Pushime ne Mauritius

mauritius

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Mauritius 2021

Pushimet ne Mauritius Gjeni Cmimet me te mira me Hima Travel.

Per Informacion Kontakto ketu – > 00355-069-70-21-103

Hotele ne Mauritius te Rekomanduara nga HIMA TRAVEL

Kategorite e pushimeve ne Malte
  • Pushime ne Mauritius Cift 
  • Pushime ne Mauritius Familjare
  • Pushime ne Mauritius Ultra All Inclusive
  • Pushime ne Mauritius per muajt e veres Maj – Qershor – Korrik – Gusht – Shtator
  • Pushime Muaji Mjaltit ne Mauritius
  • Pushime Ekonomike ne Mauritius

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Mauritius

Mauritius
Mauritius

Mauritius eshte padyshim nje vend perfekt nese doni te kaloni nje muaj mjalti te paharrueshem!!

Mauritius, nje pjesë e vogël e parajsës në pjesën jugperëndimore të Oqeanit Indian, është I rrethuar nga shkëmbinj nënujorë koralesh, ujë të pastër dhe plazhe me rërë të bardhë.

Me një kulturë të larmishme, mikpritjen e njerëzve dhe temperaturën e ngrohtë, ky ishull tropikal ju ofron më shumë sesa mund te prisni. 

Ishulli përmban plazhe fantastike dhe të qeta të pacenuara, ujevara të mrekullueshme, rezervate natyrore, kopsht botanik dhe zona jashtëzakonisht gjeologjike.

Me temperatura të shkëlqyera gjatë gjithë vitit, Mauritius është një ikje e përsosur në çdo kohë të vitit, por për ne Evropianët, është më mirë të vizitojmë këtë destinacion, kur jemi ne muajt e ftohtë të dimrit.

Mauritius është i shkëlqyeshëm kryesisht për një pushim relaksues dhe të qetë, megjithëse vizitorët gjithashtu mund të shijojnë sportet ujore gjithnjë të njohura, siç janë zhytja në ujë, snorkeling, kitesurf, ose parashutimi.

Pylli vendas dhe ujëvarat e bukura janë të shkëlqyera për shëtitje, ose nëse po kërkoni diçka më aventureske, mund të provoni edhe një nga aktivitetet e adrenalinës.

Pavarësisht nëse janë pushime çiftesh romantike, udhëtim i shumëpritur në muajin e mjaltit, apo pushime familjare, Mauritius do ta gjeni jashtëzakonisht të mrekullueshëm.

Vende mahnitese per tu vizituar ne Mauritius

Pushime ne Mauritius
Pushime ne Mauritius

Po planifikoni udhëtimin tuaj të parë në Mauritius? 

Ka kaq shumë nga vendet më të mira në Mauritius për të eksploruar! 

Te themi thjesht, ky largim i mrekullueshëm tropikal ofron vende mahnitëse për të vizituar dhe ne po ju sygjerojme një listë te vendeve me mbreslenese për të vizituar ne Mauritius.

Shpresojmë se do t’ju ndihmojë të planifikoni më mirë itinerarin tuaj ne Mauritius.

Pushime ne Kryeqytetin Port Louis

Pushime ne Kryeqytetin Port Louis
Pushime ne Kryeqytetin Port Louis

Port Louis është kryeqyteti, si dhe qyteti më i madh dhe është vendi i parë me i bukur për të vizituar në Mauritius.

Me arkitekturën e pasur franceze dhe historinë koloniale, Port Louis është padyshim destinacioni më i kërkuar i udhëtimeve të Mauritius.

Ka një numër kaq të konsiderueshëm të gjërave të ndryshme që ndodhin këtu sa të duhen më shumë se një ditë sepse nuk mund të mbulosh gjithçka.

Për mendime se çfarë mund të bëni në këtë ishull, mund të eksploroni tregun e pazarit.

Ky është vendi ku ju mund të gjeni perimet, ushqimet dhe pjatat shumëngjyrëshe, artikujt dhe aromat lokale të Mauritiusit, vepra arti, etj.

Pushime ne Blue Bay Marine Park

Pushime ne Blue Bay Marine Park
Pushime ne Blue Bay Marine Park

Ky është vendi më i popullarizuar që duhet të shihni në këtë ishull. 

Me ujërat e tij të kristalta dhe plazhet e mrekullueshme, Blue Bay është një vend ku mund të dëshironi të kaloni më shumë kohë. 

Sportet në ujë, aventurat dhe adrenalina janë disa sinonime të Blue Bay, pasi këtu do të shijoni shumë aktivitete argëtuese dhe aventura drithëruese.

Një parajsë, Gjiri i Kaltër është një nga vendet më të mira për të vizituar Mauritius pasi këtu do të keni një shans të kënaqeni me shumë aktivitete si zhytja në ujë, snorkelling, rafting dhe parashutimi. 

Blue Bay është shtëpia e një larmie të madhe të jetës detare shumëngjyrëshe.

Pushime ne Mahebourg Mauritius

Pushime ne Mahebourg Mauritius
Pushime ne Mahebourg Mauritius

Udhëtimi juaj në Mauritius nuk do të jete I plote nëse nuk vizitoni pjesën jugore të ishullit. 

Një nga qytetet më gjallëruese të Mauritius, Mahebourg ka një sharm mahnites që tërheq njerëzit ng kudo. 

Premton pamjet më piktoreske të një muzeu historik, rrugët që gumëzhin, ushqimin e shijshëm të rrugës dhe padyshim plazhet gjallëruese nga jugu në veri.

Vizitoni Lumin e Zi – Parku Kombëtar Gorges

Black River Mauritius
Black River Mauritius

Ky park kombëtar u ndërtua në vitin 1994 për të mbrojtur pyjet vendase të Mauritius. 

Toka është mbi 6574 hektarë ku mund të shihni peisazhe fantastike me bimë të përhapura, duke përfshirë një zonë ruajtjeje dhe specie të rralla të shpendëve. 

Shëtisni për të takuar specie të shumta të rralla të botës së egër nga afër.

Pushime ne Flic En Flac

Pushime ne Flic En Flac
Pushime ne Flic En Flac

Ky është një vend i domosdoshëm për t’u parë në Mauritius, i vendosur në bregun perëndimor të ishullit. 

Ka plazhe të mrekullueshme për të cilat ishulli është i njohur. 

Hotelet janë të vendosura shumë afër plazhit dhe ju ofrojnë të gjitha lehtësitë e kërkuara. 

Ju mund të shijoni një banjë relaksuese ose të vizitoni baret e jashtme për të pirë rumin e famshëm Green Island ose birrën lokale të ftohtë akulli Phoenix, pasi të keni mbaruar duke luajtur në det.

Pushime ne Grand Baie

Pushime ne Grand Baie
Pushime ne Grand Baie

I ndodhur në drejtim të anës veriore të Mauritius, Grand Baie është një fshat me nje bregdet të njohur. 

Grand Baie është një nga vendet më argëtuese turistike të Mauritius. 

Nga tregjet në plazhe dhe nga tezgat e ushqimit në pyjet e thella, ky vend ka shumë për të ofruar. 

Përveç bukurisë dhe qetësisë së tij, Grand Baie është shtëpia e adrenalinës që zhvillon aktivitete të shumta me bazë uji si zhytja dhe snorkelling. 

Plazhet këtu mbeten të mbushura me njerëz çdo ditë të vitit, nga kjo mund të supozohet se sa i mahnitshëm është ky vend.

Pushime ne Le Morne

Pushime ne Le Morne
Pushime ne Le Morne

I rrethuar nga malet, plazhi është i njohur për bukurinë e tij piktoreske. 

Uji i pastër kristal së bashku me malet krijojnë një mjedis vërtet të mahnitshëm. 

Ky plazh është një vend ideal për të shijuar surfing dhe snorkeling në Mauritius.

Plazhi Le Morne eshte i mbuluar me shume korale te thyera ne reren e tij, duke shpjeguar keshtu pranine e nje jete te bukur detare ne brigjet e saj. 

Le Morne gjithashtu ka disa kafene te famshme dhe tezga ushqimore ku mund te shijoni ushqime te bera me metoda tradicionale nga shefa te kuzhines te trajnuar. 

Nga blerja e suvenireve deri te pushimi ne nje verande, ky plazh eshte i mbushur me shume mundesi argetimi.

Ujëvara Nënujore Mauritius

Ujevara Nenujore Mauritius
Ujevara Nenujore Mauritius

Çfarë mund të jetë më magjepsëse sesa të mrekullohesh me një ujëvarë e cila rrjedh nën ujë. 

Zona e bukur e Rivière Noire dhe bregdetit përreth saj është e famshme për ofrimin e një peizazhi të Ujëvarës Nënujore e cila ka tërhequr shumë turistë nga e gjithë bota.

Pamja më e mirë e kësaj ujëvare mund të mrekullohet nga lart, kështu që ofrohen udhëtime me helikopterë dhe aeroplanë të cilët ju ofrojnë një shans për të provuar pamjen 360 gradë të kësaj peisazhi të bukur.

Pushime ne Tamarin Mauritius

Pushime ne Tamarin
Pushime ne Tamarin

Dikur një vend i popullarizuar për sërf, Beach Tamarin ishte i njohur edhe si Gjiri Santosha. 

Ky plazh dikur merrte shumë valë të larta të përsosura për surfing, duke tërhequr kështu shumë turistë nga e gjithë bota.

Duke gjetur emrin e saj në vendet më të famshme për të parë në Mauritius, Tamarin Beach ka një bukuri të ngjashme që kishte më parë, por për shkak të turmës valët nuk janë aq të larta, duke bërë që surfimi të mos jetë i mundur. 

Sidoqoftë, njerëzit ende vizitojnë këtë plazh të bukur për t’u kënaqur me aktivitete të tjera ne uji, si snorkelling dhe zhytja në ujë.

Pushime ne Ishullin Rodrigues Mauritius

Pushime ne Ishullin Rodrigues
Pushime ne Ishullin Rodrigues

Shtepia e nje parku te bukur te jetes se eger, Ishulli Rodrigues ka strehuar mrekulli te shumta te natyres. 

Duke ofruar nje kohe skenike rekreative, ky ishull ka nje fshat si Aura dhe ju siguron kohe te mjaftueshme per te qendruar larg zhurmes se qyteteve.

Shpesh referuar si “Mauritius 25 vjet me pare”,  qetesia e ishullit Rodrigues ne te vertete ju kthen ne kohen kur vendi nuk ishte aq I popullor dhe ishte nje mjedis me I qete.

Pushime ne Trou Aux 

Pushime ne Trou Aux
Pushime ne Trou Aux

Trou Aux eshte nje qytet fantastik qe ndodhet ne bregdetin Veri-Perendimor te Mauritius. 

Eshte kthyer ne nje vend strehimi popullor romantik per kerkuesit e muajit te mjaltit dhe çiftet.

Ai ka nje plazh te madh publik qe pershendet vizitoret me shtrirjet e tij te mrekullueshme te reres se bardhe te veshur me kasuarine dhe ujit blu bruz. 

Dihet qe eshte nje nga plazhet e paprishura dhe me te pastra ne Mauritius, ku mund te keni pervojen e nje jete te tere.

Trou Aux Biches eshte i mbushur me shume restorante te stilit te larte dhe hotele buze plazhit. 

Nje shkolle zhytjeje eshte gjithashtu e vendosur ketu ku ju mund te mesoni aftesite e zhytjes. 

Trou Aux eshte gjithashtu e mbushur me shume vende historike, monumente dhe vende kulturore.

Qendra e Qytetit konsiderohet te jete nje nga monumentet me te shquara qe turistet duhet te vizitojne ketu. 

Ka nje bukuri unike qe do te te beje pershtypje sa here qe viziton kete vend. 

Qendra e Qytetit ju ndihmon te merrni nje veshtrim te shkurter ne jeten e vendasve. 

Ju gjithashtu mund te dalloni tempullin me te madh Hindu ne Trou Aux  qe u ndertua ne 1857.

Pushime ne Plazhin Ilot Gabriel, ishulli Gabriel

Pushime ne Plazhin Ilot Gabriel
Pushime ne Plazhin Ilot Gabriel

Udhetoni rreth 20 km nga bregu verior i ishullit Mauritius per te vizituar nje nga plazhet me ekzotike me emrin Ilot Gabriel por eshte me pak i njohur. 

Plazhi eshte lehtesisht i arritshem nga Grand Bay me nje varke ose katamaran dhe bukuria e plazhit eshte e valezuar dhe e patrazuar pasi vizitohet nga relativisht nje numer i vogel njerezish.

Kryesisht, pamjet e lindjes dhe perendimit te diellit nga plazhi mposhtin çdo bukuri tjeter skenike perreth vendndodhjes, me ngjyrat e shumefishta te rrezeve qe perhapen neper ujin me ngjyre smeraldi.

Pushime ne Plazhin Mont Choisy

Pushime ne Plazhin Mont Choisy
Pushime ne Plazhin Mont Choisy

Shtrirja e bukur e reres se bardhe pluhur dhe peisazheve panoramike te detit te thelle blu eshte ajo qe pershkruan bukurine e Mont Choisy Beach. 

Plazhi i bukur siguron ngushellim per ata qe kerkojne nje vend per te pushuar dhe per te marr energji per nje kohe.

Bregu i plazhit eshte i mbushur me vendpushime dhe llixha te shumta luksoze qe ju ofrojne pushime si kurre me pare. 

Ajo qe e ben ate te llogaritet si vendet me te mira te Mauritius eshte peizazhi i bukur i perendimit te diellit qe dikush mund te shijoje ndersa pi kokteje nga nje prej kafeneve buze plazhit.

Kopshti Botanik Kombetar i Mauritius

Kopshti Botanik Kombetar i Mauritius
Kopshti Botanik Kombetar i Mauritius

I njohur gjithashtu si Kopshti Botanik Sir Seewoosagur, kjo troje e bukur natyrore shtrihet ne skajin jugor te Mauritius dhe eshte e bekuar me shume lloje te rralla te flores dhe faunes dhe rreth 85 lloje te ndryshme te palmave.

Ky kopsht i bukur botanik mund te shijohet me se miri duke bere nje tur udherrefyes ne te cilin do te drejtoheni drejt zonave me te mira te parkut ku mund te kenaqeni duke fotografuar vende shume te bukura. 

Parku eshte i ndare ne disa pjese si kopshti i erezave dhe kopshti i bimeve medicinale, keshtu qe njerezit lehte mund te gjejne shume njohuri ndersa mrekullohen me bukurine skenike te vendit.

Vizitoni Ujevrat Tamarind

Vizitoni Ujevrat Tamarind
Vizitoni Ujevrat Tamarind

Shtate Ujevarat e Tamarinit luajne nje rol te rendesishem ne shtimin e bukurise se Mauritius si nje destinacion turistik. 

Ujevrat jane te vendosura ne nje lartesi prej rreth 290 metra dhe kjo eshte me e larta ne Mauritius. 

Ujrat qe bien njekohesisht e bejne ate me simpatike mes nje gjelberimi te shkelqyer.

Padyshim qe eshte e pasur me flore te qete perreth dhe ekzotike dhe ata qe presin plazhe dhe ishuj te paster ne Mauritius, ujevara do te jete nje surprize. 

Pushime ne Ilot Des Deux Cocos

Pushime ne Ilot Des Deux Cocos
Pushime ne Ilot Des Deux Cocos

I quajtur pas nje shtepie te bukur me drita e ndertuar ne 1864, ky ishull shkembor eshte shtepia e aktiviteteve te shumta argetuese dhe aventureske. 

Oqeani bruz qe e rrethon ka nje bollek te jetes detare, e cila mund te mrekullohet duke marre nje anije dhe lundrime me delfin / balene.

E mbushur me peme palme dhe kokosi, bregu i ketij ishulli u ka ofruar entuziasteve te aventurave me shume argetim dhe aktivitete te kerkuara si snorkelling, volejboll dhe shume me teper. 

Nga vendpushimet luksoze te kafenete e vogla te lezetshme, ketu do te gjeni pothuajse gjithçka qe kerkohet per te shijuar pushimet.

Toka me ngjyra Chamarel Mauritius

Toka me ngjyra Chamarel Mauritius
Toka me ngjyra Chamarel Mauritius

Ajo qe e ben kete vend nje atraksion i domosdoshem per t’u vizituar dhe te jete ne listen e vendeve turistike te Mauritius eshte fakti qe ketu do te gjeni 7 rera me ngjyre ne nje vend te vetem. 

Sapo te arrini ketu, bukuria e pashembullt dhe peizazhet shumengjyreshe te kesaj rere me siguri do t’ju marrin frymen. 

Perveç peizazhit, vendi eshte gjithashtu nje vend i njohur per piknik dhe shume vendas dhe turiste mblidhen ketu per te kaluar ca kohe ne qetesi.

Pushime ne Balaclava Mauritius

Pushime ne Balaclava Mauritius
Pushime ne Balaclava Mauritius

Balaclava eshte nje vendpushim relativisht i ri i vendosur ne pjesen veriore te Mauritius. 

U deshen vetem disa vjet per t’u bere I mahnitshem dhe i popullarizuar ne mesin e turisteve nga e gjithe bota. 

Eshte nje vend i mrekullueshem per te gjithe njerezit qe shijojne pushimin ne plazh.

Nje hotel i mrekullueshem ndodhet ne territorin e vendpushimit. 

Ai eshte e pajisur me teknika moderne dhe ka nje plazh te gjere, nje pishine, hapesira per femije dhe restorante. 

Balaclava do t’u pershtatet ne menyre te persosur atyre udhetareve, te cilet deshirojne te pushojne ne nje plazh piktoresk, te degjojne valet e Oqeanit Indian dhe te notojne ne ujin e tij te bute. 

Resorti ka gjithashtu qendren e tij moderne SPA ku vizitoret mund t’i nenshtrohen nje serie procedurash kozmetike dhe shendetesore.

 

 

Nese ju pelqen cfare lexuat ju mund ta shperndani. Na Ndihmoni !

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Hima travel Logo

Hima Travel & Tours

Agjensi Udhetimi & Turistike

10 vite eksperience ne fushen e udhetimeve, 25 Agjent gati tju sherbejne per kerkesat tuaja. 16,000+ Kliente na besojne per udhetimet e tyre cdo vit.

Opsione Te Tjera !