Pushime ne Cappadocia

Cappadocia

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Cappadocia 2021

Pushimet ne Cappadocia Gjeni Cmimet me te mira me Hima Travel.

Per Informacion Kontakto ketu – > 00355-069-70-21-103

Hotele ne Cappadocia te Rekomanduara nga HIMA TRAVEL

Kategorite e pushimeve ne Cappadocia
 • Pushime ne Cappadocia Cift 
 • Pushime ne Cappadocia Familjare
 • Pushime ne Cappadocia Ultra All Inclusive
 • Pushime ne Cappadocia per muajt e veres Maj – Qershor – Korrik – Gusht – Shtator
 • Pushime Muaji Mjaltit ne Cappadocia
 • Pushime Ekonomike ne Cappadocia

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime te paharrueshme ne Cappadocia

Pushime ne Cappadocia
Pushime ne Cappadocia

Vendi i perrallave, misterioze dhe magjepses, Cappadocia u ofron vizitoreve nje peizazh te mrekullive natyrore qe duket se ka dale nga nje enderr. 

Formacionet e mahnitshme te shkembinjve vullkanike, qytetet nentokesore dhe luginat unike e bejne ate me shume sesa nje bukuri natyrore.

Capadocia eshte nje nga vendet me te persosura ne toke, jo vetem per peizazhin e saj te bukur, por edhe per fluturimin paqesor ne balona.

Gjate vizites tuaj ne Cappadocia, ju keni mundesine te perjetoni ne maksimum kete toke te bukur.

Arsye te mira per te shkuar ne Cappadocia

Pushime te paharrueshme ne Cappadocia
Pushime te paharrueshme ne Cappadocia

Disa menyra argetuese per ta ber te pahrrueshem udhetimin tuaj ne Cappadocia, nje nga vendet me magjike ne bote.

 • Shetisni midis shpellave te Cappadocia-s dhe shijoni aventuren.
 • Kaloni nje nate ne shtepite e shpellave te rinovuara ne menyre elegante.
  Hotele ne Cappadocia
  Hotele ne Cappadocia
 • Vizitoni qytetet mahnitese nentokesore ku ishin fshehur te krishteret.
 • Ecni neper luginat dhe vendet shkembore te Cappadocia-s.
 • Vendi i kuajve te bukur.
 • Shetisni hipur mbi kale neper parkun kombetar.
  Shetitje me kale ne Cappadocia
  Shetitje me kale ne Cappadocia
 • Beni nje udhetim me balone me ajer ne agim mbi oxhaqet e zanave.
  Cappadocia
  Cappadocia
 • Shikoni lindjen dhe perendimin e diellit epik te Cappadocia-s te pakten nje here ne jeten tuaj.
  Perendimi i diellit ne Cappadocia
  Perendimi i diellit ne Cappadocia
 • Bashkohuni ne festivale, argetohuni me muzike turke.
 • Cappadocia eshte vendi me magjik ne toke.
  Mengjes ne Cappadocia
  Mengjes ne Cappadocia
 • Enduni neper Muzeun e Hapur te Goreme dhe Muzeun e Hapur te Zelve.
 • Shikoni pamjen panoramike te dhjetra balonave te ajrit te nxehte ne Cappadocia.
 • Vizitoni nje nga shume vendet me pamje spektakolare te Cappadocia-s.
  Cappadocia
  Cappadocia
 • Eksploroni Keshtjellen Uchisar dhe Luginen e Pellumbave.
 • Zbuloni Rose Valley me ngjyre roze dhe formacionet shkembore.
 • Vizitoni kantinat e veres dhe provoni vererat e shijshme lokale.
 • Bleni koleksione te tapetave me cilesi te larte.
 • Shihni tre oxhaqet e bukura te zanave te Urgup.
 • Beni veten nje super yll ne Instagram me fotot magjike ne Cappadocia!!
  Cappadocia
  Cappadocia

Per te kuptuar hijeshine e ketij vendi, mjafton qe edhe te pushoni ne nje nga tarracat komode, dhe te admironi peizazhet shkembore. 

Nje liste e vendeve perrallore per te vizituar ne Cappadocia:

Goreme Cappadocia

Goreme Cappadocia
Goreme Cappadocia

Per shkak te afersise se tij me Muzeun e Hapur ne Goreme, ky qytet i vogel eshte shume i popullarizuar dhe ende ruan shume nga hijeshia e tij, veçanerisht ne rruget e pasme.

Eshte zemra aktive e Cappadoca-s. Hotele, bujtina, restorante dhe dyqane, te gjitha mund t’i gjeni ne Goreme.

Muzeu i Hapur ne Goreme Cappadocia

Muzeu i Hapur ne Goreme
Muzeu i Hapur ne Goreme

Ky eshte nje muze i madh ne ajer te hapur, i cili eshte perfshire ne listen e trashegimise boterore te UNESCO-s. 

Parku kombetar eshte i famshem per faktin se shume shekuj me pare ishte qendra me e madhe e krishtere me nje numer te madh kishash shkembore, manastire dhe qeliza monastike individuale. 

Per me teper, shume lugina te bukura me “peizazhe hynore” unike jane gjithashtu te vendosura ne territorin e ketij parku dhe fillojne ne Göreme. 

Muzeu UFO Cappadocia

Goreme
Goreme

Nje muze i vogel u hap ketu ne 2005 per nje arsye, sepse Cappadocia thuhet eshte nje nga vendet ku ka nje aktivitet te rritur te UFO-ve. 

Ketu jane prerjet nga gazetat dhe revistat ne 8 gjuhe me pershkrime te fenomeneve te ndryshme paranormale dhe intervista te njerezve te rrembyer nga te huajt. 

Por me interesante ne ekspozite eshte instalimi, qe pershkruan skenen e studimit te nje banori te Tokes nga kater te huaj.

Oret e muzeut: 09.00-19.00. Gjetja e nje muzeu UFO ne Goreme eshte e lehte: eshte 200-300 metra ne te majte te rruges per ne Muzeun e Hapur.

Urgup Cappadocia

Urgup Cappadocia
Urgup Cappadocia

Nje nga qytetet me te rendesishme dhe me te medha te Cappadoca-s, Urgup eshte i famshem per shtepi te bukura prej guri qe u perkasin vendbanimeve antike. 

Qyteti eshte nje qender e gjalle turizmi dhe nje vend i domosdoshem per t’u pare ne Cappadoca. 

I ndodhur brenda rajonit te vreshtave, Urgup pret gjithashtu Konkurrencen Nderkombetare te Vererave dhe Festivalin e Vjeter ne Tetor te çdo viti.

Avanos Cappadocia

Avanos Cappadocia
Avanos Cappadocia

Avanos, nje qytet i madh i ndertuar pergjate brigjeve te lumit Kizilirmak ka shembuj shume interesante te arkitektures lokale dhe eshte gjithashtu i famshem per artizanatin e tij tradicional. 

Nje nga vendet kryesore per te vizituar ne Cappadoca, Avanos eshte veçanerisht i famshem me punetorite e tij te qeramikes. 

Kur vizitojne keto punetori, turistet inkurajohen te provojne aftesite e tyre ne vazo. Qyteti pret festivalin nderkombetar te turizmit dhe artizanatit Avanos ne Gusht te çdo viti.

Uçhisar Cappadocia

Uçhisar Cappadocia
Uçhisar Cappadocia

Zona me e larte ne Cappadoca, Uchisar eshte e vendosur lart ne nje shkemb. Per sa i perket llojit te saj te vendbanimit, Uchisar i ngjan vendbanimeve ne Ortahisar. 

Ka tre keshtjella ketu, duke perfshire edhe Keshtjellen mbreselenese Uchisar. Te shikosh pamjet nga kalaja, veçanerisht ne perendim te diellit, eshte me te vertete nje pervoje e paharrueshme.

Ortahisar Cappadocia

Ortahisar Cappadocia
Ortahisar Cappadocia

Ortahisar, mburret me shtepi te bukura te vjetra dhe Muzeun e Etnografise. Ju gjithashtu mund te vizitoni keshtjellen e famshme Ortahisar, dhe kishat dhe manastiret qe datojne nga kohet e krishtera.

Mustafapasa Cappadocia

Mustafapasa
Mustafapasa

I njohur si Sinasos ne koherat antike, Mustafapasa eshte nje nga vendet me te rekomanduara per te vizituar ne zone. Qyteti na çon te mbetjet e nje epoke shume ndryshe me shtepite e tij te bukura dhe kishat e gdhendura ne gur.

 

Nese ju pelqen cfare lexuat ju mund ta shperndani. Na Ndihmoni !

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Hima travel Logo

Hima Travel & Tours

Agjensi Udhetimi & Turistike

10 vite eksperience ne fushen e udhetimeve, 25 Agjent gati tju sherbejne per kerkesat tuaja. 16,000+ Kliente na besojne per udhetimet e tyre cdo vit.

Opsione Te Tjera !