Pushime ne Spanje

Pushime verore ne Spanje

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Spanje 2021

Pushimet ne Spanje Gjeni Cmimet me te mira me Hima Travel.

Per Informacion Kontakto ketu – > 00355-069-70-21-103

Hotele ne Spanje te Rekomanduara nga HIMA TRAVEL

Kategorite e pushimeve ne Spanje
  • Pushime ne Spanje Cift 
  • Pushime ne Spanje Familjare
  • Pushime ne Spanje Ultra All Inclusive
  • Pushime ne Spanje per muajt e veres Maj – Qershor – Korrik – Gusht – Shtator
  • Pushime Muaji Mjaltit ne Spanje
  • Pushime Ekonomike Spanje

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime verore ne Spanje

Pushime verore ne Spanje
Pushime verore ne Spanje

Spanja eshte destinacioni i preferuar i cdo turisti.

Nese jeni duke kerkuar plazhe te bukura, jete te shkelqyeshme nate, art dhe arkitekture te pabesueshme, kulture ose thjesht ushqim te mire, do ti gjeni te gjitha ne Spanje. 

Spanja me te vertete i ka te gjitha, nga peisazhe dhe plazhe te pabesueshme, deri te kuzhina me fame boterore dhe historia e pasur – per te mos permendur muzeumet fantastike dhe arkitekturen mbreselenese.

Spanja ka qene gjithmone destinacion i preferuar per turistet, dhe ende mbetet nje nga vendet me te vizituara gjate veres.

Nje destinacion i larmishem me kaq shume per te pare, qytete dhe fshatra te bukura ne male dhe plazhe mahnitese -qe do t’ju bejne te deshironi te beni nje udhetim drejt Spanjes.

Spanja eshte nje nga destinacionet me te njohura evropian, nje vend shume i bukur dhe mikprites, qe te ofron pamje mahnitese.

Moti ne Spanje

Me pozicionin e saj ne Evropen Jugore, Spanja ka vera te gjata dhe nje klime te bute gjate gjithe vitit. Vendi eshte pothuajse plotesisht i ndikuar nga zona klimatike mesdhetare, ai konsiderohet si nje nga vendet me te ngrohtet ne Evrope.

Sezoni i plazhit ne Spanje zgjat nga Maji deri ne Tetor. 

Ka nje nga vijat bregdetare me te gjata ne Evrope (mbi 1600 km vetem te bregdetit mesdhetar) plus nje nga klimat me te mira ne kontinent.

Plazhet spanjolle jane nje nga shume arsyet pse shume njerez zgjedhin Spanjen si destinacionin e tyre te preferuar. 

Ushqimi ne Spanje

Ushqimi ne Spanje
Ushqimi ne Spanje

Shumica e turisteve shkojne per rrezet e diellit, per plazhet e bukura dhe per thesaret artistike, historike dhe arkitekturore, por gjithashtu edhe per ushqimin mahnites qe ofrohet nga kuzhinen spanjolle. 

Kuzhina spanjolle eshte e njohur per te qene e shijshme, e shendetshme dhe plot arome, keshtu qe ka shume pjata unike te disponueshme qe do te tundojne shijet tuaja. 

Ushqime tipike jane: frutat e detit, proshuta, gjella me mish, sallatat dhe perimet e gatuara ose te pergatitura me vaj ulliri. 

Omeletat spanjolle, paella dhe tapas jane me fame boterore.

Pushime ne vendet turistike ne Spanje

Me kaq shume vende te bukura qe Spanja ka, mund te jete e veshtire te kufizoni se cilat qytete te vizitoni me pare. 

Pushime ne Barcelone

Pushime ne Spanje
Pushime ne Spanje

Barcelona eshte nje qytet i madh, me kaq shume gjera te mahnitshme per te bere – qe vetem nje udhetim mund te mos jete i mjaftueshem. 

Nje qytet bregdetar mahnites qe spikat per bukurine e saj dhe stilin e jeteses.

Pamje te mrekullueshme, arkitekture qe te le pa fryme dhe atraksione te shkelqyera kulturore e bejne Barcelonen nje destinacion terheqes. 

Sigurisht, klima e bute mesdhetare i shton hijeshine. 

Barcelona ka nje lagje mesjetare atmosferike, Barri Gòtic, me nje ambient pothuajse magjik te botes se vjeter, por eshte edhe me i famshem per arkitekturen e tij Moderniste. 

Antoni Gaudí la nje gjurme te qendrueshme ne Barcelone me ndertesat e tij avangarde surrealiste; disa jane te listuara nga UNESCO.

Me arkitekturen e tij Gaudi dhe jeten e gjalle te qytetit, gjithmone mund te gjesh dicka per te bere, çdo kohe te vitit.

Disa nga pikat kryesore te qytetit perfshijne arkitekturen e Anthony Gaudi si Sagrada Familia e paperfunduar, Casa Mila, Casa Batllo dhe Parku i bukur Park Guell.

Pishime ne Madrid

Pushime ne Madrid
Pushime ne Madrid

Kryeqyteti i Spanjes eshte plot me vende te bukura per te vizituar dhe gjera per te bere.

Madridi eshte plot me monumente arkitekturore te epokave dhe stileve te ndryshme, pamjeve, muzeve me ekspozita te paçmueshme, kopshte dhe parqe te bukura, pazare te zhurmshme dhe rruge te gjalla spanjolle.

Vendi me i bukur ne Madrid mund te quhet me siguri ansambli arkitektonik i Pallatit Royal Barok, i cili deri ne vitin 1931 sherbeu si shtepia e dinastise mbreterore.

Pushime ne Seville

Pushime ne Seville
Pushime ne Seville

Seville eshte kryeqyteti i provinces Andalusia te Spanjes, ne Jugperendim te Spanjes

Eshte qyteti I katert me I madh ne Spanje dhe konsiderohet qyeti me “Spanjoll” ne te gjithe vendin.

Eshte nje kryeveper per te eksploruar, me monumente dhe atraksione ne te gjithe qytetin.

Pushime ne Granada

Pushime ne Granada
Pushime ne Granada

Granada ka nje nga historite dhe kulturat me interesante ne te gjithe Spanjen. 

Eshte e bekuar me trashegimine maure qe daton me shume se 700 vjet.

Siç do ta prisnit, pra, qyteti eshte i mbushur me atraksione dhe monumente per te eksploruar – nga kalaja e madhe Alhambra dhe lagjja e vjeter maure e Albaicín, te arti mahnites i rruges, bare te shkelqyera tapas dhe nje feste e cila nuk mungon.

Pushime ne Ishujt Balearik

Pushime ne Ishujt Balearik
Pushime ne Ishujt Balearik

Ishujt Balearik eshte nje tjeter destinacion popullor per pushime ne Spanje. Tre ishujt kryesore te arkipelagut – Mallorca, Ibiza dhe Menorca – jane te njohura ne te gjithe boten. Nje mundesi e shkelqyeshme per t’u çlodhur ne plazhet e mrekullueshme dhe duke notuar ne uje te paster dhe te ngrohte.

Pushime ne Majorca

Pushime ne Majorca Spanje
Pushime ne Majorca Spanje

Majorka (ose Mallorca) eshte nje ishull i mrekullueshem mesdhetar me mot shume te mire, pamje mahnitese dhe kuzhine te shijshme. 

Me i madhi nga Ishujt Balearik, Majorka eshte pjese e Spanjes, por ka nje peizazh me te thyer.Malet shkembore dhe kodrat e harlisura te pyjeve bien pjerret poshte ne det.

Pergjate vijes piktoreske bregdetare, shkembinjte dramatike ofrojne nje pamje mahnitese dhe limane qe shkelqejne me ujera te kristalta. Qytet historik dhe me fshatrat simpatike, me atraksione turistike si kishat mesjetare, keshtjellat antike dhe muzete e artit. 

Majorica eshte shume me e madhe se ishujt e saj fqinje, Ibiza dhe Menorca.

Pushime ne Ibiza

Pushime ne Ibiza
Pushime ne Ibiza

Ibiza eshte nje nga Ishujt Balearik me te famshmet, piktoresket dhe me te popullarizuarat.

Megjithese madhesia e ishullit eshte relativisht e vogel, ajo eshte e mbushur me pamje te mahnitshme, atraksione dhe shume gjera per te bere. 

Ibiza njihet ne bote per mbremjet e saj te zhurmshme dhe luksoze ne klube dhe ka terhequr shume te famshem ta vizitojne

Ibiza eshte e njohur gjeresisht per jeten e saj te nates, por ka edhe shume gjera te tjera emocionuese per te bere gjate dites. Ibiza eshte nje ishull qe ia vlen te vizitohet. 

Pushime ne Valencia 

Pushime ne Valencia Spanje
Pushime ne Valencia Spanje

Valencia eshte qyteti i trete me i madh i Spanjes dhe eshte plot me kulture, histori dhe aventura, mjaftueshme per t’ju mbajtur te zene per disa dite. Valencia eshte nje perle e fshehur mesdhetare qe ofron shijen e persosur te nje pervoje autentike spanjolle.

Kombinimi i diellit, plazhit dhe vendeve historike eshte shume unik dhe i jep ketij qyteti nje bukuri si askush tjeter. 

Ajo qe eshte gjithashtu e shkelqyeshme per Valencian eshte se terheq shume me pak vizitore krahasuar me Barcelonen dhe Madriditin. E cila eshte e shkelqyeshme per te eksploruar pa turma te medha dhe per te pare nje qytet ne formen e tij me autentike.

Pjata me e famshme e Spanjes, Paella Valenciana, u shpik ketu.

Pushime ne Tenerife

Pushime ne Tenerife
Pushime ne Tenerife

Eshte e famshme per disa nga plazhet me te mira ne Spanje. 

Si ishulli me i madh ne Kanare, ka nje game te larmishme te plazheve. 

Tenerife eshte e njohur gjithashtu per resortet e pushimeve, plazhet dhe skenen e gjalle te nates, por peizazhi natyror dhe klima e shkelqyer e ishullit ofrojne shume me teper se kaq. 

Me vullkanet, maja me e larte malore e Spanjes, sportet ujore, vezhgimi i balenave, parqe natyrore dhe shpella, Tenerife eshte nje destinacion i shkelqyeshem per tu vizituar.

Pushime ne Malaga

Pushime ne Malaga
Pushime ne Malaga

Vija bregdetare e Malages njihet si Costa del Sol per nje arsye – ky eshte nje vend qe ka mesatarisht rreth 300 dite diell ne vit. 

Nuk ka asgje qe shkon me diellin me mire se rera dhe deti, dhe per fat te mire, kjo pjese e vijes bregdetare eshte e bekuar edhe me disa nga plazhet me te mira te vendit. 

Qyteti bregdetar ne Costa del Sol ka terhequr historikisht turiste nga e gjithe Evropa, te cilet e vizitojne per te bere plazh dhe per te festuar.

Pushime ne Ronda

Pushime ne Ronda
Pushime ne Ronda

Eshte padyshim nje nga rajonet e Spanjes qe te le pa fryme.

Qyteti ka nje vendndodhje teper piktoreske, i vendosur mes maleve, dhe trashegimia e tij maure dhe e krishtere do te thote se ai ka nje pasuri te historise dhe kultures te mbushur ne rruget e tij te ngushta teper terheqese per tu vizituar. Histori legjendare dhe peisazhe te mrekullueshem. 

Pika kryesore e Ronda eshte ura historike e harkut qe lidh qytetin e vjeter dhe te ri, te quajtur Puente Nuevo.

Legjenda thote se perendite e ndane kete qytet si nje ndeshkim per shkak te betejave te vazhdueshme ne rajon. Ky qytet ka nje peizazh unik ku nje gryke e thelle e ndan qytetin ne dy pjese. Gryka quhet El Tajo dhe Puente Nuevo eshte e vendosur bukur ne maje te saj.

Pushime ne Cordoba

Pushime ne Corodoba Spain
Pushime ne Corodoba Spain

Cordoba eshte nje tjeter qytet mahnites ne Spanjen Andaluziane. Per shekuj me radhe, Cordoba ka qene nje shembull i shkelqyeshem i paqes te shume kulturave, veçanerisht te muslimaneve, hebrenjve dhe te krishtereve.

Ndodhet La Mesquita de Córdoba e cila eshte xhamia me e madhe ne bote. Ishte vendi i sundimtareve islamike te Spanjes per nje kohe te gjate.

La Mesquite u themelua si nje xhami dhe me vone u shnderrua ne nje kishe. Eshte nje shembull i shkelqyeshem se si duhet te duket qyteti shumekulturor, me strukturat fetare dore per dore.

Qyteti i vjeter i Cordoba eshte gjithashtu mahnites me rruge shumengjyreshe dhe ndertesa te nderlikuara arkitektonike, duke e bere ate nje nga vendet me te bukura ne Spanje per t’u vizituar. Nje ure e bukur romake do t’ju mireprese ne qytetin e vjeter.

Pushime ne Costa Brava

Pushime ne Costa Brava
Pushime ne Costa Brava

Costa Brava eshte vija bregdetare “e eger” qe shtrihet nga veriu i Barcelones deri ne kufirin francez. Eshte e mbushur me qytete te vogla dhe te mesme, plazhe te arta dhe uje te paster kristal.

Costa Brava eshte vije bregdetare siç pasqyrohet ne emrin e saj qe do te thote fjale per fjale’breg i thyer’ ose ‘bregdet i ashper’, dhe me te drejte.

Costa Brava ka ujin me te kalter dhe me te paster ne bote dhe shtrirjet me te medha te reres ne Spanje. Edhe artiste si Marc Chagall dhe Pablo Picasso pushuan ne vijen piktoreske te bregdetit Costa Brava.

Pushime ne Bilbao

Pushime ne Bilbao
Pushime ne Bilbao

Bilbao I pozicionuar ne veriun e Spanjes eshte nje qytet teper interesant, i larmishem dhe argetues.

Bilbao eshte nje qytet gumezhites. 

Pasi te filloni te shetisni neper rruge, mezi prisni te zbuloni me shume. Rruget e qytetit jane shume me te gjelberta se shumica e qyteteve te tjera spanjolle – por klima eshte me e ftohte. 

Bilbao eshte vetem njezet minuta larg bregdetit, dhe eshte gjithashtu afer zonave te shumta te skive. 

Qyteti, i famshem per pintxos dhe Muzeun Guggenheim, eshte jashtezakonisht i larmishem dhe super simpatik me fasada plot ngjyra dhe bukuri te pasur arkitekturore

Pushime ne Fuerteventura

Pishine natyrore ne Fuerteventura
Pishine natyrore ne Fuerteventura

Fuerteventura, e dyta per nga madhesia e Ishujve Kanarie të Spanjes, ndodhet në Oqeanin Atlantik 100 km larg bregut verior të Afrikes. 

Njihet si nje destinacion pushimesh per shkak te plazheve te saj me rere te bardhe dhe ngrohtësise gjate gjithe vitit.

E famshme per plazhet e saj, Fuerteventura ka shume me teper sesa rere, duke ofruar gjithçka, nga kuzhina nderkombetare dhe pazaret ne rruge te larta deri tek parqet e natyres mahnitese.

Pushime ne Lloret de Mar

Pushime ne Lloret de Mar
Pushime ne Lloret de Mar

Eshte nje qytet plazhi mesdhetar ne Costa Brava, i vendosur vetem 75 kilometra larg nga Barcelona dhe 40 km nga Girona.

Ky qytet i vogel bregdetar karakterizohet nga ujerat blu te kristalta, nje keshtjelle qe ndodhet ne maje te nje kodre me pamje nga Mesdheu dhe malet qe kufizohen me qytetin.

Eshte nje destinacion i mrekullueshem turistik i persosur per familjet.

Pushime ne Toledo

Pushime ne Toledo
Pushime ne Toledo

Ky vend ka thurur se bashku historine dhe kulturen e krishterimit, Islamit dhe Judaizmit, i cili pasqyrohet qarte ne arkitekturen. Ne vitin 1986, qyteti u rendit nga UNESCO si nje sit i trashegimise boterore.

Katedralja e Toledos, Virgjeres Mari, eshte nje nga me te medhate ne bote, kulla e kambanes e saj 90 metra e larteeshte e dukshme nga kudo ne qytet. 

Nje tjeter ndertese e famshme fetare e qytetit eshte Xhamia Toledo, e cila u ndertua nga disa breza arabesh qe jetojne ne Spanje.

Zemra e Toledos – kalaja e Alcazar ose pallati mbreteror – u rindertua disa here ne historine e ekzistences se saj, keshtu qe fasadat e saj jane nje perzierje e çuditshme e stileve arkitekturore.

Gjuhet kryesore: SPANJOLLE, BASKE, KATALANE, GALICIANE DHE VALENCIANE

Na kontaktoni per me shume informacione dhe per paketa turistike me cmimet me te lira!! 

Bejini pushimet tuaja te paharrueshme, vetem me Hima Travel !!

 

Nese ju pelqen cfare lexuat ju mund ta shperndani. Na Ndihmoni !

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Hima travel Logo

Hima Travel & Tours

Agjensi Udhetimi & Turistike

10 vite eksperience ne fushen e udhetimeve, 25 Agjent gati tju sherbejne per kerkesat tuaja. 16,000+ Kliente na besojne per udhetimet e tyre cdo vit.

Opsione Te Tjera !