Pushime ne Marok

Morocco

Guide ne marok

PERMBLEDHJE E TURIT
Nisja 7 Maj 5 Nete

Cmimi Per Person : 995 Euro

TE PERFSHIRA NE OFERTE : 

✅ 3 Nete Akomodimi ne Hotel 4*

✅ 2 Nete Akomodimi ne Hotel me 5*

✅ Mengjeset, Darkat dhe taksat e qytetit (Ne Milano hoteli me mengjes)

✅ Transfertat per/nga Hoteli

✅ Turi i qytetit te Marrakesh, Casablanca, Rabat

✅ Guide lokale per te gjitha Turet Shoqerues shqiptar gjate gjithe Turit

✅ Viza e perfshire ne cmim  (Procedura zgjat 10-12 dite) 

 

ℹ Hyrje ne Marrakesh:

 • Majorelle Gardens
 • Bahia Palace
ℹ Rabat
 • Royal Palace,
 • the Hassan Tower,
 • the Kasbah of Oudayas and Mohamed V Mausoleum an exquisite example of Moroccan decorative art
ℹ Casablanca
 
 • Visit of the central market,
 • the Hassan II Mosque Ain Diab Esplanade
 • The Cathedral and the united nation square.
Te paperfshira:
 
 • Cdo gje qe nuk eshte permendur tek Te perfshire
 • *Bagazhi 10 kg duke filluar nga 80 Euro per person
 • **Bagazhi 20 kg duke filluar nga 125 Euro per person 
DETAJET E TURIT

1⃣ Dita e Parë:

Tirana – Milano

22:55 mberrtija ne Milano

Transfert per ne Hotel

Overnight in Hotel

2⃣Dita e Dytë: Milano – Marakesh

06:10 fluturimi nga Milano per ne Marrakesh
08:45 mberritje ne Marrakesh
Transferte per ne qytetin e Marrakesh
11:00-17:00 Turi i qytetit te Marakeshit
Gjithe dita do t’i kushtohet vizitës së Marrakesh, qyteti i dytë më i vjetër i qyteteve perandorake dhe padyshim “Perla e jugut”. E themeluar në fund të shekullit të 11-të, Marrakesh ndodhet në një oaz të harlisur të vendosur në këmbët e maleve Atlas të mbuluara me borë.
Fillojmë me kopshtet e famshme Majorelle dhe Pallatin Bahia.
13:00-15:00 Dreka opsionale
15:00-17:00 Pasdite , Në kthimin e qendrës së Marrakech-ut ju do të vizitoni Medinën e vjetër (qytetin me mure) që është një labirint rrugësh dhe rrugicash të vogla, në tregjet përrallore ku mund të gjeni gjithçka nga barishtet dhe erëzat, te qilimat dhe shtretërit, bronzi dhe druri dhe materiale të bukura mëndafshi.
17:00 kthimi ne Hotel
18:00-19:30 kohe per relaks
19:30-21:00 Darka e perfshire ne Hotel
 

3⃣Dita e Tretë: Marakesh – Casablanca

08:00-10:00 Mengjesi ne Hotel

10:00-13:00 Transferte Marrakesh – Casablanca

13:00-15:00 Dreka opsionale

15:30 Akomodimi ne Hotel

Pasdite e lire

19:00-21:00 Darka e perfshire

Dita e Katert :  Casablanca – Rabat – Casablanka

08:00-10:00 Mengjesi ne Hotel

10:00-11:30 Transferte Casablanca – Rabat

11:30 – 15:00 Turi I Kryeqytetit te Rabatit,

Vizitoni vendet kryesore historike të kryeqytetit të Marokut, si Kasbah i Udayas dhe Kulla Hassan.

Gjatë turit tuaj, shëtisni poshtë bulevardit Mohamed V. Zbuloni vendet e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s si Kasbah i Udayas.

Admironi pamjen e jashtme të Mauzoleumit Mbretëror dhe Kullën mbresëlënëse Hassan.

Shijoni një eksperiencë emocionuese turistike që ju çon në të gjitha vendet kryesore historike në këtë qytet të gjelbër, ndërsa mësoni për historinë e tij nga guida lokale.

15:00-16:30 kohe per dreke / Dreka opsionale

16:30-20:00 transferte Rabat – Casablanca

Akomodimi ne Hotel dhe pergatitemi per darken

20:30-22:00 Darka e perfshire ne Hotel

Dita e Peste : Casablanca – Marrakesh

08:00-10:00 Mengjesi ne Hotel
11:00-18:00 Turi i qytetit te Casablankes
11:00-13:00 Vizitë e Casablankes, kryeqytetit ekonomik i mbretërisë.
Vizita e qytetit do të përfshijë lagjen Habous, pjesën e jashtme të xhamisë Hassan II (një nga xhamitë më të mëdha në të gjithë botën islame) dhe bulevardin la Corniche.
13:00-14:00 Dreka opsionale
14:00-17:00 Vizitë pasdite e qytetit: tregu qendror, distrikti Habous, Vendi i Kombeve të Bashkuara dhe Corniche “Ain Diab”.
17:00–20:00 Transferte per ne Marrakesh
20:00-22:00 Darka e perfshire ne Hotel / Farewell Dinner

Dita e Gjashte : 

Mengjesi ne Hotel dhe check out
Transferte per ne Airportin e Marrakeshit
09:20 fluturimi per ne Milano me destinacion final Tiranen
Fundi I sherbimit tone
 

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Marok 2023

Pushimet ne Marok Gjeni Cmimet me te mira me Hima Travel.

Per Informacion Kontakto ketu – > 00355-069-70-21-103

Hotele ne Marok te Rekomanduara nga HIMA TRAVEL

Kategorite e pushimeve ne Marok
 • Pushime ne Marok Cift 
 • Pushime ne Marok Familjare
 • Pushime ne Marok Ultra All Inclusive
 • Pushime ne Marok per muajt e veres Maj – Qershor – Korrik – Gusht – Shtator
 • Pushime Muaji Mjaltit ne Marok
 • Pushime Ekonomike ne Marok

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime te paharrueshme ne Marok

Marok
Marok

Maroku eshte nje nga ato vende qe vetem te intrigon dhe entuziazmon, eshte lloji i vendit qe eshte krejtesisht i larmishem.

Disa njerez udhetojne per te shijuar, dhe disa udhetojne per te eksploruar. 

Nese mendoni se beni pjese tek grupi i dyte, atehere eshte koha qe ta vendosni Marokun ne listen tuaj te udhetimeve dhe te mos humbni kohe per ta vizituar! 

Perveç te paturit disa prej vendeve me te mira per te vizituar ne Marok, vendi gjithashtu ju tejkalon ne nje kulture dhe menyre jetese, qe rralle mund te perjetohet diku sot. 

Me arkitekturen e tij mahnitese arabe, souks dhe madje edhe qytete me ngjyre blu (yup, ju e lexoni ate sakte), eshte ndryshe nga kaq shume vende qe mund te vizitoni.

Kodrat shumengjyreshe qe jane shtepia e shume njerezve jane disa nga bukurite unike qe ky vend ju ofron.

Maroku eshte gjithashtu i famshem per bukurine e tij natyrore, nga plazhet e arta te qyteteve bregdetare si Essaouira dhe Asilah te peisazhet e mrekullueshme te thata te shkretetires Sahara. 

Ketu, mundesite per aventura jane te pafundme. 

Rezervoni nje udhetim me deve neper shkretetirat e Saharase, ngjituni ne majen me te larte te Afrikes Veriore,Malet e Atlasit, te mbuluara me debore ose drejtohuni ne Luginen Dades per disa nete te paharrueshme!!

Pse te Vizitoni Marokun?

Pushime ne Marok
Pushime ne Marok
 • Njerez jashtezakonisht te ngrohte, mikprites dhe te bukur
 • Kulture e pasur
 • Vende turistike shume te bukura ne Marok
 • Opsione akomodimi te pershtatshme per te gjithe
 • Ushqim ekzotik, i cili eshte nje perzierje e shkelqyer e kulturave te ndryshme
 • Jete nate e zhurmshme dhe nje numer i pafund mundesish per shopping
 • Absolutisht nje opsion me vlere i kohes dhe parave tuaja!!

Koha me e mire per te vizituar Marokun

Pushime unike ne Marok
Pushime unike ne Marok

Çdohere midis Marsit deri ne Nentor eshte nje kohe e mire per te vizituar kete vend nese deshironi te udhetoni dhe te perjetoni bukurine e vertete te atraksioneve turistike te Marokut.

Fundi i Majit, Qershororit eshte edhe fillimi i sezonit te plazhit, i cili eshte i dashur po ashtu nga vete vendasit.

Korrik, Gusht, Shtator eshte koha me e ngrohte, me temperatura + 32°С – + 37°С.

Ne Tetor, Nentor – temperaturat bien me 10 grade (+ 22°C), oqeani eshte i ftohte, dhe eshte kohe e mire per ekskursione, ture.

Dhjetor, Janar, Shkurt me ererat, mjegullat, shirat, lageshtia e larte, ne dimer ato jane kryesisht terheqese vetem per vendpushimet e skive. 

Vendet me te mira per t’u vizituar ne Marok

Vende turistike ne Marok
Vende turistike ne Marok

Po mendoni se ku te shkoni ne Marok ne pushimet tuaja te ardhshme?

Dhe tani qe e dini pse dhe kur te shkoni, vazhdoni te lexoni me poshte keto vende turistike te Marokut ne menyre qe te dini se ku saktesisht duhet te drejtoheni per nje pervoje te paharrueshme ne Marok!

Te gjitha keto vende jane pergjigjja juaj se ku mund te shkoni ne Marok te sigurt!

Pushime ne Meknes Marok

Pushime ne Meknes Marok
Pushime ne Meknes Marok

Medina e shekullit te nente.

Nje qytet I vjeter dhe me nje arkitekture te pasur, Meknes ben pjese ne listen e vendeve me te mira per t’u vizituar ne Marok. 

Ndodhet ne veri te Marokut dhe eshte nje medine e shekullit te 9-te dhe gjithashtu nje nga kryeqytetet e meparshme te vendit.

Pallati mbreteror dhe vendet e tjera kryesore historike ne kete vend jane nje ndalese ideale per te mesuar ne lidhje me kulturen e Marokut. 

Mos harroni te vizitoni atraksionet e saj simpatike qe e bejne ate kaq te popullarizuar ne mesin e turisteve qe kerkojne pervoja ekzotike arabe.

Si te shkoni: Hipni ne nje tren lokal ose merrni me qira nje taksi per te arritur me lehtesi ne Meknes.

Eksploroni vendet kryesore historike si Mauzoleumi i Moulay Ismail, Bab Mansour, Muzeu Dar Jamai, rrenojat romake te Volubilis etj.

Argetime Turistike: 

Disa gjera te tjera qe mund te beni:

Rezervoni nje udhetim ditor ne qytetin pelegrinazhi ne majen e kodres te Moulay Idriss.

Vizitoni Muzeun Dar Jamai per te mesuar me shume ne lidhje me arkitekturen e Marokut.

Beni fotografi te Portes madheshtore Bab Mansour.

Pushime ne Asilah Marok

Pushime ne Asilah Marok
Pushime ne Asilah Marok

I ndodhur ne bregdetin e Atlantikut te Veriut te Marokut, bregdeti Asilah eshte i njohur ne mesin e turisteve dhe qytetareve si nje vend i nxehte vere. 

Perveç plazheve te bukura me rere, muret e qytetit te mbuluara me murale shumengjyreshe qe gjithashtu e bejne kete qytet nje nga vendet kryesore te Marokut per tu vizituar! 

Bukuria e ketij vendi eshte arsyeja pse nje udhetim per muajin e mjaltit ne Marok duhet te jete ne listen tuaj!

Pushime ne Essaouira (Mogador) Marok

Pushime ne Essaouira (Mogador)
Pushime ne Essaouira (Mogador)

Essaouira eshte nje nga atraksionet kryesore turistike te Marokut. 

Dhe jo vetem sepse eshte nje qytet i shkelqyeshem per t’u larguar nga nxehtesia dhe monotonia e stilit te jetes se qytetit te madh, por edhe sepse ky eshte vendi ku u xhirua sezoni tre i Game of Thrones!

Ajo qe e ben ate me te popullarizuar eshte se perseri ne vitet 60, ky qytet bregdetar ishte nje strehe e famshme ne plazh per te famshem si Jimi Hendrix dhe Bob Marley. 

Nuk e dihet, ju thjesht mund te perfundoni duke u takuar me VIP-at tuaja te preferuara ne viziten tuaj ne Essaouira! Nese jo, mos humbisni Gnaoua, nje nga festivalet me te gjalla te plazhit ne bote.

Pushime ne Chefchaouen – Ambienti i pikturuar

Pushime ne Chefchaouen
Pushime ne Chefchaouen

I vendosur mes maleve Rif, Chefchaouen – i njohur gjithashtu si qyteti blu eshte nje qytet i vogel ne nje peizazh mahnites. 

Nder te gjitha qytetet e Marokut per te vizituar, ky eshte i njohur per udhetime solo dhe eksplorimin e shtepive te famshme te qytetit te pikturuara blu dhe te bardha.

Njerezit jane gjithashtu shume miqesore, keshtu qe me siguri do te kenaqeni me nje mikpritje te embel ketu qe e ben kete nje nga vendet kryesore per t’u vizituar ne Marok. 

Ne kete vend ndodhet Ras El Maa me ujevarat e saj magjepsese, nje nga vendet me interesante dhe sekrete per te vizituar ne Marok.

Vizitoni Shkretetiren e Saharase

Sahara
Sahara

Shkretetira eshte absolutisht nje nga vendet qe duhet te vizitoni patjeter ne Marok per nje experience te paharrueshme. 

Nga perendimet e mrekullueshem te diellit mbi dunat deri tek veshtrimi i qiellit plot yje te ndritshem, çdo pervoje ne shkretetire eshte joshese dhe e paharrueshme. 

Sigurohuni qe nga te gjitha vendet me te mira per te vizituar ne Marok, te kaloni disa dite per udhetim ne Shkretetiren e Saharase, nje nga vendet me te mira per te udhetuar ne Marok!

Pushime ne Rabat – Kryeqytet mahnites

Pushime ne Rabat
Pushime ne Rabat

I ndodhur ne bregdet, Rabat eshte kryeqyteti i vendit dhe nje nga atraksionet kryesore turistike te Marokut. 

Moti i mire gjate gjithe vitit dhe plazhet e qeta te Marokut jane vetem disa arsye te popullaritetit te tij.

Qyteti ka nje pjese te re, e cila ka bulevarde te gjera dhe kafene ne natyre, dhe qytetin e vjeter ose medinen, e cila ka mure te fortifikuara. 

Me aq shume sa u ofron turisteve te te gjitha moshave dhe kombesive, duhet te siguroheni qe te mos e humbni kete vend ne itinerarin tuaj!

Pushime ne Casablanca Marok

Pushime ne Casablanca Marok
Pushime ne Casablanca Marok

Ndersa Casablanca mund te mos jete aq atmosferike sa qytetet e tjera, eshte padyshim nje nga vendet me te mira per t’u vizituar ne Marok dhe perfaqesimi ideal i modernitetit. 

Ndertesat mahnitese moreske te qytetit, te cilat bashkojne modelin francez-kolonial me stilin tradicional marokene, eshte gjeja me e mire per t’u admiruar ketu. 

Per shkak te ushqimit dhe arkitektures se saj te mrekullueshme, ai eshte padyshim nder vendet me te mira per te udhetuar ne Marok.

Pushime ne Ouarzazate Marok

Pushime ne Ouarzazate Marok
Pushime ne Ouarzazate Marok

Pamjet e Shkretetires se thate!

Nese gjithmone i keni fantazuar skenat e thata te shkretetires ne filmat e Hollivudit, do te jeni te ngazellyer te dini se disa nga personazhet tuaj te preferuar te shkretetires mund te kene kaluar neper Marok ne nje moment gjate xhirimeve te tyre. 

Maroku ka mirepritur regjisoret e Hollivudit qe nga vitet ‘60, dhe qyteti Ouarzazate ka qene nje qender e te gjitha gjerave. 

Nese doni te kapni momente te bukura ne lentet e aparatit tuaj, atehere ky eshte me siguri nje nga vendet me te mira ne Marok per ju!

Me gjithe bukurine e saj arabe qe terheq udhetaret nga larg, sigurisht qe do t’ju ofroje disa sfonde te shkelqyera per fotot tuaja.

Pushime ne Marrakesh Marok

Pushime ne Marrakesh Marok
Pushime ne Marrakesh Marok

Qytet i trazuar me nje Medine te madhe

I vendosur ne veri te rreze maleve te Atlasit, Marrakesh eshte nje qytet aktiv me nje medine te madhe dhe nje nga atraksionet turistike te Marokut. 

Nga sheshi qendror i Djemma El-Fna deri ne Pallatin El Badi, dhe pazaret e zhurmshme, ka shume per te bere dhe per te pare ketu! 

Shopping eshte nje nga gjerat me te mira per te bere ne Marok, dhe Marrakesh vendi me ideal per te. 

Ne fakt, Marrakesh konsiderohet gjithashtu qyteti me i sigurt per t’u vizituar ne Marok krahas Agadir. 

Pushime ne Tinghir – Xhevahiri i Marokut

Pushime ne Tinghir
Pushime ne Tinghir

I zhytur midis Maleve te Atlasit te Larte dhe Shkretetires se mrekullueshme te Saharase, Tinghir eshte xhevahiri i Marokut qe ndodhet ne qender te Lugines Todra dhe eshte ndoshta nje nga vendet me te mira per te pare ne Marok per çiftet. 

Ndryshe nga vendet e tjera ne kete vend, Tinghir ndodh te jete nje qytet i vjeter francez i cili tani eshte kthyer ne nje qytet te gjere duke argetuar turistet me kopshte lulesh te shkelqyera dhe shume atraksione te tjera.

Pushime ne Agadir Marok

Pushime ne Agadir Marok
Pushime ne Agadir Marok

Pasi pjesa me e madhe e tij u shkaterrua ne termetin ne 1960, duke perfshire vendet e ndryshme te trashegimise se tij, Agadir me ne fund ka arritur te ngrihet nga hiri. 

Tani eshte nje qytet turistik bregdetar i lulezuar me nje bregdet te bukur dhe me nje pamje mahnitese ne cilindo drejtim qe te shkoni, e cila eshte arsyeja pse ky qytet i bukur mund te quhet vendi me i mire ne Marok per çiftet. 

Duke treguar plaget e tij te betejes me krenari, ky qytet i zhurmshem eshte kthyer ne nje nga vendet kryesore per t’u vizituar ne Marok. 

Nga shetitja ne rruget e saj te bukura, plazhi nen diell, ne shijshme marokene ne vende te ndryshme te ushqimit, ka shume qe mund te behet gjate udhetimit ne Agadir ne Marok.

Pushime ne Fez Marok

Pushime ne Fes Marok
Pushime ne Fes Marok

Qyteti i Vjeter i Magrebit

Nje nga atraksionet terheqese te Marokut, Fez zoteron gjithçka qe ju nevojitet nga nje qytet 1,200-vjeçar Magreb ne shkretetirat e Lindjes se Mesme.

Eshte nder vendet me emocionuese ne Marok ku do te gjeni nje Fès el-Bali, i cili ndodh te jete zemra historike e ketij qyteti me nje labirint te thelle dhe misterioz qe do t’ju mahnise.

Nje tjeter atraksion i shkelqyeshm i ketij vendi jane bulevardet elegante te Ville Nouvelle ku francezet kane krijuar shtigje mahnitese me palma dhe burime freskuese, krahas hoteleve dhe rrugeve me arome parisiene.

Pushime ne Tangier Marok 

Pushime ne Tangier Marok 
Pushime ne Tangier Marok

Qytet Marok me pamje Evropiane.

Tangier eshte nder vendet me te bukura turistike te Marokut nga te gjitha qytetet marokene me pamje evropiane. 

Ky qytet magjepses ka luajtur nje rol te madh ne historine letrare te Marokut ne shekullin 20 dhe eshte pergjegjes per formesimin e ketij vendi siç e njohim ne sot.

Eshte pikerisht kjo histori dhe kulture qe terheq turistet ketu nga shume larg.

Ne fakt, Tangier ka frymezuar vepra te famshme si ”The Sheltering Sky” te Paul Bowles si dhe “Naked Lunch” e William Burroughs. 

Perveç vipave historike, ju do te gjeni edhe disa kafene dhe lokale per t’u qetesuar ketu, te vendosura ne mes te vendeve te famshme per te pare ne Marok.

Pushime ne Luginen e Dades – Pamje Panoramike

Lugina e Dades
Lugina e Dades

Nje tjeter nga vendet me te mira per te vizituar ne Marok ne viziten tuaj te rradhes eshte Lugina e Dades. 

Kjo lugine shtrihet midis vargjeve malore Jebel Sarhro dhe Altas te Larte dhe vizitohet shpesh pasi ofron pamje spektakolare te zones perreth. 

Mos harroni te drejtoheni ne Gryken e Todres per pervojen me te mire. 

Ky eshte po ashtu nder vendet me te mira per t’u vizituar ne Marok.

Pushime ne Aït Ben Haddou – Rrenojat e lashta

Aït Ben Haddou
Aït Ben Haddou

Nje nga vendet qe duhet pare ne Marok, Aït Ben Haddou eshte nje fshat antik qe eshte vendi i nje numri shtepish qe jane ndertuar ne nje koder. 

Ky destinacion mund te jete nje nga vendet me te bukura qe dikush ka pare ndonjehere. 

Pjesa me e madhe e fshatit eshte braktisur ne ditet e sotme dhe u eshte lene turisteve per te eksploruar. 

Ne kete vend eshtexhiruar nje set i filmit te Hollywood, ‘Gladiator’.

Gjithmone eshte me mire te punesosh nje udhezues kur viziton kete vend, ju ndihmon me shume si te keni kontakte me vendasit dhe pronaret, gje qe do ta beje me te lehte per ju te hyni.

Pushime ne Sidi Ifni

Pushime ne Sidi Ifni
Pushime ne Sidi Ifni

Gjeja me interesante per kete qytet peshkimi ne jugperendim te Marokut eshte trashegimia e tij Spanjolle. 

Sidi Ifni ishte fillimisht nje territor spanjoll, dhe gjurmet e tij jane ende te dukshme sot.

Ndersa eshte relativisht i vogel dhe jo aq e mbushur me atraksione sa qytetet e medha, Sidi Ifni eshte i ngrohte gjate gjithe vitit, atmosfera eshte miqesore dhe optimiste, dhe plazhet jane absolutisht te bukura.

Eshte nje nga vendet me te mira ne Marok per nje largim nga vendet e populluara per tu relaksuar, sidomos ne Plazhin Legzira.

 

Nese ju pelqen cfare lexuat ju mund ta shperndani. Na Ndihmoni !

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Hima travel Logo

Hima Travel & Tours

Agjensi Udhetimi & Turistike

10 vite eksperience ne fushen e udhetimeve, 25 Agjent gati tju sherbejne per kerkesat tuaja. 16,000+ Kliente na besojne per udhetimet e tyre cdo vit.

Opsione Te Tjera !