Pushime ne Brazil

Brazili

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Brazil 2021

Pushimet ne Brazil Gjeni Cmimet me te mira me Hima Travel.

Per Informacion Kontakto ketu – > 00355-069-70-21-103

Hotele ne Brazil te Rekomanduara nga HIMA TRAVEL

Kategorite e pushimeve ne Brazil
  • Pushime ne Brazil Cift 
  • Pushime ne Brazil Familjare
  • Pushime ne Brazil Ultra All Inclusive
  • Pushime ne Brazil per muajt e veres Maj – Qershor – Korrik – Gusht – Shtator
  • Pushime Muaji Mjaltit ne Brazil
  • Pushime Ekonomike ne Brazil

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime te paharrueshme ne Brazil

Pushime te paharrueshme ne Brazil
Pushime te paharrueshme ne Brazil

Brazili eshte nje parajse tropikale dhe nje destinacion kulturor me atraksione per te gjitha shijet, nga pushimet ne plazh dhe eksplorimet ne xhungel e deri te muzete e artit te klasit boteror.

Vendi me i madh ne Ameriken e Jugut, Brazili mbulon gati gjysmen e kontinentit dhe eshte vetem pak me i vogel se SH.B.A. me nje siperfaqe prej pak me shume se 8.5 milion kilometra katrore. 

Ai ndan nje kufi me çdo vend te Amerikes se Jugut perveç Kilit dhe Ekuadorit.

Brazili ka rreth 200 milion banore, duke e bere ate vendin e peste me te populluar ne bote.

Bregu i Atlantikut ne Brazil, 7,400 kilometra, eshte i veshur me plazhe me rere te arte dhe brendesia e tij eshte e mbushur me burime minerale.

Njerezit vijne nga çdo cep i botes per te gjetur brigje argjendi, oqeane blu verbuese, metropole te shtrira dhe xhungla te dendura qe jane shtepia e majmuneve, jaguareve dhe delfineve te lumenjve.

Koha me e mire per te vizituar Brazilin

Pushime ne Brazil
Pushime ne Brazil

Te pakten per sa i perket klimes, koha me e mire per te vizituar Brazilin eshte midis Majit dhe Gushtit, kur temperaturat mbeten rreth 22-32 ° C dhe qielli ka tendence te jete qarte. Midis Dhjetorit dhe Marsit (sezoni i shiut), eshte me i lagesht.

Gjuha ne Brazil

Te mesoni pak portugalisht para se te shkoni ne Brazil eshte nje ide jashtezakonisht e mire. 

Edhe pse shume braziliane te arsimuar mire flasin anglisht, dhe tani eshte gjuha kryesore e dyte qe mesohet ne shkolla, kjo nuk eshte filtruar ne pjesen me te madhe te popullsise. 

Nese dini spanjisht jeni ne gjysme te rruges: ka ngjashmeri te dukshme ne gramatike dhe fjalor, keshtu qe duhet te jeni ne gjendje ta beni veten te kuptueshem nese flisni ngadale dhe leximi nuk do t’ju paraqese me shume probleme.

Disa vende interesante per t’u vizituar ne Brazil

Vende turistike ne Brazil
Vende turistike ne Brazil

Pjesa me e populluar e vendit eshte Juglindja, ku tre qytetet me te medha – São Paulo, Rio de Janeiro dhe Belo Horizonte – formojne nje trekendesh rreth te cilit ekonomia drejtohet. 

Te gjitha ia vlen te vizitohen, por Rio, i cili me te vertete eshte aq i bukur sa duket ne fotografi, eshte nje destinacion thelbesor. 

Jugu, duke perfshire shtetet Paraná, Santa Catarina dhe Rio Grande do Sul, eshte pjesa me e perparuar ekonomikisht e vendit dhe perfshin pjesen me te madhe te sistemit te lumit Paraná te stermadh. 

Ujevara spektakolare Iguaçu ne kufirin me Argjentinen eshte nje nga mrekullite e medha natyrore te Amerikes se Jugut.

Pushime ne Rio de Janeiro Brazil

Pushime ne Rio de janeiro
Pushime ne Rio de janeiro

Nje liste e vendeve te bukura ne Brazil nuk do te ishte e plote pa Rio de Janeiro. 

I vendosur ne Brazilin juglindor, Rio de Janeiro eshte qyteti me i vizituar i Amerikes se Jugut per shkak te maleve te tij te famshem, plazheve dhe festivalit te Karnavalit. 

Rio de Janeiro ndodhet ne nje nga portet me te medha ne bote i rrethuar nga atraksione natyrore qe perfshijne malet Sugarloaf dhe Corcovado dhe plazhet e famshme si Copacabana dhe Ipanema.

Brenda ketij metropoli te gjere eshte Parku Kombetar Tijuca, nje nga pyjet me te medha urbane ne bote, i mbushur me flore dhe faune vendase.

Deshironi te vizitoni nje nga shtate mrekullite boterore? 

Vendosni disa ore menjane pasi udhetimi deri te “Christ the Redeemer” zgjat pak.

Monumente te tjera te rendesishme perfshijne fortesat koloniale, ish-pallatet presidenciale dhe Maracanã Stadium, nje nga stadiumet me te medha ne bote te futbollit.

Merziteni nga jeta e vrullshme e qytetit? Pastaj beni nje turne ne plazhet e famshme te Copacabana dhe Ipanema dhe pastaj perfundoni diten duke shijuar jeten e nates ne Lapa, nje lagje ne Rio de Janeiro e cila ofron bare dhe klube qe plotesojne te gjitha shijet.

Rio de Janerio eshte shtepia e nje prej festimeve me te medha ne bote te Karnavaleve, i njohur per paradat e tij te gjalla, kostumet, vallezimet, muziken, fishekzjarret dhe ahengjet ne rruge. Jashte festivalit, qyteti gumezhite naten me nje bollek bare dhe klube vallezimi.

Pushime ne Paraty Brazil

Pushime ne Paraty
Pushime ne Paraty

Nje parajse e pyjeve tropikale, ujevarave, detit smerald dhe maleve bregdetare, Parati eshte nje destinacion popullor turistik i vendosur pergjate Bregut te Gjelber te Brazilit ne Rio de Janeiro. 

Shkruar gjithashtu Paraty, ky qytet i bukur eshte nje ish-koloni portugeze e vendosur ne brigjet e Gjirit te Ilha Grande.

Zemra e Parati eshte qendra e saj historike me rruge me kalldrem dhe shtepi koloniale shumengjyresh, shume prej te cilave tani sherbejne per akomodime.

Disa nga atraksionet me te vizituara ketu jane kalate e mbrojtjes koloniale qe ende mburren me mure dhe topa origjinal. Qendra historike e Parati eshte vetem per kembesore.

Perreth qytetit jane disa parqe te bukura dhe rezervate natyrore ku vizitoret mund te shetisin dhe te eksplorojne mjedisin natyror te pyllit te mangrove, ujevarave dhe jetes se eger. 

Ketu ka edhe fshatra autoktone qe mund te vizitohen. Gjiri ofron plazhe te mrekullueshem, ku vizitoret mund te shijojne not, kayaking, snorkeling, zhytje dhe udhetime me varka.

Pushime ne São Paulo Brazil

Pushime ne São Paulo Brazil
Pushime ne São Paulo Brazil

Shteti me i populluar i vendit dhe shtepia me larg nga qyteti i tij me i madh, eshte centrali ekonomik i Brazilit.

Qyteti mburret me nje larmi marramendese te qendrave kulturore dhe galerive te artit dhe zhurma nga skenat e saj te gjalla te modes dhe muzikes degjohet ne te gjithe globin. 

Megjithese shumica e njerezve vijne ne shtet me qellim qe te vizitojne qytetin thjesht per biznes, São Paulo ka shume atraksione te tjera perveç xhungles se dendur ne zemer te tij. 

Plazhet ne veri te portit te rendesishem te Santos – veçanerisht ne Ilhabela – permbajne me te miren e Rios; ata ne jug, afer Iguape dhe Cananéia, mbeten relativisht te paprishur. 

Ne brendesi, shteti eshte i dominuar nga agrobiznesi, me fusha ne dukje te pafund te kullotave te bagetive, kallam sheqeri, portokall dhe soje te nderthurura me qytete ku perpunohet prodhimi bujqesor; perveç kesaj, disa shtepi mbreselenese mbeten si trashegimi e diteve kur ekonomia e São Paulo ishte mjaft i mire me prodhimin e kafese. 

Per t’i shpetuar temperaturave te ndezura te veres, ose per nje risi ne Brazilin tropikal te nje ftohtesie dimerore, mund te drejtoheni ne Campos do Jordão, nje nga vendbanimet me te larta te vendit dhe nje vendpushim i stilit alpin.

Pushime ne Belo Horizonte Brazil

Pushime ne Belo Horizonte Brazil
Pushime ne Belo Horizonte Brazil

Belo Horizonte eshte i njohur per skenen e tij te lokalit ne vend te klubeve te nates qe perfshijne dhjetra bare te mbushura se bashku per te krijuar vendin ideal per te pire naten vone dhe festuat.

Per ushqim, ju keni ardhur ne vendin e duhur pasi gjithçka, nga tezgat levizese te restorantet e sofistikuara sherbejne kuzhine klasike Minas Gerais te formuar rreth rehatise se shtepise dhe gatimit te ngadalte. 

Nese arti eshte me shume gjeja juaj, nje galeri te madhe arti interaktive e vendosur brenda nje kopshti botanik.

Pushime ne Porto de Galinhas Brazil

Pushime ne Porto de Galinhas Brazil
Pushime ne Porto de Galinhas Brazil

Ky vend i bukur per te vizituar ne Brazil eshte votuar “Plazhi me i Mire Brazilian” tete here me radhe nga lexuesit e revistes Brazilian Voyage & Tourism. 

I ndodhur 70 kilometra ne jug te Recife, qyteti ishte deri ne vitet 90 nje fshat i izoluar i peshkatareve, i cili tani eshte i arritshem per kedo qe kerkon te pushoje dhe te shijoje plazhet e mahnitshme qe qyteti ofron.

Snorkeling eshte nje domosdoshmeri ketu pasi vetem disa qindra metra larg ne det do te gjeni nje gume dhe kur batica eshte e ulet, pishinat natyrore krijohen ne plazhet prapa gumes. Ne keto akuariume natyrore, ju do te gjeni nje perzgjedhje mahnitese te peshqve shumengjyresh.

Pushime ne Recife Brazil

Pushime ne Recife Brazil
Pushime ne Recife Brazil

Me nofken “Venecia e Brazilit” per shkak te rrugeve te shumta ujore dhe urave, Recife eshte kryeqyteti i shtetit Pernambuco dhe nje nga qytetet me te medha dhe me te rendesishme ne bregdetin verilindor te Brazilit. 

I ndodhur mes pyjeve tropikale me shume ishuj dhe lumenj, Recife eshte nje vend interesant per t’u vizituar per shkak te qytetit te tij historik te vjeter, plazheve dhe kultures se gjalle.

Recife ishte nje koloni Hollandeze gjate fillimit te shekullit te 17-te, dhe askund nuk eshte kjo me e dukshme sesa rrethi historik i qytetit ku shume ndertesa koloniale ende kane mbetur. 

Disa nga strukturat me domethenese perfshijne sinagogen me te vjeter ne Amerike dhe nje nga kishat me te bukura barok te Brazilit, Manastirin Françeskan te Shen Anthony. 

Sheshi Shen Peter eshte shquar gjithashtu per historine e tij dhe mjedisin piktoresk te ndertesave shumengjyreshe, dyqaneve dhe restoranteve.

Tregu kryesor i qytetit, Tregu Sao José, eshte nje vend i njohur per te gjetur bime medicinale dhe ushqime te prodhuara ne vend. 

Plazhet e Recife konsiderohen si disa nga me te mirat ne Brazil. 

Me hotele, restorante dhe bare, Boa Viagem eshte plazhi me i popullarizuar me reren e tij te bardh te pacenuar, ujin e paster dhe gumen korale.

Pushime ne Amazon Brazil

Amazon Brazil
Amazon Brazil

Nje nga ekosistemet me te mrekullueshem ne Brazil, pylli i madh i Amazones vazhdon te jete nje xhungel imponuese, misterioze, pavaresisht shpyllezimeve dhe minierave te paligjshme ne zone. 

Ekosistemi kompleks perfshin qindra lloje te flores dhe faunes qe bashkejetojne ne nje rrjet ndryshe nga çdo tjeter ne bote. 

Udhetimet e qendrueshme ne rajon jane ne te vertete te mira per pyllin duke siguruar te ardhura per vendasit qe nuk kane burime dhe varen nga turizmi ne vend qe te gjuajne kafshe te rrezikuara. 

Gjithashtu ju jep mundesine te eksploroni nje pjese te mrekullueshme te botes ku delfinet e lumenjve, majmunet dhe bretkosat e pemeve me ngjyra te ndezura therrasin ne shtepi.

Vizitoni Ujevarat e Iguaçu Brazil

Ujevarat e Iguaçu Brazil
Ujevarat e Iguaçu Brazil

Nje nga mrekullite natyrore me frymezuese ne bote, Iguazu Falls shtrihet ne kufirin argjentinas-brazilian. Ne piken ku takohen Brazili, Paraguai dhe Argjentina, lumi Iguaçu bie ne menyre spektakolare ne nje gjysmerreth me 247 ujevara qe  bien poshte ne gryke.

Shpesh krahasohet me Niagara Falls dhe Victoria Falls, e tille eshte madhesia dhe shkalla e saj tronditese. 

Rrethuar nga nje pyll i dendur shiu, seria e tij e pafund e kaskadave shtrihet per gati tre kilometra, duke e bere ate sistemin me te madh te ujevarave ne bote.

Ujevarat mbrohen nga Parku Kombetar Iguaçu i vleresuar nga UNESCO, ku pyjet subtropikale te shiut jane shtepia e me shume se 1.000 llojeve te zogjve dhe gjitareve, duke perfshire dreri, vidrat, ocelotet dhe shume te tjera.

Pushime ne Salvador Brazil

Pushime ne Salvador Brazil
Pushime ne Salvador Brazil

Nje Qytet i Vjeter historik, plazhe te bukura, kulture te gjalle dhe nje nga festimet me te medha ne bote te Karnavaleve, te gjithe e modojne Salvadorin ne nje nga destinacionet kryesore turistike te Brazilit. 

Nje nga qytetet me te vjetra ne Amerike, Salvador eshte qyteti i trete me i madh i Brazilit dhe kryeqyteti i shtetit Bahia.

Me pare nje qender e madhe e tregtise se sheqerit dhe sklleverve, Salvador sot ende mban gjurme te historise se tij ne Qytetin e tij te Vjeter, i cili permban arkitekture koloniale, kisha mahnitese dhe sheshe ku ndodhen ngjarje te rendesishme dikur. 

Gjithashtu ne lagjen e vjeter gjenden shume restorante, bare, galeri arti dhe dyqane artizanale. 

Ne kundershtim, rrethi i Qytetit te Ri te Salvadorit eshte vendi ku ndodhen te gjitha zhvillimet e diteve moderne te megaplekseve te blerjeve, vendeve te argetimit, fushave te golfit dhe lagjeve te banimit.

Salvador ofron plazhe fantastike qe jane ideale per banje dielli, not dhe surf. Disa nga me te njohurit perfshijne Porto de Barra, Flamengo dhe Stella Maris.

Pushime ne Manaus Brazil

Pushime ne Manaus Brazil
Pushime ne Manaus Brazil

Kryeqyteti i shtetit Amazonas ne Brazilin veriperendimor, Manaus eshte nje destinacion i rendesishem turistik sepse sherben si nje porte per ne pyjet e shiut te Amazones.

Si rezultat i industrise se lulezuar te gomes gjate fillimit te shekullit te 20-te, Manaus sot eshte zona me e madhe metropolitane e Brazilit Verior, qe permban monumente te dalluara si Shtepia e Operes Amazonas, Tregu Adolpho Lisboa dhe Pallati Rio Negro.

Jo vetem qe porti i Manaus eshte nje qender e rendesishme tregtare per disa industri prodhuese, por sherben gjithashtu si pika fillestare me e popullarizuar per ture lumenjsh ne pyjet e shiut te Amazones. 

Disa nga gjerat me te mrekullueshme per te pare ne keto ture perfshijne Ujevaren Paricatuba, Kaskaden e Dashurise dhe paraqitje te shkurter te tamarin Pied, majmunit me te rrezikuar te Brazilit. 

Nje atraksion tjeter domethenese eshte Takimi i Ujerave, i cili eshte nje fenomen natyror ku dy lumenjte Negro dhe Solimões ndodhen prane njeri-tjetrit per me shume se tre milje pa u perzier.

Perveç pyjeve te shiut dhe lumit, Manus gjithashtu ofron parqe publike, nje kopsht botanik dhe nje kopsht zoologjik. 

Disa plazhe qe ndodhen ketu jane Ponta Negra me nje numer restorantesh, bare dhe hotelesh.

Pushime ne Florianopolis Brazil

Pushime ne Florianopolis Brazil
Pushime ne Florianopolis Brazil

Kryeqyteti i shtetit Santa Catarina, Florianopolis shtrihet ne jug te Brazilit, me gjysmen e qytetit te vendosur ne kontinent dhe tjetren ne nje ishull te bukur. 

Per shkak te mjedisit te tij skenik, ai eshte nje destinacion turistik shume i njohur dhe konsiderohet gjeresisht nje nga vendet me te mira per te jetuar ne vend.

Nje qender e rendesishme ekonomike, kulturore dhe politike, Florianopolis eshte nje qytet modern me shume qendra te medha tregtare dhe restorante elegante, si dhe bare te gjalla dhe klube nate. 

Gjithashtu ai eshte nje vend i bukur, dhe secila nga lagjet e saj ka identitetin e saj te veçante.

Atraksioni kryesor, megjithate, eshte pasuria e plazheve perrallore, te cilat jane rreth 60. Ndersa relaksimi ne peizazhin e mrekullueshem eshte hyjnor, Florianopolis gjithashtu ka duna mahnitese, ujevara me gaz dhe male te pyllezuara – si dhe nje lagune te madhe per vizitoret per te eksploruar. 

Ecja dhe çiklizmi perreth Ishullit ‘Magjik’(i cili njihet I tille) jane aktivitete te njohura, po ashtu edhe sportet ujore.

Pushime ne Pantanal Brazil

Pushime ne Pantanal Brazil
Pushime ne Pantanal Brazil

Duke mbuluar nje pjese te madhe te Brazilit perendimor, si dhe pjese te Paraguait dhe Bolivise, Pantanal eshte zona e ligatinave tropikale me e madhe dhe me e larmishme ne bote. 

Per shkak te peizazhit te saj mahnites dhe jetes se eger te pabesueshme, rajoni eshte gjithnje e me popullor per tu vizituar.

Gjate sezonit te shirave, rreth 80 perqind e fushave te permbytjeve jane zhytur, keshtu qe menyra e vetme per te levizur eshte me aeroplan ose anije. Megjithate ia vlen; kenetat dhe kullotat e pafund jane shtepia e nje grupi mahnites te faunes dhe flores.

Perveç eksplorimit te peizazheve piktoreske, duke filluar nga kenetat dhe savana deri te liqenet, pyjet dhe ligatinat, vizitoret jane gjithashtu te sigurt se do te dallojne shume caiman dhe capybara. 

Ngjarja kryesore e çdo udhetimi eshte pikasja e jaguarit te Amerikes se Jugut; Pantanal eshte vendi me i mire ne kontinent per te pare nje krijese te pakapshme.

Pushime ne Olinda Brazil

Pushime ne Olinda Brazil
Pushime ne Olinda Brazil

Nje nga qytetet koloniale me te ruajtura te Brazilit, Olinda ndodhet ne Bregun Atlantik te vendit ne shtetin verilindor te Pernambuco. 

I themeluar nga Portugezet ne fillim te shekullit te 16-te, qyteti sherbeu si kryeqyteti i shtetit derisa u dogj nga Hollandezet, dhe me pas humbi sovranitetin e tij ndaj fqinjit te tij te afert, Recife.

I vendosur mbi nje koder piktoreske te rrethuar me peme, ne qender te qytetit historik te Olinda eshte nje thesar i kishave koloniale, shtepive te vjetra shumengjyreshe dhe studiove te shumta artizanale. 

Per shkak te lidhjes se saj te dashurise me artin, Olinda ka shume dyqane dhe tregje duke shitur piktura, qeramika, skulptura dhe artizanat.

Çdo vit, Olinda pret festimin e saj te gjalle te Karnavaleve qe ndryshon disi nga ato te Rio de Janeiro dhe Salvador ne ate qe festivali i Olinda eshte me i miri gjate dites dhe permban muziken, vallezimet dhe traditat e kultures afrikane. 

Karnavalet e Olindes perfshin parada, kostume te bukura, kukulla gjigante, ahengje ne rruge dhe ritmet e maracatu dhe frevo.

Sidoqofte, edhe jashte sezonit te Karnavaleve, Olinda ofron nje kulture te animuar ku çdo fundjave gumezhine nga ahengje, bare, klube nate dhe grupe kengesh qe interpretojne serenata te kengeve tradicionale ne rruge.

Vizitoni Parkun Kombetar Chapada Diamantina

Parku Kombetar Chapada Diamantina
Parku Kombetar Chapada Diamantina

Krijuar ne 1985 per te mbrojtur, ruajtur dhe promovuar peizazhin e tij spektakolar dhe ekosistemet e pasura, Parku Kombetar Chapada Diamantina shtrihet ne verilindje te Brazilit ne qender te shtetit Bahia. 

I njohur midis adhuruesve te natyres dhe entuziasteve ne natyre, parku perfshin gjithçka, nga vargjet dramatike malore dhe luginat deri te lumenjte e mbushur me ujera dhe ujevarat e larta.

I vendosur ne maje te nje pllaje, parku eshte shume malor, me majat e tij me te larta qe arrijne me shume se 2,000 metra. 

Shkembinjte e therrmuar dhe te thyer rrine ne pllaje, ashtu si shume ujevara epike; 380 metra i larte Cachoeira da Fumaca eshte me i gjati ne Brazil. 

Shpellat  gjithashtu shenojne terrenin e tyre te thyer, me Lapa Doce dhe Pratinha dy nga me te medhate.

Fale peizazheve te tij te larmishme dhe pamjeve te mrekullueshme, Parku Kombetar Chapada Diamantina eshte nje destinacion turistik gjithnje e me i popullarizuar. 

Vizitoret mund te zgjedhin te kampojne ose te qendrojne ne nje nga qytetet e vogla, te tilla si Lencois dhe Vale de Capao. 

Shetitjet me kale jane argetime te njohura, ashtu si notimi ne lumenjte dhe pishinat e zones.

Pushime ne Fortaleza Brazil

Pushime ne Fortaleza Brazil
Pushime ne Fortaleza Brazil

Plazhet e kendshme, pazaret dinamike dhe kultura e gjalle, te gjitha e bejne Fortalezen nje nga destinacionet turistike te njohura te Brazilit. Kryeqyteti i shtetit Ceará ne bregdetin verilindor te vendit, Fortaleza eshte qyteti i peste me i madh i Brazilit, i njohur per muziken e tij forró.

Duke shfaqur nje nderthurje te arkitektures koloniale dhe asaj moderne, Fortaleza ofron shume gjera per te pare dhe bere. 

Praça do Ferreira eshte sheshi kryesor i qytetit ku ndodhen restorante, dyqane dhe nje kinema. Praça José de Alencar eshte nje shesh tjeter popullor ku mund te vezhgohen interpretuesit e rruges.

16 miljet e plazheve urbane te Fortaleza jane nje nga arsyet qe shume turiste dynden ne qytet. 

Plazhi me i popullarizuar eshte Praia do Futuro, por te preferuarit e tjere jane Iracema, Mucuripe dhe Meireles. 

Jo vetem qe plazhet jane te shkelqyera per not, banje dielli, peshkim dhe gara te surfimit, por ato gjithashtu ofrojne hotele, restorante dhe tregje. 

Fortaleza sherben gjithashtu si pika e kercimit per shume vizitore ne plazhe vertet spektakolare, duna kodrina dhe fshatra idilike peshkimi pergjate bregdetit Ceará.

Shopping ne Fortaleza eshte nje tjeter nga atraksionet kryesore te saj. Per shkak se qyteti eshte shtepia e nje industrie te madhe tekstili, veshjet jane te lira ketu. 

Artizanatet vendore dhe prodhimet e fresketa te detit dhe prodhimet mund te gjenden midis tregjeve te qytetit.

Pushime ne Brasilia Brazil 

Pushime ne Brasilia Brazil
Pushime ne Brasilia Brazil

E vendosur ne Malesine e Brazilit, Brasilia u shpall ne 1960 si kryeqyteti i Brazilit. 

Arkitektura e re dhe krijuese e Brazilise terheq shume vizitore. 

Me domethenes eshte Sheshi Tre Fuqite, i cili ka Pallatin Presidencial, Kongresin dhe Gjykaten e Larte. Ndertesa te tjera te rendesishme perfshijne Palácio da Alvorada, rezidencen zyrtare te Presidentit dhe TV Tower. 

Katedralja Brasilia me çatine e saj prej xhami qe i ngjan duarve qe arrijne deri ne qiell eshte nje domosdoshmeri per t’u vizituar.

Perveç te gjithe betonit, çelikut dhe qelqit, Brasilia gjithashtu permban nje liqen te madh artificial dhe disa parqe te bukura qe te gjithe ofrojne nje larmi aktivitetesh. 

Kryeqyteti eshte gjithashtu nje qender e rendesishme transporti per udhetime brenda Brazilit.

Pushime ne Fernando de Noronha Brazil

Pushime ne Fernando de Noronha Brazil
Pushime ne Fernando de Noronha Brazil

I perbere nga 21 ishuj dhe ishuj, arkipelagu i Fernando de Noronha eshte nje parajse me bukuri te papershkrueshme dhe u shpall nje vend i trashegimise boterore natyrore nga UNESCO.

Fernando de Noronha eshte nje arkipelag vullkanik rreth 350 kilometra larg bregdetit verilindor te Brazilit. 

Eshte i njohur per plazhet e tij te pazhvilluara, dhe per zhytjen ne uje dhe snorkeling. Breshkat, delfinet dhe peshkaqenet e detit notojne ne ujerat e tij te ngrohta dhe te pastra.

Qe ishujt te vazhdojne te ruajne natyren e tyre, numri i vizitoreve eshte i kufizuar dhe ju duhet te paguani nje tarife per ruajtjen e mjedisit per te hyre ne ishull.

Kombinimi i ujerave te kristalta, reres se arte dhe jetes detare magjeps njerezit nga e gjithe bota. 

Plazhet e tij jane te ndara midis detit te brendshem (ujerat drejt kontinentit brazilian) dhe detit te jashtem (ujerave drejt Oqeanit Atlantik). 

Eshte shume e zakonshme te shohesh keto ujera ne listat e plazheve me te bukura te Brazilit dhe botes, te tilla si plazhet Praia dos Porcos, Praia dos Leões dhe Baía do Sancho, dy here te zgjedhur si plazhet me te mire te planetit nga zgjedhjet e udhetareve ne TripAdvisor.

Noronha eshte gjithashtu nje nga vendet me te mira per zhytje. Ujerat e tij te paster dhe te ngrohte sigurojne nje shikim te shkelqyeshem, duke qene e mundur te vezhgoni jeten e saj te shkelqyer detare te koraleve, delfineve, breshkave dhe peshkaqeneve. 

Eshte e mundur te praktikoni zhytjen ne skuba, te udhehequr nga instruktore vendas te çertifikuar. 

Nje tjeter sport i praktikuar ne ishull eshte surfing. Midis Dhjetorit dhe Shkurtit, Fernando de Noronha mirepret surfare nga kudo gati te vendosin bordet e tyre ne det te hapur. Plazhet me te mira per te praktikuar serf jane: Cacimba do Padre, Boldró dhe Conceição.

Ekziston nje larmi aktivitetesh ne ishull per te gjitha llojet e njerezve dhe moshave, te tilla si opsionet e shtigjeve ekologjike, ture me anije per vezhgimin e delfineve, vizita ne Parque Nacional Marinho dhe Museu do Tubarão, perveç projektit Tamar, i cili synon te ruaj breshkat e rrezikuara te detit.

Nje tur tjeter i domosdoshem ne Fernando de Noronha eshte te shijoni perendimin.

Ishulli ka vende te shumta ku mund te shijoni perendimin e tij te famshem, siç jane Forte do Boldró, pika e shikimit Dois Irmãos dhe gjithashtu plazhet Praia da Conceição dhe Praia do Porto.

 

Nese ju pelqen cfare lexuat ju mund ta shperndani. Na Ndihmoni !

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Hima travel Logo

Hima Travel & Tours

Agjensi Udhetimi & Turistike

10 vite eksperience ne fushen e udhetimeve, 25 Agjent gati tju sherbejne per kerkesat tuaja. 16,000+ Kliente na besojne per udhetimet e tyre cdo vit.

Opsione Te Tjera !