Pushime ne Kroaci

kroaci

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Kroaci 2021

Pushimet ne Kroaci Gjeni Cmimet me te mira me Hima Travel.

Per Informacion Kontakto ketu – > 00355-069-70-21-103

Hotele ne Kroaci te Rekomanduara nga HIMA TRAVEL

Kategorite e pushimeve ne Kroaci
  • Pushime ne Kroaci Cift 
  • Pushime ne Kroaci Familjare
  • Pushime ne Kroaci Ultra All Inclusive
  • Pushime ne Kroaci per muajt e veres Maj – Qershor – Korrik – Gusht – Shtator
  • Pushime Muaji Mjaltit ne Kroaci
  • Pushime Ekonomike ne Kroaci

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Kroacia, perla e Mesdheut!

Pushime ne Kroaci
Pushime ne Kroaci

Kroacia, nje vend i mahnitshem me pamje unike natyrore e historike, ka nje bregdet te shkelqyeshem dhe burime te shumta termale! 

Kroacia eshte e famshme per keshtjellat e saj te shumta, gjiret piktoreske, pyjet e mrekullueshme, te dendura dhe shkembinjte misterioze.

Kroacia eshte e vendosur ne perendim te Gadishullit Ballkanik dhe ne jug te Evropes Qendrore, konsiderohet me te drejte, perla e Mesdheut me trashegimine e perandorive te fuqishme te Evropes. 

Ujerat bregdetare te Kroacise jane te paster edhe ne nje distance prej dhjete metrash nga bregu. Kroacia eshte e famshem per njezet burimet minerale dhe nje fushe nafte qe perdoret per qellime rekreative.

Koha me e mire per te vizituar Kroacine?

Kroaci
Kroaci

Kroacia, nder te gjitha vendet evropiane, eshte me diell. Numri mesatar i oreve te diellit ne vit eshte dy mije e gjashteqind. 

Bregu i Adriatikut ndodhet ne zonen klimatike mesdhetare. Ka vere te nxehte dhe te thate. Temperatura e ajrit arrin +25 + 29 grade Celsius.

Ne pjesen qendrore te Kroacise, mbizoteron nje klime e bute kontinentale. 

Ne sezonin e veres, shenja maksimale e temperatures varion nga +20 + 23 grade Celsius. 

Sezoni i plazhit ne Kroaci fillon ne fillim te muajit Majit dhe perfundon ne fund te Shtatorit.

Duke qene se Kroacia ka nje klime mjaft te bute, turistet nga e gjithe bota e vizitojne per te pushuar per pothuajse gjithe vitin.

Gastronomia ne Kroaci

Ushqimi tradicional kroat ka disa ngjashmeri me ushqimin italian, austriak, hungarez dhe turk. 

Megjithate, pjatat kroate kane interpretimin dhe shijen e tyre te veçante. 

Nder pjatat tradicionale kroate mund te permendim:

1. Crni Rižoto/Rizoto e zeze

Rizoto e zeze
Rizoto e zeze

Çdo restorant me prodhime deti ne Kroaci ka ne menu rizoto te zeze. Kallamari leshon nje boje te zeze qe e kthen orizin ne ngjyre te zeze,prandaj dhe quhet e tille, rizoto e zeze. 

Kjo pjate gjithashtu mund te pergatitet me lloje te tjera te prodhimeve te detit si sepje ose oktapod ose madje edhe butak si molusqe dhe midhje. Rizoto e zeze eshte thjesht nje ushqim kroat i domosdoshem!

2. Zagorski Štrukli/Strukli

Zagorski Štrukli
Zagorski Štrukli

Kjo pjate e shijshme, e mbushur me gjize dhe salce kosi, e ka origjinen ne Slloveni. Ekziston edhe nje restorant ne Zagreb, La Struk, qe sherben vetem strukli. 

Ky restorant sherben strukli tradicionale dhe struklit e moderuar,gjithashtu ka variacione te embla me djathe dhe boronice. 

Nese vizitoni Zagrebin, mos harroni te shijoni strukli.

3. Brudet

Brudet
Brudet

Nje pjate klasike tipike kroate, Brudet eshte nje nga pjatat me te zakonshme qe mund te gjesh ne Kroacine bregdetare. 

Lloje te ndryshme te peshkut dhe krustaceut jane te ziere me qepe, salce domate, pak uthull dhe ereza. Brudet zakonisht sherbehet me polenta. Disave i’u pelqejne brudet e bera nga ngjalat dhe bretkosat. 

Nese ju pelqen ushqim i çuditshem por super i shijshem, mund te vizitoni Dubrovniku dhe t’i shijoni ato.

4. Soparnik

Soparnik
Soparnik

Soparnik eshte nje buke tradicionale e shijshme nga rajoni i Poljices ne Dalmacine qendrore. 

Eshte e mbushur me chard zvicerane te copetuar dhe te pjekur ne nje furre me dru perpara se te mbillet me hudher finely copetuar dhe vaj ulliri, dhe prere ne copa diamant-forme. 

Kjo eshte nje nga pijet e pakta kroate qe eshte e pershtatshme per vegjetarianet dhe veganet

5. Ćevapi (ose Ćevapčići)

Cevapi
Cevapi

Kjo eshte nje gjelle tjeter qe eshte e zakonshme ne menu-te e Kroacise dhe vendeve te tjera te ish-Jugosllavise dhe daton ne kohet osmane. 

Keto jane copa ne forme tubi te mishit te grire te prodhuar nga viçi, qengji ose mish derri dhe te perzier me qepe dhe ereza. 

Ćevapi sherbehet me ajvar , nje salce te trashe te bere me speca te kuq dhe nganjehere patellxhan, dhe buke pa maja te sheshte te quajtur lepinja.

Vende turistike ne Kroaci

Pushime ne Zagreb Kroaci

Pushime ne Zagreb
Pushime ne Zagreb

Zagrebi eshte i famshem per liqenin Jarun. 

Quhet gjithashtu Deti i Zagrebit. Ketu mund te beni banja dielli dhe te notoni, te luani sporte, te beni ski ne uje dhe ne mbremje – te argetoheni ne nje nga shume klubet e nates. 

Ne kete zone ka plazhe ranore, me guralece ose bar. 

Ne kryeqytet, mund te vizitoni Muzeun e Divorcit, i cili ruan gjera, objekte te dhuruara nga ish te dashuruarit. 

Pas secilit prej tyre eshte nje histori e nje marredhenie komplekse dashurie, e percaktuar ne Kroate dhe Anglisht. 

Gjithashtu mund te vizitoni dhe shume vende te tjera historike si p.sh :Porta e qytetit dhe kulla Lothrschak, Katedralja e Zagrebit, Muzeu Arkeologjik, Kisha e Shen Markut, Galeria Strosmeier, etj.

Dashamiret e kohes se lire kulturore midis argetimit ne Zagreb mund te vizitojne vendin e koncertit qe mban emrin Lisinsky, ku performojne te famshem te skenes boterore. 

Ju gjithashtu mund te shkoni ne Teatrin Kombetar Kroat ose Qytetin e Drames. Festivale te ndryshme mbahen çdo vit ne Zagreb: filma animacioni, vallezim bashkekohor, filma dokumentare, teater, folklor, festivalet e muzikes.

Argetimi i te rinjve ne Zagreb karakterizohet nga prania e klubeve me vende te medha koncerti, diskoteka, restorante dhe bare. 

Dyqanet ne Zagreb do t’ju ofrojne gjithçka qe ju nevojitet per nje pervoje te kendshme te blerjeve. 

Ne pjesen e vjeter te qytetit ka dyqane antike ku mund te gjesh pjata, bizhuteri antike, suvenire dhe dhurata. Qendrat tregtare dhe dyqane te tjere ne Zagreb, gjithashtu ia vlen te vizitohen.

Pushime ne Dubrovnik Kroaci

Pushime ne Dubrovnik
Pushime ne Dubrovnik

I rafinuar, i vendosur ne territorin e nje ishulli shkembor, eshte nje nga qytetet me terheqese bregdetare te Adriatikut, i famshem per ekologjine e tij, natyren unike, bollekun e atraksioneve kulturore dhe nje infrastrukture te zhvilluar shkelqyeshem.

Qe prej vitit 1979 qendra historike e Dubrovnikun eshte ne listen e vendeve te trashegimnise kulturore se UNESCO-s. 

Dubrovniku eshte nje qytet mesjetar me kisha te shumta te stilit barok dhe eshte i famshem per muret e tij prej guri dhe pamjen mesjetare, te gjitha te kombinuara me arkitekturen simpatike te Mesdheut.

Qyteti turistik eshte plot jete si diten e nate. Anijet e lundrimit nga e gjithe bota arrijne ketu. 

Ka shume restorante ne Dubrovnik qe ofrojne ushqime deti. Restorantet me te njohura ne Dubrovnik jane klubi Atlas Nautika, Konavoski dvori, Vila Koruna, Orsan, Komin, Eden, Domino.

Ne Dubrovnik, do te kenaqeni me plazhe me guralece te paster, peisazhe te bukura dhe nje det i ngrohte e i paster. 

Te dymbedhjete Ishujt Elafite shtrihen pergjate bregdetit. Vija bregdetare e vendpushimit eshte shume e prere.

Pushime ne Pag Kroaci

Pushime ne Pag
Pushime ne Pag

Nese ju pelqen jeta e nates dhe deshironi te festoni, atehere duhet te vizitoni qytetin Pag.

Pag eshte i famshem per jeten e çmendur te nates, keshtu qe nese jeni ketu me shoke dhe deshironi te festoni gjate gjithe nates, atehere jeni ne vendin e duhur. 

Megjithate, nese kerkoni me shume nga nje version relaksues, mos u beni merak sepse Pag ka gjithçka qe ju nevojitet.

Ka gjera qe vlen te shihen, duke filluar nga arkitektura, qyteti i vjeter dhe Muzeu i La Pages. 

Ishulli eshte i famshem per prodhimin e dantellave dhe djathit, prandaj mos harroni te blini disa kur te ktheheni per ne shtepi.

Pushime ne Makarska Kroaci

Pushime ne Makarska
Pushime ne Makarska

Makarska eshte nje nga vendet me te mira per nje pushim bregdetar ne Kroaci. Ndodhet ne bregdetin e detit Adriatik dhe eshte kryeqyteti i rivieres Makarska. 

Makarska eshte qytet kulturor, turistik dhe ekonomik i Kroacise. 

Turistet terhiqen nga qyteti nga gjire te mrekullueshem, ne te cilet shtrihen plazhe te mrekullueshme me rere. 

Ne qytet ekziston nje park i shkelqyeshem, i cili eshte i vizituar nga turistet ne çdo kohe te vitit. Makarska ka nje klime mjaft te bute, keshtu qe njerez nga e gjithe bota vijne ketu per te pushuar per pothuajse tere vitin.

Pushime ne Porec Kroaci

Pushime ne Porec
Pushime ne Porec

Porec eshte nje qender e madhe turistike ne Kroaci. 

Resorti ndodhet gjashtedhjete kilometra larg aeroportit. Vendbanimi eshte i vendosur ne bregun perendimor te Istrias, ne nje lagune me vije e dhembezuar Bregu. 

Gjatesia e tij eshte 25 km. Ne kete zone, plazhet jane kryesisht pllaja shkembore dhe platforma betoni, me shpatet e rehatshme ne det. 

Ne Porec, ju mund te gjeni vende me guralece te medhenj dhe duke hyre ne det direkt nga guret. Shumica e plazheve te hotelit jane te pajisura me dushe me uje te fresket.

Ne zonen e vendpushimit, ne ajer te hapur, ka nje numer te madh kafenesh. Ka shume restorante, bare dhe diskoteka pergjate vijes bregdetare.Klubi Nderkombetar eshte shume i popullarizuar ne mesin e te rinjve.

Porec ka nje shetitore te mrekullueshme dhe ofron nje pamje mahnitese. Ne Qytetin e Vjeter, ju do te jene ne gjendje te shihni sheshet me plantacione pishash. 

Qyteti mesdhetar ka ruajtur tempuj dhe ndertesa antike te epokes romake, mure kalash, kulla te Mesjetes.

Pushime ne Pula Kroaci

Pushime ne Pula Kroaci
Pushime ne Pula Kroaci

Pula eshte nje qyteti kroat me plazhe të Adriatikut, një arenë romake, kisha bizantine dhe Parkun Kombëtar Brijuni.

Me nje histori te pasur dhe atraksione unike te vendosura ne bregdetin Adriatik. Jo shume larg eshte aeroporti nderkombetar Istria.

Zona eshte e famshme per ndertesat antike romake, perfshire amfiteatrin romak, te vendosur ne periferi te qytetit te vjeter dhe te ruajtura mire deri me sot, ndertesat veneciane, plazhet mesdhetare perrallore monumentet historike, ekspozita, koncerte, argetim aktiv, etj. 

Ketu ka shume bare birre dhe taverna.

Pula eshte shtepia e qendrave te zhytjes, terreneve sportive, diskotekave, klubeve te nates dhe kazinove. 

Qyteti terheq turistet me klimen e tij te bute, detin e bukur, te qete, pyjet me pisha. 

Zona ka ruajtur traditat e lashta te prodhimit te veres, peshkimit dhe ndertimit te anijeve.

Pula ka plazhe kryesisht shkembore. Ato jane te vendosura ne gjire komode. Ju mund te gjeni plazhe betoni te pajisura me shpate te rehatshme ne det. Konkurrojne me zonen turistik Punto Verudela Medulin. 

Ketu, te rrethuar me gjelberim mesdhetar, ka plazhe te mrekullueshem me guralece te vegjel, hyrja ne te cilen eshte falas. Turistet do te duhet te paguajne vetem per qirane e shezlongeve dhe çadrave.

Ne zonen e plazhit ka pika me qira te pajisjeve sportive, nje qender zhytjeje, fusha volejbolli dhe shtigje biçikletash. 

Brenda distances ne kembe ka nje restorant kuzhine kroate, ku jo vetem qe mund te keni nje vakt te shijshem dhe te perzemert, por gjithashtu te shijoni panoramen magjepsese te Ishujve Brijuni.

Vende te mira noti mund te gjenden ne Gjirin e Valsalina. 

Nje nga plazhet me te mira Pula ndodhet ne nje distance prej trembedhjete kilometrash nga qyteti. 

Vendndodhja e tij e sakte eshte Kepi Kamenjak (ne jug te gadishullit Istrias). Kjo zone eshte nje park natyror.

Pushime ne Baska Voda Kroaci

Pushime ne Baska Voda
Pushime ne Baska Voda

Baska Voda eshte nje qytet komod ne rivieren Makarska, dikur nje fshat peshkimi. 

Qyteti eshte i vendosur afer maleve te Biokovo, ne shpatet e te cilave rriten pyjet me pisha, ullishtat dhe vreshtat. 

Sot, Baska Voda eshte nje vendpushim popullor ne Kroaci, i famshem per mikpritjen e tij, plazhet e pastra te mbuluara me guralece te vegjel dhe te rrethuar nga pyje me pisha.

Zona eshte gjithashtu shtepia e plazhit te vetem me rere.

Ka nje numer te madh restorantesh, bare dhe kafene ne zonen e vendpushimit. Ju mund te vizitoni restorantin lokal “Arka” te vendosur ne argjinature Brela dhe te shijojne pjatat e peshkut dhe prodhimeve te detit.

Pushime ne Opatija Kroaci

Pushime ne Opatija Kroaci
Pushime ne Opatija Kroaci

Opatija eshte nje vendpushim prestigjioz, i favorizuar nga kreret e shteteve, biznesmene te suksesshem dhe turiste thjesht te pasur. 

Qyteti eshte i vendosur ne brigjet e Gjirit Kvarner. 

Zona e rekreacionit ka nje klime te bute dhe bukuri mahnitese te natyres. Mali Uchka mbron territorin nga ererat.

Ka brigje shkembore ne zone. Vende plazhi kryesisht te betonuar, te pajisur me shpate te veçanta ne det. Shumica e hoteleve ne Opatija kane pishina me uji i detit.

Disa nga plazhet me te mira ne Opatija, te vleresuara me Flamurin e Kalter, jane: Sllatina, Tomashevac dhe Shkribichi dhe Lido.

Pushime ne Split Kroaci

Pushime ne Split Kroaci
Pushime ne Split Kroaci

Spliti eshte nje qytet me arkitekture te rralle dhe histori shekullore,duke zene nje pozicion qendror ne bregdetin kroat. 

Eshte qyteti i dyte me i madh ne vend, nje port i rendesishem detar dhe nje nga vendpushimet me te shtrenjta.

Duke qene edhe qyteti me i vjeter ne rajon, ajo qe e ben Splitin te veçante eshte Pallati i Dioklecianit qe eshte i vjeter per 1,700 vjet! 

Qyteti ka bukuri mesjetare, me shume ndertesa dhe sheshe guri.

Pushime ne Rovinj Kroaci

Pushime ne Rovinj
Pushime ne Rovinj

Rovinj eshte nje nga vendet me te bukura qe mund te shihni ne Kroaci, nuk eshte çudi qe ajo quhet Perla Blu e Adriatikut. 

Rovinj ofron shume aktivitete per turistet. 

Ju mund te shijoni plazhet dhe detin, natyren e mrekullueshme si dhe kafenete apo restorantet.  

Gjithashtu mund te shetisni ne arkipelagun e Rovinjit me biçiklete rreth bregdetit, qe do t’ju jape mundesine te deshmoni bukurine e Rovinj.

Pushime ne Plitvice National Park Kroaci

Plitvice National Park Kroaci
Plitvice National Park Kroaci

Nje nga pikat me te bukura ne Kroaci dhe ne mbare Evropen jane pikerisht liqenet e Plitvices. 

Ata jane nje vend i Trashegimise Boterore te UNESCO-s qe nga viti 1979. 

Ka 16 liqene qe jane te lidhura me ujevarat dhe gjithe kjo bukuri ndodhet ne nje pyll te mrekullueshem te gjelber. 

Ju mund te hyni lehte ne liqene, sepse ka shume udhetime me autobus dhe ture ne Parkun Kombetar. 

Eshte hapur per vizitoret gjate gjithe vitit. Por, vera eshte pikerisht kur ky vend i mrekullueshem eshte i mbipopulluar. 

Nese doni te shijoni bukurite ne dite me te qeta, atehere vizitojeni ne Shtator.

Pushime ne Ishullin Hvar Kroaci

Pushime ne ishullin Hvar
Pushime ne ishullin Hvar

Ullinj, livando dhe oborret e veres gjenden ane e mbane Hvar.  Hvar ka gjithçka qe ju nevojitet per pushimet tipike diku ne Mesdhe. 

Qyteti  konsiderohet si nje nga destinacionet me popullore ne vend, si dhe shume romantike. Deti eshte i qarte, plazhet jane te bukura, dhe restorantet lokale dhe kafenete patjeter do t’ju bejne te ndiheni sikur jeni duke marre pushimet e merituara. 

Ju mund te vizitoni qytetin Hvar dhe te beni nje udhetim me varke ne ishujt Pakleni, ose thjesht mund te shijoni plazhet me rere prane Jelsa.

Pushime ne Shibenik Kroaci

Pushime ne Sibenik Kroaci
Pushime ne Sibenik Kroaci

Ne nje cep piktoresk te Kroacise, ku lumi Krka derdhet ne Detin Adriatik, eshte qyteti turistik i famshmi Shibenik. 

Nje tipar dallues i qytetit jane kapelet portokalli dhe te zeza te veshura nga pothuajse te gjithe banoret dhe mysafiret e qytetit.

Atraksioni kryesor i Shibenikut eshte Katedrale Shen Xhejms. Kjo katedrale ze nje vend te nderuar ne Listen e Trashegimise Boterore te UNESCO-s.

Sibenik eshte perfekt per familjet me femije.

Pushime ne Lovran Kroaci

Pushime ne Lovran Kroaci
Pushime ne Lovran Kroaci

Lovrani  eshte nje nga vendpushimet me te vjetra ne Kroaci,qe ndodhet ne Gjirin Kvarner. 

Ne shekullin e 19-te, qyteti luajti rolin e rezidences dimerore te zyrtareve te larte te Perandorise Austro-Hungareze. 

Ka shume keshtjella dhe pallate te ndryshme qe tani jane bere hotele turistike.

Lovran eshte i famshem per festivalet dhe festimet e tij qe zhvillohen gjate gjithe vitit. 

Per adhuruesit e ushqimit te shijshem, qyteti ka te gjitha llojet e restoranteve, bareve dhe kafeve me kuzhine te mahnitshme tradicionale.

Lovran njihet si vendpushim shendetesor. Qindra mijera turiste vijne ketu nga e gjithe bota per te permiresuar shendetin e tyre.

Na kontaktoni per te rezervuar pushimet tuaja ne Kroaci dhe per me shume informacione te tjera!!

Nese ju pelqen cfare lexuat ju mund ta shperndani. Na Ndihmoni !

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Hima travel Logo

Hima Travel & Tours

Agjensi Udhetimi & Turistike

10 vite eksperience ne fushen e udhetimeve, 25 Agjent gati tju sherbejne per kerkesat tuaja. 16,000+ Kliente na besojne per udhetimet e tyre cdo vit.

Opsione Te Tjera !