Pushime ne Mavrove

Pushime ne Mavrove

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Mavrove 2021

Pushimet ne Mavrove Gjeni Cmimet me te mira me Hima Travel.

Per Informacion Kontakto ketu – > 00355-069-70-21-103

Hotele ne Mavrove te Rekomanduara nga HIMA TRAVEL

Kategorite e pushimeve ne Mavrove
  • Pushime ne Mavrove Cift 
  • Pushime ne Mavrove Familjare
  • Pushime ne Mavrove All Inclusive
  • Pushime Ekonomike Mavrove

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime Dimrore ne Mavrove  

Pushime ne Mavrove
Pushime ne Mavrove

Nese pokerkoni te kaloni pushime ne Mavrove, do te keni kenaqesine te shihni Mavroven e mrekullueshme dhe do shijoni ne nje peizazh qe te le pa fryme me gjithe bukurine e saj, Nje imazh bardh e zi peme te zeza me floket e bores qe mbulojne pemet do ju leri pa fjale.

Mavrova vend i njohur per bukurite natyrore qe ofron , pista e skive Mavrov , liqenin e bukur te Mavrove  , ajrin e fresket nga malet perreth, eshte nje destinacion terheqes per pushime dimerore.

Mavrova ndodhet ne veri te Maqedonis, dhe shtrihet ne malin Bistra .

Liqeni i qete i qelqit i Mavroves pasqyron majat e mbuluara me debore te malit dhe pistes se skive si nje pasqyre qe do ju mrekulloje. 

Vete pista e skive eshte e shkelqyesheme pasi do te ndjeni fijet e nje debore te fresket e cila bie lehte ne ftyren tuaj, ardhja ketu per nje fundjave per ski eshte menyra me perfekte per te shijuar dimrin ndryshe.

Pista e Skive, qe dikur ka qene piste Olimpike ndodhet 1250 m mbi nivelin e detit , eshte 1960 m e gjate dhe eshte e pajisur me infrastrukturen me te mire, teleferiket nuk mungojne ne te katert anet e saj.

Ski ne Mavrove

Ski ne Mavrove
Ski ne Mavrove

Dimri ne Mavrovo eshte magjepses.
Shtigjet e bukura te mbuluara me debore do tju mahnisin me bukurine e tyre .
Ka dy destinacione kryesore skish ne Maqedoni, Parku Kombetar Mavrovo dhe Parku Kombetar Popova.

Rreth 18 pista te shkelqyera per ski, 3 prej tyre jane per fillestaret, karrige dhe ashensore terheqes qe te ngjiteni ne maje te pistes per tu leshuar, te pajisur me ndriçim artificial per aktivitete ne mbremje, kapaciteti i pergjithshem i te cilave eshte 11,100 persona ne ore.

Çmimet e skive jane mjaft te lira, per nje dite kushtojne 15 dollare, mund te merrni me qira te gjitha pajisjet e nevojshme per vetem 20 dollare (syze, pantallona, xhakete, doreza etj.).

Bukurite e Parkut Kombetar Mavrove

Parku Kombetar Mavrove
Parku Kombetar Mavrove

Parku Kombetar i Mavrovit ndodhet ne Maqedonine perendimore dhe ze nje siperfaqe prej 73,088 hektare, eshte i mbushur me kanione, pyje pishe, shpella karstike dhe ujevara. Dhe eshte me i madhi midis tre parqeve kombetare ne Maqedoni, Pelister dhe Galicica.

Çdo sezon ka madheshtine e vet ne Parkun Kombetar te Mavroves. Kjo eshte arsyeja pse ky destinacion eshte perfekt per periudhat e veres dhe dimrit.

Si park kombetar Mavrov u shpall ne vitin 1949. Brenda kufijve te parkut ndodhen malet: Korab, Desat, deget jugperendimore te malit Shar, pjesa me e madhe e Bistres dhe pjeset veriore te Krchin.

Pjesa qendrore e parkut kombetar Mavrovo mbulon luginen dhe pellgun lumor te Radikes. Liqeni artificial i Mavroves eshte gjithashtu brenda parkut kombetar.

Thesaret natyrore ne Parkun Kombetar Mavrovo ju therrasin ne çdo hap. 

Mavrovo ka 30 shpella piktoreske, perfshire shpellen Sharkova . 

Mavrovo gjithashtu ka liqenin Lokuv, I cili eshte liqeni me i ulet akullnajor ne Maqedoni. 

Kanioni piktoresk i lumit te bukur Radika i jep parkut nje bukuri te veçante. Grykat e shumta, shpatet e pjerreta, shkembinjte e formave te ndryshme dhe ujevarat krijojne nje peizazh mahnites.

Brenda Parkut Kombetar Mavrovo ekziston nje Qender Turistike Informative. 

Qendra e Informacionit eshte e vendosur ne fshatin Mavrovi Anovi, ne rrugen kryesore qe te çon ne ndertesen e komunes, domethene ne nje distance prej rreth 500 m nga diga ne Mavrove, ku mund te gjeni te dhena per objektet turistike ne rajon.

Ata gjithashtu leshojne lloje te ndryshme te lejeve te nevojshme per aktivitete te caktuara ne territorin e parkut. 

Ne qender mund te merrni harta per levizje dhe shume gjera te tjera qe lehtesojne shume qendrimin e turisteve ne Parkun Kombetar Mavrovo. 

Qendra operon çdo dite nga ora 08.00 deri ne 18.00.

Ushqimet tradicionale Mavrove

Ushqim tradicional Mavrove
Ushqim tradicional Mavrove

Pervec se nje natyre e persosur, per te marre fryme nje ajer te paster malor me pamje te bukur te Liqenit te Mavroves, keni mundesine te sprovoni edhe ushqimet te mrekullueshme tradicionale te Mavroves. 

Ushqim i bere ne menyre tradicionale shume i shijshem. Disa nga ushqimet tradicionale qe nuk duhet ti humbisni jane:

Tavče-gravče -Nje pjate e shijshme me fasule, qepe, speca te thata, vaj dhe majdanoz te pjekur ne nje tenxhere balte dhe qe sherbehet zakonisht me Ćevapi.

Ćevapi – si qebap, i gjetur ne te gjithe Ballkanin eshte nje element kryesor maqedonas. Vakti perbehet nga 5-10 cope mish viçi ose mishi te bluar te qengjit te formuar ne nje forme suxhuku dhe sherbehet me pak buke te bere vete, qepe, salce kosi, kajmak, ajvar dhe feta djathi.

Tava Turli -Perimet dhe mishi eshte nje tjeter vakt i shijshem. Bere nga patate, bamje, patellxhan, oriz, karota, speca dhe mish viçi ose qengji, zierja e perzemert zakonisht pergatitet ne nje pjate tradicionale prej balte (tava) nga e cila merr emrin.

Sarma– keto ushqime te shijshme jane bere nga rrushi, lakra, raven ose mishi i gjetheve te rrushit te mbeshtjelle rreth nje mbushjeje te mishit te grire.

Vera-Maqedonia ka prodhuar vere per 3,000 vjet plus dhe ata kane disa lloje te shkelqyera rrushi. Nje nga te preferuarit e kombit eshte Vranec dhe eshte nje kenaqesi e plote.

Akomodim komod ne Mavrove

Disa nga hotelet me te mira ku mund te kaloni pushime te paharruara.

Hotele & Resorte ne Mavrov

I perbere nga tre hotele: Hotel Bistra, Hotel Sport dhe Hotel Lodge, Resort Mavrovo eshte nje nga destinacionet me te vjetra ne Maqedonine e Veriut dhe nje nga destinacionet me prestigjoze te sporteve dimerore ne Maqedonine e Veriut.

Resort Mavrovo nje zgjedhje fantastike per kedo qe planifikon skijimin gjate dimrit, bora eshte e garantuar gjate sezonit te dimrit, po edhe me heret.

Ka nje personel te trajnuar, i cili kujdeset per Resortin, ekip mjekesor ne dispozicion 24/7 dhe ambulancen etj, te gjithe ne nje vend keshtu qe vizitoret e Resort Mavrovo kane pervojen me te mire qe mund te kene.

Me nje gjatesi totale prej 5.000 metrash shtigje te skijimit Resort Mavrovo u jep mundesi atyre qe dashurojne boren dhe sportet dimerore, fillestare e profesioniste, mundesi te shkelqyeshme te skijimit si dhe dhe per ata qe shijojne pak me shume adrenaline edhe skijim gjate nates per çdo fundjave.

Hotel Bistra Mavrovo 4* – Mavrove

Hotel Bistra Mavrovo
Hotel Bistra Mavrovo

Hotel Bistra eshte i vendosur poshte ne rreze te Malit Bistra, ne afersi te Liqenit te Mavroves dhe teleferikut, qe çojne deri te terrenet e bukura per ski. 

I rrethuar me bukuri natyrore, hoteli ofron qendrim te kendshem, pushim, argetim dhe rekreacion gjate tere vitit. 

Hoteli posedon 118 shtreter ne dhoma komode te rregulluara me vaska xhakuzi, telefon, TV. Te gjitha dhomat jane te pajisura me TV satelitor, telefon, tharese flokesh, kasaforte, ibrik elektrik per caj/kafe, tavoline pune etj. 

Hotel Bistra posedon edhe apartamente te reja ekskluzive me vaska dhe xhakuzi. 

Restoranti i hotelit ofron nje zgjedhje te pasur te specialiteteve, prodhimeve te detit dhe kuzhines tradicionale.

Hotel Sport 3* – Mavrove

Hotel Sport – Mavrove
Hotel Sport – Mavrove

Hotel Sport Mavrovo ndodhet ne qender te fshatit Mavrove, vetem disa metra larg liqenit te Mavroves. 

Hoteli disponon 28 dhoma Deluxe, 4 apartamente, nje restorant dhe bar. 

Te gjitha dhomat jane te pajisura me banjo private secila me dush/vaske, TV satelitor, dhe telefon. 

Restoranti i hotelit sherben kuzhine tradicionale me nje perzgjedhje te madhe specialitetesh. 

Lodge Hotel 3* – Mavrove

Lodge Hotel – Mavrove
Lodge Hotel – Mavrove

Hotel Lodge ndodhet rreze Malit Bistra ne Parkun kombetar , afer qendres se skive ne Mavrove, vetem pak metra larg teleferikeve. 

Hoteli ofron 34 shtreter ne 15 Dhoma komode, te cilat kane TV satelitor, telefon dhe banjo me dush/vaske. 

Restoranti a la carte i hotelit sherben kuzhine rajonale dhe nderkombetare e cila mund te shijohet ne pjesen e brendshme ose ne verande. 

Bicikleta dhe paisje per ski jane te disponueshme me qera ne hotel. Hoteli ofron Internet WiFi dhe parking falas si dhe vend per paisjet e skive. 

Radika Resort Mavrovo 5* – Mavrove

Radika Resort Mavrove
Radika Resort Mavrove

Radika Resort eshte nje kompleks malor me 5 yje dhe ndodhet ne Parkun Kombetar te Mavroves ne pjesen perendimore te Maqedonise, 9 km larg nga qendra e skive, Radika ka nje vendodhje panoramike mbi liqenin e Mavroves. 

Kompleksi ka 62 dhoma te dekoruara me stil modern dhe barok. Te gjitha jane te pajisura me ajer te kondicionuar, TV satelitor, telefon, minibar, kasaforte dhe banjo, WiFi falas eshte i disponueshem ne te gjitha ambjentet. 

Hoteli disponon nje restorant a la carte i cili sherben kuzhine te perzgjedhur lokale dhe nderkombetare. Bari i vendosur prane pishines ofron pije te ndryshme dhe kokteile shumengjyreshe nen shoqerine e muzikes live. 

Qendra spa ofron sherbime te ndryshme si sauna, banjo me avull, hamam, dhe trajtime te ndryshme per trupin, lekuren dhe fytyren tuaj. 

Gjate sezonit dimeror mysafiret mund te marrin paisje skish dhe slita te motorizuara me qera. 

Hoteli ofron parking falas. 

Nese ju pelqen cfare lexuat ju mund ta shperndani. Na Ndihmoni !

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Hima travel Logo

Hima Travel & Tours

Agjensi Udhetimi & Turistike

10 vite eksperience ne fushen e udhetimeve, 25 Agjent gati tju sherbejne per kerkesat tuaja. 16,000+ Kliente na besojne per udhetimet e tyre cdo vit.

Opsione Te Tjera !