Pushime ne Santorini

pushime ne santorini

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pushime ne Santorini 2021

Pushimet ne Santorini Gjeni Cmimet me te mira me Hima Travel.

Per Informacion Kontakto ketu – > 00355-069-70-21-103

Hotele ne Santorini te Rekomanduara nga HIMA TRAVEL

Kategorite e pushimeve ne Santorini
  • Pushime ne Santorini Cift 
  • Pushime ne Santorini Familjare
  • Pushime ne Santorini Ultra All Inclusive
  • Pushime ne Santorini per muajt e veres Maj – Qershor – Korrik – Gusht – Shtator
  • Pushime Muaji Mjaltit ne Santorini
  • Pushime Ekonomike Santorini
 

SHPERNDAJE ME NJE MIK/MIKESHE QE TE NDANI UDHETIMIN BASHKE

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Pse te vizitojme Santorini ?

Santorini eshte nje destinacion popullor per pushime ne Greqi, Pjese e grupit ishullor ne Detin Egje. Eshte  i njohur me se miri per qytetet e tij piktoreske turistike , Pikat kryesore te tije jane (Fira, Oia dhe Imerovigli), te gjitha ofrojne pamje spektakolare mbi Caldera: krateri i krijuar pas nje shperthimi vullkanik te shekullit te 16-te para Krishtit. Me nje siperfaqe toke prej 76 kilometra katrore, Santorini eshte pak me i madh se ishulli i Manhatanit i Nju Jorkut.

Pse te shkoni ne Santorini te pakten nje here ne jeten tuaj? Sepse nuk ka ishuj te tjere te ngjashem ne Mesdhe dhe ne detet ne te gjithe boten. 

Panorama eshte thjesht unike, gjithçka kontribuon ne nje spektakel te pa pare, shkembinjte e kuqerremte, te zi, te sperkatur me shtuf gri, deti i thelle blu, fshatrat me pamje nga buza e shkembit, verbuese ne te bardhen e tyre.

Me shume flasin dhe fotot per Santorini
 

Kur te vizitojme Santorinin?

Koha me e mire per te vizituar Santorini eshte midis fundit te prillit dhe fillimit te nentorit kur koha eshte e ngrohte dhe ka pak shi. Per mot te nxehte, jete nate, not dhe banje dielli ne qershor, korrik, gusht ose shtator. Per nje vizite te rehatshme dhe temperatura te moderuara, ne mars, maj ose tetor deri ne fillim te dhjetorit jane me te mirat. 

Vizitoni zonen Fira ne Santorini

Fira Santorini
Fira Santorini

Fira, kryeqendra e Santorinit, eshte nje nga vendet me te mira per te pare ne ishull gjate kohes qe kaloni Pushime ne Santorini.

Gjate udhetimit tuaj ne Santorini, sigurisht qe deshironi te zbuloni shtepite e famshme te bardha dhe blu, te shetisni neper rrugicat e ngushta piktoreske, te shijoni dyqanet elegante dhe hotelet luksoze me pishina pafundesie dhe te adhuroni pamje madheshtore te Calderas.

Epo, ju jeni me fat: Fira i ka te gjitha keto!

Ju gjithashtu mund te ecni ne portin e vogel te Fira Skala. Eshte mjaft e lehte te zbresesh 587 shkallet, por te rikthehesh mund te jete me e veshtire, veçanerisht nen diell! Nese jeni shume te lodhur per te ecur, merrni teleferikun e Santorinit. Gjate kesaj udhetimi te bukur, ju do te admironi ishullin nga nje kend tjeter. 

Nese jeni nje adhurues i Historise, ose nese doni te dini me shume rreth Santorini, mund te vizitoni 2 muze ne Fira: Muzeu Prehistorik i Thera, jane ekspozuar gjurmet e zbuluara ne Akrotiri dhe germime te tjera arkeologjike ne Santorini. Muzeu arkeologjik dhe koleksioni i tij i mbetjeve nga te gjitha Santorini, duke perfshire vazot nga Akrotiri.

Fira eshte gjithashtu nje vend i shkelqyeshem per te shijuar jeten e nates ne Santorini: do te gjeni baret, restorantet dhe klubet e nates me te mira te ishullit!

Zona Oia ne Santorini

Oia Santorini
Oia Santorini
Se bashku me Fira, Oia eshte atraksioni tjeter turistik qe duhet te shihet ne Santorini. Ashtu si ne Fira, ju do te habiteni nga shtepite e bardha te bukura te Oia-s, kishat me nje kupole blu dhe pamjet e shkelqyera ne te gjithe caldera!
Oia njihet gjithashtu si vendi me i mire per te shijuar perendimin e diellit ne Santorini. Ne fund te dites, mijera njerez po vijne ne qytet per shfaqjen me te famshme te Santorinit.
 
Kur te keni gjetur vendin e persosur per te admiruar perendimin e diellit, uluni dhe mos e lini!
Dhe nese po kerkoni nje atmosfere me te qete dhe me romantike, duhet te rezervoni nje tryeze ne nje nga shume bare dhe restorante. Te shikosh perendimin e diellit ndersa shijon nje pije eshte me siguri nje pervoje e mahnitshme ne Santorini.

Ecje ne Santorini !?…

Ecje ne Santorini
Ecje ne Santorini
Nese deshironi te shijoni kendveshtrime te mrekullueshme te ishullit dhe calderas, duhet te ecni nga Fira ne Oia.
 
Nje shteg i shenuar me gjatesi 9 km ne buze te kalderas lidh 2 qytetet. Ju do te ndaleni shume here per te bere fotografi te bukura, pasi pamja thjesht te le pa fryme! Eshte padyshim nje nga pikat me te mira te interesit te Santorinit.
 
Ky shteg i shenuar nuk eshte shume i veshtire, edhe nese moti mund te nxehet vertet ne ditet me diell. Pra, eshte me mire te ecesh ne mengjes ose ne fund te dites. Ju per shembull mund te planifikoni shetitjen tuaj per te arritur ne Oia per perendimin e diellit.
 
Nga Fira, do te arrini ne Oia per rreth 2 ore. Sidoqofte duhet te planifikoni pak me shume kohe, pasi me siguri do te ndaleni disa here gjate rruges per te shijuar panoramen dhe per te bere foto.

Udhetim  me varke rreth Santorinit

Udhetim me varke ne Santorini
Udhetim me varke ne Santorini
Udhetimet me varka jane nder gjerat me te mira per te bere ne Santorini.
Turi me i famshem eshte nje lundrim 1-ditor ne ishujt vullkanike dhe burimet e nxehta Palea Kamini.

Gjate kesaj dite, ju do te eksploroni ishullin Nea Kameni dhe vullkanin e tij aktiv. Ju mund te ecni deri ne majen e kraterit!

Ju gjithashtu do te ndaleni ne burimet e nxehta Palea Kameni per te bere nje zhytje.
 
Pastaj, do ta perfundoni diten tuaj ne ishullin Thirassia, e vendosur pikerisht perpara Santorini.
 
Meqenese keto turne jane shume te popullarizuara, duhet te rezervoni me te vertete paraprakisht. Eshte shume e lehte, thjesht kontaktoni me stafin e Hima Travel per ta rezervuar ate. Pergjate udhetimit me varke do te keni nje udhezues audio, lundrimin dhe 3 ndalesat ne vullkan, burimet e nxehta dhe Thirassia!
 
Ne fund te dites, ju gjithashtu do te admironi perendimin e diellit te bukur nga deti.

Ture ne kantinat e veres ne Santorini ( Mos e Humbisni )

Santorini Kantinat e Veres
Santorini Kantinat e Veres
Turet e veres jane nder aktivitetet me te njohura ne Santorini. 

Ishulli eshte i njohur per vererat e tij te shkelqyera te bardha, te njohura si nder me te mirat ne Greqi.

Ju mund te vizitoni shume vreshta (te njohura si me te vjetrat ne bote!) Ne ishull, dhe te shijoni vererat me te mira.
 
Ju gjithashtu do te shijoni nje duzine vererash me te mira te Santorinit, duke perfshire Vinsanto tradicionale dhe Nykteri!
 
Turet zakonisht perfshijne transferimin nga hoteli juaj, nje udhezues enolog, dhe hyrjen ne vreshta. Ju do te jeni ne nje grup te vogel prej 8 personash maksimalisht, duke e bere kete vizite gjysme private me te vertete te kendshme.

Njihuni me Historine e Santorini

 
 1 – Akrotiri
 
 
Nese jeni te interesuar ne Historine e Santorinit, vendi antik i Akrotiri eshte nje nga vendet me te mira te ishullit per t’u vizituar.
 
Ky sit arkeologjik shpesh krahasohet me Pompein, ne Itali. Akrotiri eshte nje qytet antik Minoan i shkaterruar nga nje shperthim vullkanik ne 1.613 p.K. Ajo u rizbulua vetem ne 1967 gjate nje germimi arkeologjik. Vendi eshte nje nga me te rendesishmit ne Detin Egje.
 
Germimet arkeologjike jane ende duke vazhduar ne kete sit shume te madh. Shume mbetje ndoshta jane ende te pazbuluara!
 
Ne Akrotiri, urat e kembeve prej druri ju lejojne te shetisni ne qytet. Atje, ju do te admironi ndertesat antike, rruget dhe shume qeramika.
 
Ndryshe nga Pompeii, qyteti i Akrotiri ishte i pabanuar kur ndodhi shperthimi, pasi nuk u gjeten mbetje njerezore ose sende te vlefshme ne vend. Çfare ndodhi me keta njerez? Askush nuk e di akoma nese ata u zhvendosen diku tjeter ne ishull, apo lundruan per ne Krete.
 
2- Thera Antike