Pushime ne Kube

Cuba

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Kube 2021

Pushimet ne Kube Gjeni Cmimet me te mira me Hima Travel.

Per Informacion Kontakto ketu – > 00355-069-70-21-103

Hotele ne Kube te Rekomanduara nga HIMA TRAVEL

Kategorite e pushimeve ne Kube
  • Pushime ne Kube Cift 
  • Pushime ne Kube Familjare
  • Pushime ne Kube Ultra All Inclusive
  • Pushime ne Kube per muajt e veres Maj – Qershor – Korrik – Gusht – Shtator
  • Pushime Muaji Mjaltit ne Kube
  • Pushime Ekonomike ne Kube

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime te paharrueshme ne Kube

Pushime ne Kube
Pushime ne Kube

Kuba, ishulli me i madh i Karaibeve, e vendosur me pak se 160 km (100 milje) nga pika me jugore e Florida ne SH.B.A. mahnit me histori, kulture dhe pamje joshese. 

Edhe pse ende e mbyllur per turistet amerikane, Kuba eshte e hapur per udhetaret e tjere boterore te etur per te eksploruar kulturen dhe historine e pasur te ishullit. 

E njohur per purot e saj legjendare, makinat e vjetra amerikane, plazhet mahnitese, per te mos permendur disa distileri te rumit, Kuba qarte ka shume per t’u ofruar vizitoreve.

Kuba gjithashtu ka shume bukuri natyrore. 

Ky ishull ka me shume se 5,000 kilometra vije bregdetare, shumica e tij perbehet nga plazhe mahnitese. 

Shkembinj nenujore koralesh vezullojne ne ujerat bruz, dhe fshatrat e harlisur te Kubes dhe ishujt kane qen banim per presidentet; kane siguruar strehim per revolucionaret; dhe frymezuan shkrimtare nga e gjithe bota.

Koha me e mire per te shkuar ne Kube

Kuba
Kuba

Koha me e mire per te udhetuar ne Kube eshte zakonisht midis Dhjetorit dhe Majit. 

Sidoqofte, pothuajse gjithmone mundeni perveç motit me diell te ngrohte per shkak te ishujve qe ndodhen mjaft afer vendndodhjes se ekuatorit. 

Edhe nese udhetoni ne Kube gjate sezonit te shirave, midis Majit dhe Tetorit, nuk ka gjasa te keni pushime te mbushura me uje, pasi shirat nuk zgjasin kurre shume gjate. Shtatori dhe Tetori jane piku i sezonit te uraganeve.

Nga ana e festivalit, festimet me te mira ne Kube zhvillohen nga 25 deri ne 27 Korrik ku vendasit dalin ne rruge per te festuar suksesin e Revolucionit Kuban. Kubanet i festojne keto dite si ditet me te lumtura ne historine Kubane.

Pushime ne Havana Kube

Pushime ne Havana Kube
Pushime ne Havana Kube

Si kryeqyteti i Kubes dhe qendra kryesore e transportit, pothuajse te gjithe vizitoret do te kalojne te pakten pak kohe duke eksploruar Havanen. 

Ky qytet i sofistikuar, retro dhe kozmopolit eshte i njohur per jeten e tij spektakolare te nates, por ditet ofrojne po aq argetim sa netet.

Filloni ne La Habana Vieja, ose Qytetin e Vjeter, ku ndertesat koloniale te shkaterruara dhe strukturat e gjalla te mesit te shekullit qendrojne krah per krah. 

Nje vend i Trashegimise Boterore te UNESCO-s, Habana Vieja ose Havana e Vjeter eshte nje vend I cili e ka ruajtur mire historine Kubane. 

Duke shetitur neper rruget me kalldrem dhe duke pare nga ndertesat e medha barok dhe neoklasike, eshte e lehte te imagjinohet se si ishte jeta ne Kube 200 vjet me pare.

Rinovimet e gjera tani po japin fryme te re ne ndertesat historike. 

Atraksionet kryesore ketu perfshijne Plaza de la Catedral, shtepia e Barokut Kuban Catedral de San Cristobal; restoranti legjendar dhe streha e Hemingway, Bodeguita del Medio; dhe kalaja ushtarake, Castillo de la Real Fuerza.

Gjithashtu ne Qytetin e Vjeter, Plaza Vieja eshte nje nga vendet kryesore per te vizituar ne Havana. 

Pushime ne Varadero Kuba

Pushime ne Varadero Kuba
Pushime ne Varadero Kuba

Varadero eshte nje nga destinacionet me te famshme te plazhit te Kubes, dhe shtepia e nje prej plazheve me te mira ne Karaibe. 

Shtrihet pergjate Gadishullit de Hicacos, i cili futet ne det ne brigjet veriore, nje ure terheqese e lidh ate me token kontinentale.

Me shume se 50 hotele gjenden ne kete vend perrallor, dhe plazhet e saj te mrekullueshme me rere te bardhe terheqin vizitore nga e gjithe bota.

Gjithashtu ne Varadero, Parque Josone eshte shtepia e kopshteve te harlisura te luleve, nje restorant, pishine dhe nje liqeni te vogel ku vizitoret mund te vozisin me barka. 

Parque Josone eshte nje park i mrekullueshem i mbushur me kopshte botanike, liqene, jete te eger dhe ura, per te mos permendur muzike, shites dhe madje udhetime me deve per femije

Gjera te tjera te njohura per te bere, perveç zhytjes dhe snorkeling, jane peshkimi ne det te thelle, golfi, hedhja me parashute dhe udhetimet ditore ne atraksionet kulturore. 

Vlen te eksplorohen gjithashtu Shpellat Bellamar, nje sistem i gjere shpellash qe eshte ne dispozicion te vizitoreve per me shume se 150 vjet.

Pushime ne Trinidad Kuba

Pushime ne Trinidad Kuba
Pushime ne Trinidad Kuba

Eksplorimi i qytetit te Trinidad, Kube, nje vend i Trashegimise Boterore te UNESCO-s, eshte si te udhetosh pas ne kohe. 

Ndertesat e restauruara bukur dhe rruget me kalldrem ne qender te qytetit nxjerrin nje ndjenje te çuditshme koloniale. 

Pjesa me e madhe e arkitektures daton nga shekujt 17 deri ne 19, kur Trinidad lulezoi si nga tregtia e sheqerit ashtu edhe nga sklleverit.

Sot, Trinidad eshte nje nga qytetet me te mira per te vizituar Kuben, perveç Havanes. 

Pikat kryesore te Trinidadit jane Kisha dhe Manastiri i Shen Françeskut (Iglesia y Convento de San Francisco), me kembanen e saj te veçante, muzeu i arkitektures koloniale (kolonial Museo de Arquitectura), galeria e artit ne Casa de Aldeman Ortiz, dhe Palacio Brunet, nje shtepi madheshtore e ndertuar ne 1812 dhe qe ende permban afreske origjinale dhe dysheme mermeri.

Nje nga gjerat me te mira per te bere ne Trinidad eshte thjesht nje udhetim me makine ose kale neper peizazhin e bukur te fushave te kallamit te gjelber, palmave dhe maleve.

Pushime ne Guardalavaca Kuba

Pushime ne Guardalavaca Kuba
Pushime ne Guardalavaca Kuba

Playa Guardalavaca e gjalle dhe piktoreske, rerat e saj te ngjashme me sheqerin, jane shume te njohura nga Kubanet dhe turistet. 

E rrethuar nga plazhet me vezullim, Guardalavaca, ne provincen Holguin, eshte me e qete dhe me larg se Varadero. 

Udhetimet ditore nga Guardalavaca mund te perfshijne aventura ne xhungel, udhetime me vela dhe ture per ne Santiago de Kuba.

Pushime ne Jardines del Rey Kuba

Pushime ne Jardines del Rey Kuba
Pushime ne Jardines del Rey Kuba

Pikerisht ne veri te kontinentit, dhe i lidhur permes urave, eshte arkipelagu i quajtur Jardines del Rey. 

Jardines del Rey, ose Kopshtet e Mbretit, eshte nje zinxhir ishujsh duke perfshire Cayo Coco, Cayo Guillermo, Cayo Paredon Grande dhe Cayo Romano. 

Ishujt nuk ishin destinacione te verteta turistike deri ne vitet 1990, kur u ndertua hoteli i pare. 

Edhe sot, shume vizitore vijne per faktin se zinxhiri eshte ende kryesisht i pazhvilluar. 

Playa Pilar ne Cayo Coco eshte nje nga plazhet me te bukura dhe me te njohura dhe ndodhet vetem disa hapa larg nje numri vendpushimesh gjitheperfshirese.

Pushime ne Playa Paraíso, Cayo Largo del Sur

Pushime ne Playa Paraíso, Cayo Largo del Sur
Pushime ne Playa Paraíso, Cayo Largo del Sur

Nje vend i njohur per plazhet e tij te bukur, Playa Paraíso (Plazhi i Parajses), ne ishullin Cayo Largo del Sur, eshte nje nga me te miret e Kubes. 

Cayo Largo del Sur, i njohur gjithashtu vetem si Cayo Largo, eshte nje ishull i vogel jashte territorit te Kubes. 

Nese jeni duke vizituar Kuben ne menyre qe te gjeni plazhe te mrekullueshem, te pa mbushur me njerez, atehere ka kuptim te vizitoni ishullin Cayo Largo. 

Plazhi me i madh dhe me i popullarizuar ne ishull eshte Playa Sirena, vendi i persosur per t’u çlodhur dhe per te marr rreze dielli. 

Aktivitetet e zakonshme ne Cayo Largo perfshijne not, snorkeling, surfing dhe kayaking. 

Ishulli i Cayo Largo del Sur eshte me te vertete destinacioni i nje adhruesi te diellit me nje klime tipike te thate dhe disa atraksione turistike perveç disa nga plazhet me te bukura ne Kube dhe shume hotele dhe vendpushime.

Pushime ne Cayo Coco Kuba

Pushime ne Cayo Coco Kuba
Pushime ne Cayo Coco Kuba

Cayo Coco eshte nje tjeter nga destinacionet idilike te plazhit te Kubes dhe nje nga me te izoluarit e tij. 

Plazhet mahnitese jane atraksionet kryesore ne kete vend.

I lidhur nga nje autostrade me Cayo Coco, Cayo Guillermo gjithashtu mburret me nje lagje te plazheve te bukura, te tilla si Playa Pilar magjepses, si dhe nje varg vendpushimesh gjitheperfshirese.

Mund te vizitoni Parque Natural el Bagá per te pare krokodilat, breshkat dhe flamingot.

Pushime ne Parque Nacional Viñales (Valle de Viñales)

Pushime ne Parque Nacional Viñales (Valle de Viñales)
Pushime ne Parque Nacional Viñales (Valle de Viñales)

Nje vend i Trashegimise Boterore te UNESCO-s, Parque Nacional Viñales eshte nje lugine e bukur, e gjelber ne Sierra de los Organos, ne veri te Pinar del Rio. 

Kodrat e thepisura gelqerore, te quajtura mogota, pershkojne luginat, duke krijuar nje peizazh dramatik.

Tokat e lugines ne Parque Nacional Viñales jane zona bujqesore ku rritet duhani, pemet dhe perimet. 

Parku ofron shetitje fantastike per adhuruesit e natyres.

Aty prane, qyteti simpatik i Viñales eshte nje baze e shkelqyeshme per te eksploruar zonen perreth. 

Pushime ne Baracoa Kube

Pushime ne Baracoa Kube
Pushime ne Baracoa Kube

Nje nga pikat kryesore te Kubes lindore eshte Baracoa e bukur, qyteti me i vjeter ne vend. 

Baracoa nganjehere njihet si Qyteti i Pare, dhe ishte kryeqyteti i pare i ishullit.

Ajo u themelua ne vitin 1511 ne provincen e Guantanamo, dhe ndertimi filloi ne kishen e pare ketu rreth asaj kohe. 

Shkeputur nga pjesa me e madhe e botes se jashtme deri ne vitet 1960, kur u ndertua autostrada La Farola, qyteti ende ka nje ndjesi te larget.

Sot, turistet e vizitojne per arkitekturen simpatike koloniale dhe fshatin e harlisur, ku ujevarat dhe plazhet e bukura ofrojne nje kundervenie te fresket per xhunglen me avull. 

Baracoa eshte gjithashtu nje baze e shkelqyeshme per te vizituar El Yunque, nje mal me pamje nga qyteti ku vizitoret mund te ecin dhe te eksplorojne mjedisin e pyjeve te shiut te gjelbert, te harlisur vetem 30 minuta nga plazhi.

Maja e rrafshet e El Yunque kryeson mbi gjithe kete bukuri tropikale, duke u bere thirrje alpinisteve qe te marrin ngjitjen e drejtuar ne majen e saj 589 metra. 

Bregu i kodres eshte nje Rezervat Biosfera i UNESCO-s, ku lulezojne zogj dhe bime te rralla.

Rreth 20 kilometra ne veriperendim te Baracoa eshte nje nga plazhet me te mira te zones: Playa Maguana me pamje te persosur. 

Nese jeni duke kerkuar diçka aventureske per te bere ne Kube, mund te merrni me qira nje biçiklete ne Baracoa dhe te shetisni ketu. 

Pushime ne Malecon, Havana

Pushime ne Malecon, Havana
Pushime ne Malecon, Havana

E konceptuar ne 1901 dhe e ndertuar pjeserisht ne 1902 e me tej, Malecon eshte shetitorja e famshme e bregdetit ne Havana. 

Nje shetitje pergjate ketij atraksioni te larte te Havana eshte nje shetitje ne historine e qytetit.

Shetitorja kalon shtate kilometra nga lagjja Habana Vieja deri ne Vedado, rrethi qendror i biznesit. 

Gjate rruges, do te gjeni nje shumellojshmeri te ndertesave te ruajtura mire te shekullit te 20-te qe perfaqesojne nje perzierje te stileve arkitektonike, duke perfshire Art Deco dhe Neo Moorish. 

Pikturuar ne trendafila te pastel dhe te verdhe, ndertesat jane te perkryera per disa fotografi, veçanerisht ne shkelqimin e arte te muzgut.

Pushime ne Santa Clara

Mauzoleumi Che Guevara
Mauzoleumi Che Guevara

Kur qytetet dhe vendpushimet e plazheve fillojne te duken te njejtat dhe po kerkoni gjera unike per te bere ne Kube, Santa Clara do te shtoje pak thellesi ne itinerarin tuaj Kuban. 

Kjo eshte vendi i famshem i betejes se fundit guerile te udhehequr nga Che Guevara ne 1958.

Trupi i Che u preh ketu dhe mauzoleumi i tij (Mausoleo del Che Guevara) dhe monumenti i tij, Komandanti Memorial Ernesto “Che” Guevara, jane atraksionet me te medha te qytetit. 

Pushime ne Maria la Gorda Kuba

Pushime ne Maria la Gorda Kuba
Pushime ne Maria la Gorda Kuba

Ne skajin me perendimor te Kubes eshte qyteti i vogel Maria la Gorda. 

Ndersa Maria la Gorda mund te mos kete shume infrastrukture ose atraksione te medha turistike, ajo ende ka shume vizitore gjate gjithe vitit. 

Kjo sepse Maria la Gorda eshte nje nga destinacionet kryesore te zhytjes ne Karaibe. 

Nese jeni nje zhytes, atehere mos e humbisni pa e vizituar kete vend, ku jeta detare nenujore eshte shume e pasur.

Shume vizitore zgjedhin nje pakete gjitheperfshirese qe permban akomodimin, ushqimin dhe zhytjen ne nje çmim. 

Udhetimet me snorkeling jane gjithashtu te njohura, megjithese me pak te zakonshme sesa turet e zhytjeve.

Pushime ne Museo Nacional de Bellas Artes

Pushime ne Museo Nacional de Bellas Artes
Pushime ne Museo Nacional de Bellas Artes

Nese jeni artdashes, mos harroni Museo Nacional de Bellas Artes (Muzeu Kombetar i Arteve te Bukura) te Havana, me koleksionin e tij te gjere dhe mbreselenes te artit nderkombetar dhe Kuban.

Koleksioni eshte vendosur ne dy ndertesa dhe perfshin punime nga koherat antike deri ne ditet e sotme. 

I veshur me mermer te kushtueshem italian, Palacio del Centro Asturiano i rikthyer ne stilin e Rilindjes Spanjolle u projektua ne vitet 1920 nga Manuel Bustos. 

Ai shfaq artin nderkombetar, duke perfshire vepra nga Master Evropian; arti antik nga Greqia, Roma dhe Egjipti; dhe punon nga Azia, Shtetet e Bashkuara dhe Amerika Latine. 

Skulptura e mrekullueshme e mermerit, Forma, Hapesira dhe Drita, pershendet vizitoret ne hyrje te vendit te dyte, i cili daton nga viti 1959. 

Kjo ndertese e stilit racionalist Palacio de Bellas Artes shfaq nje koleksion qe perqendrohet ne Artin Kuban nga shekulli 17 deri ne ditet e sotme, duke perfshire skulptura, printime dhe piktura.

Pushime ne Santiago de Kuba 

Pushime ne Santiago de Kuba
Pushime ne Santiago de Kuba

E vendosur ne Kuben lindore, Santiago de Cuba eshte nje qytet bregdetar i njohur per historine e tij koloniale. 

Santiago de Cuba u themelua ne shekullin e 16-te nga Spanjollet dhe njihet si Qyteti i Dyte i Kubes. 

Zemra e qytetit eshte Parque Cespedes, nje shesh qendror qe eshte i rrethuar nga nje numer strukturash historike koloniale Spanjolle. 

Ju gjithashtu mund te eksploroni Castillo de San Pedro de la Roca, nje fortese e shekullit te 17 me pamje nga gjiri. 

Nje tjeter vend i Trashegimise Boterore te UNESCO-s, Castillo del Morro (Castillo de San Pedro de la Roca) eshte nje nga fortesat spanjolle me te ruajtura te shekullit te 17-te e ndodhur ne Santiago de Kuba.

Ndodhet ne hyrje te Gjirit te Santiagos, rreth 10 kilometra ne jugperendim te Santiago de Kubes, qyteti i dyte me i madh i vendit.

I ngritur lart ne maje te nje shkembi, struktura u projektua ne 1587, por u deshen dekada per t’u ndertuar dhe perfundimisht perfundoi ne fund te shekullit te 17-te. 

Fillimisht ishte menduar te mbronte nga sulmet e pirateve, por gjithashtu sherbeu si burg ne fund te viteve 1700 perpara se te shnderrohej edhe nje here ne nje fortese.

Sot, ju mund te eksploroni nivele te ndryshme te forteses, te mesoni rreth pirateve dhe historise se forteses ne muzeun e vogel dhe te shijoni pamje mbreselenese.

Pika kryesore te tjera kulturore te Santiago de Kuba perfshijne Muzeun Diego Velazquez dhe Cementerio de Santa Ifigenia, shtepia e eshtrave te disa prej figurave me te famshme ushtarake te Kubes.

Vizitoni Gadishullin e Zapates (Ciénaga de Zapata)

Pushime ne Santiago de Kuba
Pushime ne Santiago de Kuba

Nje parajse per zogjte dhe adhuruesit e natyres, Gadishulli i Zapata eshte nje zone e Kubes me peisazhe te larmishme dhe nje nga ligatinat me te medha ne Karaibe.

Cienaga de Zapata, ose Keneta Zapata siç njihet me dashuri, eshte nje Rezervat Biosfera i UNESCO-s, shtepi per afersisht 150 lloje te ndryshme zogjsh. 

Krokodilet jane gjithashtu te zakonshem ketu.

Nje pjese e gadishullit eshte nje rezervat i caktuar natyre, Gran Parque Natural de Montemar, ku mund te shihni disa nga keto krijesa ne habitatet e tyre natyrore.

Ne maje te Gjirit te Derrave, Playa Larga eshte shtepia e nje plazhi te gjate te mbeshtetur nga bimesi te harlisura. Zhytesit e zjarrte mund te eksplorojne jeten e eger nenujore ne vende te shumta pergjate gumes.

Pushime ne Cienfuegos Kube

Pushime ne Cienfuegos Kube
Pushime ne Cienfuegos Kube

Cienfuegos eshte nje qytet ne Kube qe nuk eshte ndryshe nga te tjeret ne ishull. 

Meqenese u themelua nga francezet, ne vend te spanjolleve, ka nje atmosfere unike. 

Qyteti eshte i njohur si La Perla del Sur, ose Perla e Jugut. 

Per ata qe vleresojne arkitekturen moderne, gadishulli i Punta Gorda eshte nje gje qe duhet te shohin. 

Ka ende shume shtepi te viteve 1950, shume prej te cilave jane ruajtur me kujdes. 

Qendra e Cienfuegos eshte Pueblo Nuevo, ku mund te eksploroni muzeun e historik, te darkoni ne nje kafene ne natyre ose te merrni nje mesim te gjuhes Spanjolle ose Frengjisht.

Vizitoni Ujevarat e El Nicho Kube

El Nicho Kube
El Nicho Kube

Nese jeni duke kerkuar per nje vend magjepsese te natyres ne Kuben qendrore, drejtohuni tek ujevarat e El Nicho. 

Rreth 90 minuta me makine nga Trinidad ose Cienfuego, ne Parque El Nicho, keto ujevara me shume nivele derdhen ne xhungl- vendi i persosur per te bere nje zhytje te fresket ne nje dite te nxehte.

Udhetimi me makine ketu pergjate rrugeve me kthesa te çrregullta eshte nje aventure me vete, dhe peizazhi eshte i bukur. 

Nese ju pelqen cfare lexuat ju mund ta shperndani. Na Ndihmoni !

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Hima travel Logo

Hima Travel & Tours

Agjensi Udhetimi & Turistike

10 vite eksperience ne fushen e udhetimeve, 25 Agjent gati tju sherbejne per kerkesat tuaja. 16,000+ Kliente na besojne per udhetimet e tyre cdo vit.

Opsione Te Tjera !