Pushime ne Budva

Budva

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Budva 2021

Pushimet ne Budva Gjeni Cmimet me te mira me Hima Travel.

Per Informacion Kontakto ketu – > 00355-069-70-21-103

Hotele ne Budva te Rekomanduara nga HIMA TRAVEL

Kategorite e pushimeve ne Budva
  • Pushime ne Budva Cift 
  • Pushime ne Budva Familjare
  • Pushime ne Budva Ultra All Inclusive
  • Pushime ne Budva per muajt e veres Maj – Qershor – Korrik – Gusht – Shtator
  • Pushime Muaji Mjaltit ne Budva
  • Pushime Ekonomike ne Budva

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Budva

Pushime ne Budva
Pushime ne Budva

Budva eshte nje qytet turistik bregdetar ne bregdetin Adriatik ne Malin e Zi. 

Ky qytet daton 3,450 vjet me pare dhe eshte nje nga qytetet me te vjetra ne Detin Adriatik. 

Zona perreth qytetit, pergjate bregdetit, quhet Riviera e Budves. 

Riviera eshte qendra e turizmit malazez, e njohur per plazhet me rere dhe jeten e nates, zona e hoteleve dhe restoranteve qe ndan bregdetin e bukur nga malet e larta.

Budva ka nje numer te madh te monumenteve kulturore dhe historike, manastireve dhe kishave qe dokumentojne ngjarjet historike dhe shoqerore ne zonen e rivieres se Budves. 

Quhet ” Mbreteresha e Adriatikut ” sepse eshte vendpushimi turistik me i popullarizuar ne Malin e Zi.

Ajo eshte zhvilluar rreth nje gadishulli te vogel, ne te cilin ndodhet qyteti i vjeter.

Deri tani eshte destinacioni me i vizituar ne Malin e Zi, duke terhequr kryesisht turiste vendas, ruse, serbe dhe te tjere te Evropes Lindore me nje qytet te vjeter, bare dhe klube nate dhe plazhe kryesisht te perbera nga shkembinj te vegjel.

Ka rreth 35 plazhe ne zonen e Budves, kryesisht me shkembinj dhe pak rere.

Ne veçanti gjate veres, Budva te ofron me shume mundesi per programe argetuese, duke perfshire shfaqje teatrore, evente muzikore, etj.

Eshte nje vend i bukur me shume gjera te shkelqyera per te bere, qofte nese eksploroni rruget e ngushta me kalldrem te Qytetit te Vjeter, beni udhetime ditore ne ishujt e afert ose thjesht shijoni plazhet e mrekullueshme.

Koha me e mire per te vizituar Budven

Udhetim ne Budva
Udhetim ne Budva

Moti ne Budva eshte me klimen me te mire gjate Korrikut dhe Gushtit, me mundesi qe temperaturat te tejkalojne 35 ° C. 

Nese moti me diell eshte shqetesimi juaj kryesor, keto muaj jane nje kohe e shkelqyeshme per te vizituar Budven.

Sezoni ne Budva zhvillohet nga Korriku ne  Shtator, qe do te thote se jeta e nates e qytetit do te jete ne aktivitet te plote, por gjithashtu do te jete mjaft e mbushur me njerez.  

Korriku, Gushti dhe shtatori konsiderohen muajt me te mire per nje pushim plazhi ne det, temperatura e ujit ne keto muaj arrin mbi 28 ° C.

Nese planifikoni te vizitoni ne kete periudhe te vitit, duhet te kujdeseni qe te rezervoni paraprakisht.

Vizitoni Qytetin e Vjeter ne Budva

Qyteti i Vjeter ne Budva
Qyteti i Vjeter ne Budva

Nje nga gjerat kryesore per te bere ne Budva eshte te eksploroni Qytetin e Vjeter. Qyteti i Vjeter perbehet nga rruge dhe rrugica te ngushta dhe sheshe te vogla me monumente te çmuar te kulturave te ndryshme mesdhetare qe kane shenuar zhvillimin e ketij qyteti. 

Vendndodhja piktoreske e Qytetit te Vjeter Budva e ben ate edhe me te veçante. 

Menyra me e mire per te zbuluar Qytetin e Vjeter eshte te gjeni kohe per te endur neper rruge dhe te lejoni veten te humbni ne rrugicat me mure me gure.

Pas dy termetesh ne vitin 1979, pjesa me e madhe e Qytetit te Vjeter u rindertua dhe rruget e tij tani jane te mbushura me bare te shumta, restorante dhe dyqane.

Ketu do te gjeni nje numer kishash te bukura duke perfshire kishen e Trinise se Shenjte, kishen e Shen Sava dhe kishen e Shen Gjon Pagezorit. 

Kjo e fundit, e cila ndonjehere quhet Kisha e Shen Ivanit, eshte kisha me e madhe ne Budva. 

Aty prane jeni gjithashtu ne gjendje te shihni kishen me te vjeter te qytetit, Shen Marine ne Punta, e cila daton qe nga viti 804. 

Te cilat i gjeni pak me te detajuara me poshte. 

Kisha e Shen Gjonit. 

Selia e peshkopates Budva deri ne vitin 1828. 

Ne 1867 kambanores iu shtuan anet veriore te kishes dhe ajo ekziston akoma. Nder monumentet e ruajtura, me te rendesishmet jane ikona “Madonna in Punta”, arkivat dhe biblioteka e pasur. 

Nder zoterimet e saj eshte burimi me i plote i te dhenave dhe ngjarjeve te Kronikes se Budves ne Budva midis 1796 dhe 1842.

Kisha e Trinise se Shenjte. 

Eshte ndertuar ne 1804 dhe modeluar ne njeren nga dy kishat e manastirit te Podostrogut. 

Para Kishes mund te shihni varrin e shkrimtarit dhe politikanit te njohur Stjepan Mitrov Ljubisa. 

Kisha e Shen Saves. 

Kjo eshte nje kishe e vogel dhe supozohet se eshte ndertuar gjate shekullit te 14-te. 

Gjate pushtimeve veneciane dhe austriake zoterimet me te vlefshme te kesaj kishe u zhduken. 

Sot pothuajse nuk ka asnje gjurme te ikonave, afreskeve dhe skulpturave te saj te vjetra. 

Nese doni nje pamje te mire te Qytetit te Vjeter Budva, atehere mos e humbni shansin per te vizituar Kalane.

Ju ofron mundesine te shikoni nje pamje te mrekullueshme te qendres historike te qytetit, si dhe maleve te bukura dhe bregdetit Adriatik perreth tij.

Jetoni jeten perrallore ne Sveti Stefan

Sveti Stefan Budva
Sveti Stefan Budva

Eshte nje nga vendet me te famshme te Malit te Zi. I quajtur si vendi me i fotografuar ne vend, eshte teper piktoresk fale çative te bukura portokalli te ndertesave 600 vjeçare dhe detit mahnites blu qe rrethon ishullin.

Ishulli, i cili eshte i lidhur me token nga nje ure e ngushte, eshte e mbuluar me ndertesa prej guri te shekullit te 15-te dhe duket sikur ka dale nga nje perralle. 

Me pare nje fshat peshkataresh, Sveti Stefan eshte restauruar dhe shnderruar ne nje vendpushim luksoz ekskluziv te njohur si Aman Sveti Stefan me pese yje, por çdokush mund ta vizitoje ishullin me nje rezervim restoranti ose te paguani nje tur me guide. 

Ekziston nje kufi prej 10 personash per ture, prandaj eshte me mire te rezevoni heret nese vertet deshironi te vizitoni ishullin. 

Akomodimi ne resort fillon nga rreth 800 € per nje nate, duke e bere ate opsionin me te shtrenjte nese doni ta vizitoni. Hyrja ne ishull eshte falas nese keni nje rezervim ne nje nga restorantet, i cili mund te rregullohet duke kontaktuar direkt resortin.

Ne te dy anet e ishullit ndodhen dy plazhe me guralece roze me pamje perfekte te ishullit dhe anije te vogla qe rrotullohen rreth tij. 

Prane Sveti Stefan, Forest Miločer rrethon ish rezidencen verore te Mbretereshes Marija Karađorđeva, dhe eshte nje vend i bukur per nje shetitje. 

Menyra me e lire dhe e lehte per te shkuar ne Sveti Stefan nga Budva eshte me autobus. Autobuset drejtohen çdo gjysme ore dhe marrin vetem 15 minuta.

Vizitoni Plazhin Mogren Budva

Plazhi Mogren Budva
Plazhi Mogren Budva

Si nje nga plazhet me te mira ne Budva, plazhi Mogren eshte nje vend thelbesor per t’u vizituar nese doni te shijoni diellin, detin dhe reren! 

I vendosur rreth 10-minuta ne kembe nga Qyteti i Vjeter, plazhi Mogren ne te vertete perbehet nga dy plazhe – te njohura si Mogren 1 dhe Mogren 2.

Plazhet jane te lidhura me nje tunel te vogel ne nje shkemb dhe kane paksa nje perzierje midis guralecave dhe reresdhe jane te shkelqyer per te marre rreze dielli ose per te bere nje notim ne ujin e bukur bruz.

Nese jeni lloji i personit qe e do pak aventuren, atehere plazhi Mogren eshte nje vend i shkelqyeshem. Ka disa pika te ndryshme per te ber nje kercim nga shkembinjte, me i popullarizuari eshte ndoshta nga ai qe njihet si shkembi I Sharkut. Ky vend gjendet nese shkoni pertej Mogren Beach 2 dhe gjithashtu ofron disa pamje te bukura pergjate bregdetit drejt Budves.

Statuja e vajzes vallezuese, Budva

Balerina ne Budva
Balerina ne Budva

Statuja e Vajzes ne Vallezim, (Jashte Qytetit te Vjeter ne rrugen per ne plazhin Mogren). Nje statuje e nje vajze topless qe ben pozen e balerinit (joga). 

Disa njerez thone se kjo eshte nje statuje e nje vajze te re qe u mbyt ketu, por te tjeret thone se kjo eshte thjesht nje statuje e zakonshme. 

Ky eshte nje vend i mire per te bere disa fotografi te mrekullueshme me nje panorame te Qytetit te Vjeter mbrapa.

Muzeu i Qytetit te Budves –i cili permban sende historike te Budves.

Vizitoni ishullin Sveti Nikola Budva

Ishulli St Nikola ne Budva
Ishulli St Nikola ne Budva

Vetem nje milje larg bregdetit te Budves eshte Ishulli i Shen Nikolles, te cilin vendasit me dashuri i referohen si ‘Hawaii’. 

I njohur gjithashtu si Sveti Nikola, ishulli kryesisht i pabanuar eshte shtepia e disa plazheve te bukura shkembore. 

Organizoni nje arratisje te embel nga zhurma e qytetit dhe plazhet e mbushura me njerez, ne ishullin Sveti Nikola. 

Ketu do te keni shansin te vizitoni kishen e Shen Nikolles (Sveti Nikola), sipas se ciles ishulli u emerua dhe qe daton qe nga viti 1096. 

Nje udhetim nje-ditor ne ishull, I cili ka nje kombinim piktoresk te detit mahnites blu dhe faqeve te thepisura te shkembinjve do tju rikthej energjite dhe do t’ju pergatise per aventurat e radhes qe ju presin ne Budva.

Tur ditor ne qytetin e Budves

Budva
Budva

Turi ne qytetin e vjeter me te vizituar te Malit te Zi – Budva.

A jeni gati per nje tur shumengjyresh ne kembe neper zemren urbane te qytetit mesjetar te Budves.

Budva eshte nje qytet me bukuri te jashtezakonshme. Ky tur fantastik qe ju jep mundesine ta njihni me mire historine dhe bukurite qe qyteti i Budves ju ofron.

Eshte nje prezantim perfekt per vizitoret qe vijne per here te pare.

Qyteti i vjeter i Budves, eshte nje labirint i vogel, por shume interesant me rruge te ngushta te mbuluara me gure dhe shtepi te bukura me gure gelqerore, nje keshtjelle antike dhe ndertesa me e rendesishme e Bregut te Malit te Zi, Kalane e famshme.

Udhetim me varke rreth Boka Kotorska (Gjiri i Kotorrit). 

Boka Kotorska
Boka Kotorska

Ky tur nje ditor (09:00 – 19:00) ju merr me autobus nga Budva dhe ben nje tur ne gjirin piktoresk te Kotorrit me anije, me ndalesa ne Herceg Novi, Zanjice, Zoja e Shkembinjve dhe Kotor. 

Mund te konsumoni nje dreke te mire ne anije. Oret e nisjes respektohen ne menyre rigoroze. 

Jeta e nates ne Budva

Budva
Budva

Nuk ka vend me te mire per argetim sesa Budva nen qiellin e ngrohte te paster me pub-et dhe klubet ne ajer te hapur.

Duke qene te vendosur ne vende terheqese, afer plazheve, shumica e klubeve ofrojne nje atmosfere te paharrueshme e cila zgjat deri ne oret e mengjesit. 

Krijone nje atmosfere emocionuese qe e ka bere Budven te njohur ne mesin e qyteteve te tjera evropiane. 

Shembulli me i mire i kesaj jete te eger nate eshte klubi Top Hill, i cili mund te prese mbi 5.000 mysafire. Vete klubi eshte 600 metra i larte ne maje te Kodres Toplis, me nje pamje magjepsese mbi horizont.

Ushqimi ne Budva

Ushqimi ne Budva
Ushqimi ne Budva

Nese jeni mysafir qe vizitoni per here te pare Malin e Zi ose Budven, te paret e shtepise do t’ju presin me fritters (frut i embel i rrumbullaket) dhe mjalte shtepie me raki vendase, te bere nga rrushi i klasit te pare, shpesh ne tryeze do te gjeni fiq te thate, te cilet jane mbledhur ne veren e kaluar, te thara ne diell dhe ne ere, me shije shume te embel dhe arome terheqese. 

Ushqimi ne Budva eshte siç mund te prisni nga nje qytet ne zemer te Adriatikut: me peshk dhe ushqime deti, me disa pjata tradicionale ballkanike, por me nje ndikim te forte nga Mesdheu – veçanerisht Italia. Ju do te shihni restorante qe sherbejne pica dhe makarona kudo.

Mos lini pa provuar proshuten e tymosur (mishin e derrit te thare) ose djathin e dhise, djathin e lopes, dhe djathe special qe mbahet ne vajin e ullirit. 

Te gjitha jane njekohesisht ushqim i shijshem dhe kenaqesi per syte tuaj, sidomos kur te gjitha ato aroma dhe shije gjenden ne nje vend, te servirura bukur me ca gjethe sallate jeshile, majdanoz, ullinj te gjelber dhe te zi.

Vererat malazeze, jane te njohura ne tregjet nderkombetare, dhe jane te denje per vemendje. Pija e forte me cilesi me te larte eshte Krunak (vodka e rrushit).

 

Nese ju pelqen cfare lexuat ju mund ta shperndani. Na Ndihmoni !

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Hima travel Logo

Hima Travel & Tours

Agjensi Udhetimi & Turistike

10 vite eksperience ne fushen e udhetimeve, 25 Agjent gati tju sherbejne per kerkesat tuaja. 16,000+ Kliente na besojne per udhetimet e tyre cdo vit.

Opsione Te Tjera !