Pushime ne Tajlande

Tajlande

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Tajlande 2021

Pushimet ne Tajlande Gjeni Cmimet me te mira me Hima Travel.

Per Informacion Kontakto ketu – > 00355-069-70-21-103

Hotele ne Tajlande te Rekomanduara nga HIMA TRAVEL

Kategorite e pushimeve ne Tajlande
  • Pushime ne Tajlande Cift 
  • Pushime ne Tajlande Familjare
  • Pushime ne Tajlande Ultra All Inclusive
  • Pushime ne Tajlande per muajt e veres Maj – Qershor – Korrik – Gusht – Shtator
  • Pushime Muaji Mjaltit ne Tajlande
  • Pushime Ekonomike Tajlande

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Tajlande – nje parajse tropikale

Pushime ne Tajlande
Pushime ne Tajlande

Tajlanda mirepret turistet me hijeshin kaotike te Bangkokut, xhunglave epike tropikale, disa nga ushqimet me te mira ne rruge nga e gjithe bota dhe plazhet e vendosura me palma qe duken te pafundme. 

Cilado qofte arsyeja juaj per te ikur ne vendin e buzeqeshjeve, Tajlanda nuk do te zhgenjeje.
Nese jeni duke studjuar destinacione dhe gjera per te bere ne pushimet tuaja te ardhshme tropikale, shikoni listen tone te vendeve me te mira per te vizituar ne Tajlande, ka shume destinacione qe presin te zbulohen.

Ne po paraqesim nje liste te vendeve me te mira turistike ne Tajlande, keshtu qe ju te mos qendroni te vendosur ne Bangkok por edhe te shihni ngjyrat e larmishme te Tokes se Buzeqeshjeve. 

Eksploroni pertej kryeqytetit te saj, kjo toke me buzeqeshje rrezaton nje trillim te aromave te tilla si kultura dhe historia, ahengjet e henes se plote, plazhet ekzotike, tregjet lundruese joshese dhe me shume.

Kur te vizitoni Tajlanden?

Koha me e mire per te vizituar Tajlanden eshte gjate gjithe vitit pasi eshte nje ishull tropikal. 

Sidoqofte, muajt nga Nentori deri ne Prill eshte kur sezoni i udhetimeve arrin kulmin. 

Tajlanda eshte nje vend plot me aventura dhe shume atraksione turistike per te eksploruar.

Pushime ne Phuket

Pushime ne Phuket
Pushime ne Phuket

I ndodhur ne brigjet perendimore te Tajlandes ne Detin Andaman, Phuket eshte shtepia e disa prej plazheve me te vizituara te vendit dhe eshte nje destinacion popullor per nje pushim ne plazh.

Vizitoret mund te shkojne ne plazhin Kata Noi per nje peizazh te qete, ne Nai Harn Beach per te gjetur ujera te kristalta nen hijen e palmave dhe ne Surin Beach nese kerkojne vendpushime luksoze dhe kuzhine te nivelit te larte me pamje nga deti.

Qyteti i Phuket ia vlen te eksplorohet ne kembe per te zbuluar ndertesat kino-portugeze qe rreshtohen ne rrugen Thaland dhe dyqanet e vjetra te shnderruara ne biznese dhe tregje te lulezuara.

Tregu i nates ne qytetin Phuket zhvillohet vetem gjate fundjavave, por gjithsesi eshte destinacioni me i mire i blerjeve perreth. 

Ju do te gjeni gjithçka, nga suvenire te rrobat te pajisjet elektronike ketu, plus disa nga ushqimet me te mira ne rruge ne Phuket.

Pushime ne Bangkok

Pushime ne Bangkok
Pushime ne Bangkok

Nje qytet shume dinamik i mbushur me njerez, me tempuj, fabrika, dyqane dhe shtepi te vendosura pergjate rrugeve dhe kanaleve te saj.

Gjithashtu nje destinacion kryesor turistik, i shquar per atraksione te bollshme kulturore dhe me nje jete nate te gjalle.

Nese jeni te apasionuar pas shopping duhet te dini qe Bangkoku eshte shtepia e shume qendrave tregtare. 

Me mbi 8,000 tezga ne treg qe shesin gjithçka, nga punimet artizanale dhe antike te aksesoret dhe orendite e kafsheve shtepiake, Tregu i Chatuchak eshte vendi me i mire per pazar me çmimet me te mira te suvenireve ne qytet.

Pushime ne Chiang Mai

Pushime ne Chiang Mai
Pushime ne Chiang Mai

Konsiderohet si vendi per dashamiresit e natyres – eshte i rrethuar nga parqe kombetare, ujevara dhe male te mbushura me tempuj historike, perfshire Doi Inthanon, malin me te larte te Tailandes,i cili ka nje pamje mahnitese.

I rrethuar me male te mjegullta, me xhungel, Chiang Mai eshte nje nga destinacionet me te mira ne Tajlande per udhetaret qe kerkojne te shohin nje ane tjeter te vendit – nje qytet me ndertime antike dhe pyje te dendura tropikale

Chiang Mai eshte shtepia e tempujve budiste me aktive se çdo qytet tjeter ne Tajlande.

Ne qytet ndodhet nje rruge e gjate 10 kilometra ku artizanet lokale mblidhen per te shitur gjithçka, nga qeramika te enet prej qelqi dhe produktet e mendafshit.

Pushime ne Ko Samui

Pushime ne Ko Samui
Pushime ne Ko Samui

Ko Samui eshte nje nga vendet me te mira per vizituar ne Tajlande per plazhet me palma dhe resortet luksoze, por ishulli i dyte me i madh i vendit ka shume me shume per te ofruar.

Nje nga vendet me te njohura te pushimeve ne Tajlande, Koh Samui eshte shtepia e pyjeve malore te shiut, plazheve dhe perendimeve te diellit qe te lene pa fryme. 

Ekzistojne gjithashtu shume llixha dhe tempuj per te zbuluar ketu, duke perfshire Wat Phra Yai-in e famshem dhe Buda e tij, te madh 12 metra te gjate.

Parku Kombetar Detar Ang Thong (i cili shtrihet mbi 42 ishuj ne zone) eshte nje zone e mbrojtur, shtepi per shume specie ekzotike te kafsheve dhe nje destinacion i persosur per udhetime neper xhunglen e dendur te Tajlandes.

Pushime ne Kanchanaburi

Pushime ne Kanchanaburi
Pushime ne Kanchanaburi

Kanchanaburi eshte i njohur mire per lidhjen e tij te erret me Luften e Dyte Boterore, veçanerisht ndertimin e ures mbi lumin Kwai. 

Famekeq per te qene pjese e “Hekurudhes se Vdekjes”, ura ishte pjese e linjes qe synonte te lidhte Tajlanden me Birmanine (Birmanine) dhe u ndertua duke perdorur pune te detyruar nga te burgosurit e luftes Aleate.

Mbi 16,000 puntore vdiqen gjate ndertimit te hekurudhes, perfshire shume ushtare britanike. 

Forca Ajrore Mbreterore bombardoi dhe demtoi uren gjeresisht gjate luftes – por ajo u rindertua shpejt dhe qendron edhe sot. Sidoqofte, pjesa me e madhe e linjes hekurudhore u braktis ose nuk perfundoi.

Ne ditet e sotme, eshte e mundur te ecesh neper ure ne platforma anesore te ngushta ose te marresh nje tren te shkurter nga njera ane ne tjetren.
Kanchanaburi gjithashtu ofron nje natyre mahnitese. 

Rreth 90 minuta ne veri te ures jane Ujevarat Erawan, nje ujevare shtate-nivelesh dhe pellgje jeshile smeraldi te fshehura ne pyll.

Pushime ne Krabi

Pushime ne Krabi
Pushime ne Krabi

Mbi 200 ishuj perbejne provincen Krabi, me nje sasi te konsiderueshme toke te percaktuar tani si parqe kombetare. 

Rajoni eshte shtepia e disa prej plazheve me te mira ne Azi. 

Bregdeti i Krabit eshte mahnites, karakterizohet nga shkembinj vertikale te pjerret gelqerore qe jane shume te popullarizuar nga alpinistet. 

Plazhi mahnites Railay, ne veçanti, terheq alpiniste nga e gjithe bota, megjithese eshte gjithashtu i famshem per shpellat e tij.

Pushime ne Pattaya

Pushime ne Pattaya
Pushime ne Pattaya

Pattaya eshte nje qytet ne bregdetin lindor te Gjirit te Tajlandes, i njohur per plazhet e tij, sporte ujore, jeten e nates dhe shenjteroren Sanctuary of Truth. 

I ndodhur me pak se 100 milje ne juglindje te Bangkok, Pattaya eshte destinacioni me i afert i plazhit ne kryeqytetin e Tajlandes. 

Nje fshat i qete peshkimi qe nga vitet 1960, tani eshte i mbushur me hotele turistike, qendra tregtare, bare kabare dhe klube 24-oreshe.  

Pushime ne ishujt Phi Phi

Pushime ne ishujt Phi Phi
Pushime ne ishujt Phi Phi

Ishujt Phi Phi paraqesin disa nga plazhet me te njohura te Tajlandes. 

Phi Phi Don, me i madhi nga dy ishujt kryesore, eshte i njohur per skenen e tij te gjalle te ahengut, limane te fshehura dhe shkembinj nenujore te thelle dhe kopshte qe jane ideale per snorkeling dhe zhytje. 

Nderkohe, Phi Phi Leh me i vogel dhe i pabanuar eshte vendi ku do te gjeni shkembinjte e gjelber perreth plazheve te bukura te reres se bardhe te Bay Bay, te cilat mund t’i njihni nga filmi “The Beach” i Leonardo DiCaprio.

Parku Kombetar Khao Sok

Pushime ne Khao Sok
Pushime ne Khao Sok

Edhe nese nuk e konsideroni veten nje person qe pelqen natyren, nje udhetim ne Parkun Kombetar Khao Sok eshte e sigurt se do t’ju marre frymen. 

Shtepia e shkembinjve gelqerore, ujevarave frymezuese dhe pyjeve me te lashta me gjelberim te perjetshem ne bote, Khao Sok eshte nje zone teper e larmishme.  

Ketu, ju do te gjeni afersisht 200 lloje te flores dhe me shume se 5% te llojeve te kafsheve ne bote, duke perfshire tigrat, elefantet dhe 300-plus varietete zogjsh.

Pushime ne Ko Chang

Pushime ne Ko Chang
Pushime ne Ko Chang

Me emrin Ko Chang (ose “Ishulli Elefant”) per shkak te kokes se tij ne forme elefanti, ky ishull i madh eshte me i izoluar se Phuket por jo me pak i bukur. 

Bregu i tij perendimor eshte i mbushur me vija bregdetare mahnitese, qytete te vogla dhe nje sere opsionesh akomodimi, ndersa brendesia e tij ofron xhungla tropikale dhe ujevara te vrullshme per te pershkuar dhe per te shkuar.

Nese ju pelqen cfare lexuat ju mund ta shperndani. Na Ndihmoni !

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Hima travel Logo

Hima Travel & Tours

Agjensi Udhetimi & Turistike

10 vite eksperience ne fushen e udhetimeve, 25 Agjent gati tju sherbejne per kerkesat tuaja. 16,000+ Kliente na besojne per udhetimet e tyre cdo vit.

Opsione Te Tjera !