorite e pushimeve ne Egjipt
  • Pushime ne Egjipt Cift 
  • Pushime ne Egjipt Familjare
  • Pushime ne Egjipt Ultra All Inclusive
  • Pushime ne Egjipt per muajt e veres Maj – Qershor – Korrik – Gusht – Shtator
  • Pushime Muaji Mjaltit ne Egjipt
  • Pushime Ekonomike ne Egjipt

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime te paharrueshme ne Egjipt

Pushime ne Egjipt
Pushime ne Egjipt

Me nje histori magjepsese, Egjipti konsiderohet si destinacioni me i vjeter i udhetimeve turistike.

Tempujt dhe piramidat frymezuese te kombit afrikan kane kapur imagjinaten e udhetareve per mijera vjet. Edhe pse shumica e njerezve vijne ne Egjipt per te pare monumentet e tij antike, atraksionet natyrore u bejne thirrje udhetareve gjithashtu. 

Bregu i Detit te Kuq eshte i njohur per shkembinjte e saj koralore dhe resortet ne plazh. Nje udhetim neper Sahara mund t’i çoje vizitoret ne oazin freskues te burimeve te ujerave te embla.

Koha me me mire per te vizituar Egjiptin

Pushime te paharrueshme ne Egjipt
Pushime te paharrueshme ne Egjipt

Klima ne Egjipt eshte shume e nxehte gjate gjithe vitit, dhe pothuajse asnje reshje nuk bie. Edhe ne zonat me te uleta te vendit – Aleksandria dhe Rafa – reshjet nuk jane me shume se 46 dite ne vit. 

Dimri ne Egjipt ka nje temperature mesatare ditore prej + 20 ° C. Naten, temperatura bie ne + 10 ° C ose me poshte. Ne vere, temperatura eshte mesatarisht + 35 ° C. Ne te njejten kohe, ajri eshte shume i lagesht.

Me kushtet e motit, Egjipti eshte nje destinacion perfekt nese jeni te interesuar per plazh dhe not ne periudhen e dimrit.

Pushime ne Sharm el Sheikh 

Pushime ne Sharm el Sheikh
Pushime ne Sharm el Sheikh

Sharm el Sheikh eshte nje nga qytetet me te njohura turistik ne Egjipt, i vendosur ne maje te Gadishullit Sinai. 

Me ujin e tij te ngrohte, te thelle blu dhe plazhet e shkelqyera te arta, Sharm (siç quhet me dashuri) eshte nje destinacion popullor pushimesh.

Por ky fshat i vjeter i peshkimit ka shume me shume per te ofruar sesa thjesht banja ne diell. 

Me nofken Qyteti i Paqes pas bisedave te panumerta nderkombetare te paqes qe jane organizuar ketu, Sharm el Sheikh eshte nje nga vendet me te mira te zhytjes ne bote. 

Mos e humbni shansin per snorkel ose zhytur ne shkembinj nenujore te jashtezakonshem rreth ishullit Tiran dhe Parkut Kombetar Ras Mohammed, shtepia e nje jete detare jashtezakonisht te gjalle.

Pushime ne Hurghada

Pushime ne Hurghada
Pushime ne Hurghada

E vendosur ne menyre ideale buze Detit te Kuq, Hurghada eshte nje destinacion perfekt per pushime te paharrueshme.

Hurghada eshte vendpushimi me i vjeter dhe me i famshem i Egjiptit. 

Hurghada eshte e mbushur me resorte te mrekullueshme dhe resorte te reja vazhdojne te ndertohen, vendpushimi ka resorte zinxhir me fame boterore.

Ne det te hapur eshte bota shumengjyreshe dhe e çuditshme e Detit te Kuq e jetes se koraleve dhe peshqve qe solli per here te pare Hurghada ne vemendjen mbareboterore, ndersa perseri ne toke, vendbanimi dikur i vogel i peshkimit eshte shnderruar ne nje qytet turistik qe sherben drejtperdrejt per turizmin.

Per evropianet veriore (te cilet perbejne pjesen me te madhe te fluksit turistik te Hurghada-s) ky eshte nje destinacion kryesor per arratisjen ne dimer, me plazhe me rere te bardhe dhe qiell blu gjate gjithe vitit. 

Por ndersa atraksionet kryesore te Hurghada-s kane tendence te jene ne plazh, ka shume me teper, si ne uje ashtu edhe ne toke te thate, per udhetaret qe duan nje aventure te paharrueshme.

Pushime ne Aleksandria

Pushime ne Aleksandria
Pushime ne Aleksandria

Qyteti i dyte me i madh dhe porti kryesor detar ne Egjipt, Aleksandria ka nje vendndodhje perfekte buze Mesdheut dhe mburret me nje port te lulezuar pergjate 32 kilometrave te vijes bregdetare.

Themeluar nga Aleksandri i Madh rreth vitit 331 para Krishtit, ka akoma shume thesare arkeologjike per te pare dhe nje mundesi per te pushuar neper rruge me nje ere ftohese bregdetare.

Aleksandria eshte nje nga thesaret me te medha te fshehura te Egjiptit, nje qytet me nje ambient mesdhetar dhe nje histori legjendare te harruar kryesisht, Aleksandria po pret vetem qe udhetaret te rizbulojne hijeshine e saj!

Biblioteka e madhe e Aleksandrise ishte dikur nje nga qendrat me te medha dhe me domethenese te te mesuarit ne boten antike, dhe sikur te kishte nje nga mrekullite e lashta te botes nuk ishte e mjaftueshme per qytetin, Aleksandria ishte nje Meke per akademike, studiues dhe artiste nga çdo pjese e perandorive te shumta, dhe kjo trashegimi eshte nje nder vendet qe nuk duhet ta humbisni pa e vizituar.

Pushime ne Kajro

Pushime ne Kajro
Pushime ne Kajro

Veshtire te vizitosh Egjiptin pa kaluar te pakten nje dite duke vizituar kryeqytetin e tij, Kajron. 

Ju mund te filloni duke u ngjitur ne Kullen e Kajros, ne menyre qe te keni nje pamje panoramike te qytetit, te shetisni neper qytetin e vjeter, te humbni ne labirintin e Khou al-Khalili dhe te kaloni nje pjese te mire te dites ne Muzeu fantastik i Kajros, ku do te jeni ne gjendje te persosni njohurite tuaja per boten antike. 

Pushime ne Siwa Oasis

Pushime ne Siwa Oasis
Pushime ne Siwa Oasis

Oaza e Siwa permendet shpesh si nje nga vendet me mahnitese per te vizituar ne Egjipt. 

E vendosur jashte pistes se rrahur midis Depresionit te Qatares dhe Detit Egjiptian te Reres (ne Shkretetiren Libiane), ajo ka kulturen e saj te veçante Siwan e cila ndryshon nga kultura kryesore arabe. 

Siwans flasin gjuhen e tyre dhe kjo zone eshte e njohur per burimet e saj te nxehte, stoli te bukura dhe hurma te shijshme dhe ullinj.

Pushuesit vijne ne kete qytet per te shijuar burimet e shumta te ujit te embel, per te shetitur neper rruget e rrethuara nga palma dhe per te eksploruar fortesa antike te ndertuara me balte dhe mbetjet e se kaluares Greko-Romake te Siwa-s. 

Burimet flluskuese ketu jane me bollek. Nje nga me te njohurit eshte nje pishine guri e njohur si Banja e Kleopatres. Nje pishine me e izoluar ndodhet ne nje ishull ne Liqenin Siwa. 

Ka vend i mrekullueshem ka shume bukuri te cilat presin qe ti zbuloni!!

Pushime ne Dahshur

Pushime ne Dahshur
Pushime ne Dahshur

Dahshur eshte nje fshat i vogel ne jug te Kajros qe eshte shtepia e disa piramidave me pak te njohura, me pak te mbushura me njerez – nuk do te gjeni ketu radhet masive qe do te prisnit ne kompleksin Giza ose Saqqara.

Shume historiane shpesh u referohen piramidave Dahshur si piramida egjiptiane “te verteta”, kryesisht per faktin se ato jane nder piramidat me te vjetra ne vend. Ne fakt, dy piramidat me te vjetra ne vend gjenden ne kete nekropol. Nje aspekt tjeter i shquar i ketyre piramidave eshte ndryshimi ne dizajn nga nje piramide ne tjetren.

Pushime ne Asvani

Pushime ne Asvani
Pushime ne Asvani

Qyteti me jugor i Egjiptit, Aswan eshte nje tjeter qytet i madh i vendosur pergjate brigjeve te lumit Nil. 

Per shkak te vendndodhjes dhe madhesise se tij, ai ofron nje alternative shume te mire per tu relaksuar.

Piramidat e Gizes 

Piramidat e Gizes
Piramidat e Gizes

Piramidat e Gizes jane nje nga monumentet me te njohura ne bote, jane shtate mrekullite e mbetura te botes antike dhe mbi 4600 vjeç.

Te ndertuara si varre per Faraonet e fuqishem dhe te ruajtura nga Sfinksi, kompleksi piramidal i Gizes ka mahnitur udhetare neper epoka.

Jane ende nje pamje e mrekullueshme si kurre me pare. Nje destinacion kryesor i pamohueshem i çdo udhetimi ne Egjipt, piramidat e Gizes nuk duhen humbur pa u vizituar.

Pushime ne Sinai 

Pushime ne Sinai
Pushime ne Sinai

Nje vizite ne Egjipt nuk mund te jete e plote pa zbuluar Gadishullin e Sinait, shkretetiren dhe gjeologjine e tij te jashtezakonshme. 

Peisazhet e dunave dhe pemeve te palmave bashkejetojne me maja te larta, si ajo e malit Sinai, i njohur gjithashtu si mali Moisiu.

Pushime ne Luxor – kryeqyteti i faraoneve

Pushime ne Luxor
Pushime ne Luxor

Lehtesisht nje nga vendet me te bukura per te vizituar ne Egjipt, ky eshte nje nga qytetet me te mira per te eksploruar ne Egjipt 

Ka vetem disa vende ne bote qe mund te quhen muze ne ajer te hapur, por qyteti egjiptian Luxor eshte padyshim nje prej tyre. 

Ne fakt, numri dhe ruajtja e monumenteve ne zonen e Luxor jane te pashembullt kudo tjeter ne bote.

Nili – lumi spektakolar me fame boterore i Egjiptit

Nili Egjipt
Nili Egjipt

Menyra me e mire per te eksploruar nje nga lumenjte me te famshem ne bote eshte me nje lundrim qe zgjat per me shume se disa dite. 

Nili mahnites eshte i mbushur me flore dhe faune interesante dhe nje udhetim ne kete kenaqesi egjiptiane do t’ju jape nje pasqyre interesante ne pjeset rurale te Egjiptit.

Ju gjithashtu do te ndaleni ne shume tempuj te famshem dhe vende te tjera antike me interes. 

Edhe nese shetitjet me varka nuk ju pelqejene apo nuk ju duken terheqese, drejtohuni ne brigjet e Aswanit per te pare perendimin e diellit ne nje nga pjeset me te bukura te Nilit.

Gjiri Fjord (Taba) – nje nga pikat kryesore te bukurise ne Egjipt

Gjiri Fjord
Gjiri Fjord

Taba eshte nje nga vendet me spektakolare per te bere nje vizite ne Egjipt. 

Eshte nje qytet i vogel me ngjyra i pozicionuar ne majen veriore te Gjirit te Aqaba. 

Ka shume atraksione per te shijuar brenda dhe perreth Taba duke perfshire Red Sea Water World Taba Heights, Keshtjella Zaman, Canyon Motor Sports, dhe Kalaja mahnitese Salah El-Din.

Peisazhi eshte absolutisht i mrekullueshem dhe ju do te habiteni vazhdimisht nga sa piktoreske jane vendet. 

Gjiri Fjord eshte nje udhetim I shkurter me makine nga Taba. Eshte nje gji natyral qe eshte bere nje vend popullor per not, zhytje, hiking, ngjitje, shetitje me varke dhe shume aktivitete te tjera ne natyre. 

Gjiri eshte perreth nga kodra qe rrotullohen butesisht deri ne ujin mahnites blu. Eshte nje vend piktoresk qe nuk do ta harroni kurre.

 

Nese ju pelqen cfare lexuat ju mund ta shperndani. Na Ndihmoni !

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Hima travel Logo

Hima Travel & Tours

Agjensi Udhetimi & Turistike

10 vite eksperience ne fushen e udhetimeve, 25 Agjent gati tju sherbejne per kerkesat tuaja. 16,000+ Kliente na besojne per udhetimet e tyre cdo vit.

Opsione Te Tjera !