Pushime ne Mykonos

Pushime ne Mykonos Party

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Mykonos 2021

Pushimet ne Mykonos Gjeni Cmimet me te mira me Hima Travel.

Per Informacion Kontakto ketu – > 00355-069-70-21-103

Hotele & Resorte ne Mykonos te Rekomanduara nga HIMA TRAVEL

Kategorite e pushimeve ne Mykonos
  • Pushime ne Mykonos Cift 
  • Pushime ne Mykonos Familjare
  • Pushime ne Mykonos Ultra All Inclusive
  • Pushime ne Mykonos per muajt e veres Maj – Qershor – Korrik – Gusht – Shtator
  • Pushime Muaji Mjaltit ne Mykonos
 

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pse te vizitojme Mykonos ?

Kur behet fjale per vende per te pare ne Greqi, ishulli I mrekullueshem i Mykonos eshte ne krye te listave te Turisteve me buxhet te larte per pushime.
 
I njohur per shtepite e tij te bardha me çati blu, ky ishull ka arritur fame ne te gjithe boten dhe eshte bere nje pike e terheqese per shume turiste VIP, muajin e mjaltit dhe ata qe duan te festojne ne clubet e Mykonos.
 
Vija bregdetare e saj mahnitese eshte e perkryer per te pire vere ndersa shijon perendimin e arte te diellit, Gjithashtu peizazhi i tij shkembor dhe rruget malore jane te shkelqyera per udhetime me bicikleta dhe motoçikleta.

Çfare te vizitojme ne Mykonos ?

Vizitoni mullinjte e eres te ulur ne bregdet pak jashte lagjes se Venecias se Vogel ne Qytetin e Mykonosit shtrihen keto mullinj me ngjyre te bardhe dhe kafe. 
 
Gjate historise, Mykonos ishte i njohur ne te gjithe Greqine per prodhimin e saj te grurit. Kishte mbi 20 mullinj ere te shperndare rreth ishullit, secili prej tyre jetik per prodhimin dhe ekonomine e ishullit te mykonos.

Sot kane mbetur vetem shtate mullinj ere, dhe keto mbetje te nje te kaluare jo aq te larget jane shnderruar ne nje nga vendet me ikone te ishullit.

Gjeja me e mire per keto mullinj ere eshte se ata jane te lire per t’u vizituar, jane te shkelqyeshem per foto dhe jane nje nga pikat me te preferuara per te pare perendimin e diellit.

Cfare do te gjeni ne Mykonos ?

  • Resorte ne Mykonos si askund tjeter
  • Hotele ne Mykonos nga 1 / 5 Yje
  • Clube & Pube ne Mykonos 
  • Restorante ne Mykonos luksoz
  • Diving ne Mykonos

Udhetim ditor ne Delos

Ky ishull i vogel nuk eshte vetem piktoresk, por gjithashtu luan nje rol jetesor ne historine dhe mitologjine Greke.

Delos eshte “Delphi” i Ishujve Cikladike dhe ishte nje pike kryesore fetare ne Greqine e lashte.

Ky eshte ajo ku Titan Leto lindi Apollon. Sot, ka rrenoja te tempujve te ndryshem te shperndare perreth qe mbulojne nje varg epokash te ndryshme. Ekziston edhe nje muze qe tregon nje sasi te madhe te gjetjeve akronologjike dhe fetare.
 
Sygjerimi jone eshte te ngjiteni ne majen e malit me te madh. Kjo shetitje e shkurter (por intensive) ju jep nje pamje spektakolare te çdo cepi te Delos, si dhe nje pamje te mrekullueshme te Egjeut dhe ishujve prane.
 
Delos eshte nje udhetim me traget 30-minuta nga Mykonos, duke e bere ate nje nga udhetimet ditore me te mira qe mund te beni.

Eksploroni Venecian e Vogel ne Mykonos

Lagja me e famshme ne Mykonos njihet zakonisht si Venecia e Vogel.
E vendosur ne qytetin e Mykonos, ajo qe e ben Venedikun e vogel kaq terheqes (perveç bukurise se saj) eshte se ka diçka per te gjithe ketu.

Ky seksion piktoresk i qytetit shtrihet pergjate pjeses jugperendimore te portit dhe eshte nje nga vendet me te mira per te vizituar ne Mykonos.

Zona eshte e perkryer per te bere foto, duke shijuar vaktet ne restorante te vegjel intime (shume prej te cilave jane ndertuar ne shtepite e ish kapiteneve te detit), pazar suveniresh dhe duke pire pije ne nje nga baret e shumta.

Vizitoni Muzeun Detar Mykonos

Per mijera vjet, greket kane nje marredhenie te ngushte me detin. Edhe sot vendi mbeshtetet shume ne tragete masive per te transportuar mallra, sherbime, vendas dhe turiste neper ishujt.

Nje nga menyrat me te mira per te njohur kete histori eshte ne Muzeun Detar te Egjeut.

Ketu mund te shihni relike dhe kopje qe datojne qe nga Greqia prehistorike dhe antike, si dhe bota e sotme. Ka gjera argetuese per t’u kontrolluar, te tilla si harta, monedha dhe statuja. Ja vlen te vizitohet per te mesuar me shume rreth disa prej pjeseve me qesenciale te historise se vendit. 

Vizitoni plazhet mahnitese ne Mykonos

Plazhet greke jane te bukura, prandaj nuk eshte per t’u habitur qe nje nga arsyet  kryesore qe terheq turistet ne Mykonos eshte nje mori plazhesh te ndryshme te shperndara rreth ishullit.
 
Ndoshta plazhi me i mrekullueshem eshte Paraga, i cili ka ujera mahnites, rere te bute dhe bare prane plazhit. Por, e gjithe kjo bukuri ka nje çmim pasi eshte nje nga plazhet me te frekuentuara.
 
Nje plazh tjeter i famshem eshte Psarou Beach, i cili ia vlen te vizitohet per ujin blu te lehte, gjirin e pabesueshem dhe aktivitete te tilla si snorkeling dhe diving ne Mykonos ( zhytja ne uje ).
 
Plazhi Elia eshte me i gjati ne ishull, dhe me pak i mbushur me njerez – edhe pse eshte i popullarizuar ne mesin e surfuesve dhe nudisteve. Gjate veres plazhi terheq DJ-te dhe festat me te medha. Nje bonus per te shkuar ne Elia eshte se eshte e lehte te shkosh me autobus lokal.

Shikoni Kishen e Panagia Paraportiani

Kjo kishe e vendosur ne lagjen Kastro eshte nje nga kishat me te mahnitshme ne te gjithe boten. Ajo qe e ben kaq popullore eshte se nuk eshte vetem nje kishe.
Ne te vertete, jane pese kisha te vogla te ndertuara pothuajse njera mbi tjetren gjate disa shekujve.

Ndersa shtepite e zbardhura te Mykonos jane te njohura ne te gjithe boten, mbase ndertesa me e shquar eshte Panagia Paraportiani.

Ne fakt, Panagia Paraportiani nuk eshte as kisha kryesore por vepron si nje kupole per pese kishat e tjera. Nese jeni nje Instagrammer, fotograf aspirues ose thjesht kerkoni nje pamje te bukur, atehere ky eshte nje vend ne Mykonos qe thjesht nuk mund ta humbni.
 
Kjo ikone lokale eshte e vendosur ne Chora (e njohur edhe si Qyteti i Mykonos).

Fari i Armenistis

Nje vend qe i kenaq te gjithe eshte fari I Armenistis. Ai u ndertua mbi 100 vjet me pare ne pergjigje te nje anijeje qe u fundos ne bregdet – nje rrenoje ne te cilen 11 njerez humben jeten.
Fari eshte i kerkuar shume nga fotografet, te dashuruarit pas perendimit te diellit, çiftet dhe udhetaret tek. Eshte nje vend i persosur per kedo qe mund ta vizitoje. Tri menyrat per te shkuar ne kete far jane me taksi, autobus ose shetitje.
Fari eshte ndertuar gjithashtu ne vendin e persosur per te shijuar perendimin e diellit ne mykonos ne pjesen veriperendimore te ishullit, rreth 4 milje (6.4 km) jashte Chora (Qyteti i Mykonos). Nga fari, ju mund te shijoni perendimin e diellit.

Shopping ne Mykonos

Mykonos nuk ka te beje vetem me plazhet, klubet e nates dhe mullinjte me ere. Eshte gjithashtu nje destinacion i shkelqyeshem per ata qe kerkojne suvenire te bera me dore, marka nderkombetare dhe art. Vendi me i mire per pazar eshte Matagianni.
 
Kjo rrugice e gjate e vogel eshte e mbushur me dyqane lokale dhe luksoze, si dhe kafene dhe taverna te persosura per te kapur nje kafshate per te ngrene, dhe pak lekundje kafeine.
 
Kjo rruge tregon edhe arkitekturen e pabesueshme te ishujve Cikladike.
 

Nese ju pelqen cfare lexuat ju mund ta shperndani. Na Ndihmoni !

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Hima travel Logo

Hima Travel & Tours

Agjensi Udhetimi & Turistike

10 vite eksperience ne fushen e udhetimeve, 25 Agjent gati tju sherbejne per kerkesat tuaja. 16,000+ Kliente na besojne per udhetimet e tyre cdo vit.

Opsione Te Tjera !