Pushime ne Itali

itali

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Itali 2021

Pushimet ne Itali Gjeni Cmimet me te mira me Hima Travel.

Per Informacion Kontakto ketu – > 00355-069-70-21-103

Hotele ne Itali te Rekomanduara nga HIMA TRAVEL

Kategorite e pushimeve ne Itali
  • Pushime ne Itali Cift 
  • Pushime ne Itali Familjare
  • Pushime ne Itali Ultra All Inclusive
  • Pushime ne Itali per muajt e veres Maj – Qershor – Korrik – Gusht – Shtator
  • Pushime Muaji Mjaltit ne Itali
  • Pushime Ekonomike ne Itali

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Italine e bukur!!

Itali
Itali

E famsheme per ushqimin e saj fantastik, vendet e pasura historike, artin shume te vleresuar, qytete te vogla te bukura dhe qytete po aq piktoreske, fshatrat dhe vijat bregdetare,  eshte e sigurt te thuhet se Italia eshte nje nga destinacionet me terheqese te Evropes.

Me monumentet ikonike kudo qe te shikoni, secili prej qyteteve me te mira ne Itali ka per te ofruar diçka spektakolare, qofte koleksione arti perrallore, kuzhine te njohur, peizazhe te bukura apo jete te shkelqyeshme nate. 

Enderrimtare dhe hyjnore, magjepsese dhe joshese – bredhja neper keto rruge fantastike te qytetit italian do tju ngele gjate ne kujtese. 

Menyra me e mire per t’i perjetuar te gjitha eshte duke eksploruar shume qytete te bukura te ketij vendi. 

Koha me e mire per te vizituar Italine

Pushime ne Itali
Pushime ne Itali

Italia ka nje klime mesdhetare subtropikale. Ne bregdet, vere e nxehte e thate, e cila fillon ne Maj dhe perfundon ne Shtator. 

Klima ne territorin Italian eshte shume e larmishme per shkak te gjatesise se tyre. 

Kur shkoni me pushime ne Itali, mbani ne mend se temperatura varet nga rajoni: me ne veri, me fresket. 

Italia ka vendpushime me nje klime te bute dhe subtropikale; plazhet me nje klime mesdhetare jane veçanerisht te popullarizuar.

Sezoni i larte fillon ne Maj dhe perfundon ne Shtator. 

Ne Korrik dhe Gusht, plazhet e Italise jane te nxehta dhe te mbushura me njerez. 

Sezoni i kadifeve eshte shtator, por jo ne te gjitha rajonet moti ne shtator karakterizohet i mire per nje pushim bregdetar.

Kuzhina fantastike e Italise

Ushqimi ne Itali
Ushqimi ne Itali

Kuzhina e Italise ndryshon dukshem ne rajone te ndryshme: nese ne veri te vendit perdoret tradicionalisht shume mish, qumesht dhe gjalpe, atehere ne jug shpesh mund te gjesh pjata me peshk dhe ushqim deti. 

Supat e perimeve dhe supat me makarona, peshk ose fasule jane njesoj te njohura. 

Dhe, sigurisht, ju mund te shijoni kudo lloje te ndryshme pica, makarona dhe rizoto.

Pushimet me femije ne Itali nuk mund te imagjinohen pa akullore te shijshme: per fat te mire, gelateria eshte ne çdo qytet. 

Biskotat italiane dhe embelsira tiramisu gjithashtu ia vlen te provohen. Vaktet e mbremjes zakonisht shoqerohen me vere, eshte zakon te pini kapuçino per mengjes dhe ekspres gjate dites.

Liqenet Italiane

Liqeni Como
Liqeni Como

Romaket ishin te paret qe pane potencialin e liqeneve italiane si nje destinacion pushimesh. 

Ata ndertuan vilat e tyre te kushtueshme ne disa nga pozicionet kryesore rreth Como dhe Garda, ku rreze jugut te Alpeve zvarriten drejt Mesdheut dhe fushave te Italise Veriore, duke formuar disa nga peisazhet me te bukura ne Evrope. 

Turizmi modern ka transformuar qytetet, por liqenet, malet dhe pamjet jane po aq te bukura sa ishin 2,000 vjet me pare, dhe fshatrat, kopshtet barok dhe hotelet buze liqenit jane akoma vende te mrekullueshme per te shijuar pushimet, veçanerisht gjate vjeshtes se gjate dhe te ngrohte.

Pushime te paharrueshme ne vendet turistike te Italise

Pushime ne Rome Itali

Pushime ne Rome Itali
Pushime ne Rome Itali

Roma eshte padyshim qyteti me I bukur ne Itali.

Roma eshte e njohur per muzete dhe atraksionet e saj, dhe eshte bere nje destinacion popullor turistik dhe pjese e UNESCO-s.

Si selia e Perandorise Romake, Roma eshte e mbushur me ikona te lashta. 

Koloseu antik eshte nje nga vendet me ikonike ne bote, dhe Roma moderne eshte nje qytet aktiv dhe i gjalle dhe ka disa restorante te shkelqyera dhe jete nate. 

Sheshi i Shen Pjetrit dhe Qyteti i Vatikanit vizitohen gjithashtu lehtesisht kur jeni ne Rome. 

Ne rekomandojme te pakten 3 dite ne Rome

Provoni kuzhinen per te cilen Italia eshte kaq e famshme. Provoni te largoheni nga zonat turistike per te zbuluar picerite e shijshme lokale te ketij qyteti dhe traktoret e lagjes.

Pushime ne Venecia Itali

Pushime ne Venecia Itali
Pushime ne Venecia Itali

Ndryshe nga kudo tjeter ne bote, Venecia (Venezia) eshte nje qytet unik i ndertuar mbi uje ne mes te nje lagune. 

Venecia eshte nje nga qytetet me te bukura dhe romantike te Italise, si dhe nje nga me te njohurit per vizitoret ne Itali. 

Zemra e Venecias eshte Piazza San Marco me kishen e saj madheshtore, Baziliken e Shen Markut. 

Ka shume muze, pallate dhe kisha per te vizituar, dhe endja pergjate kanaleve te Venecias dhe humbja ne labirintin e saj te rrugeve te ngushta eshte gjithmone magjepsese. 

Venecia eshte ne verilindje te Italise dhe historikisht ishte nje ure midis Lindjes dhe Perendimit – arkitektura e saj ruan nje ndjenje Bizantine qe nuk gjendet me te vertete diku tjeter ne Itali.

Se bashku me lagunen e Venecias eshte perfshire ne Listen e Trashegimise Boterore te UNESCO-s. 

Pushime ne Milano Itali

Pushime ne Milano Itali
Pushime ne Milano Itali

Nje kryeqytet global i botes se modes dhe dizajnit, dhe eshte shtepia e shumices se markave kryesore te modes italiane: Valentino, Gucci, Versace, Prada, Armani, Krizia dhe Dolce & Gabbana. 

Qyteti eshte nje nga qytetet me te vizituara ne bote. 

Ai gjithashtu ka nje trashegimi te pasur artistike dhe kulturore. 

Duomo e saj Gotike, me fasaden e saj te bukur prej mermeri, eshte madheshtore. 

Piktura e Darkes se Fundit nga Da Vinci eshte nje nga atraksionet kryesore te Milanos dhe La Scala eshte nje nga teatrot me te famshme ne bote.

Pushime ne Firenze Itali

Pushime ne Firenze Itali
Pushime ne Firenze Itali

Firenze, djepi i Rilindjes, eshte nje nga qytetet e medha te artit te Evropes.

Firence eshte gjithashtu padyshim nje nga qytetet me romantike te Italise. 

Vendosur ne te dy anet e lumit Arno, pjesa qendrore e tij eshte Duomo, me kupolen e tij te mrekullueshme te Rilindjes.

Shtepia e muzeve te artit te klasit boteror siç eshte Galeria Uffizi, Firence eshte vendi qe duhet te vizitoni nese kerkoni te shihni veprat e Leonardo da Vinci ose Sandro Botticelli. 

Drejtohuni per ne Piazzale Michelangelo, ne perendim te diellit, per te shijuar pamjen qe le pa fryme mbi çatite e kuqe te qytetit.

Pushime ne Napoli Itali

Pushime ne Napoli Itali
Pushime ne Napoli Itali

Napoli eshte nje nga qytetet me te gjalla te Italise. Shtrihet ne bregdetin ne jug te Romes dhe eshte qyteti me i rendesishem ne Italine e Jugut. 

Napoli mban shume thesare historike dhe artistike, dhe eshte i famshem per pica dhe embelsirat e tij!

I famshem per ushqimin e tij, Napoli ishte vendlindja e picave. 

Keshtu qe asnje udhetim ne kete qytet italian nuk do te ishte i plote pa marre nje cope pice. 

Pasi te keni ngrene, shikoni Muzeun Arkeologjik Kombetar te Napolit ose katedralen Gotike te shekullit te 13-te.

Gjithashtu Spaccanapoli ia vlen te vizitohet, me rruget e tij dredha-dredha te mbushura me dyqane dhe kisha. 

Napoli eshte gjithashtu nje baze e shkelqyeshme per te vizituar Pompein, Herculaneum dhe Bregun e bukur te Amalfit.

Pushime ne Sorrento Itali

Pushime ne Sorrento Itali
Pushime ne Sorrento Itali

Porta hyrese ne bregdetin Amalfi ndodhet ne Gjirin e Napolit. Eshte veçanerisht plot me njerez gjate veres, por qyteti eshte i madh dhe ofron diçka per kedo nga vizitoret e tij. 

Ky destinacion deti ka qene aktiv per qindra vite dhe ka nje histori mjaft te pasur. Udhetimi ne jug te Italise do ishte i paplote pa nje vizite ne Sorrento!

Pushime ne Abruzzo Itali

Pushime ne Abruzzo Itali
Pushime ne Abruzzo Itali

Abruzzo ofron disa nga qytetet kodrinore me te mireruajtura te kohes se Mesjetes dhe Rilindjes. 

Abruzzo eshte nje rajon italian, ne lindje te Romes, ne vije bregdetare me Adriatikun dhe Malet Apenine.

Abruzzo eshte i famshem ne bote per parqet e tij te jetes se eger (Parku Kombetar Abruzzo, Parku Kombetar Gran Sasso dhe Monti della Laga, Parku Kombetar Maiella) dhe parku rajonal (Sirente Velino) dhe 38 zona te mbrojtura midis oazes, rezervave rajonale dhe rezervave te shtetit.

Pushime ne Pisa Itali

Pushime ne Pisa Itali
Pushime ne Pisa Itali

Edhe pse Pisa eshte me e famshme per kullen e saj, ka shume turiste qe nuk dine per kete destinacion. 

Eshte shtepia e nje prej universiteteve me elitare ne te gjithe Italine, me popullsine studentore qe do te thote se ka nje skene te kafeneve dhe lokaleve te gjalla.

Megjithese Pisa eshte e njohur ne te gjithe boten per kullen e saj te perkulur (kulla e kambanes se katedrales se qytetit), qyteti me mbi 91,104 banore (rreth 200,000 me zonen metropolitane) permban me shume se 20 kisha te tjera historike, disa pallate mesjetare dhe ura te ndryshme neper Arno.

 Ju ofron mundesine per te pare perendime dielli mahnitese mbi lumin Arno. 

Plazhet jane gjithashtu vetem 15-20 minuta larg, keshtu qe ju mund te freskoheni ne Mesdhe pasi te eksploroni.

Pushime ne Bolonja Itali

Pushime ne Bolonja Itali
Pushime ne Bolonja Itali

Bolonja njihet per bukurine, pasurine, kuzhinen e saj fantastike. 

Edhe midis italianeve, konsiderohet kryeqyteti i kuzhines se vendit.

Bolonja ka shume per t’u ofruar vizitoreve. 

Rruget e saj te bukura, te sheshta jane te mbushura me arkada, duke e bere ate nje qytet te mire per te shetitur ne kembe ne çdo lloj moti, te cilat te çojne ne kisha mbreselenese, piaza te zbukuruara me grafite dhe restorante joshese.

Ka nje nga universitetet me te vjetra te Evropes.

Ne jugperendim te qendres se qytetit, Shenjterorja e Madonna di San Luca krenohet me pamje panoramike mbi qytet. 

Pushime ne Verona Itali

Pushime ne Verona Itali
Pushime ne Verona Itali

E famshme nga Shekspiri, Verona eshte e njohur per historine e Romeos dhe Zhulietes 

Historia e tyre tragjike behet e gjalle ketu, me vizitoret qe shohin ballkonin e famshem te Juliet krahas shume vendeve te tjera qe shfaqeshin ne shfaqje.

Verona ka nje qender te mire mesjetare, mbetjet romake, nje kompleks interesant keshtjelle, kisha te panumerta dhe shume dyqane kafeje te zhurmshme. 

Eshte qyteti i katert me i vizituar ne Itali dhe ia vlen te vizitohet.

Rajoni perreth mburret me disa nga vera me e mire e Italise, si dhe liqeni i bukur Garda.

Pushime ne Siena Itali

Pushime ne Siena Itali
Pushime ne Siena Itali

Ndodhur ne rajonin e famshem te Toskanes ne Itali, Siena ofron shume perla arkitektonike. 

Qendra e saj e renditur ne UNESCO mburret me Piazza del Campo, e cila konsiderohet si nje nga sheshet me te mira mesjetare ne Evrope.

Pikat kryesore perfshijne Katedralen Siena dhe Fonte Gaia e bukur, e cila eshte burimi me i madh i qytetit. 

Torre del Mangia krenohet me pamje perrallore mbi qytet. 

Ne afersi te Sienes, ne rajonin e Chianti, prodhohet vera me e famshme e Italise, e cila quhet Chianti.

Pushime ne Genova Itali

Pushime ne Genova Itali
Pushime ne Genova Itali

Genova e ndodhur ne bregun veriperendimor te Italise, eshte porti kryesor detar i Italise. 

Genova ka nje akuarium magjepses modern, nje zone interesante porti dhe nje qender historike qe thuhet te jete lagjja me e madhe mesjetare ne Evrope.

Zbuloni dyqanet e artizanale, kishat dhe restorantet historike, ku mund te shijoni me shume pjatat me te famshme te Italise. 

Qyteti eshte gjithashtu shtepia e bankes se pare te Evropes dhe ekipit me te vjeter te futbollit te Italise.

Ndersa Genova eshte ende nje port qe punon, ju lehte mund te shijoni udhetimet ditore pergjate bregdetit.

Pushime ne Bregun Amalfi Itali

Pushime ne Bregun Amalfi Itali
Pushime ne Bregun Amalfi Itali

Bregu per shkak te terrenit te tij te thyer, bukurise dhe larmise se vendbanimeve, qe nga viti 1997 eshte pjese e Listes se Trashegimise Boterore te UNESCO-s.

Bregu legjendar i Amalfi ka joshur vizitoret qe nga koherat antike me pamjen e tij madheshtore dhe stilin e jetes te sofistikuar por ende te qete qe u ‘zbulua’ nga avioni i vendosur ne vitet 1960. 

Derisa Strada Statale 163 te shperthente nga baza e maleve Lattari ne 1852, nuk kishte asnje rruge qe lidhte komunitetet e vogla pergjate bregdetit. 

Ndoshta eshte per kete arsye qe pertej hoteleve me pese yje dhe super-jahteve, ekziston ende nje tjeter stil jetese rurale; lart ne kodra, fermeret kultivojne parcela toke me tarraca te thella ndersa poshte ne bregdet, peshkataret bejne nje jete modeste nga deti.

Pushime ne Torino Itali 

Pushime ne Torino Itali
Pushime ne Torino Itali

Torino ne rajonin e Italise veriperendimore, eshte nje qender e madhe kulturore me muze te shkelqyeshem, dyqane elegante dhe restorante te mira. 

Ka edhe disa shembuj shume te mire te arkitektures barok dhe pallateve historike, kafeve te famshme, objekte artizanale dhe rrugeve me arkada te mbuluara.

Pushime ne Capri Itali

Pushime ne Capri Itali
Pushime ne Capri Itali

Capri, nje ishull ne Gjirin e Napolit te Italise, eshte i famshem per peisazhin e tij te thyer, hotelet e pasura dhe pazaret, nga modat e stilisteve deri te sandalet prej lekure limoncello dhe te bera me dore. 

Nje nga vendet e saj me te njohura natyrore eshte Blue Grotto, nje shpelle e erret ku deti shkelqen blu elektrike, rezultat i drites se diellit qe kalon neper nje shpelle nenujore. 

Ne vere, vija bregdetare dramatike, e mbushur me limane e Caprit terheq shume jahte.

Ishulli Capri eshte i famshem edhe per shume arsye te tjera. 

Ka bukuri natyrore mahnitese, kuzhine te shijshme dhe pazar te klasit boteror. 

Pushime ne Rimini Itali

Pushime ne Rimini Itali
Pushime ne Rimini Itali

Rimini eshte nje nga vendpushimet me te njohura te plazhit ne Evrope, e cila nuk vjen si befasi duke marre parasysh 9 milje me plazhet me rere te bardhe, jeten e lulezuar te nates dhe bollekun e hoteleve, bareve dhe restoranteve. 

Ketu, ju mund te shihni te gjitha monumentet kryesore te Italise ne nje vend – megjithese ne nje shkalle shume me te vogel – ne parkun tematik ne Itali ne Miniature. 

Per me teper, Rimini eshte vendi ku ndodhen Harku i Augustit, nje nga harqet me te vjetra romake dhe La Grande Ruota Panoramica, nje rrote gjigande Ferris me pamje spektakolare te qytetit.

Pushime ne Perugia Itali 

Pushime ne Perugia Itali
Pushime ne Perugia Itali

E vendosur ne nje koder te rrethuar nga fusha te harlisura, qendra historike e ketij qyteti te vogel dhe piktoresk eshte nje perzierje e lezetshme e rrugeve me kalldrem, shkalleve te pjerreta dhe piazave te fshehura qe bien poshte kodres. 

Kryeqyteti i Umbrise, Perugia eshte nje qytet fantastik universitar, plot jete.

Me jete te shkelqyeshme nate, shume bare dhe mundesi ushqimi te lira por te shijshme, ndertesat historike te Perugia-s bejne nje sfond te bukur per te gjithe jeten qe kalon neper rruget e saj. 

Shkoni ketu gjate veres ne nje nga festivalet me te mira te xhazit ne Evrope.

Pushime ne Cinque Terre Itali 

Pushime ne Cinque Terre Itali
Pushime ne Cinque Terre Itali

eshte nje emer per pese fshatra ne bregdetin Ligurian te Italise: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola dhe Riomaggiore. Eshte nje nga brigjet me piktoreske dhe me te famshme te Mesdheut dhe pjese e UNESCO-s. 

Mos harroni te provoni Veren, produkti i famshem Cinque Terre, gjithashtu mund te shijoni pjatat tipike Liguriane. 

Ne Cinque Terre, bregu eshte shkembor dhe i pjerret, me plazhe prej guri ose guralece, perveç plazhit me rere ne Monterosso. 

Ne fshatrat ruhen mbetjet mesjetare nga piratet. Manarola dhe Riomaggiore lidhin Rrugen piktoreske te Dashurise.

Pushime ne Riomaggiore Itali

Pushime ne Riomaggiore Itali
Pushime ne Riomaggiore Itali

Riomaggiore eshte nje fshat ne provincen e La Spezia, i vendosur ne nje lugine te vogel ne rajonin e Liguria te Italise. 

Eshte i pari nga Cinque Terre qe hasni kur udhetoni ne veri nga La Spezia.

I njohur per shtepite e tij prej guri shumengjyreshe qe duken te grumbulluara njera mbi tjetren dhe portin e tij te mbushur me anije tradicionale peshkimi, Riomaggiore eshte pjese e vargut te pese fshatrave qe perbejne Cinque Terre, nje Trashegimi e UNESCO-s. 

Eshte gjithashtu nje nga destinacionet me te kerkuara te udhetimit ne te gjithe Italine.

Pushime ne Vernazza Itali

Pushime ne Vernazza Itali
Pushime ne Vernazza Itali

Vernazza eshte nje nga 5 fshatrat shekullore qe perbejne Cinque Terre, ne bregdetin e thyer Ligurian te Italise veriperendimore. 

Shtepi shumengjyreshe rrethojne marinen e saj te vogel. 

Kisha Santa Margherita di Antiochia ka nje kulle me zile ne krye me nje kupole elegante. 

E kapur pas shkembinjve, Doria Castle eshte nje strukture mbrojtese mesjetare me nje kulle cilindrike.

Eshte porti i vetem natyror i Cinque Terre dhe eshte i famshem per shtepite e tij elegante. 

Emri i Vernazza rrjedh nga mbiemri latin verna, qe do te thote “vendas”.

Pushime ne Montepulciano Itali 

Pushime ne Montepulciano Itali
Pushime ne Montepulciano Itali

Montepulciano eshte nje qytet italian ne provincen e Sienes ne Toskane. 

Montepulciano eshte nje vend i mrekullueshem per t’u vizituar. Shume per te pare dhe bere. 

Nje vizite ne Sant ‘Antimo eshte nje pervoje e jashtezakonshme qe nuk duhet humbur. 

Ai eshte i njohur per pasurine e tij te vreshtave te bukura qe prodhojne Vino Nobile di Montepulciano DOCG. 

Objekte arkitektonike: Kisha Jezus, Manastiri i Shen Françeskut, Oratoria e San Giovanni Battista ne Il Poggiolo, Kisha e Shen Lucise, Palazzo Cervini, Palazzo Grugni, Palazzo Blacks-Orselli, Palazzo Ricci, Kalaja Medici. 

Gjithashtu ia vlen te vizitoni Rezervatin Natyror te Liqenit Montepulciano.

Pushime ne San Marino Itali

Pushime ne San Marino Itali
Pushime ne San Marino Itali

San Marino eshte nje nga republikat me te vjetra ne bote dhe eshte vendi i peste me i vogel ne bote me nje siperfaqe prej 61.2 kilometra katrore.

Qendra historike e San Marinos dhe Monte Titano qe nga korriku 2008 jane nje vend i Trashegimise Boterore te UNESCO-s. 

Argetime: shtepi mesjetare, sheshe dhe fortifikime, Kalaja La Rocca Guaita, Muzeu i armeve antike, Piazza Della Libertà dhe shume te tjera.

Pushime ne Sardenja Itali

Pushime ne Sardenja Itali
Pushime ne Sardenja Itali

Sardenja – nje ishull ne Detin Mesdhe, i vendosur ne perendim te gadishullit Apenin midis Sicilise dhe Korsikes, eshte ishulli i dyte me i madh i Detit Mesdhe. 

Nje nga pamjet me te rendesishme te ishullit eshte monumenti arkeologjik i Su-Nurakshi ne Barumini, i cili qe nga viti 1997 eshte renditur si nje vend i Trashegimise Boterore te UNESCO-s. 

Atraksione te tjera: Varri i Gjigandeve (jane identifikuar me shume se 300 monumente te ketij lloji), Domus de Janas (varre parahistorike te Carbonia), Nekropoli Tuvikeneddu (Sheku III-VI para Krishtit).

Pushime ne Sicili Itali

Pushime ne Sicili Itali
Pushime ne Sicili Itali

Sicilia – ishulli me i madh ne Detin Mesdhe ne Itali.

Ne ishull ndodhen: Mali Etna (vullkani me i larte ne Evrope) dhe Mali Rocca Novara. 

Parqe natyrore rajonale: Alcantara, Etna, Nebrodi, Madonie, Makalube di Aragon. 

Ishulli po zhvillon me shpejtesi industrine e turizmit, ne te cilen kontribuon ne nje klime terheqese e ngrohte, plazhe dhe shume monumente historike. 

Ishulli ka shume vende te Trashegimise Boterore te UNESCO-s: Lugina e Tempujve ne Akraganta, Villa Romana del Casale, Ishujt Eolian, Nekropoli i Pantalica, se bashku me qytetin e Sirakuzave. 

Kuzhina siciliane i perket me te vjetrave dhe me te pasurave ne shumellojshmerine e pjatave te kuzhines rajonale te Italise.

Pushime ne Noto Itali 

Pushime ne Noto Itali
Pushime ne Noto Itali

Ky qytet i vogel Noto ndodhet ne Siçiline juglindore, Itali.

Eshte e njohur per arkitekturen e saj barok, duke perfshire katedralen e rindertuar te shekullit te 18-te Noto.

Eshte zemra dhe pika fillestare per nje vizite ne luginen e Barokut Sicilian. 

Katedralja e saj, e ngritur ne menyre te persosur dhe e rindertuar perseri pas 10 vitesh pune te veshtire, u perfshi ne Vendet e Trashegimise Boterore te UNESCO-s.

Pushime ne Portofino Itali 

Pushime ne Portofino Itali
Pushime ne Portofino Itali

Fshati i vogel, ne forme gjysmehene, Portofino, njihet si nje vend i nxehte per pushime per te pasurit dhe te famshmit. 

Uji qe rrethon Portofino eshte shpesh i mbushur me jahte dhe eshte i shkelqyeshem per not dhe zhytje. 

Plus, bukuria dhe atmosfera e qete e zones e bejne ate nje vend te shkelqyeshem per t’u çlodhur.  

Nje nga portet me piktoreske mesdhetare. Pjese e rivieres italiane.

Pushime ne San Gimignano Itali 

Pushime ne San Gimignano Itali
Pushime ne San Gimignano Itali

San Gimignano eshte nje qytet ne Italine qendrore, ne provincen e Sienes. 

I njohur si Qyteti i Kullave te Bukura, eshte i famshem per arkitekturen e tij mesjetare, unik ne ruajtjen e rreth nje duzine shtepish te tij kulle, te cilat, me vendosjen ne maje te kodrave dhe muret rrethuese, formojne nje horizont te paharrueshem.

Qendra Historike e San Gimignano eshte nje vend i Trashegimise Boterore te UNESCO-s. 

Ky qytet eshte i famshem per arkitekturen mesjetare, veçanerisht kullat e tij te larta. 

Nga 72 kulla qe kane qene dikur, sot kane mbetur vetem 13. 

San Gimignano eshte nje destinacion popullor per turistet qe vizitojne gjate dites Firencen dhe kalojne naten ketu, ku mund te qetesohen dhe te kthehen pas ne kohe.

Liqeni Garda – eshte liqeni me i madh ne Itali. 

Liqeni Garda
Liqeni Garda

Sot eshte nje qender e madhe turistike me infrastrukture te zhvilluar te vendpushimeve dhe hoteleve pergjate brigjeve te tij. 

Garda eshte nje zone e njohur e prodhimit te veres. 

Ne bregun lindor te liqenit, u krijua rezervati Gardezana-Oriental. 

Ne Liqenin Garda eshte parku me i madh i argetimit te femijeve ne Itali – Gardaland, si dhe akuariumi Seaworld, parku ujor Canevaworld, parku argetues Mouviland.

Gardaland eshte parku i trete me i populluar i argetimit ne Evrope, i ndertuar ne bregun lindor te Liqenit Garda ne Itali.

Liqeni Como Itali

Liqeni Como Itali
Liqeni Como Itali

Liqeni Como eshte liqeni rreze Alpeve ne veri te Italise. 

I vendosur ne nje lartesi prej 198 m ne pellgun me origjine tektonike-akullnajore. 

Ne qender te liqenit, ne bregun lindor, ne nje pjese te komunes se Perledo eshte Kalaja Vezio. 

Duke zbritur ne Lecco, ju mund te admironi Kalane Lierna. 

Ne bregun perendimor eshte Kalaja Musso. Por kalaja me e madhe Lariano ne ishullin Comacina dhe u shkaterrua nga Frederick Barbarossa. 

Kambanarja Xenodochio Santa Maria Maddalena Ossuccio dhe Sacro Monte di Ossuccio perfshire ne Listen e Trashegimise Boterore te UNESCO-s.

Pushime ne Bellagio Itali

Pushime ne Bellagio Itali
Pushime ne Bellagio Itali

Bellagio, Perla e Liqenit te Comos, eshte e famshme ne te gjithe boten per vilat e saj te bukura me pamje nga uji (si Villa Serbelloni ose Villa Melzi), por edhe per rrugicat e saj te vogla por simpatike, plot dyqane dhe restorante.

Pushime ne Dolomite Itali

Pushime ne Dolomitet Itali
Pushime ne Dolomitet Itali

Nje varg malor ne Alpet Lindore, Dolomitet ndodhet ne veri-lindje te Italise. 

Gjatesia eshte 120 km. Lartesia prej 3342 m (Mali Marmalade). 

Me e popullarizuar vendpushim skish Itali.

Ky eshte nje varg malor shume i bukur dhe shume i larmishem ne peisazhin e tij: ka lugina piktoreske, maja me debore, shkembinj shkembore dhe natyrisht, shume mundesi per aktivite ne alpine.

Pushime ne Iskia Itali

Pushime ne Iskia Itali
Pushime ne Iskia Itali

Shpesh neglizhohet per ishullin me te njohur te Capri, Ischia mund te jete nje nga sekretet me te ruajtura te Italise. 

Nje ishull vullkanik me dhjetera burime termale dhe llixhat, ujerat e Ischia jane te njohur per vetite e tyre sheruese dhe rinovuese, duke e bere ate destinacionin e persosur per nje pushim dhe relaksim.

Kur te jeni gati per te eksploruar, shikoni Giardini La Mortella, nje kopsht botanik plot me bime te rralla dhe shumengjyreshe dhe Castello Aragonese d’Ischia, nje keshtjelle mesjetare.

Pushime ne Puglia Itali

Pushime ne Puglia Itali
Pushime ne Puglia Itali

I larguar nga ngutja dhe nxitimi i qyteteve me te mbushura me njerez te zones, Puglia i ka te gjitha – disa nga plazhet me te mira te vendit per not, nje sere restorantesh dhe keshtjella te fresketa italiane, grottos dhe pyje per te eksploruar. 

Rajoni eshte i famshem gjithashtu per shtepite e tij unike te trullit te bardhe me çati konike.

Pushime ne Lecce Itali

Pushime ne Lecce Itali
Pushime ne Lecce Itali

Thjesht hyjnore. Jo pa arsye Lecce eshte mbiquajtur ‘Firence e Jugut’. 

E vendosur ne Pulia, ndertesat e tij te mrekullueshme barok dhe arkitektura uniforme e ben ate nje qytet simpatik per t’u vizituar.

Te bredhesh pergjate rrugeve te saj eshte magjepsese, pasi ka bukuri nga çdo kend dhe ekziston nje atmosfere relaksuese. 

Me shume studente, ka disa bare dhe restorante fantastike per te shijuar. 

Nga ketu, ju lehte mund te eksploroni rajonin perreth me morine e plazheve te tij te bukur, te izoluar.

Pushime ne Syracuse Itali

Pushime ne Syracuse Itali
Pushime ne Syracuse Itali

Ky qytet i bukur sicilian strehon rrenoja antike greke te cilat jane te nderthurura mes pemishteve te gjelbra, te gjera. 

Piazzas te mbushura me kafene dhe rrugica te vogla pershkojne qendren e qytetit. 

Duke pare nga deti i bukur blu ne ishullin kryesor, Ortygia eshte qendra e lezetshme e qytetit. 

E bukur per te shetitur perreth, ka nje atmosfere te qete dhe natyre elegante dhe ndertesat e saj duken edhe me mire ndersa dielli perendon mbi det.

Pushime ne Taormina Itali

Pushime ne Taormina Itali
Pushime ne Taormina Itali

Nuk ka dyshim qe Taormina eshte dekorata kryesore e Siçilise. 

Ne te kaluaren, vendbanimi grek i Tauromenion perjetoi shkaterrim dhe pushtim, renie dhe lulezim te kultures dhe tregtise. 

Kryeqyteti i sotem i Barokut Sicilian eshte i dashur nga turistet per plazhet e Giardini Naxos, prodhimet e detit te bollshme dhe te shendetshme, vererat e shkelqyera, pazaret e mira dhe ahengjet emocionuese ne klubet lokale te nates. 

Taormina eshte gjithmone ne qender te jetes spa. 

Nga ketu, eshte nje gur larg ne maje te Etna, qytetet mjaft piktoreske te Catania, Syracuse dhe Messina, dhe ne vetem gjysme ore ju mund te merrni nje traget ne maje te nje çizme italiane ose nga Catania te shkoni ne nje ekskursion ne Malte nga deti.

Pushime ne Matera Itali

Pushime ne Matera Itali
Pushime ne Matera Itali

Eshte nje nga vendet me unike dhe spektakolare qe keni vizituar ne Itali apo kudo ne bote.

Matera eshte nje qytet ne nje dalje shkembore e vendosur ne nje cep te larget te Italise Jugore ne rajonin e vogel Basilicata.

Ajo perfshin zonen e Sassi, nje kompleks banesash ne shpella te gdhendura ne faqen e malit.

Eshte bere nje vend i Trashegimise Boterore te UNESCO-s ne vitin 1993 dhe numri i vizitoreve po rritet ngadale dhe shume prej shpellave qe ka jane shnderruar ne hotele me stil dhe restorante.

Ne Matera do te kaloni shume kohe ne shpella. Ju do te flini ne nje shpelle, do te hani ne nje shpelle, do te pini ne nje shpelle dhe madje do te shihni skulpturen moderne ne nje shpelle. 

Lagjet antike, te njohura si Sassi, jane nje seri grottoes te gdhendura nga guri gelqeror. 

Sassi tani strehon muze si Casa Grotta di Vico Solitario, me mobilje te periudhes dhe mjete artizanale. 

Kishat shkembore prane perfshijne Shen Lucia alle Malve, me afreske te shekullit te 13-te.

 Bejini pushime tuaja te paharrueshme vetem me Hima Travel!!

Nese ju pelqen cfare lexuat ju mund ta shperndani. Na Ndihmoni !

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Hima travel Logo

Hima Travel & Tours

Agjensi Udhetimi & Turistike

10 vite eksperience ne fushen e udhetimeve, 25 Agjent gati tju sherbejne per kerkesat tuaja. 16,000+ Kliente na besojne per udhetimet e tyre cdo vit.

Opsione Te Tjera !