Pushime ne Singapor

Singapor

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Singapor 2021

Pushimet ne Singapor Gjeni Cmimet me te mira me Hima Travel.

Per Informacion Kontakto ketu – > 00355-069-70-21-103

Hotele ne Singapor te Rekomanduara nga HIMA TRAVEL

Kategorite e pushimeve ne Singapor
  • Pushime ne Singapor Cift 
  • Pushime ne Singapor Familjare
  • Pushime ne Singapor Ultra All Inclusive
  • Pushime ne Singapor per muajt e veres Maj – Qershor – Korrik – Gusht – Shtator
  • Pushime Muaji Mjaltit ne Singapor
  • Pushime Ekonomike ne Singapor

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime te paharrueshme ne Singapor

Pushime ne Singapor
Pushime ne Singapor

Republika e Singaporit eshte nje shtet ishullor sovran ne Azine Juglindore.

Ai shtrihet prane skajit jugor te Gadishullit Malaja dhe eshte 137 km ne veri te ekuatorit.

Territori i vendit perbehet nga ishulli ne forme rombi, zakonisht te referuara si Ishulli i Singaporit (anglisht: Singapore Island dhe malajzisht: Pulau Ujong), dhe me shume se 60 ishuj te vegjel.

Singapori eshte nje vend shume i zhvilluar ne Azine Juglindore me nje nga ekonomite me te forta ne bote.

Singapori renditet me kombe te tjere te larmishem kulturor dhe fetar duke e bere ate mjaft te ndryshem nga vendet e tij fqinje. 

Singapori ka kater gjuhe zyrtare, qe perfshijne gjuhen angleze, gjuhen malajziane, gjuhen kineze, dhe gjuhen tamile, dhe vendi promovon multikulturalizmin nepermjet nje sere politikash zyrtare,

Gjithashtu Singapori eshte nje nga qytetet me te pastra ne bote.

Transporti ne Singapor

Transporti ne Singapor
Transporti ne Singapor

Singapori ka nje sistem te shkelqyeshem te transportit publik qe e ben levizjen te pershtatshme dhe te lehte. Anglishtja flitet kudo, dhe shenjat jane gjithashtu ne Anglisht. 

Ne fakt, Singapori eshte nje nga vendet me te lehta dhe me te rehatshme per te levizur ne Azine Juglindore. 

Shopping ne Singapor

Shopping ne Singapor
Shopping ne Singapor

Ky qytet eshte nje parajse e bleresve, ku mund te gjeni artikuj te modes duke filluar nga pazaret e vogla te dyqaneve deri te mallrat me çmim te markes. 

Per ata qe jane te çmendur pas paisjeve interesante dhe teknologjise me te perparuar, ka shume dyqane qe shesin te gjitha pajisjet elektronike me te mira.

Ushqimi ne Singapor

Ushqimi ne Singapor
Ushqimi ne Singapor

Singapori eshte gjithashtu endrra e nje adhuruesi te ushqimit. Te jeni te sigurt, ketu nuk do te jeni te uritur. 

Ka restorante, kafene  dhe qendra shitblerjesh te mbushura me stenda ushqimore kudo – shume prej te cilave jane te hapura 24 ore ne dite – keshtu qe ju mund te gjeni nje vend te mire per te ngrene edhe ne tre te mengjesit.

Per nje ishull kaq te vogel, Singapori ka nje game te gjere restorantesh qe ofrojne kuzhina nga e gjithe bota me pika te ndryshme çmimesh. 

Ne vitet e fundit, ka pasur gjithashtu nje shfaqje te madhe te kuzhiniereve lokale qe krijojne ushqime moderne nga Singapori.

Koha me e mire per te vizituar Singaporin

Singapor
Singapor

Ashtu si me shumicën e destinacioneve në Azinë Juglindore, zgjedhja e kohës më të mirë për të vizituar Singaporin është një domosdoshmëri për të planifikuar aventurën tuaj. 

Ky mini-komb në majë të Gadishullit Malaj sfidon stereotipet e zakonshme të Azisë Juglindore. Sidoqoftë, një përjashtim është moti në Singapor.

Ashtu si shumica e rajonit, Singapori nuk është i njohur për qiellin blu të përsosur gjatë gjithë vitit dhe diellin e pafund.

Singapori ka mot të nxehtë dhe të lagësht gjatë gjithë vitit.

Në përgjithësi, koha më e mirë për të shkuar në Singapor është midis Shkurtit dhe Prillit.

Megjithëse Singapori është – për pjesën më të madhe – një destinacion qe ja vlen ta vizitoni gjatë gjithë vitit, muajt Shkurt deri në Prill bien brenda sezonit të thatë të Singaporit dhe kane më pak reshje sesa periudhat e tjera të vitit.

Vendet me te bukura ne Singapor

Vizitoni Gardens by the Bay

Gardens by the bay
Gardens by the bay

“Gardens by the bay”, ose kopshtet prane bregut jane nje destinacion, i cili eshte nje domosdosmeri per t’u zbuluar.

Permes ketyre kopshteve mund te perjetosh nje eksperience qe te çon ne 9 vende te ndryshme te Afrikes, Amerikes, Azise, Australise dhe Europes.

Me gjelberimin e saj te harlisur dhe klimen tropikale, eshte e natyrshme qe ka shume kopshte te mrekullueshem ne Singapor.

Ndertuar ne Singaporin Qendror, Gardens by Bay jane kopshtet botanike te se ardhmes, vendi i pemeve te gjenerates se ardhshme te Supertrees, kubeve te hapesires me teknologji te larte dhe skulpturave te çuditshme. 

I perbere nga 13 kopshte dhe atraksione te ndryshme brenda vete kopshteve, Gardens by the Bay eshte e madhe.

Shtepia e pothuajse 4,000,000 bimeve, Gardens by the Bay eshte i famshem per arkitekturen bashkekohore frymezuese dhe hipnotike Garden Rhapsody, driten dhe shfaqjen e zerit.

Sera e Gardens by the Bay ne forme guacke, me madhesi te madhe, quhet Kupola e Luleve, eshte sera me e madhe prej qelqi ne bote qe rikrijon klimat e ftohta malore.

Per ata qe vleresojne artin, ka skulptura interesante te shperndara neper kopshte.

Nese jeni te interesuar te shihni disa nga keto vende te bukura, tarifa e hyrjes per shumicen e tyre eshte falas!

Pushime ne Ishullin Sentosa

Pushime ne Ishullin Sentosa Singapor
Pushime ne Ishullin Sentosa Singapor

Nje ishull i vogel turistik ne brigjet jugore te Singaporit, ishulli Sentosa eshte shtepia e atraksioneve me plazhe, pyje te harlisura te shiut, llixhave te mahnitshme dhe disa hoteleve te njohura.

Me atraksione te pafundme, ishulli Sentosa eshte i mbushur me kopshte panoramike, duke perfshire nje kopsht fluturash, parqe defrimi, nje akuarium qe te le pa fryme (Bota nenujore), klube plazhi me muzike te gjalle, nje fshat etnik dhe pika kryesore e ishullit, nje Statuje e gjere Merlion.

Fortesa e vetme e ruajtur e Singaporit, Fort Siloso, ndodhet gjithashtu ne ishullin Sentosa. Plazhi Siloso eshte per ata qe kerkojne ngushellim ne plazh me volejboll. 

Vizitoni Tiger Sky Tower

Tiger Sky Tower ne Singapor
Tiger Sky Tower ne Singapor

Tiger Sky Tower eshte kulla me e larte e vezhgimit e Singaporit e vendosur ne ishullin Sentosa. Kjo strukture e larte, me nje lartesi mbreselenese prej 131 metrash eshte nje pike referimi e Singaporit. 

Ai siguron nje pamje gjitheperfshirese te te gjithe horizontit te Singaporit ne gjithe madheshtine e tij.

Vizitoret mund te hyjne ne Kullen Tiger Sky permes nje kabine disku ne nivelin e tokes. 

Gjate udhetimit lart, ka nje transmetim te komenteve ne lidhje me ishullin Sentosa dhe gjithçka qe ka per te ofruar, duke i lejuar vizitoret te kuptojne me mire kete vend te mrekullive dhe te planifikojne agjenden e tyre te ishullit Sentosa ne perputhje me rrethanat. 

Vizitoni Marina Bay Sands

Marina Bay Sand
Marina Bay Sand

Hoteli me nje pamje te mrekullueshme te Singaporit, Marina Bay Sands eshte nje kompleks turistik, i renditur si prona me e shtrenjte ne bote e kazinose. 

Kulla me 57 kate eshte shtepia e pishines me te madhe ne bote dhe kazinose se atriumit. 

Atraksione te tjera kryesore perfshijne Shoppes Mall, Muzeun ArtScience dhe Sands SkyPark.

Ky hotel luksoz ka mbi 2561 dhoma te klasifikuara ne Premium, Deluxe, Family, Club dhe Grand Club Room. Hoteli gjithashtu pret mysafiret e tij ne Suita si Orchid Suite, Bay, Marina, Straits, Presidential and President Suits. 

Hoteli ofron per klientet sherbime plotesuese si hyrja ne Klubin e Fitnesit Banyan Tree, ku mund te punoni nga kati i 55-te, Banyan Tree Spa, e cila ofron nje masazh te klasit boteror dhe trajtim spa, sherbime ngrenie ne dhome, lule nga Bay Floral dhe dyqanet e dhuratave te tjera, duke e bere qendrimin tuaj sa me te rehatshem dhe te pershtatshem.

Pishina e Marines Bay Sands

Pishina e Marines Bay Sand
Pishina e Marines Bay Sand

Pishina me fotogjenike, pishina e pafundesise eshte ne katin e 57-te te Marina Bay Sands. 

Kjo pishine eshte 150 metra e gjere dhe mban deri ne 376,000 litra uje. Disa mysafire vizitojne hotelin vetem per te provuar nje zhytje ne pishinen e pafundesise dhe per te shijuar pamjen spektakolare nga Skypark. 

Pushime ne Ishullin Lazarus

Ishulli Lazarus Singapor
Ishulli Lazarus Singapor

Nje nga sekretet me te ruajtura te Singaporit, ishulli Lazarus ndodhet ne jug te Singaporit. I njohur gjithashtu si Pulau Sakijang Pelepah, ishulli Lazarus eshte i lidhur me ishullin St Johns aty prane me nje vendkalim betoni. 

Me mjedisin e tij te mrekullueshem, plazhi eshte i persosur, me rere dhe nje vend ideal per t’u zhytur dhe per te bere nje piknik.

Plazhi lindor I ishullit Lazarus nuk eshte shkembor dhe eshte i mire per not. Dashamiret e maceve gezohen, pasi ishulli eshte shtepia e disa maceve dhe e nje maceje e famshme me nje sy me pseudonimin macja pirat.

Vizitoni Akuariumin SEA Singapor

Akuariumi SEA ne Singapor
Akuariumi SEA ne Singapor

Pjese e Resorts Sentosa World, Akuariumi i Azise Juglindore ose Akuariumi SEA eshte nje nga akuariumet me te medha ne bote, ne te cilen strehohen me shume se 800 specie te botes se eger ujore. 

Paneli kryesor i Akuariumit SEA eshte Tanki i Oqeanit te Hapur – paneli me i madh ne bote, 36 metra i gjate dhe 8.3 metra i larte. 

Kompleksi me i fundit i artit eshte shtepia e mbi 100,000 krijesave te detit, te shperndara ne 10 zona dhe 49 habitate te gjetura midis Azise Juglindore, Australise dhe Afrikes. 

Kjo bote detare magjike eshte shtepia e biodiversitetit te larmishem ekzotik detar siç eshte delfini Indo-Paqesor, peshkaqeni i çekanit, peshkaqeni infermier, ngjala gjigande, bretkosa me shigjete helmuese, peshku i kllounit, hithra e detit, oktapodi gjigant i Paqesorit, etj.

Vizitoni Kopshtin Zoologjik te Singaporit

Zoo ne Singapor
Zoo ne Singapor

Konsideruar si nje nga kopshtet zoologjike me te mira ne bote, kopshti zoologjik i Singaporit eshte perhapur ne nje zone te gjere prej 70 hektaresh ne Rajonin e Siperm te Seletarit. 

I njohur me pare si Kopshti Zoologjik i Singaporit ose Zoo Mandai, ai eshte i famshem per strehimin e kolonise me te madhe te Orangutaneve ne bote. 

Nje tjeter zone kryesor eshte Rainforest Kidzworld, nje zone teknike per te luajtur per te vegjlit.

Strehimi i rreth 315 specieve, 16 perqind e te cilave konsiderohen te rrezikuara, kopshti zoologjik i Singaporit eshte i ndare ne 11 zona. 

Vizitoni Kopshtet Botanike te Singaporit

Kopshtet Botanike ne Singapor
Kopshtet Botanike ne Singapor

Me kopshte me te bukura per te pare, nje nga vendet me te mira falas per te vizituar ne Singapor jane Kopshtet Botanike te Singaporit.

Keto kopshte te gjera jane 160 vjeç dhe jane nje vend i Trashegimise Boterore te UNESCO-s ne 2015.

Duke mbuluar 82 hektare, kopshtet botanike jane ne te vertete kopshtet me te vjetra ne Singapor. Ato u krijuan ne 1859 dhe me kalimin e viteve evoluan ne nje vend ku u lancuan disa prej te korrave kryesore ne bote.

Orkide jane nje nga bimet kryesore dhe ka mbi 1000 lloje per t’u pare ne Kopshtin Kombetar te Orkideve me nje tarife te vogel hyrjeje. (Ne te egra, ka afersisht 60 specie vendase qe ende rriten ne Singapor, por shume kohe me pare ka pasur mbi 220).

Pjesa tjeter e kopshteve eshte falas dhe madje edhe me hyrjen prej $5 SGD ne Orchid Garden, Kopshtet Botanike te Singaporit jane nje nga gjerat kryesore per te bere ne Singapor me nje buxhet.

Ka edhe nje Kopsht Xhenxhefil per te pare me qindra specie te ndryshme te xhenxhefileve te lulezuara.

Vizitoni nje nga vendet me te bukura ne Singapor duke ecur neper shtigjet qe enden neper kopshte. Nese shkoni te shtunen, ata madje ofrojne shetitje falas qe drejtohen nga vullnetare. 

Per oraret e tureve te drejtuara na kontaktoni.

BONUS: Orkestra Simfonike e Singaporit mban koncerte te rregullta falas ketu!

Spectra – Nje shfaqje e dritave dhe ujit

Spectra
Spectra

Nese po pyesni se çfare te beni ne Singapor gjate nates, perfshini kete ne planet tuaja!

Çdo mbremje ne Event Plaza perpara Marina Bay Sands eshte vendi ku mund te kapni shfaqjen falas Spectra. 

Shfaqja e ujit si Las Vegas permban 15 minuta vallezime, muzike, pamje te projektuara ne sperkatjen e ujit. Permes te gjitha pamjeve, luan nje kolone zanore te bukur e muzikes orkester.

Lumi Singapor

Lumi Singapor
Lumi Singapor

Beni nje shetitje me taksi pergjate lumit Singapor per disa pamje spektakolare te horizontit te qytetit. 

Do te kaloni prane Merlion, Quay Boat, Clarke Quay, Robertson Quay, dhe Marina Bay. 

Kjo eshte nje menyre e shkelqyeshme per te pare kontrastin midis ndertesave koloniale te rinovuara te Singaporit pergjate lumit dhe rrokaqiejt moderne te tij ne sfond.

Stacioni me i afert i MRT: Clarke Quay

India e Vogel Singapor

India e vogel ne Singapor
India e vogel ne Singapor

India e Vogel eshte nje lagje etnike e Singaporit – nje qender kryesore e komunitetit indian Singaporean. E njohur zakonisht si “Tekka”, qendra historike eshte e njohur per kulturen e gjalle, jeten e nates qe gumezhine, ushqimin ne rruge te denje dhe blerjet e klasit boteror.

Beni nje shetitje pergjate rruges kryesore te Indise se Vogel – Rruga Serangoon – dhe eksploroni diversitetin neper tempujt kineze dhe hindu krahas xhamive dhe kishave. 

Shembull i kuzhines se lezetshme indiane ne tezga te ndryshme te ushqimit ne rruge dhe merrni zhurmen dhe ngjyrat e kesaj lagjeje plot levizje.

Ndersa jeni ne Indine e Vogel, mos harroni te blini ne Qendren e famshme Tekka dhe Mustafa Center per gjithçka duke filluar nga stoli, rroba deri te suvenire. 

Vizitoni Parkun Merlion

Parku Merlion ne Singapor
Parku Merlion ne Singapor

Parku Merlion eshte nje nder vendet turistike me te vizituara ne Singapor, gjithashtu nje vend ku mund te beni foto shume te bukura ne Singapor.

Duke qendruar 8.7 metra i larte, Merlion eshte nje krijese misterioze e cila ka koken e luanit dhe trupin e peshkut.

Trupi simbolizon fillimin e Singaporit si nje fshat peshkimi ndersa koka perfaqeson Qytetin Luan, i cili eshte emri origjinal i Singaporit ne Malajzisht.

Vizitoni Teatrin Esplanade

Teatri Esplanade ne Singapor
Teatri Esplanade ne Singapor

Teatri Esplanade eshte nje qender kryesore e arteve skenike.

Eshte gjithashtu nje nder vendet qe mund ta vizitoni ne Singapor falas dhe ndodhet afer gjirit te mahnitshem Marina.

Krijuar per te ofruar frymezim dhe gezim te arteve per te gjitha komunitetet, ajo krenohet me nje zone te performances ne natyre, teater, salle koncertesh qe ofron shfaqje arti te klasit boteror çdo dite.

Adventure Cove Waterpark

Adventure Cove Waterpark ne Singapor
Adventure Cove Waterpark ne Singapor

I vendosur ne Resorts World Sentosa ne Singapor, Adventure Cove Waterpark eshte i njohur per aventurat e tij emocionuese dhe takimet magjepsese me jeten detare. 

I shperndare ne me shume se 20 hektare, ky park aventuresk ujor eshte ideal per snorkelling, trekking, aktivitete te çertifikuara, zhytje ne peshkaqen, etj.

Ky vend eshte vertet i mrekullueshem per çdo dashamires te aventurave dhe ujit. Perveç kesaj, eshte nje vend i shkelqyeshem per te vizituar ne Singapor per familjen me femije dhe miq gjithashtu.

Singapore Cable Car 

Singapore Cable Car
Singapore Cable Car

Teleferiku Singapor eshte nje ashensor gondole qe lehteson nje lidhje ajrore nga mali Faber ne ishullin turistik te Sentosa. 

Ai ju ofron pamje mahnitese te atraksioneve kryesore te Singaporit si Mount Faber, Harbourfront, Merlion, Sentosa Island dhe Universal Studios Singapore.

Teleferiku i Singapor eshte funksional nga gjashte stacione qe kalojne neper dy linja – Mount Faber Line (i vjeter) dhe Sentosa Line (i ri). 

Pervoja eshte shume unike pasi ashensori gondole udheton neper rrokaqiejt duke lejuar pasagjerin te zbrese ne stacion per te bere pazar dhe te vazhdoje udhetimin me vone. 

Nese ju pelqen cfare lexuat ju mund ta shperndani. Na Ndihmoni !

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Hima travel Logo

Hima Travel & Tours

Agjensi Udhetimi & Turistike

10 vite eksperience ne fushen e udhetimeve, 25 Agjent gati tju sherbejne per kerkesat tuaja. 16,000+ Kliente na besojne per udhetimet e tyre cdo vit.

Opsione Te Tjera !